*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1241334 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Δυστυχως αυτος ειναι κλαδος...Μιζεροι,ευατουληδες,παρτακηδες...και για αυτο εχουμε αυτα τα χαλια σαν κλαδος... 8)

Ειλικρινά, είναι ανεξήγητο το ενδιαφέρον που δείχνουν ΤΩΡΑ κάποιοι μόνιμοι για τους διορισμούς των δικαιωθέντων ΑΣΕΠιτών του 2008! Πότε θα διοριστούν, πού θα πάνε, πόσο θα μείνουν εκεί κλπ., κλπ., κλπ., τη στιγμή ειδικά που πριν λίγους μήνες υποστήριζαν ότι οι δικαιωθέντες θα έμεναν στην καλύτερη περίπτωση αιωνίως αναπληρωτές!
Θα σταθώ στο σημαντικότερο: οι δικαιωθέντες θα διοριστούν τελικά (προς μεγάλη πίκρα και απογοήτευση κάποιων) και μάλιστα μέσα στις ημερομηνίες που έχουν καθοριστεί ύστερα από τις νομικές ενέργειες των δικηγόρων τους (οι συνάδελφοι τα γνωρίζουν αυτά και είναι ενήμεροι)! Το πού θα τοποθετηθούν δεν κυριαρχεί στη σκέψη κανενός, αφού πέτυχαν κάτι που θεωρούνταν αδιανόητο για τη μεγαλύτερη μερίδα της εκπαιδευτικής κοινότητας! Επίσης, αρκετοί από αυτούς θα τοποθετηθούν σε προσωποπαγείς θέσεις, που θα συσταθούν άμεσα, καθώς ίσως δεν επαρκούν τώρα τα οργανικά κενά, οι οποίες προσωποπαγείς θέσεις μπορεί να είναι σε περιοχές "καλύτερες" από τα ξερονήσια και τα λαγκάδια, που κάποιοι προβάλετε διαρκώς ως μοναδικές περιοχές διορισμού! Τέλος, όλοι σχεδόν οι δικαιωθέντες έχουν αρκετή προυπηρεσία ως αναπληρωτές και όλοι σχεδόν θα διεκδικήσουν άμεσα την αναδρομικότητα! Επομένως, η όποια κατάσταση/εικόνα υπάρξει με τον διορισμό των δικαιωθέντων, δεν πρόκειται να παγιωθεί, αφού θα υπάρξουν σύντομα αλλαγές υπηρεσιακές!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Μερικες απο τις αντιδρασεις που καταγραφονται στα σοσιαλ μειντια... 8)

ΥΓ.Τα μνημονια ειχαν ερθει πριν 5 χρονια αλλα τι ψαχνεις... :D


Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kosgian τι να πεις!!! Ασθενής μνήμη αλλά και κρίση. Δυστυχώς. Όσο για τον κλάδο που λες θα πω ότι,και πάλι δυστυχώς, δεν είμαστε ο μοναδικός!!!

fileprovider

  • Επισκέπτης
α) Περι όψιμου ενδιαφέροντος για διορισμούς ΑΣΕΠ 2008 (δικαστικούς και μη)

https://www.pde.gr/index.php?topic=32901.msg958558#msg958558

https://www.pde.gr/index.php?topic=34228.msg990671#msg990671

https://www.pde.gr/index.php?topic=34228.msg990676#msg990676

Αν η αναφορά οτι οι δικαιωθέντες θα έμεναν αιώνια αναπληρωτές αφορά εμένα παρακαλώ όπως μου δείξετε που το έχω αναφέρει...

