*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1241504 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Η συγκεκριμένη ομως εκπροσωπεί το υπουργειο στις εφέσεις στο Στε και στην επιτροπή συμμόρφωσης και η επιχειρηματολογία της ειναι εναντιον των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ το ξερω απο προσωπική υπόθεση εχει οργή εναντιον μας και ισχυρίζεται οτι δεν μπορούν να διορίζονται όσοι ειναι πίσω στη σειρά . Ομως η ίδια εχει συμφωνήσει με το διορισμό επιτυχόντων με σειρές 1500 και πάνω μέχρι και το Νοέμβρη του 2017 και επικαλέστηκε στο δικαστήριο οτι δέχτηκε το υπουργειο πολιτικές πιέσεις . Ο υπουργός τι περιμένει και κανει δηλωσεις αν δεν εχουν συνεννοηθεί με το Νσκ μας δουλεύουν . Ποιος κανει κουμάντο απο ποιον παίρνει εντολές η κυρία για να μιλάει ετσι ;πιστευω οτι ανιχνεύουν αντιδράσεις γι αυτο συνέχεια τηλέφωνα να ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ολοι οι δικαιωθεντες εμείς προσφύγαμε ας το κάνανε και άλλοι για αυτο ειναι η δικαιοσύνη . Ολα τα αλλα ειναι ερμηνείες του υπεπθ για να γλιτώσει διορισμούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ankas έχεις ένα δίκιο. Μα όσο δεν υπογράφει ο μίνιστερ τόσο κι ανησυχούμε και ψαχνόμαστε τι συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Για την 527 μου είπε ότι μπορεί η απόφαση αυτή να λέει έτσι μα υπάρχουν άλλες αποφάσεις του ΣΤΕ που λεν ότι οι διορισμοί από 40% 24μηνο 30μηνο είναι συνταγματικοί. Επίσης για το ΔΕΑ είπε ότι λέει ή ανάκληση ή όχι. Άρα δε μιλά για διορισμό. Κι ότι δεν υπάρχει μπλοκάρισμα των νέων διορισμών από προυπηρεσίες κι ότι ερμηνεύουμε λάθος την απόφαση. Όπως καταλαβαίνετε γνωμοδοτεί μια που επιδίδεται σε όργιο αυθαίρετων ερμηνειών των αποφάσεων για να προστατέψει το status quo.
Η πάρεδρος αναλύει όλο το σκεπτικό της στο τηλέφωνο σε κάποιον επιτυχόντα, πριν γνωμοδοτήσει.Μάλιστα, φαντάζομαι ότι το κάνει σε κάποιον που γνωρίζει ή όποιος κι αν της τηλεφωνήσει θα του αναλύσει επίσης το σκεπτικό της;;; Ποιος ξέρει..κι έπειτα ο συνάδελφος την χαρακτηρίζει  ως"μια που επιδίδεται σε όργιο αυθαίρετων ερμηνειών..." :o :o

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Pelargos αυτά ειπώθηκαν. Και ναι. Αυτά που ειπώθηκαν είναι όργιο αυθαίρετων ερμηνειών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και οι αποφάσεις των δικαστηρίων κρίνονται και οι γνωμοδοτησεις του ΝΣΚ , επίσης...δεν είναι θεοί...γι' αυτό λαμβάνουν χώρα ημερίδες, και δημοσιεύονται γνωμοδοτησεις πανεπιστημιακών και άλλων ειδημόνων σε νομικά περιοδικά σχετικά με τις αποφάσεις Ας μην είμαστε απόλυτοι...http://www.nbonline.gr/journals/51/volumes/295/issues/1320/lemmas/4882401


ΣτΕ: Ο τ. πρόεδρος «ξέχασε» στο συρτάρι 8 αντικυβερνητικές αιτήσεις ακύρωσης
Μέχρι και 14 μήνες τις είχε καταχωνιασμένες στα συρτάρια του https://www.athensvoice.gr/greece/476779_ste-o-t-proedros-xehase-sto-syrtari-8-antikyvernitikes-aitiseis-akyrosis

