*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

KANANGA

  • Επισκέπτης
Και άλλη καθυστέρηση βρε παιδιά;
Εγώ έβγαλα περιοχές τα χριστούγεννα που άνοιξε το σύστημα. Δεν άφησα σχεδόν τίποτα με τη λογική ότι μέσα στη χρονιά θα μας διόριζαν. Τώρα βλέπω με τις προσλήψεις της τελευταίας φάσης ότι θα ήμουν μέσα πλήρους ωραρίου αν είχα αφήσει τις περιοχές. Ένα Υπουργείο μπάχαλο...  :-\

Δεν ξέρω βέβαια αν μπορούν τώρα να διοριστούν επιτυχόντες που δεν έχουν απόφαση ακόμα. Αυτό νομίζω το λέει ξεκάαρα η τροπολογία. Δύο πράγματα νομίζω ότι μπορούν να γίνουν ή να διορίσουν και τους 2650 (σιγά μη το κάνουν... ) ή να περιμένουν να εκδικαστούν οι προσφυγές και των υπολοίπων, αλλά αυτό  μέχρι πότε θα πάει; Άρα πρακτικά δεν μπορούν να μη μας διορίσουν άμεσα εμάς τους 450 διότι  θα μπλοκάρουμε  το νέο σύστημα. Ξέρετε πόσα πολλά έχουν ακουστεί στα Υπουργεία κατα καιρούς και δεν έχουν γίνει;

Υπάρχει και πίεση από τους αναπληρωτές που είναι σε σχολεία και δεν είναι δικαιωθεντες. Φοβούνται φυσικά ότι θα λήξει η σύμβαση τους αν έρθει μόνιμος. Αυτά συμβαίνουν όταν γίνονται παρανομίες. Αν είχαν γίνει οι διορισμοί τον Σεπτέμβριο όπως είχε υποσχεθεί το υπουργείο τώρα δεν θα είχε προκύψει αυτό το πρόβλημα.

Και φυσικά πάλι την πληρώνουν οι δικαιωθεντες διότι ούτε τους προσλαμβάνουν τουλάχιστον αναπληρωτές ούτε τους δίνουν αναδρομικά. Αν γίνουν το καλοκαίρι οι διορισμοί χάνουν 10000 ευρώ μόνο φέτος.
Διότι αν δεν απαντώμαι η μισθοδοσία τρέχει από την πράξη ανάληψης.!!!! Και όχι από την ψήφιση του νόμου.

Μια λύση θα ήταν να άρχιζε τώρα η μισθοδοσία των δικαιωθεντων χωρίς να χρειάζεται να αναλάβουν υπηρεσία.  >:( >:(... Ε, μα  την αλήθεια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arian1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως εμείς που λογικά θα κριθούμε εκπροθεσμοι περιμένουμε εναγωνίως τη δική για το εύλογο διάστημα στα τέλη Φλεβάρη.. Αυτό θα καθορίσει πολλά.. Τώρα η πληροφορία για 1500 άτομα πρώτη φορά την ακούω..
Τα 1500 άτομα τι είναι ; Δεν έχω καταλάβει .

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ράδιο αρβύλα

KANANGA

  • Επισκέπτης
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πολλοί για να μην πω οι περισσότεροι δικαιωθεντες δεν ενδιαφέρονται να διοριστούν τώρα διότι παίρνουν το μισθό του αναπληρωτή .  Γι'αυτό δεν νοιάζονται ιδιαιτέρως για τα αναδρομικά.

Οι 1500 και το νέο σύστημα διορισμού δεν μπορούν να καθυστερούν τον ΑΜΕΣΟ  διορισμό των δικαιωθεντων !! Δεν υπάρχει λογική σε αυτή την επιχειρηματολογία. Υπάρχουν δικαιωθεντες που δεν δουλεύουν πουθενά και περιμένουν πώς και πώς τον διορισμό.
Αυτά είναι ανηθικότητες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
KANANGA βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Για την ακριβεια ηταν 2670 για τη β βαθμια και για τους νηπιαγωγους. μια χαρα ετρωγαν κι επιναν στην υγεια των κοροιδων τοσαααα χρονια... η πρωτη στηλη ειναι με ασεπ, ενω η δευτερη στηλη ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ!!!
https://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/796756/hiliades-ekpaideutikoi-dioristikan-ektos-asep

Λείπουν παρά πολλές ειδικότητες

KANANGA

  • Επισκέπτης
KANANGA βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!!!!