β) Οι προσωποπαγείς θέσεις αφορούν διορισμούς συνήθως δικαστικά δικαιωθέντων ΣΕ ΟΛΟ το Δημόσιο. δεν είναι τωρινό φρούτο και δεν αφορά μόνο εκπαιδευτικούς. Το αν κάποιος είναι διορισμένος σε θέση τακτικού προσωπικού ή έχει προσωποπαγή θέση δεν αφορά το που θα πάει (δεν αφορά δηλαδή ότι έχει κάποιο προνόμιο ο δεύτερος σε σχέση με τον πρώτο). Οταν καλούν εκπαιδευτικούς για διορισμούς δίνουν σε όλους τις ίδιες θέσεις ανεξάρτητα με τον τρόπο που διορίστηκαν. η επιλογή των θέσεων γίνεται με βάση κατάταξης των μελλοντικών διοριστέων με βάσει τα κριτήρια που εφαρμόζονται ανά πάσα στιγμή. Παλιότερα τα κριτήρια ήταν οι έχοντες προυπηρεσία να προηγούνται των μη εχόντων και γι αυτό το λόγω πολλοί ΑΣΕΠίτες διορίστηκαν με προυπηρεσία (40% ή κάτι άλλο) ώστε να πάρουν καλύτερη θέση από τους 60% του ΑΣΕΠ). Το τωρινό κριτήριο είναι η θέση κατάταξης στον ΑΣΕΠ. Αρα ότι οι προσωποπαγείς θα πάνε σε θέση που θα είναι καλύτερη από τους μη προσωποαπαγείς δεν αναφέρεται πουθενά...

γ) Τα ξερονήσια ή τα λαγκάδια αναφέρθηκαν από κάποιους εδώ μέσα και όχι από μένα. Αν ζούσα σε ξερονήσι ή λαγκάδι προφανώς και θα ήμουν ευχαριστημένος να πάω εκεί. Εγώ απλά αναφέρθηκα σε επιθυμητές και μη θέσεις, οι οποίες αλλάζουν ανάλογα με την προσωπική κατάσταση του καθενός. Με λίγα λόγια είναι υποκειμενικός παράγοντας.

δ) Το αν κάποιος δικαιωθεί για κάτι στο μέλλον δεν μπορεί να γίνει συζήτηση τώρα. αν το καταφέρει με γεια του με χαρά του. Αλλα το να κάνω συζήτηση για το μέλλον χωρίς να έχω δεδομένα είναι ειδηκότητας ΠΕ Μελλοντολόγος - Μέντιουμ και δεν ανήκω σε αυτή.

ΥΓ. Και επειδή χθες αναφέρθηκα σε ανευ αποδοχών, παραιτήσεις ή μη αποδοχή διορισμού και επειδή μιλάω πάντα με στοιχεία παραθέτω το παρακάτω ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΦΕΚ

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL80cV-U9HiiGLtIl9LGdkF59IBU9YTZY6ryqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijGCHGwELpghhUgvY8QSQ6zIt8hE7R5P0DW9y6x37h22D

Το οποίο αποδεικνύει ότι όταν γράφετε κάποιοι εδώ μέσα εκπροσωπείτε μόνο τον εαυτό σας μιας και δεν μπορείτε να ξέρετε την προσωπική κατάσταση και ανάγκη του καθενός. Σε κάθε λόγο σας λοιπόν θα πρότεινα ορισμένους να δέχονται και τον αντιλογο και να κάνουν συζητήσεις σοβαρότητας και επιπέδου πάντοτε χρησιμοποιόντας στοιχεία που αποδεικνύουν τα λεγόμενα τους και όχι ευσεβείς πόθους. Εμένα από δω και στο εξής επιτρέψτε μου γιατί μου είναι αναφέρετο δικαίωμα να γράφω όπου θέλω, όποτε θέλω και θα σας πρότεινα να αποφεύγετε προσωπικούς υπαινιγμούς που θεωρείται ότι μειώνουν την σοβαρότητα μου ως προσωπικότητα οταν γράφω κάτι. Αυτά για ορισμένους που ελλείψη επειχειρημάτων προσπαθούν να μείώσουν την προσωπικότητα του συνομιλητή τους και όχι να αντιπαρατεθούν στα λεγόμενα του. Θέλω να πιστεύω πως όπως και παλιότερα έτσι και τώρα η πλειοψηφία του εκπαιδευτικού αυτού φόρουμ αποτελείται από ανθρώπους ώριμα σκεπτόμενους με διάθεση προβληματισμού και αντιπαράθεσης βάσει δεδομένων. Με αυτούς λοιπόν θα συνεχίσω το διάλογο. Στους άλλους - την μειοψηφία  - εύχομαι ότι καλύτερο. Συγγνώμη για το εκτενές. Κούρασα και κλείνω την παρέμβαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 02:00:02 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
α) Περι όψιμου ενδιαφέροντος για διορισμούς ΑΣΕΠ 2008 (δικαστικούς και μη)

https://www.pde.gr/index.php?topic=32901.msg958558#msg958558

https://www.pde.gr/index.php?topic=34228.msg990671#msg990671

https://www.pde.gr/index.php?topic=34228.msg990676#msg990676

Αν η αναφορά οτι οι δικαιωθέντες θα έμεναν αιώνια αναπληρωτές αφορά εμένα παρακαλώ όπως μου δείξετε που το έχω αναφέρει...