τελικά δεν είναι και τόσο τυφλή, όπως θέλουν να τη λένε....ή μήπως είναι ξεχασιάρα... 8) ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 09:10:10 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για την 527 μου είπε ότι μπορεί η απόφαση αυτή να λέει έτσι μα υπάρχουν άλλες αποφάσεις του ΣΤΕ που λεν ότι οι διορισμοί από 40% 24μηνο 30μηνο είναι συνταγματικοί. Επίσης για το ΔΕΑ είπε ότι λέει ή ανάκληση ή όχι. Άρα δε μιλά για διορισμό. Κι ότι δεν υπάρχει μπλοκάρισμα των νέων διορισμών από προυπηρεσίες κι ότι ερμηνεύουμε λάθος την απόφαση. Όπως καταλαβαίνετε γνωμοδοτεί μια που επιδίδεται σε όργιο αυθαίρετων ερμηνειών των αποφάσεων για να προστατέψει το status quo.
Συνάδελφε, με όλο το θάρρος και εντελώς καλοπροαίρετα... Είμαι επιτυχούσα ΑΣΕΠ08, "υψηλόβαθμη", δικαιωθείσα με απόφαση ΔΕΑ που βγήκε περίπου το Δεκέμβρη του 2017, με τον ΧΦ δικηγόρο. Ωστόσο, δεν έχω πάρει ποτέ τηλέφωνο ως τώρα στο υπουργείο και δη να μιλήσω με την πάρεδρο μου ΝΣΚ, γιατί πολύ απλά έχω δικηγόρο να με εκπροσωπεί και επίσης έχω επίγνωση ότι σε πιθανά νομικά ή νομικίστικα επιχειρήματα της παρέδρου, δεν θα μπορώ να απαντήσω... Εσύ συνάδελφε, δεν σκέφτεσαι ότι είναι "παρακινδυνευμένες" αυτές σου οι συνομιλίες; εκτός κι αν η πάρεδρος είναι φίλη/γνωστή σου, οπότε μιλάτε σε άλλο πλαίσιο. Τον δικηγόρο σου τον ενημέρωσες για αυτες τις πληροφορίες; και τι λέει;  Ειλικρινά θα ήθελα το σκεπτικό σου για τις ενέργειές σου αυτές. Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 09:32:47 μμ από smaroula »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Σμαρούλα πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω να μάθω. Δεν τη γνωρίζω προσωπικά. Μάλιστα μου είπε ότι τώρα εκείνη επεξεργάζεται το ερώτημα του υπουργείου γι' απάντηση. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να βρισκόμαστε προ απροόπτου μα να γνωρίζουμε τι συμβαίνει. Και για τούτο δεν αφήνομαι τυφλά στον δικηγόρο μα παίρνω ρωτώ τηλεφωνώ μαθαίνω. Καλύτερα να γνωρίζουμε ακόμη και τ' άσχημα για να είμαστε προετοιμασμένοι παρά στην αδράνεια και στον εφησυχασμό.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Συναδελφοι ας περιμενουμε να βγει το φεκ. Αν πανε να φανε την αναδρομικοτητα πολυ απλα θα πρεπει νανκυνηγηθει δικαστικα και θα κερδηθει 100% . Οι κινησεις τουνυπουργειου ηταν παντα σπασμωδικες και οτι κανανε το κανανε μονονγια να καθυστερουν

