*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234336 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Κοίταξε να δεις συνάδελφε. Παλαιότερα έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση καθώς έχω σκλήρυνση κατά πλάκας και εσύ ήσουν κατά της πρόταξης στον πίνακα. Εγώ το 2015 μπαινόβγαινα στα νοσκομεία έχοντας δύο συνεχόμενες υποτροπές και παίρνοντας 4 σχήματα κορτιζόνης. Στην εκπαίδευση πρώτη φορά δούλεψα τον Οκτώβριο του 15 σε νησί. Κανείς δεν μου είπε τίποτα. Δεν ήξερα καν το pde. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορούσα από το νοσοκομείο και με όλη την αναστάτωση μου τότε να κάνω αγώνα και προσπάθεια όπως μου υποδεικνύεις. Δεν το ήξερα στην τελική.
Το νέο σύστημα με πετάει εκτός καθώς χάνω το κοινωνικό κριτήριο (ευτυχώς έχω αναπηρία λιγότερο από 50%) και χάνω και τα μόρια του ΑΣΕΠ. Με 34 μήνες δεν πάω πουθενά. Τέλος.
Συνάδελφε, δε θυμάμαι να έχω έρθει σε αντιπαράθεση μαζί σου προσωπικά.
Επιπλέον, ήμουν αντίθετη με την πρόταξη των πολυτέκνων στους πίνακες αναπληρωτών και με το ποσοστό 20% στις προσλήψεις των τριτέκνων κάθε φορά, γιατί το θεωρώ υπερβολικό.
Δεν σου υποδεικνύω τίποτε τώρα, ούτε έχω τέτοιο ύφος. Ό,τι γράφω στο γράφω με καλή διάθεση να σε πληροφορήσω. Απλά σου επαναλαμβάνω πως αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να προσφύγεις εναντίον του νέου συστήματος διορισμών.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Καλησπέρα, γνωριζει κανεις πόσες ήταν οι αντισυνταγματικές προσλήψεις του ασεπ 2008 (40%) στην ειδικοτητα ΠΕ.06 αγγλικων;

KANANGA

  • Επισκέπτης
Σε περίπτωση προκήρυξης εκλογών π.χ. λόγω Πρεσπων πριν την έκδοση ΦΕΚ, υπάρχει κατοχυρωση  των δικαιωθεντων αφού η τροπολογία έγινε σε συμμόρφωση προς δικαστικές αποφάσεις;

drive.google.com/file/d/0B6lQWFuyaL2ddV9DU1JlNFZyVDc5MUxTVkNGNHozdVRNVFZV/view
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2019, 11:02:24 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Σε περίπτωση προκήρυξης εκλογών π.χ. λόγω Πρεσπων πριν την έκδοση ΦΕΚ, υπάρχει κατοχυρωση  των δικαιωθεντων αφού η τροπολογία έγινε σε συμμόρφωση προς δικαστικές αποφάσεις;

drive.google.com/file/d/0B6lQWFuyaL2ddV9DU1JlNFZyVDc5MUxTVkNGNHozdVRNVFZV/view
Τίποτε άλλο, αγαπητή συνάδελφε, έχεις σκεφτεί ως κώλυμα για τους δικαιωθέντες; Μου φαίνεται ότι παντού βλέπεις εμπόδια για τους συγκεκριμένους. Μακάρι να είναι η ιδέα μου!
Και επί του ερωτήματός σου. Η συμφωνία των Πρεσπών, όπως φαίνεται, θα ψηφιστεί κανονικά, ειδικά από τη στιγμή που το Ποτάμι έχει τριχοτομηθεί και το ΚΙΝΑΛ δεν θέτει θέμα κομματικής πειθαρχίας. Επιπλέον, το ΦΕΚ δε θα κάνει παρά λίγες μέρες να εκδοθεί, ειδικά από τη στιγμή που η κυβέρνηση βιάζεται να προχωρήσει το νέο σύστημα διορισμών. Επομένως, μην ανησυχείς για την κατοχύρωση των δικαιωθέντων, εκτός κι αν γνωρίζεις κάτι εντελώς διαφορετικό.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