β) Οι προσωποπαγείς θέσεις αφορούν διορισμούς συνήθως δικαστικά δικαιωθέντων ΣΕ ΟΛΟ το Δημόσιο. δεν είναι τωρινό φρούτο και δεν αφορά μόνο εκπαιδευτικούς. Το αν κάποιος είναι διορισμένος σε θέση τακτικού προσωπικού ή έχει προσωποπαγή θέση δεν αφορά το που θα πάει (δεν αφορά δηλαδή ότι έχει κάποιο προνόμιο ο δεύτερος σε σχέση με τον πρώτο). Οταν καλούν εκπαιδευτικούς για διορισμούς δίνουν σε όλους τις ίδιες θέσεις ανεξάρτητα με τον τρόπο που διορίστηκαν. η επιλογή των θέσεων γίνεται με βάση κατάταξης των μελλοντικών διοριστέων με βάσει τα κριτήρια που εφαρμόζονται ανά πάσα στιγμή. Παλιότερα τα κριτήρια ήταν οι έχοντες προυπηρεσία να προηγούνται των μη εχόντων και γι αυτό το λόγω πολλοί ΑΣΕΠίτες διορίστηκαν με προυπηρεσία (40% ή κάτι άλλο) ώστε να πάρουν καλύτερη θέση από τους 60% του ΑΣΕΠ). Το τωρινό κριτήριο είναι η θέση κατάταξης στον ΑΣΕΠ. Αρα οι προσωποπαγείς θα πάνε σε θέση που θα είναι καλύτερη από τους μη προσωποαπαγείς δεν αναφέρεται πουθενά...

γ) Τα ξερονήσια ή τα λαγκάδια αναφέρθηκαν από κάποιους εδώ μέσα και όχι από μένα. Αν ζούσα σε ξερονήσι ή λαγκάδι προφανώς και θα ήμουν ευχαριστημένος να πάω εκεί. Εγώ απλά αναφέρθηκα σε επιθυμητές και μη θέση, οι οποίες αλλάζουν ανάλογα με την προσωπική κατάσταση του καθενός. Με λίγα λόγια είναι υποκειμενικός παράγοντας.

δ) Το αν κάποιος δικαιωθεί για κάτι στο μέλλον δεν μπορεί να γίνει συζήτηση τώρα. αν το καταφέρει με γεια του με χαρά του. Αλλα το να κάνω συζήτηση για το μέλλον χωρίς να έχω δεδομένα είναι ειδηκότητας ΠΕ Μελλοντολόγος - Μέντιουμ και δεν ανήκω σε αυτή.

ΥΓ. Και επειδή χθες αναφέρθηκα σε ανευ αποδοχών, παραιτήσεις ή μη αποδοχή διορισμού και επειδή μιλάω πάντα με στοιχεία παραθέτω το παρακάτω ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΦΕΚ

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL80cV-U9HiiGLtIl9LGdkF59IBU9YTZY6ryqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijGCHGwELpghhUgvY8QSQ6zIt8hE7R5P0DW9y6x37h22D