Αποσυνδεδεμένος pd59

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι για κάθε κίνηση που κάνουμε θα πρέπει απαραίτητα να έχουμε και τη σύμφωνη γνώμη του δικηγόρου που μας εκπροσωπεί. Άλλο πράγμα είναι ένα απλό τηλεφώνημα με πρόθεση ενημέρωσης και είναι εντελώς διαφορετικό να εμπλεκόμαστε σε διάλογο με τους νομικούς του υπουργείου με κίνδυνο να προκαλέσουμε εκνευρισμό ή καταστάσεις που δεν είναι προς το συμφέρον μας. Χρειάζεται Υπομονή και Ψυχραιμία. Πιστεύω ότι πρέπει να τηλεφωνούμε αλλά μόνο για ενημέρωση , χωρίς να ασκούμε πίεση. Αν θέλουμε να πιέσουμε ας κινηθούμε οργανωμένα, συντονισμένα και με τους δικηγόρους δίπλα μας.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Μιλώντας με την πάρεδρο το πρωί μου έκανε εντύπωση το εξής. Μόλις αρχίσαμε μου είπε γεμάτη χ α ρ ά αφού άκουσε τ' ονοματεπώνυμο τη σειρά μου και τον αγώνα για διορισμό. "Οπότε θέλετε απλά διορισμό κι όχι αναδρομικότητα!" Εκεί της είπα ότι ζητάμε αναδρομικό διορισμό! Ε, στο σημείο αυτό αλλάζει ύφος κι από χαρές περνάει στην επίθεση λέγοντας ότι το ΔΕΑ δε μιλά για διορισμό και τα λοιπά που είπε ότι οι μόνιμοι δεν είναι αντισυνταγματικοί κι ας λέει η 527 κι ότι δεν υπάρχει μπλοκάρισμα νέων διορισμών κι ήτανε όλο νεύρα!
;D ;D ;D Ο δράκος πότε εμφανίζεται;;;;
"Και τότε η πάρεδρος φώναξε, πιάστε έναν διορισμό ανευ αναδρομικότητας, παρακαλώ."
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 09:47:57 μμ από Wolowitz »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν το διαβάσατε αλλά παραιτηθηκε ο γ.γ υπουργείου παιδείας, ο Αγγελόπουλος.
Κακή εξέλιξη, καθώς θεωρώ ότι ήταν γνώστης της υπόθεσης και στήριζε τον αγώνα μας...

http://www.iefimerida.gr/news/445256/paraitithike-o-gg-toy-ypoyrgeioy-paideias

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Λοιπόν. Επειδή βλέπω ότι πολλοί συγχυστήκατε που τηλεφώνησα στην πάρεδρο, που σας μετέφερα τις θέσεις της και που μου είπε ρητά ότι η υπόθεσή μας είναι στα χέρια της για ν' απαντήσει στον υπουργό να σας πω λοιπόν ότι μπορείτε ν' αγνοήσετε τα λεγόμενά μου και να μην πείτε κουβέντα στο δικηγόρο σας. Αλλά αν πείτε τότε είστε υποκριτές. Τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Το θέμα μας είναι ο Λέοντας τώρα; Ο άνθρωπος μοιράζεται μαζί μας τη σημερινή του συνομιλία. Οκ ο καθένας το ακούει κ μπορεί να το κρατάει κ στο πίσω μέρος του μυαλού του.
Όλα καλά! Κουλαρετε! Έχουμε και δικηγόρους που αν μέχρι τις 25/9 δε γίνει τπτ ,θα το προχωρήσουν, κι εμείς παρομοίως θα το κάνουμε θέμα στα κανάλια.ετσι απλά!!
Κ θα φροντίσουμε να τους  πονέσουμε για τον εμπαιγμό τόσο καιρό τώρα. Επίσης ηχογραφείστε καμία συνομιλία, να την παίζουνε στα κανάλια!!! Το ύφος ...αυτό το αφυψηλου...!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2018, 10:05:47 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Το θέμα μας είναι ο Λέοντας τώρα; Ο άνθρωπος μοιράζεται μαζί μας τη σημερινή του συνομιλία. Οκ ο καθένας το ακούει κ μπορεί να το κρατάει κ στο πίσω μέρος του μυαλού του.
Όλα καλά! Κουλαρετε! Έχουμε και δικηγόρους που αν μέχρι τις 25/9 δε γίνει τπτ ,θα το προχωρήσουν, κι εμείς παρομοίως θα το κάνουμε θέμα στα κανάλια.ετσι απλά!!
Κ θα φροντίσουμε να τους  πονέσουμε για τον εμπαιγμό τόσο καιρό τώρα. Επίσης ηχογραφείστε καμία συνομιλία, να την παίζουνε στα κανάλια!!! Το ύφος ...αυτό το αφυψηλου...!

Δεν επιτρέπεται! Προσέξτε μη σας μπλέξουν καλά μου παιδιά.  :-\
Αυτοί έχουν γραμμή να μας ψαρώσουν. Μη τους δίνετε σημασία τόσο πολύ. Οι κινήσεις μας πρέπει να είναι νομικές και θεσμικές και όχι σε προσωπικό επίπεδο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.