Δεν είναι τυχαίο που δεν ενδιαφέρονται  για τα πότε θα γίνει η έκδοση και ποτε θα κληθούν οι δικαιωθεντες για να δηλώσουν περιοχές.
Πάλι λοιπόν κοροϊδία εκ μέρους του Υπουργείου.... Βλέπουν ότι δεν πιέζουν αρκετά οι δικαιωθεντες και κάνουν το κοροϊδο.

Ας ξεκινήσουν λοιπόν μόνο τη μισθοδοσία και  να διευθετήσουν όλα τα υπόλοιπα με την ησυχία τους δηλ εκπροθεσμους ,.μεταθέσεις, νέο σύστημα....  Έτσι δεν θα χρειαστεί να φύγει και κάποιος αναπληρωτής μη δικαιωθης ουτε θα θιγούν όσοι περιμένουν μεταθέσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2019, 10:24:43 μμ από KANANGA »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Δεν είναι τυχαίο που δεν ενδιαφέρονται  για τα πότε θα γίνει η έκδοση και ποτε θα κληθούν οι δικαιωθεντες για να δηλώσουν περιοχές.
Πάλι λοιπόν κοροϊδία εκ μέρους του Υπουργείου.... Βλέπουν ότι δεν πιέζουν αρκετά οι δικαιωθεντες και κάνουν το κοροϊδο.

Ας ξεκινήσουν λοιπόν μόνο τη μισθοδοσία και  να διευθετήσουν όλα τα υπόλοιπα με την ησυχία τους δηλ εκπροθεσμους ,.μεταθέσεις, νέο σύστημα....  Έτσι δεν θα χρειαστεί να φύγει και κάποιος αναπληρωτής μη δικαιωθης ουτε θα θιγούν όσοι περιμένουν μεταθέσεις..
Πώς το ξέρεις ότι δεν πιέζουν ή ότι δεν ενδιαφέρονται; Λογικά, δε θα το εκφράσουν δημόσια και πόσο μάλλον μέσω του pde. Εξάλλου, τόσα χρόνια περίμεναν για τη δικαίωση. Στους δύο μήνες πάνω δύο μήνες κάτω θα κολλήσουν; Τώρα, αν ισχύει αυτό που είπες για τους εκπρόθεσμους και γι' αυτό το τρενάρουν δεν το γνωρίζω. Και εγώ σε αυτούς ανήκω, αλλά τέτοια ενημέρωση εκ των έσω δεν έχω. Ίσως επειδή η επικοινωνία με το δικηγόρο μου περιορίζεται στο να ενημερώνομαι για τις προθεσμίες και τις αντίστοιχες καταβολές. Από άποψη και όχι επειδή του το ζήτησα και μου το αρνήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γι' αυτούς που έχουνε στήσει αντίσκηνο έξω από το υπουργείο και στον Βερναρδάκη για να τους βγάλουνε κατ' εξαίρεση θέσεις στο νομό και στο σπίτι τους, κουβέντα κανείς...

Αποσυνδεδεμένος Kostakis2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Όταν τα λέω εγώ κάποιοι εδώ μέσα μου μιλάνε για ηθική και να μην λέμε πληροφορίες! Τυχαίο;; Ξέρουμε όλοι πολύ καλά τι γίνεται όπως ξέρουμε και ποιοί κατασκηνωνουν έξω από υπουργεία και πόρτες!!! Ανήκουν στους 130 που φοβούνται τον ίσκιο τους και δεν αδικήθηκαν πραγματικά!! Διαβάστε τον νόμο επαναλαμβάνω!! Κάποιοι καλά κάνετε και φοβαστε!