Το οποίο αποδεικνύει ότι όταν γράφεται κάποιοι εδώ μέσα εκπροσωπείτε μόνο τον εαυτό σας μιας και δεν μπορείτε να ξέρετε την προσωπική κατάσταση και ανάγκη του καθενός. Σε κάθε λόγο σας λοιπόν θα πρότεινα ορισμένους να δέχονται και τον αντιλογο και να κάνουν συζητήσεις σοβαρότητας και επιπέδου πάντοτε χρησιμοποιόντας στοιχεία που αποδεικνύουν τα λεγόμενα τους και όχι ευσεβείς πόθους. Εμένα από δω και στο εξής επιτρέψτε μου γιατί μου είναι αναφέρετο δικαίωμα να γράφω όπου θέλω, όποτε θέλω και αποφεύγοντας προσωπικούς υπαινιγμούς που θεωρείται ότι μειώνουν την σοβαρότητα μου ως προσωπικότητα οταν γράφω κάτι. Αυτά για ορισμένους που ελλείψη επειχειρημάτων προσπαθούν να μείώσουν την προσωπικότητα του συνομιλητή τους και όχι να αντιπαρατεθούν στα λεγόμενα του. Θέλω να πιστεύω πως όπως και παλιότερα έτσι και τώρα η πλειοψηφία του εκπαιδευτικού αυτού φόρουμ αποτελείται α[ό ανθρώπους ώριμα σκεπτόμενους με διάθεση προβληματισμού και αντιπαράθεσης βάσει δεδομένων. Με αυτούς λοιπόν θα συνεχίσω το διάλογο. Στους άλλους - την μειοψηφία  - εύχομαι ότι καλύτερο. Συγγνώμη για το εκτενές. Κούρασα και κλείνω την παρέμβαση.
Φίλε τι σεντόνι είν' τούτο??? Συ είσαι μερακλής!!! (Μήπως είσαι της ΟΑΚΚΕ???) Peace Brother!!! ;D ;D ;D

fileprovider

  • Επισκέπτης
Φίλε τι σεντόνι είν' τούτο??? Συ είσαι μερακλής!!! (Μήπως είσαι της ΟΑΚΚΕ???) Peace Brother!!! ;D ;D ;D

Εκτός από μερακλής φίλε μου μπορώ να πετυχαίνω ότι θεωρώ καλύτερο για τον εαυτό μου χωρίς να ανήκω σε κάποιο κομματικό στρατό.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος γράφω σε εκπαιδευτικό φόρουμ και όχι στο facebbook για να χρησιμοποιώ cool λεξιλόγιο που αποσκοπεί σε likes.

ΥΓ. Σε παρακαλώ να μείνουμε εντός θέματος. Δεν μου αρέσει να αθροίζω στο προφίλ μου άσκοπα μηνύματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 02:23:16 μμ από linkprovider »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Έλα μαν μου εγώ σε πάω αδελφέ!!! Όταν ήμουν πιτσιρικάκι φοιτητής διάβαζα τα σεντόνια της ΟΑΚΚΕ στα ΚΑΦΑΟ της Σόλωνος και μου 'χει μείνει ευχάριστη ανάμνηση!!! Όπως και σε πολλούς άλλους γεροντάρες της ηλικίας μου!!!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
α) Περι όψιμου ενδιαφέροντος για διορισμούς ΑΣΕΠ 2008 (δικαστικούς και μη)

https://www.pde.gr/index.php?topic=32901.msg958558#msg958558

https://www.pde.gr/index.php?topic=34228.msg990671#msg990671

https://www.pde.gr/index.php?topic=34228.msg990676#msg990676

Αν η αναφορά οτι οι δικαιωθέντες θα έμεναν αιώνια αναπληρωτές αφορά εμένα παρακαλώ όπως μου δείξετε που το έχω αναφέρει...

β) Οι προσωποπαγείς θέσεις αφορούν διορισμούς συνήθως δικαστικά δικαιωθέντων ΣΕ ΟΛΟ το Δημόσιο. δεν είναι τωρινό φρούτο και δεν αφορά μόνο εκπαιδευτικούς. Το αν κάποιος είναι διορισμένος σε θέση τακτικού προσωπικού ή έχει προσωποπαγή θέση δεν αφορά το που θα πάει (δεν αφορά δηλαδή ότι έχει κάποιο προνόμιο ο δεύτερος σε σχέση με τον πρώτο). Οταν καλούν εκπαιδευτικούς για διορισμούς δίνουν σε όλους τις ίδιες θέσεις ανεξάρτητα με τον τρόπο που διορίστηκαν. η επιλογή των θέσεων γίνεται με βάση κατάταξης των μελλοντικών διοριστέων με βάσει τα κριτήρια που εφαρμόζονται ανά πάσα στιγμή. Παλιότερα τα κριτήρια ήταν οι έχοντες προυπηρεσία να προηγούνται των μη εχόντων και γι αυτό το λόγω πολλοί ΑΣΕΠίτες διορίστηκαν με προυπηρεσία (40% ή κάτι άλλο) ώστε να πάρουν καλύτερη θέση από τους 60% του ΑΣΕΠ). Το τωρινό κριτήριο είναι η θέση κατάταξης στον ΑΣΕΠ. Αρα ότι οι προσωποπαγείς θα πάνε σε θέση που θα είναι καλύτερη από τους μη προσωποαπαγείς δεν αναφέρεται πουθενά...

