*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 188321 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #742 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:00:09 μμ »
Και εγώ φίλε, μη μασάς  και μη φοβάσαι , από το 2002 είσαι μέσα στο αντικείμενο σου και είσαι σε καλύτερη μοίρα από αυτόν που είναι έξω από το σχολείο,  φοβούνται μόνο οι ανεπαρκείς σχετικά με το αντικείμενο της επιστήμης τους. ΑΣΕΠ και πάλι ΑΣΕΠ με μόνο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #743 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:06:02 μμ »
Και εγώ φίλε, μη μασάς  και μη φοβάσαι , από το 2002 είσαι μέσα στο αντικείμενο σου και είσαι σε καλύτερη μοίρα από αυτόν που είναι έξω από το σχολείο,  φοβούνται μόνο οι ανεπαρκείς σχετικά με το αντικείμενο της επιστήμης τους. ΑΣΕΠ και πάλι ΑΣΕΠ με μόνο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.
συμφωνω,  γιατι και οι επανηλλειμενα αποτυχημενοι και οι νεοι θα έχουν την ευκαιρια τους
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #744 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:08:09 μμ »
Ξέχασα, από βιασύνη, να αναφέρω και την προϋπηρεσία , η οποία φυσικά και πρέπει να μετρήσει.

Συγγνώμη.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #745 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:18:15 μμ »
MARKOS, Καμμία σχέση με την πρόσφατη απόφαση του ΣΤΕ και καμία σχέση με οσους έκαναν χρήση νόμιμων διαδικασιών.
Το άρθρο 15 όμως του Ν. 2190/94, γράφει ξεκάθαρα πράγματα, επομένως τίθεται το ερώτημα κατά πόσον μπορεί να χαρακτηρισθεί νόμιμη μία επιτυχία  ΑΣΕΠ - και ακόμη περισσότερο ο διορισμός  κάποιου - τη στιγμή που ο επιτυχών χρησιμοποίησε εκουσίως παράνομα  μέσα και διαδικασίες για την επιτυχία του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 03:23:53 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #746 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:19:20 μμ »
Η λύση είναι μία και μοναδική:

1. ΑΣΕΠ τον Μαϊο για όλες τις ειδικότητες σε ένα μόνο αντικείμενο ( το γνωστικό και όχι τα παιδαγωγικά και μόνο ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής  για γρήγορη έκδοση αποτελεσμάτων μέσω scanner.
2. Δε θα υπάρχουν επιτυχόντες ή αποτυχόντες και ότι βαθμό γράψει ο καθένας θα μετράει στον νέο πίνακα που θα δημιουργηθεί ( με τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, ο βαθμός θα είναι 100% αντικειμενικός και ούτε ένας θα τον αμφισβητήσει).
2. Ο βαθμός που θα γράψει ο καθένας μαζί με τα άλλα κριτήρια που θα θεσπιστούν ( άλλα πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, Η/Υ, ξένες γλώσσες κ.α) θα είναι τα νέα του μόρια στον νέο πίνακα.

Όλοι δηλαδή από την αρχή και με διαδικασίες ΑΣΕΠ.
Ποιος θα διαφωνήσει και γιατί;
Εγω θα διαφωνήσω, χεχε!
Εχουμε σχολείο το μάϊο, και αυτη η διαδικασία παρεμποδίζει το εκπαιδευτικό εργο τουλάχιστο για τους μαθητές των οποίων οι καθηγητές εμπλέκονται. Αυτα πρεπει να γινονται τα καλοκαίρια ή χριστουγεννα και πασχα. Δεν θα αφηνουμε το μάθημα ή τις εξετάσεις, τη δουλειά μας δηλαδή για τα καριεριστικά μας! Χεχε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 03:20:59 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #747 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:24:52 μμ »
Φοβερό επιχείρημα.
Να δώσουμε τότε μέσα στο Πάσχα,μας συμφέρει γιατί  δε θα μπορέσουν να προετοιμαστούν  και οι νέοι. Ωραία έ;