KANANGA

  • Επισκέπτης
Τίποτε άλλο, αγαπητή συνάδελφε, έχεις σκεφτεί ως κώλυμα για τους δικαιωθέντες; Μου φαίνεται ότι παντού βλέπεις εμπόδια για τους συγκεκριμένους. Μακάρι να είναι η ιδέα μου!
Και επί του ερωτήματός σου. Η συμφωνία των Πρεσπών, όπως φαίνεται, θα ψηφιστεί κανονικά, ειδικά από τη στιγμή που το Ποτάμι έχει τριχοτομηθεί και το ΚΙΝΑΛ δεν θέτει θέμα κομματικής πειθαρχίας. Επιπλέον, το ΦΕΚ δε θα κάνει παρά λίγες μέρες να εκδοθεί, ειδικά από τη στιγμή που η κυβέρνηση βιάζεται να προχωρήσει το νέο σύστημα διορισμών. Επομένως, μην ανησυχείς για την κατοχύρωση των δικαιωθέντων, εκτός κι αν γνωρίζεις κάτι εντελώς διαφορετικό.

Ορίστε; Αυτό κατάλαβες από το ερώτημα μου;  Εύχομαι να μην ψηφιστεί η συμφωνία αν και όλα δείχνουν ότι θα ψηφιστεί. Και να ψηφιστεί όμως, επειδή η κοινωνία  βράζει και εύκολα ανάβει το φυτίλι μιας αναταραχής , ρωτάω: σε περίπτωση που προκηρυχθούν εκλογές οι δικαιωθεντες  είναι καλυμμένοι; Αν διάβαζες τις διευκρινήσεις του άρθρου 28 του ν.2190/1994 θα καταλάβαινες γιατί ρωτάω:

........σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 28 του ανωτέρω νόμου κατά το
διάστημα που μεσολαβεί από την προκήρυξη των βουλευτικών εκλογών,
(Π.Δ.173/2014, ΦΕΚ 277 Α’/31.12.2014), έως την ορκωμοσία της Κυβέρνησης που
προκύπτει κατά το άρθρο 37 του Συντάγματος, απαγορεύεται η έκδοση πράξεων που
αφορούν στο διορισμό ή στην πρόσληψη, καθώς και οποιαδήποτε μεταβολή που
αναφέρεται στην υπηρεσιακή κατάσταση κάθε κατηγορίας προσωπικού των υπηρεσιών
και νομικών προσώπων του άρθρου 14 παρ.1 του ν.2190/1994 όπως ισχύει, εκτός από
τις πράξεις πειθαρχικής διαδικασίας, διαθεσιμότητας (άρθρο 100 του ν.3528/2007) και
αργίας, καθώς και τις πράξεις που εκδίδονται σε συμμόρφωση προς δικαστική
απόφαση.


drive.google.com/file/d/0B6lQWFuyaL2ddV9DU1JlNFZyVDc5MUxTVkNGNHozdVRNVFZV/view

Επειδή κάποιοι το παρουσιάζουν ως πολιτική απόφαση και όχι ως συμμόρφωση σε δικαστική απόφαση....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2019, 01:34:28 μμ από KANANGA »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Παιδιά, να σας ρωτήσω κατι: υπάρχει εικόνα για το πόσο χαμηλά στη λίστα επιτυχοντων των ΠΕ02 έφτασαν οι δικαιωθεντες. Αν δεν επιτρέπεται να ρωτήσω εδώ, σορυ.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ

........σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 28 του ανωτέρω νόμου κατά το
διάστημα που μεσολαβεί από την προκήρυξη των βουλευτικών εκλογών,
(Π.Δ.173/2014, ΦΕΚ 277 Α’/31.12.2014), έως την ορκωμοσία της Κυβέρνησης που
προκύπτει κατά το άρθρο 37 του Συντάγματος, απαγορεύεται η έκδοση πράξεων που
αφορούν στο διορισμό ή στην πρόσληψη, καθώς και οποιαδήποτε μεταβολή που
αναφέρεται στην υπηρεσιακή κατάσταση κάθε κατηγορίας προσωπικού των υπηρεσιών
και νομικών προσώπων του άρθρου 14 παρ.1 του ν.2190/1994 όπως ισχύει, εκτός από
τις πράξεις πειθαρχικής διαδικασίας, διαθεσιμότητας (άρθρο 100 του ν.3528/2007) και
αργίας, καθώς και τις πράξεις που εκδίδονται σε συμμόρφωση προς δικαστική
απόφαση.

drive.google.com/file/d/0B6lQWFuyaL2ddV9DU1JlNFZyVDc5MUxTVkNGNHozdVRNVFZV/view

Με βάση την παράθεση του νόμου που παρουσίασες μάλλον η διαδικασία διορισμού δεν διακόπτεται στην προεκλογική περίοδο. Χωρίς να είμαι νομικός και ως εκ' τούτου με επιφύλαξη.
Βέβαια, ότι και να γίνει, έχει δρομολογηθεί ο διορισμός μας. Μερικούς μήνες πάνω ή κάτω δεν έχει και τεράστια σημασία.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ορίστε; Αυτό κατάλαβες από το ερώτημα μου;  Εύχομαι να μην ψηφιστεί η συμφωνία αν και όλα δείχνουν ότι θα ψηφιστεί. Και να ψηφιστεί όμως, επειδή η κοινωνία  βράζει και εύκολα ανάβει το φυτίλι μιας αναταραχής , ρωτάω: σε περίπτωση που προκηρυχθούν εκλογές οι δικαιωθεντες  είναι καλυμμένοι; Αν διάβαζες τις διευκρινήσεις του άρθρου 28 του ν.2190/1994 θα καταλάβαινες γιατί ρωτάω:

........σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 28 του ανωτέρω νόμου κατά το
διάστημα που μεσολαβεί από την προκήρυξη των βουλευτικών εκλογών,
(Π.Δ.173/2014, ΦΕΚ 277 Α’/31.12.2014), έως την ορκωμοσία της Κυβέρνησης που
προκύπτει κατά το άρθρο 37 του Συντάγματος, απαγορεύεται η έκδοση πράξεων που
αφορούν στο διορισμό ή στην πρόσληψη, καθώς και οποιαδήποτε μεταβολή που
αναφέρεται στην υπηρεσιακή κατάσταση κάθε κατηγορίας προσωπικού των υπηρεσιών
και νομικών προσώπων του άρθρου 14 παρ.1 του ν.2190/1994 όπως ισχύει, εκτός από
τις πράξεις πειθαρχικής διαδικασίας, διαθεσιμότητας (άρθρο 100 του ν.3528/2007) και
αργίας, καθώς και τις πράξεις που εκδίδονται σε συμμόρφωση προς δικαστική
απόφαση.