γ) Τα ξερονήσια ή τα λαγκάδια αναφέρθηκαν από κάποιους εδώ μέσα και όχι από μένα. Αν ζούσα σε ξερονήσι ή λαγκάδι προφανώς και θα ήμουν ευχαριστημένος να πάω εκεί. Εγώ απλά αναφέρθηκα σε επιθυμητές και μη θέσεις, οι οποίες αλλάζουν ανάλογα με την προσωπική κατάσταση του καθενός. Με λίγα λόγια είναι υποκειμενικός παράγοντας.

δ) Το αν κάποιος δικαιωθεί για κάτι στο μέλλον δεν μπορεί να γίνει συζήτηση τώρα. αν το καταφέρει με γεια του με χαρά του. Αλλα το να κάνω συζήτηση για το μέλλον χωρίς να έχω δεδομένα είναι ειδηκότητας ΠΕ Μελλοντολόγος - Μέντιουμ και δεν ανήκω σε αυτή.

ΥΓ. Και επειδή χθες αναφέρθηκα σε ανευ αποδοχών, παραιτήσεις ή μη αποδοχή διορισμού και επειδή μιλάω πάντα με στοιχεία παραθέτω το παρακάτω ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΦΕΚ

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL80cV-U9HiiGLtIl9LGdkF59IBU9YTZY6ryqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijGCHGwELpghhUgvY8QSQ6zIt8hE7R5P0DW9y6x37h22D

Το οποίο αποδεικνύει ότι όταν γράφετε κάποιοι εδώ μέσα εκπροσωπείτε μόνο τον εαυτό σας μιας και δεν μπορείτε να ξέρετε την προσωπική κατάσταση και ανάγκη του καθενός. Σε κάθε λόγο σας λοιπόν θα πρότεινα ορισμένους να δέχονται και τον αντιλογο και να κάνουν συζητήσεις σοβαρότητας και επιπέδου πάντοτε χρησιμοποιόντας στοιχεία που αποδεικνύουν τα λεγόμενα τους και όχι ευσεβείς πόθους. Εμένα από δω και στο εξής επιτρέψτε μου γιατί μου είναι αναφέρετο δικαίωμα να γράφω όπου θέλω, όποτε θέλω και θα σας πρότεινα να αποφεύγετε προσωπικούς υπαινιγμούς που θεωρείται ότι μειώνουν την σοβαρότητα μου ως προσωπικότητα οταν γράφω κάτι. Αυτά για ορισμένους που ελλείψη επειχειρημάτων προσπαθούν να μείώσουν την προσωπικότητα του συνομιλητή τους και όχι να αντιπαρατεθούν στα λεγόμενα του. Θέλω να πιστεύω πως όπως και παλιότερα έτσι και τώρα η πλειοψηφία του εκπαιδευτικού αυτού φόρουμ αποτελείται από ανθρώπους ώριμα σκεπτόμενους με διάθεση προβληματισμού και αντιπαράθεσης βάσει δεδομένων. Με αυτούς λοιπόν θα συνεχίσω το διάλογο. Στους άλλους - την μειοψηφία  - εύχομαι ότι καλύτερο. Συγγνώμη για το εκτενές. Κούρασα και κλείνω την παρέμβαση.