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #748 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:26:36 μμ »
Κανένα νέο απο το μέτωπο έχουμε;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #749 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:34:49 μμ »
MARKOS, Καμμία σχέση με την πρόσφατη απόφαση του ΣΤΕ και καμία σχέση με οσους έκαναν χρήση νόμιμων διαδικασιών.
Το άρθρο 15 όμως του Ν. 2190/94, γράφει ξεκάθαρα πράγματα, επομένως τίθεται το ερώτημα κατά πόσον μπορεί να χαρακτηρισθεί νόμιμη μία επιτυχία  ΑΣΕΠ - και ακόμη περισσότερο ο διορισμός  κάποιου - τη στιγμή που ο επιτυχών χρησιμοποίησε εκουσίως παράνομα  μέσα και διαδικασίες για την επιτυχία του.

Κριθηκε όμως στο θρανίο των εξετάσεων.
Δηλ,  και ο μαθητης που έκανε ιδιαιτερο σε καθηγητή που δεν εδινε αποδειξη είναι παράνομη η επιτυχια του σε σχολή?
Υπερβολή το θεωρώ, ισως να κανω λάθος
 ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #750 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:38:53 μμ »
Πλακα κανεις?απο το 2002 δουλευω..Η προυπηρεσια πανω απ ολα... ;)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
κι αν έρθει μετά από δυο τρια χρόνια άλλη κυβέρνηση και θέλει νέο σύστημα διορισμών; τι θα γινει; πάλι ασεπ ή θα δίνουμε κάθε λίγο και λιγάκι ασεπ; υπάρχει κόσμος με δύο και περισσότερες επιτυχίες ασεπ...το υπουργείο πάει να καταργήσει τις εξετάσεις για τα ΑΕΙ -έτσι θελει- με τους καθηγητές,  τι θα ισχύει; θα δίνει μια ζωή ασεπ με τεράστιες προϋπηρεσίες ; ποιο το νόημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 03:40:52 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #751 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:41:06 μμ »
mokrina καλή είναι η πρότασή σου, συμπίπτει με τα ισχύοντα στον νόμο 3848 με την εξαίρεση ότι στον πίνακα μπαίνουν και αυτοί που δεν πιάνουν κάποια βάση του διαγωνισμού και δεν λαμβάνονται υπόψη οι επιτυχίες των δύο προηγούμενων διαγωνισμών.
Θα πρέπει όμως, να επισημάνω τα εξής:

1. πρακτικά για την επόμενη σχολική περίοδο δεν προλαβαίνει να εφαρμοστεί στην πράξη παρά μόνο στην μεθεπόμενη.
2. πρέπει να εξεταστεί αν νομικά στέκει.
3. η απόφαση του ΣτΕ και οι προσφυγές έχουν να κάνουν με τις προσλήψεις προηγούμενων ετών και δεν είναι σίγουρο ότι η κυβέρνηση θα μπορέσει να τα παρακάμψει.
4. και το πιο σημαντικό, το θέμα δεν είναι ποιος θα είναι ο νόμος και τι θα μετράει αλλά πως και πόσο θα μετράει!
5. Για να είναι καλή μία πρόταση θα πρέπει να έχει μεγάλη αποδοχή και από τους άμεσα ενδιαφερόμενους μεν αλλά και από τα κόμματα και από τις συνδικαλιστικές παρατάξεις για να πάψουν να αλλάζουν τον νόμο κάθε φορά που έχουμε νέο υπουργό.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #752 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:44:24 μμ »
Να διοριστουν πρωτα αυτοι που εχουν πολλαπλες επιτυχιες στον διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #753 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:58:10 μμ »
εδώ γίνεται το εξής: όσοι δεν έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες ή καθόλου αμφισβητούν τις προϋπηρεσίες των άλλων βάσει και του ΣτΕ...λες και πρέπει να απολογηθούν οι ίδιοι γιατί το κράτος δεν λειτουργούσε όπως θα έπρεπε...ο άλλος όμως έτρεχε σαν κορόιδο όπου τον φώναζαν...αυτός ας πάρει το παράσημο της ανοιχτής παλάμης....
αν έρθει κάποιος άλλος όμως και αμφισβητήσει άλλα προσόντα τι γίνεται; ας πούμε master και διδακτορικά..Εγώ έχω δάσκαλο που μου ζήτησε να του γράψω το master που έπαιρνε από τη σχολή μου-τελικά του το έγραψε άλλος αντί αδράς αμοιβής-...άρα δεν ήταν δικό του κι αυτό θέλει να μετρήσει για τον διορισμό του. Εσύ την προϋπηρεσία μου ζητάς να την αμφισβητήσεις  βάζοντάς με ισοπεδωτικά στην κατηγορία των αθεμίτως εχόντων προϋπηρεσία...εγώ να ζητήσω να μην προσμετρώνται τα δικά σου προσόντα διότι υπαρχουν ιδιώτες ή φροντιστήρια που έχουν βιομηχανία τη συγγραφή εργασιών; Εσένα το ΣτΕ σε... δικαιώνει για τις προϋπηρεσίες των συναδέλφων σου που θέλεις να τους εκτοπίσεις...τους άλλους ποιο ΣτΕ θα δικαιώσει για γραμμένα από άλλους master;....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 04:00:45 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #754 στις: Μάρτιος 05, 2015, 04:24:56 μμ »
Εαν ημουν υπουργος θα εβαζα υποχρωτικα 2 χρονια αναπληρωση μακρια 200 χλμ μακρια απο τον τοπο κατοικιας εφοσον θες να διοριστεις .

μια τέτοια πρόταση θα μπορούσε να λύσει το γρίφο με τα δυσπρόσιτα - δηλαδή ποιοι θα πάνε και με ποια κίνητρα; θα αρκούσε μια υποχρεωτική διάρκεια απασχόλησης σε τέτοιες περιοχές από όλους τους νεοδιόριστους;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #755 στις: Μάρτιος 05, 2015, 04:35:41 μμ »
Πολυ ασεπολαγνεια εχει πεσει εδω μεσα. Ξαναγραφω εχω περασει 2 φορες στον διαγωνισμο . Καθε ωρα ομως προυπηρεσιας ειναι σημαντικη. Ειδικα αυτη που εχει αποκτηθει εκτος τοπου κατοικιας. Εαν ημουν υπουργος θα εβαζα υποχρωτικα 2 χρονια αναπληρωση μακρια 200 χλμ μακρια απο τον τοπο κατοικιας εφοσον θες να διοριστεις . Εκει θα εβλεπα ποιος θα ειχε τα κοτσια να κριθει .......Ειδικα σε επαρχιες που οι κοινωνιες ειναι κλειστες και ολα μαθαινονται. Αλλα ποιος εχει τα κοτσια να το κανει αυτο?
είμαι 1 χρόνο ωρομίσθιος σε δυσπρόσιτο και 5 χρόνια αναπληρωτής σε δυσπρόσιτο και πριν το κλείσιμο των πινάκων και μετά μέχρι  σήμερα....και το κράτος και κάποιοι  που μου το παίζουν συνάδελφοι  ...ξεσκίζονται να μην μου υπολογισθούν αναδρομικά εμένα κι όσων τρέχαμε εκέι...και κινδυνεύω να μην διοριστώ κι εκέι πήγα με τη θέλησή μου κι όχι γιατί με έστειλε το υποχρεωτικά κάποιος υπουργός...εμάς ποιος θα μας δικαιώσει; εδώ δεν θέλετε να μετρήσει η προϋπηρεσία και να βαρύνει στους μελλοντικούς διορισμούς γιατί ο ένας έτσι... κι ο αλλος γιουβέτσι...εμείς που βγάλαμε την ''βρωμοδουλειά'' πως θα δικαιωθούμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.