KANANGA

  • Επισκέπτης
Πώς το ξέρεις ότι δεν πιέζουν ή ότι δεν ενδιαφέρονται; Λογικά, δε θα το εκφράσουν δημόσια και πόσο μάλλον μέσω του pde. Εξάλλου, τόσα χρόνια περίμεναν για τη δικαίωση. Στους δύο μήνες πάνω δύο μήνες κάτω θα κολλήσουν; Τώρα, αν ισχύει αυτό που είπες για τους εκπρόθεσμους και γι' αυτό το τρενάρουν δεν το γνωρίζω. Και εγώ σε αυτούς ανήκω, αλλά τέτοια ενημέρωση εκ των έσω δεν έχω. Ίσως επειδή η επικοινωνία με το δικηγόρο μου περιορίζεται στο να ενημερώνομαι για τις προθεσμίες και τις αντίστοιχες καταβολές. Από άποψη και όχι επειδή του το ζήτησα και μου το αρνήθηκε.
Βεβαίως και το ξέρω διότι είναι οι ίδιοι που δεν νοιάζονται για την αναδρομικοτητα! Αυτό φάνηκε από τις συναντήσεις με τον δικηγόρο.
Όσον αφορά τους δυο τρεις μήνες καθυστέρηση μάλλον θα αστειεύεσαι. Δεν ξέρω την ηλικία σου ούτε τα όνειρα σου για το μέλλον αλλά αν είσαι κάποιας ηλικίας πάνω από τριάντα και σκοπεύεις άμεσα να παντρευτείς , δεν πρέπει να ξέρεις που θα σε τοποθετήσουν για αρκετά χρόνια ίσως και για παντα; Αν κανονιζεις π.χ. τον γάμο σου το καλοκαίρι και σου λέει το υπουργείο ότι θα σε πάρω τον Σεπτέμβρη κανείς υπομονή. Μετά σου λένε Ιανουάριο και μετά κάνε υπομονή για μετά το Πάσχα. Εμπαιγμός!!!!

Τα μεγάλα θύματα είναι όσοι δεν δούλευαν αυτά τα χρόνια και χάνουν την αναδρομικοτητα... κακά τα ψέματα θυσιαστηκαμε για να διοριστούν οι χαμηλόβαθμοι .....
Επειδή τα συμφέροντα είναι πολλά και εμποδίζουν  διαρκώς την  λογική  εξέλιξη  των πραγμάτων,, ζήτησα      τουλάχιστον να αρχίσει η   μισθοδοσία. Τι πιο απλό???? Αυτό δεν θίγει κάποιο συμφέρον..

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Βεβαίως και το ξέρω διότι είναι οι ίδιοι που δεν νοιάζονται για την αναδρομικοτητα! Αυτό φάνηκε από τις συναντήσεις με τον δικηγόρο.
Όσον αφορά τους δυο τρεις μήνες καθυστέρηση μάλλον θα αστειεύεσαι. Δεν ξέρω την ηλικία σου ούτε τα όνειρα σου για το μέλλον αλλά αν είσαι κάποιας ηλικίας πάνω από τριάντα και σκοπεύεις άμεσα να παντρευτείς , δεν πρέπει να ξέρεις που θα σε τοποθετήσουν για αρκετά χρόνια ίσως και για παντα; Αν κανονιζεις π.χ. τον γάμο σου το καλοκαίρι και σου λέει το υπουργείο ότι θα σε πάρω τον Σεπτέμβρη κανείς υπομονή. Μετά σου λένε Ιανουάριο και μετά κάνε υπομονή για μετά το Πάσχα. Εμπαιγμός!!!!

