*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1242278 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όχι που δεν θα το πηγαίνανε εκβιαστικα μέχρι τις εκλογές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Ναι λεγονται ..."μονιμοι"... 8)


Δηλ. τώρα υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δεν είναι θυμωμένοι κι οργισμένοι με το Υπουργείο; Υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θεωρούν πως όλα βαίνουν καλώς;

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα στις εκλογές θα δουν τι θα πάρουν...

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλησπέρα. Τα σχετικά με την υπόθεσή μας νέα δεν είναι τα αναμενόμενα. Ενημερώθηκα οριστικά πριν από λίγες ώρες ότι τελικά το Υπουργείο δεν κατέθεσε τις θέσεις του (όπως όφειλε) στην Επιτροπή Συμμόρφωσης του ΔΕΑ. Η προθεσμία εξέπνευσε σήμερα. Αυτό μπορεί πρόχειρα να ερμηνευτεί από τους νομικούς ότι δεν έχουν σκοπό να προχωρήσουν σε διορισμούς και απλά κερδίζουν χρόνο εμπαίζοντάς μας.

Γιατί η μη κατάθεση των θέσεων στην ΕΣ ερμηνεύεται ως πρόθεση να μη μας διορίσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι η πλειοψηφία της εκπαιδευτικης κοινότητας δεν είναι μαζί μας ή για να εκφράσω την προσωπική μου άποψη είναι όλοι τους απέναντι στους 600. Επίσης θεωρώ πως κανένας δε θέλει να βγει η ΝΔ γιατί ξέρουμε τις θέσεις του Μητσοτάκη για τη δημόσια εκπαίδευση. Ο,τι κάνουμε θα το κάνουμε μόνοι μας. Ας παραδειγματιστουμε απ τους φοιτητές και ας πάμε και εμείς στο υπουργείο. Όχι να σπάσουμε πόρτες αλλά να μας "δουν" παρουσία των δικηγόρων μας και να απαιτήσουμε να μας ακούσουν οι ιθύνοντες και να δεσμευτούν γραπτώς απέναντι μας(παρουσία δικηγόρου βεβαίως) για την πορεία του διορισμού μας. Και να "απηλεισουμε" για δικαστήρια περί αργοπορίας και ψυχικής οδύνης και δε ξέρω τι άλλο να πω είμαι στα όρια μου...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Παιδιά μην ανησυχείτε. Το διαβιβαστικό θα το υπέγραφε αμέσως μόνο που μες στο χαμό του γραφείου κάπου χάθηκε και το ψάχνει ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
renee είναι η καλύτερη άποψη που ακούστηκε. Πρέπει να πάμε όλοι από εκεί και συγχρόνως δημοσιοποίηση του θέματος παντού.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ναι λεγονται ..."μονιμοι"... 8)
Κι αυτή η κατηγορία εκπαιδευτικών είναι ευχαριστημένη με το Υπουργείο;
Γιατί ακριβώς; Επειδή αμοίβονται καλά, επειδή κάνουν μάθημα σε ιδανικά σχολεία, κάτω από ιδανικές συνθήκες ή επειδή βλέπουν τα αντικείμενα που διδάσκουν να παραγκωνίζονται ή να εξοβελίζονται με τις νέες αλλαγές που προωθούνται;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν ερμηνεύεται ως πρόθεση να μην μας διορίσει από μόνη της. Ερμηνεύεται ως πρόθεση να κερδίσει επιπλέον χρόνο (που δεν είναι άπειρος) δίχως να εκφράσει τις επίσημες θέσεις του που αφορούν στον διορισμό μας (και έχουν εκφραστεί επίσημα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου). Εάν είχαν πρόθεση να υλοποιήσουν άμεσα θα είχαν καταθέσει τις ενέργειες που έχουν κάνει έως τώρα και όλα καλά. Επειδή δεν μένουν και πολλοί μήνες μέχρι τις εκλογές στην ουσία αυτή η επαναλαμβανόμενη υπεκφυγή ισοδυναμεί με άρνηση να εκτελέσει τις αποφάσεις παραπέμποντας στην επόμενη κυβέρνηση το ζήτημά μας. Από την άλλη α) η δικαιοσύνη δεν έχει ακόμα πει την τελευταία της λέξη, β) δεν αποκλείονται οι ευχάριστες εκπλήξεις στις ενέργειες τους. Βέβαια, όταν έχουν ειπωθεί τόσα ψέματα ποιος μπορεί να πιστέψει ότι έχουν σκοπό να υλοποιήσουν τις αποφάσεις;; Μάλλον κανείς... Εύχομαι να διαψευσθώ σε όλα τα παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι η πλειοψηφία της εκπαιδευτικης κοινότητας δεν είναι μαζί μας ή για να εκφράσω την προσωπική μου άποψη είναι όλοι τους απέναντι στους 600. Επίσης θεωρώ πως κανένας δε θέλει να βγει η ΝΔ γιατί ξέρουμε τις θέσεις του Μητσοτάκη για τη δημόσια εκπαίδευση. Ο,τι κάνουμε θα το κάνουμε μόνοι μας. Ας παραδειγματιστουμε απ τους φοιτητές και ας πάμε και εμείς στο υπουργείο. Όχι να σπάσουμε πόρτες αλλά να μας "δουν" παρουσία των δικηγόρων μας και να απαιτήσουμε να μας ακούσουν οι ιθύνοντες και να δεσμευτούν γραπτώς απέναντι μας(παρουσία δικηγόρου βεβαίως) για την πορεία του διορισμού μας. Και να "απηλεισουμε" για δικαστήρια περί αργοπορίας και ψυχικής οδύνης και δε ξέρω τι άλλο να πω είμαι στα όρια μου...