Σύναδελφε έτσι όπως τα έγραψες είναι για τις μεταθέσεις και τους διορισμούς και για τις άνευ αποδοχών και τις παραιτήσεις με δύο μεγάλους αστερίσκους.
1) Στις προσωποπαγείς θέσεις, επειδή δεν υπάρχουν κριτήρια σύστασης τους, μπορεί όντως να υπάρξουν περιπτώσεις ευνοημένων, δηλαδή που θα πάρουν θέση σε περιοχή που δεν υπάρχει στην πραγματικότητα οργανικό κενό. Κατά τα άλλα όντως αν γίνουν τώρα οι διορισμοί τους θα γίνουν στα περσινά περισσεύματα των κενών που σημαίνει ελάχιστες καλές οργανικές, ενώ μετά τις φετινές μεταθέσεις και συνταξιοδοτήσεις προσθέτω εγώ θα εμφανιστούν και καινούρια κενά. Τα περσινά έτσι κι αλλιώς λογικά θα παραμείνουν αφού για να έμειναν κενά σημαίνει ότι δεν υπήρξε κανείς που να θέλει να πάει σε εκείνες τις περιοχές.
2)Δικαιολόγησε την ορισμένες φορές υπερβολική επιθετικότητα και καχυποψία των όσων πέτυχαν δικαστικά απόφαση, λόγω της πολύχρονης ταλαιπωρίας που υπέστησαν με το συγκεκριμένο ζήτημα. Και εμείς αν ήμασταν στη θέση τους μετά από τόσα χρόνια, αναμονής, υπομονής, δικαστικών εξόδων και αγωνίας θα ήμασταν με το δάχτυλο στην σκανδάλη. Νομίζω μάλιστα που ένας λόγος παραπάνω που βιάζονται είναι ότι το υπουργείο μέσω της νομοθεσίας που ψήφισε τους κατοχύρωσε μεν, εξαφάνισε δε την αναδραμικότητα του διορισμού τους, οπότε κάθε μέρα καθυστέρησης σημαίνει και χαμένα χρήματα. Μακροπρόθεσμα μπορεί να τους συμφέρει αυτό που λες εσύ, να διοριστούν μετά τις φετινές μεταθέσεις, γιατί κάποιοι ίσως καταφέρουν να διοριστούν σε βολικότερη γι' αυτούς περιοχή, όμως μετά από τόσα χρόνια είναι λογικό ως προτεραιότητα να έχουν επιτέλους να διοριστούν και να αρχίσουν να πληρώνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 02:44:25 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Φίλε τι σεντόνι είν' τούτο??? Συ είσαι μερακλής!!! (Μήπως είσαι της ΟΑΚΚΕ???) Peace Brother!!! ;D ;D ;D

Έλα μαν μου εγώ σε πάω αδελφέ!!! Όταν ήμουν πιτσιρικάκι φοιτητής διάβαζα τα σεντόνια της ΟΑΚΚΕ στα ΚΑΦΑΟ της Σόλωνος και μου 'χει μείνει ευχάριστη ανάμνηση!!! Όπως και σε πολλούς άλλους γεροντάρες της ηλικίας μου!!!
Το ύφος σου σε χαρακτηρίζει εδώ και καιρό.....Δηλώνεις εκπαιδευτικος μάλιστα....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 03:28:06 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Ειλικρινά, είναι ανεξήγητο το ενδιαφέρον που δείχνουν ΤΩΡΑ κάποιοι μόνιμοι για τους διορισμούς των δικαιωθέντων ΑΣΕΠιτών του 2008! ................................................

Καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε διπλά και τριπλά...πριν γράψουμε κάτι.....και μην ξεχνάς πως όταν σε λίγο θα είσαι μόνιμη και εσύ....θα εκφράζεις σίγουρα άποψη για τα εκπαιδευτικά. Κανένας εκπαιδευτικός δεν μπορεί να εμποδίσει κανέναν εκπαιδευτικό να εκφράσει την άποψη του για θέματα της εκπαίδευσης. Η δικαιοσύνη αναγνώρισε το δίκαιο των αιτημάτων, σας επιτρέπει να διεκδικήσετε το μέλλον στην εκπαίδευση με καλύτερες συνθήκες και όχι να επιβάλετε σιγή ασυρμάτου.
Σύντομα λοιπόν καλή τοποθέτηση και καλή σταδιοδρομία από την θεση του μονίμου πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 03:30:30 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε διπλά και τριπλά...πριν γράψουμε κάτι.....και μην ξεχνάς πως όταν σε λίγο θα είσαι μόνιμη και εσύ....θα εκφράζεις σίγουρα άποψη για τα εκπαιδευτικά. Κανένας εκπαιδευτικός δεν μπορεί να εμποδίσει κανέναν εκπαιδευτικό να εκφράσει την άποψη του για θέματα της εκπαίδευσης. Η δικαιοσύνη αναγνώρισε το δίκαιο των αιτημάτων, σας επιτρέπει να διεκδικήσετε το μέλλον στην εκπαίδευση με καλύτερες συνθήκες και όχι να επιβάλετε σιγή ασυρμάτου.
Σύντομα λοιπόν καλή τοποθέτηση και καλή σταδιοδρομία από την θεση του μονίμου πλέον.
Οι δικαιωθέντες σε ευχαριστούν πολύ, συνάδελφε, για τις ευχές σου! Μακάρι να βλέπαμε και να ακούγαμε κι από άλλους μονίμους κανένα "μπράβο"!
Αυτό θα ήταν σαφώς προτιμότερο και πιο αποδεκτό από το να κάθονται μερικοί και ν' αναλώνονται σε αναλύσεις και σε επεξηγήσεις.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Οι δικαιωθέντες σε ευχαριστούν πολύ, συνάδελφε, για τις ευχές σου! Μακάρι να βλέπαμε και να ακούγαμε κι από άλλους μονίμους κανένα "μπράβο"!
Αυτό θα ήταν σαφώς προτιμότερο και πιο αποδεκτό από το να κάθονται μερικοί και ν' αναλώνονται σε αναλύσεις και σε επεξηγήσεις.

