*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1241558 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι πολύ πιθανό να μας προετοιμάζουν για την αρνητική στάση που θα επιδείξουν στο θέμα της αναδρομικότητας... Βέβαια θα λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη σύντομα και γι' αυτό...
ΑΣΕΠ ΧΑΝΤΕΡ σου έχει πει ο δικηγόρος ότι υπάρχει περίπτωση να μην πάρουμε την αναδρομικότητα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Συμφωνώ με ΑΣΕΠ ΧΑΝΤΕΡ. Κι εμένα μου φαίνεται ότι πάνε να φάνε την αναδρομικότητα.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν γίνεται αυτό...Δεν στέκει πουθενά

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Μιλώντας με την πάρεδρο το πρωί μου έκανε εντύπωση το εξής. Μόλις αρχίσαμε μου είπε γεμάτη χ α ρ ά αφού άκουσε τ' ονοματεπώνυμο τη σειρά μου και τον αγώνα για διορισμό. "Οπότε θέλετε απλά διορισμό κι όχι αναδρομικότητα!" Εκεί της είπα ότι ζητάμε αναδρομικό διορισμό! Ε, στο σημείο αυτό αλλάζει ύφος κι από χαρές περνάει στην επίθεση λέγοντας ότι το ΔΕΑ δε μιλά για διορισμό και τα λοιπά που είπε ότι οι μόνιμοι δεν είναι αντισυνταγματικοί κι ας λέει η 527 κι ότι δεν υπάρχει μπλοκάρισμα νέων διορισμών κι ήτανε όλο νεύρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτή ας λέει ό,τι θέλει. Εμείς είμαστε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008, επομένως διοριζόμαστε από εκείνο το διαγωνισμό. Δεν έχει βάση αυτό που λέτε περί μη αναδρομικότητας. Πως θα μας διορίσουν δηλαδή; Από το 2018 κάνοντάς μας χάρη;

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ο δικηγόρος μου έχει πει ότι διορισμός και αναδρομικότητα πάνε μαζί. Πακετάκι... Έχουμε υποστεί βλάβη που αναμφίβολα ξεκινάει κάποια χρόνια πριν. Όποιος διαβάσει την απόφαση του ΔΕΑ το καταλαβαίνει. Τώρα αναφορικά με τα κόλπα που είναι πιθανό να σκαρφιστούν για να μην μας την δώσουν δεν ξέρω... Είναι ικανοί για τα πάντα. Ούτε αυτό μου το έχει αποκλείσει ο δικηγόρος. Βέβαια εφόσον γίνουν όλα τα άλλα η αναδρομικότητα είναι κάτι που μπορούμε να το διεκδικήσουμε και να το κερδίσουμε εύκολα στην πορεία...

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα ασεπ χάντερ.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μιλώντας με την πάρεδρο το πρωί μου έκανε εντύπωση το εξής. Μόλις αρχίσαμε μου είπε γεμάτη χ α ρ ά αφού άκουσε τ' ονοματεπώνυμο τη σειρά μου και τον αγώνα για διορισμό. "Οπότε θέλετε απλά διορισμό κι όχι αναδρομικότητα!" Εκεί της είπα ότι ζητάμε αναδρομικό διορισμό! Ε, στο σημείο αυτό αλλάζει ύφος κι από χαρές περνάει στην επίθεση λέγοντας ότι το ΔΕΑ δε μιλά για διορισμό και τα λοιπά που είπε ότι οι μόνιμοι δεν είναι αντισυνταγματικοί κι ας λέει η 527 κι ότι δεν υπάρχει μπλοκάρισμα νέων διορισμών κι ήτανε όλο νεύρα!