Τα μεγάλα θύματα είναι όσοι δεν δούλευαν αυτά τα χρόνια και χάνουν την αναδρομικοτητα... κακά τα ψέματα θυσιαστηκαμε για να διοριστούν οι χαμηλόβαθμοι .....
Επειδή τα συμφέροντα είναι πολλά και εμποδίζουν  διαρκώς την  λογική  εξέλιξη  των πραγμάτων,, ζήτησα      τουλάχιστον να αρχίσει η   μισθοδοσία. Τι πιο απλό???? Αυτό δεν θίγει κάποιο συμφέρον..
Στην ηλικία που αναφέρεις είμαι. Γνωρίζω όμως πως το Υπουργείο είναι τα ζα μου αργά, εσκεμμένα ή όχι, οπότε η όποια καθυστέρηση δε μου κάνει εντύπωση. Και λογικά, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι θα έπρεπε να την περιμένουν.
Όσοι δε δούλευαν αυτά τα χρόνια και δικαιώθηκαν λογικά είναι άτομα κοντά στη βάση, με ελάχιστα μόρια ΑΣΕΠ, οπότε και που δικαιώθηκαν πάλι καλά να λένε. Εκτός αν ήταν υψηλόβαθμοι με καμιά 20αριά μονάδες από επιτυχίες και επέλεγαν να βάζουν 2-3 περιοχές δίπλα στο σπίτι τους. Από που και ως που είναι θύματα;
Το "θυσιαστήκαμε" ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.


Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όταν τα λέω εγώ κάποιοι εδώ μέσα μου μιλάνε για ηθική και να μην λέμε πληροφορίες! Τυχαίο;; Ξέρουμε όλοι πολύ καλά τι γίνεται όπως ξέρουμε και ποιοί κατασκηνωνουν έξω από υπουργεία και πόρτες!!! Ανήκουν στους 130 που φοβούνται τον ίσκιο τους και δεν αδικήθηκαν πραγματικά!! Διαβάστε τον νόμο επαναλαμβάνω!! Κάποιοι καλά κάνετε και φοβαστε!
Βουλωμενο γράμμα διαβάζεις.
Και ετοιμάζονται να φτιάξουν και προσωποπαγεις στα ζεστά σπίτια τους.
Και κουλούρι και τυρί...

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Όταν τα λέω εγώ κάποιοι εδώ μέσα μου μιλάνε για ηθική και να μην λέμε πληροφορίες! Τυχαίο;; Ξέρουμε όλοι πολύ καλά τι γίνεται όπως ξέρουμε και ποιοί κατασκηνωνουν έξω από υπουργεία και πόρτες!!! Ανήκουν στους 130 που φοβούνται τον ίσκιο τους και δεν αδικήθηκαν πραγματικά!! Διαβάστε τον νόμο επαναλαμβάνω!! Κάποιοι καλά κάνετε και φοβαστε!
Επειδή κάποιοι δεν ξέρουμε πολύ καλά τι γίνεται ή ποιοι κατασκηνώνουν έξω από υπουργεία και πόρτες, θα σας παρακαλούσα να μιλάτε ξεκάθαρα ή αλλιώς μη γράφετε τίποτα. Ποιοι είναι τέλος πάντων αυτοί οι 130; Χαμηλόβαθμοι να υποθέσω; Και ποιος ορίζει τον υψηλόβαθμο ή χαμηλόβαθμο; Με την κοινή λογική, υψηλόβαθμος είναι όποιος βρίσκεται ένα τσακ κάτω από τον τελευταίο διοριστέο του '08 και χαμηλόβαθμος όποιος κυμαίνεται κάτι πάνω από τη βάση. Για άλλους, βέβαια, παίρνοντας ως παράδειγμα τους φιλολόγους, υψηλόβαθμος μπορεί να είναι όποιος με το βαθμό του και αν οι διορισμοί γίνονταν 100% από τους επιτυχόντες θα ήταν μέσα στους 800 παρά κάτι που διορίστηκαν αντισυνταγματικά, ενώ χαμηλόβαθμος όποιος έστω και για μια θέση βρισκόταν εκτός.
Ειλικρινά, όποιος μπορεί ας δώσει τον ορισμό. Εγώ προσωπικά αδυνατώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159541
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 270
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 256
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.