drive.google.com/file/d/0B6lQWFuyaL2ddV9DU1JlNFZyVDc5MUxTVkNGNHozdVRNVFZV/view

Επειδή κάποιοι το παρουσιάζουν ως πολιτική απόφαση και όχι ως συμμόρφωση σε δικαστική απόφαση....
Δεν έχω καταλάβει ειλικρινά. Εσύ νοιάζεσαι όντως για το τι θα συμβεί στους δικαιωθέντες, στην περίπτωση που γίνουν πρόωρες εκλογές ή θέλεις να εστιάσεις στο πώς και γιατί τελικά διορίζονται οι δικαιωθέντες, αν δηλ. πρόκειται για πολιτική βούληση ή αναγκαστική συμμόρφωση στις δικαστικές αποφάσεις; Αλήθεια, δεν έχω καταλάβει τι γράφεις.
Τις περιπτώσεις που δεν επιτρέπονται προσλήψεις ούτε διορισμοί, σύμφωνα με  το Σύνταγμα, τις γνωρίζει ο περισσότερος κόσμος και δε βλέπω να έχουν εφαρμογή στην περίπτωση των δικαιωθέντων.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος paparouna92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Παιδιά, να σας ρωτήσω κατι: υπάρχει εικόνα για το πόσο χαμηλά στη λίστα επιτυχοντων των ΠΕ02 έφτασαν οι δικαιωθεντες. Αν δεν επιτρέπεται να ρωτήσω εδώ, σορυ.


Δυστυχώς κανείς δεν θα σου απαντήσει.Φοβούνται τις προσφυγές πριν να διοριστούν.Τι να σου πουν;;;ότι διορίζεται το νούμερο 2500 με τη βάση του  ΑΣΕΠ πολύ πιο κάτω από τις νόμιμες θέσεις;;Η πλάκα είναι ότι δεν παραδέχονται την αδικία γιατί μας θεωρούν κακεντρεχείς  κι επειδή δεν τους συμφέρει.Οι χαμηλόβαθμοι με τις γνωριμίες τους τους υπονόμευσαν την αναδρομικότητα κι ενώ στην αρχή είχαν χωριστεί σε ομάδες συμφερόντων υψηλόβαθμοι -χαμηλόβαθμοι και έσκαβαν λάκκους τώρα έγιναν κολλητοί μέχρι να  ξεκινήσουν οι προσφυγές!!!!Ποτέ τους δεν υπήρξαν φίλοι απλά τώρα τα έχουν καλά μαζί τους μέχρι να διοριστούν το 2500!!!!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Δεν κατανοώ αυτή την κουβέντα σας. Κι αν υπάρχουν χαμηλόβαθμοι -πώς το εννοείτε δεν ξέρω- εφόσον έχουν δικαστική απόφαση αμετάκλητη, δικαίως θα διοριστούν. Θα αντεπιτεθούμε σε απόφαση δικαστηρίου; Εδώ έχουν χρόνια τώρα διοριστεί τόσοι κ τόσοι χωρίς καν να δώσουν ή αποτυχόντες!!! Κανείς δεν μιλούσε δεν καταφερόταν εναντίον τους. Έχουν δικαστική απόφαση τελεία κ παύλα για εμένα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα JURE. Κάποιοι που δεν πρόλαβαν να προσφύγουν εμπρόθεσμα καταλήγουν να γίνονται εμπαθείς.
Όσοι έχουν αμετάκλητη δικαστική απόφαση διορισμού, δεν έχει σημασία πόσο πάνω από τη βάση έγραψαν στον διαγωνισμό.
Αυτό θα είχε σημασία αν είχαν προσφύγει περισσότερα άτομα από τον αριθμό του συνόλου των αντισυνταγματικών διορισμών.
Σε καμιά ειδικότητα, όμως, δεν έχουν προσφύγει εμπρόθεσμα τόσοι, άρα σεβόμαστε την απόφαση της δικαιοσύνης.

Όσοι προσέφυγαν αργότερα ευχόμαστε να δικαιωθούν από το ΣτΕ και να διοριστούν κι αυτοί!

Αν κάποιος δεν προσέφυγε καθόλου, δεν μπορεί να διοριστεί γιατί το κράτος δεν αποφάσισε να διορίσει από μόνο του όλους τους επιτυχόντες με τη σειρά κατάταξης στον πίνακα του ΑΣΕΠ (καλύπτοντας τις θέσεις των αντισυνταγματικών διορισμών).