Απλά, σκέψου τι εξουσία είχε ο κάθε καρεκλοκέντραυρος εκεί μέσα τα προηγούμενα χρόνια που γινόταν το "τρελό πάρτυ" των προϋπηρεσιών. Και δεν μιλάω για κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο. Υπήρχε μια κουλτούρα αδιαφάνειας που αναδείχθηκε με την απόφαση του ΣΤΕ. Είναι δύσκολο τώρα για κάποιον να αποδεχθεί ότι έφτασε η ώρα να σταματήσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 08:04:06 μμ από αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ναι έβγαζε εμπάθεια και χολή. Πρωτοφανές για κάποιον που εκείνη τη στιγμή είναι σε μια υπεύθυνη θέση για να γνωμοδοτήσει. Μάλιστα μου είπε και το εξής " ΕΓΩ 27 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΩ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ"
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 08:05:21 μμ από ΛΕΩΝ21 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Ο δικηγόρος μου έχει πει ότι διορισμός και αναδρομικότητα πάνε μαζί. Πακετάκι... Έχουμε υποστεί βλάβη που αναμφίβολα ξεκινάει κάποια χρόνια πριν. Όποιος διαβάσει την απόφαση του ΔΕΑ το καταλαβαίνει. Τώρα αναφορικά με τα κόλπα που είναι πιθανό να σκαρφιστούν για να μην μας την δώσουν δεν ξέρω... Είναι ικανοί για τα πάντα. Ούτε αυτό μου το έχει αποκλείσει ο δικηγόρος. Βέβαια εφόσον γίνουν όλα τα άλλα η αναδρομικότητα είναι κάτι που μπορούμε να το διεκδικήσουμε και να το κερδίσουμε εύκολα στην πορεία...
Ανάλογες ιστορίες έτρεχαν και προ 15ετιας στο Παιδείας, δεν είναι πρωτάρηδες, μην τρελαίνεστε, όλοι όσοι είχαν δικαιωθεί δικαστικά διορίστηκαν, όχι όμως αναδρομικά όπως θα έπρεπε, με δεδομένο ότι υπήρχαν 3 αποφάσεις του ΔΕΑ που έλεγαν ότι οι εκπαιδευτικοί που είχαν τότε προσφύγει έπρεπε να είχαν διοριστεί από συγκεκριμένο σχολικό έτος που αναφερόταν στην απόφαση. Οι δικαιωθέντες εκπαιδευτικοί προσέφυγαν εκ νέου διεκδικώντας τον αναδρομικό διορισμό τους τον οποίο και επέτυχαν περίπου 2 χρόνια αργότερα. Αξιοσημείωτο είναι ότι τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχε γίνει αν το Παιδείας εφάρμοζε το 100% από ΑΣΕΠ αρχής γενομένης από τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ 2002 που έπρεπε να είχε διεξαχθεί με αυτό το ποσοστό και όχι με το 75% -25% που μετά έγινε 60%-40% κλπ, για να κριθεί πρόσφατα από το ΣΤΕ η αντισυνταγματικότητα αυτής της ποσόστωσης.
Ναι έβγαζε εμπάθεια και χολή. Πρωτοφανές για κάποιον που εκείνη τη στιγμή είναι σε μια υπεύθυνη θέση για να γνωμοδοτήσει. Μάλιστα μου είπε και το εξής " ΕΓΩ 27 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΩ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ"
;D ;D ;D ;D ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι έβγαζε εμπάθεια και χολή. Πρωτοφανές για κάποιον που εκείνη τη στιγμή είναι σε μια υπεύθυνη θέση για να γνωμοδοτήσει. Μάλιστα μου είπε και το εξής " ΕΓΩ 27 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΩ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ"

Ας διαβάσει καλά την απόφαση του ΣΤΕ. Γιατί η απόφαση άλλα λέει για τους διορισμούς που δεν ελέγχονταν από ανεξάρτητες αρχές...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2018, 01:11:18 πμ από αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Για την 527 μου είπε ότι μπορεί η απόφαση αυτή να λέει έτσι μα υπάρχουν άλλες αποφάσεις του ΣΤΕ που λεν ότι οι διορισμοί από 40% 24μηνο 30μηνο είναι συνταγματικοί. Επίσης για το ΔΕΑ είπε ότι λέει ή ανάκληση ή όχι. Άρα δε μιλά για διορισμό. Κι ότι δεν υπάρχει μπλοκάρισμα των νέων διορισμών από προυπηρεσίες κι ότι ερμηνεύουμε λάθος την απόφαση. Όπως καταλαβαίνετε γνωμοδοτεί μια που επιδίδεται σε όργιο αυθαίρετων ερμηνειών των αποφάσεων για να προστατέψει το status quo.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ,γιατί ασχολείστε με την πάρεδρο κ κάθεστε κ μιλάτε μαζί της.Αφου αυτή είναι εναντίον των δικαιωθεντων.Γιατι τους βάζετε ιδέες να αμφισβητούν την υπόθεση μας;;αφού έχει δεσμευτει ο Υπουργός για εμάς κ είναι τελειωμένο το θεμα!Ηρεμηστε λίγο ρε παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για την 527 μου είπε ότι μπορεί η απόφαση αυτή να λέει έτσι μα υπάρχουν άλλες αποφάσεις του ΣΤΕ που λεν ότι οι διορισμοί από 40% 24μηνο 30μηνο είναι συνταγματικοί. Επίσης για το ΔΕΑ είπε ότι λέει ή ανάκληση ή όχι. Άρα δε μιλά για διορισμό. Κι ότι δεν υπάρχει μπλοκάρισμα των νέων διορισμών από προυπηρεσίες κι ότι ερμηνεύουμε λάθος την απόφαση. Όπως καταλαβαίνετε γνωμοδοτεί μια που επιδίδεται σε όργιο αυθαίρετων ερμηνειών των αποφάσεων για να προστατέψει το status quo.
Κακός οιωνός όλο αυτό

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.215 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.