Δεν αναζητώ την επιβράβευση, το αυτονόητο επεσήμανα...ούτε αντιλήφθηκα κάποιον να είναι αντίθετος με την προσφυγή σας στην δικαιοσυνη....αναφαίρετο δικαίωμα για κάθε πολίτη....αλλά εν πάση περιπτώσει αν μερικοί δυσαρεστήθηκαν δεν αλλάζει κάτι και η γη θα εξακαλουθήσει να γυρίζει.....
Αφού αποβάλλετε λοιπόν το σύνδρομο διαχωρισμού μόνιμου- αναπληρωτή.....πιέστε το υπουργείο να προωθήσει σύντομα όσα οφείλει για τον διορισμό σας
ΥΓ Η έκφραση γνώμης δεν αποτελεί αδίκημα....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2019, 03:53:15 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν αναζητώ την επιβράβευση, το αυτονόητο επεσήμανα...ούτε αντιλήφθηκα κάποιον να είναι αντίθετος με την προσφυγή σας στην δικαιοσυνη....αναφαίρετο δικαίωμα για κάθε πολίτη....αλλά εν πάση περιπτώσει αν μερικοί δυσαρεστήθηκαν δεν αλλάζει κάτι και η γη θα εξακαλουθήσει να γυρίζει.....
Αφού αποβάλλετε λοιπόν το σύνδρομο διαχωρισμού μόνιμου- αναπληρωτή.....πιέστε το υπουργείο να προωθήσει σύντομα όσα οφείλει για τον διορισμό σας
ΥΓ Η έκφραση γνώμης δεν αποτελεί αδίκημα....
Συνάδελφε, υπάρχουν πολλοί που είναι δυσαρεστημένοι με τους δικαιωθέντες του ΑΣΕΠ του 2008. Τι να λέμε τώρα; Δε διαβάζεις κι εδώ μέσα κι αλλού;
Από σύνδρομα, αγνώστου είδους και αιτιολογίας, δεν μπορώ να πω εγώ που είμαι εκπαιδευτικός, ποιος πάσχει! Αυτό που μπορώ, όμως, να πω είναι ότι ο καθένας δύναται να εκφράσει μόνο τη δική του άποψη και τίποτε παραπάνω! Όλα τα άλλα γράφονται για άλλους λόγους.
Απλά, με βάζουν σε μεγάλη περίσκεψη τα ελάχιστα θετικά σχόλια που έχω δει μέχρι τώρα για το οριστικό τέλος της πολύχρονης δικαστικής περιπέτειας των δικαιωθέντων και ειδικά από τους μονίμους!

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
@ gia 96
 Ουδείς δυσαρεστήθηκε με την απόφαση του ΣτΕ... και ο καθένας εκφράζει τη άποψη του χωρίς περιορισμούς, αλλά στα πλαίσια  του χρηστού διαλόγου. Επειδη τα θετικά σχόλια εδώ είναι λίγα...δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία είναι αντίθετη. Έλεος!!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159825
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.