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Να σαι καλά! Ευχαριστούμε. Έτσι έπρεπε..αλλά είπαμε..εδώ Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Παιδιά, να σας ρωτήσω κατι: υπάρχει εικόνα για το πόσο χαμηλά στη λίστα επιτυχοντων των ΠΕ02 έφτασαν οι δικαιωθεντες. Αν δεν επιτρέπεται να ρωτήσω εδώ, σορυ.

Που θέλετε να ξέρουμε βρε παιδιά. Ο καθένας σίγουρα ξέρει τη δικιά του σειρά του σε κάθε ειδικότητα. Νομίζω πάντως ότι υπαρχουν άτομα στους πε02 που είναι όντως χαμηλά. Οι δικηγόροι έλεγαν από την αρχή ότι δεν έχει σημασία η σειρά. Είχε πάντως υποπέσει στην αντίληψή μου άτομα χαμηλόβαθμα να δίνουν οδηγίες σε άτομα που είχαμε προσφύγει να μην το λέμε σε πολλούς γιατι ο μεγάλος αριθμός προσφυγών θα αδυνατούσε την υπόθεση. Όμως θέλω να πιστεύω πως ήταν λίγα τα άτομα που έπαιξαν αυτό το παιχνίδι.
Εγώ ενημέρωνα όλους όσους είχαν επιτυχίες στον ασεπ χωρίς να ξέρω ποιος ήταν χαμηλόβαθμος και ποιος υψηλόβαθμος. Και ναι δυο ατομα τα οποια με άκουσαν, σε διαφορετικές ειδικότητες, το ένα είναι υψηλόβαθμο και το άλλο χαμηλόβαθμο.

Η λύση νομίζω πως μόνο πολιτικά μπορεί να βρεθεί τώρα πια. Η κυβέρνηση έπαιξε με το εμπρόθεσμο στις πλάτες των συναδέρφων και εξαιτίας αυτής της τακτικής πολλά δικάγραφα θα χαθούν και πολλοί συνάδερφοι θα χάσουν το διορισμό άδικα.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Που θέλετε να ξέρουμε βρε παιδιά. Ο καθένας σίγουρα ξέρει τη δικιά του σειρά του σε κάθε ειδικότητα. Νομίζω πάντως ότι υπαρχουν άτομα στους πε02 που είναι όντως χαμηλά. Οι δικηγόροι έλεγαν από την αρχή ότι δεν έχει σημασία η σειρά. Είχε πάντως υποπέσει στην αντίληψή μου άτομα χαμηλόβαθμα να δίνουν οδηγίες σε άτομα που είχαμε προσφύγει να μην το λέμε σε πολλούς γιατι ο μεγάλος αριθμός προσφυγών θα αδυνατούσε την υπόθεση. Όμως θέλω να πιστεύω πως ήταν λίγα τα άτομα που έπαιξαν αυτό το παιχνίδι.
Εγώ ενημέρωνα όλους όσους είχαν επιτυχίες στον ασεπ χωρίς να ξέρω ποιος ήταν χαμηλόβαθμος και ποιος υψηλόβαθμος. Και ναι δυο ατομα τα οποια με άκουσαν, σε διαφορετικές ειδικότητες, το ένα είναι υψηλόβαθμο και το άλλο χαμηλόβαθμο.

Η λύση νομίζω πως μόνο πολιτικά μπορεί να βρεθεί τώρα πια. Η κυβέρνηση έπαιξε με το εμπρόθεσμο στις πλάτες των συναδέρφων και εξαιτίας αυτής της τακτικής πολλά δικάγραφα θα χαθούν και πολλοί συνάδερφοι θα χάσουν το διορισμό άδικα.
Νομίζω πως το θέμα του ευλόγου το κρίνει το ΣΤΕ  στα μέσα Φλεβαρη. Οποιαδήποτε τοποθέτηση επ' αυτού είναι παρακινδυνευμένη. Οι προσφυγεντες, έστω και εκπροθεσμοι, έχουν ενημέρωση από τον δικηγόρο τους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.