Υπερβολές του χειρίστου ειδους. Προσφύγατε στην δικαιοσυνη όπως έκαναν και πολλοί άλλοι εκπαιδευτικοί που ήδη διορίστηκαν και αναμένετε την εφαρμογή των αποφάσεων της.
Που το βρήκες η γραμμένο ότι εκπαιδευτική κοινότητα είναι απέναντι στους δικαστικά δικαιωθέντες; Αναζητήστε αλλού τις αίτιες και τις ευθύνες της καθυστέρησης εκ μέρους του υπουργείου και μην πυροβολείτε επί δικαίων και αδίκων.

Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Σε σχεση με αυτον που του δινουν 184 ευρω...μαλλον.... 8)

https://www.liberal.gr/arthro/225153/apopsi/d-kampourakis/184-dinoume-ki-an-s-aresei.html

Κι αυτή η κατηγορία εκπαιδευτικών είναι ευχαριστημένη με το Υπουργείο;
Γιατί ακριβώς; Επειδή αμοίβονται καλά, επειδή κάνουν μάθημα σε ιδανικά σχολεία, κάτω από ιδανικές συνθήκες ή επειδή βλέπουν τα αντικείμενα που διδάσκουν να παραγκωνίζονται ή να εξοβελίζονται με τις νέες αλλαγές που προωθούνται;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι η πλειοψηφία της εκπαιδευτικης κοινότητας δεν είναι μαζί μας ή για να εκφράσω την προσωπική μου άποψη είναι όλοι τους απέναντι στους 600. Επίσης θεωρώ πως κανένας δε θέλει να βγει η ΝΔ γιατί ξέρουμε τις θέσεις του Μητσοτάκη για τη δημόσια εκπαίδευση. Ο,τι κάνουμε θα το κάνουμε μόνοι μας. Ας παραδειγματιστουμε απ τους φοιτητές και ας πάμε και εμείς στο υπουργείο. Όχι να σπάσουμε πόρτες αλλά να μας "δουν" παρουσία των δικηγόρων μας και να απαιτήσουμε να μας ακούσουν οι ιθύνοντες και να δεσμευτούν γραπτώς απέναντι μας(παρουσία δικηγόρου βεβαίως) για την πορεία του διορισμού μας. Και να "απηλεισουμε" για δικαστήρια περί αργοπορίας και ψυχικής οδύνης και δε ξέρω τι άλλο να πω είμαι στα όρια μου...
Οφείλουμε να δημοσιοποιήσουμε το όλο θέμα, άμεσα!
Δεν είναι δυνατόν να δεχόμαστε κι άλλο τη σκόπιμη καθυστέρηση και την ασυνέπεια του Υπουργείου! Οι αποφάσεις μας είναι αμετάκλητες πλέον κι αυτό το ξέρουν όλοι! Το "έτσι θέλω" δεν περνάει! Αν κάποιοι έχουν δώσει υποσχέσεις διορισμού σε άλλες ομάδες, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα! Δεν γίνεται να επιτρέψουμε τη συνέχιση του παραλογισμού και του εμπαιγμού!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το θέμα είναι ότι τους έχει δοθεί πάρα πολύ χρόνος και μας έχουν φλομώσει στις δικαιολογίες... Το πιο περίεργο από όλα είναι ότι αντιμάχονται λέγοντας ότι πρέπει να ακολουθήσουν όλες τις νόμιμες διαδικασίες, γι αυτό και η καθυστέρηση.
Δεν πρέπει να τους δίνουμε πλέον άλλοθι. Όλοι είμαστε στα όρια μας. Δεν είναι λίγα αυτά που έχουμε περάσει τα τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Τα ονόματά μας από ενημέρωση δικηγόρου είναι στον Ασεπ και μπορεί να τα κρατήσουν αρκετά ακόμα. Αυτή η ενέργεια έπρεπε να είχε γίνει το καλοκαίρι και να είχαμε ήδη διοριστεί. Η πρόθεση καθυστέρησης είναι προφανής. Από το Υπουργείο υπάλληλοι μου είπαν  ότι δεν έχουν σταλεί στον ΑΣΕΠ.
Τα συμπεράσματα δικά σας....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2018, 09:16:10 μμ από Πελαγονία »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.