*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234765 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μου απάντησες στο ερώτημα μου αλλα δεν ήθελα να το πάω προς τα εκει που το πας
αλλα για να σου απαντήσω σε αυτο ομως, η δικαιοσύνη αποδίδει δικαιοσύνη σε αυτόν που την ζητά
δλδ αν εγω δικαιωθώ για τα σύνορα του χωραφιού μου που είμαι στο δικαστήριο με το γείτονά μου, το ίδιο πρέπει να κάνει και για όλους τους Έλληνες ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2019, 11:19:22 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
μου απάντησες στο ερώτημα μου αλλα δεν ήθελα να το πάω προς τα εκει που το πας
αλλα για να σου απαντήσω σε αυτο ομως, η δικαιοσύνη αποδίδει δικαιοσύνη σε αυτόν που την ζητά

Δεν το πηγαίνω εγώ εκεί, ούτε προσδοκώ κανένα όφελος....εχω πολλά χρόνια υπηρεσίας γαρ την πλάτη μου.
Το οδηγεί το περί κοινού δικαίου αίσθημα.
Και εξηγούμαι. Ναι προσέφυγαν στην δικαιοσυνη και κέρδισαν την υπόθεση οι συνάδελφοι παμψηφεί. Και πανηγύρισαν μαζί τους όσοι είναι υπέρμαχοι του γραπτού ΑΣΕΠ. Η υπόθεση αυτή όμως αφορά και χιλιάδες άλλους που αδικηθηκαν από την καταστρατήγηση του Συντάγματος. Αυτούς τους αγνοείς ως πολιτεία; Ναι αν εχεις άλλα κατά νου....ως πολιτεία....

ΥΓ Τώρα διάβασα το ερώτημα σου. Το Σύνταγμα αφορά όλους τους Ελληνες.  Δεν είναι μια διαμάχη για τα σύνορα του χωραφιού....που και εκεί αναλόγως την διαμάχη και την απόφαση πιθανόν να δημιουργήσει δεδικασμένο. Ας μην λοξοδρομούμε γιατί θα το συναντήσουμε αργότερα στο δρόμο μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2019, 11:32:20 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ξέρετε πόσο θα ειναι η περικοπή του μισθού του νεοδιοιζόμενου, αν ζητήσει άδεια ανευ αποδοχών για δέκα μέρες;

Επισής γιατί ενώ δίνεται άδεια άνευ αποδοχών, δεν δίνεται κανονική;

Παίρνουν του νεοδιοριζόμενους στις Πανελλαδικές για επιτηρητές  λες και δεν υπάρχουν δεκάδες καθηγητες στα Γυμνάσια και σε γειτονικα Λύκεια!!!! Ωραία συναδελφικότητα!!!  Να χρειάζεται ο άλλος 50 ευρώ την ημέρα σε άκρως τουριστική σεζόν, να μην έχει πληρωθεί ακόμα και οι συνάδελφοι να λουφάρουν από τις προγραμματισμένες εδώ και καιρό  επιτηρήσεις!!!


Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Α δεν απατώμαι για να δικαιούσε κανονική πρέπει να έχεις συμπληρώσει 15 μέρες εργασία. Εν πάσει περιπτώσει ο τρόπος που γράφεις αυτά που γράφεις είναι το λιγότερο προκλητικός διότι:
α) Αν υπάρχουν δεκάδες καθηγητές που λες κακώς διοριστήκατε μερικοί διότι προφανώς δεν χρειάζεστε.
β) Μπορεί ο συνάδελφος που λες οτι λουφάρει (απο που προκύπτει αυτο;)  να πήρε κανονική άδεια ή άδεια άνευ αποδοχών 10 μέρες (αν σου θυμίζει κάτι).
γ)Όταν θέλουμε διορισμό ξέρουμε προφανώς ότι εκτός από δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις, αλλά εμείς βουρ για τα δικιαώματα κια μόνο.

Αυτά λέτε μερικοί και μας βγαίνει το όνομα μετά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δικαιούσαι

Αποσυνδεδεμένος KROKOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ

Α δεν απατώμαι για να δικαιούσε κανονική πρέπει να έχεις συμπληρώσει 15 μέρες εργασία. Εν πάσει περιπτώσει ο τρόπος που γράφεις αυτά που γράφεις είναι το λιγότερο προκλητικός διότι:
α) Αν υπάρχουν δεκάδες καθηγητές που λες κακώς διοριστήκατε μερικοί διότι προφανώς δεν χρειάζεστε.
β) Μπορεί ο συνάδελφος που λες οτι λουφάρει (απο που προκύπτει αυτο;)  να πήρε κανονική άδεια ή άδεια άνευ αποδοχών 10 μέρες (αν σου θυμίζει κάτι).
γ)Όταν θέλουμε διορισμό ξέρουμε προφανώς ότι εκτός από δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις, αλλά εμείς βουρ για τα δικιαώματα κια μόνο.

Αυτά λέτε μερικοί και μας βγαίνει το όνομα μετά






++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


α) Αν υπάρχουν δεκάδες καθηγητές που λες κακώς διοριστήκατε μερικοί διότι προφανώς δεν χρειάζεστε.
β) Μπορεί ο συνάδελφος που λες οτι λουφάρει (απο που προκύπτει αυτο;)  να πήρε κανονική άδεια ή άδεια άνευ αποδοχών 10 μέρες (αν σου θυμίζει κάτι).
γ)Όταν θέλουμε διορισμό ξέρουμε προφανώς ότι εκτός από δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις, αλλά εμείς βουρ για τα δικιαώματα κια μόνο.

Αυτά λέτε μερικοί και μας βγαίνει το όνομα μετά!


Δουλευω σχεδόν εικοσι χρόνια ως μόνιμη και ξέρω πως βγαίνουν οι  επιτηρήσεις των Πανελλαδικών. Οι καθηγητες που επιτηρούμε είμαστε οι ίδιοι κάθε χρόνο σχεδόν. Οι υπόλοιποι που είναι; Έχουν πάρει άδεια κανονική ή άνευ αποδοχών ή παρουσιάζονται στα σχολεία τους ή στην δευτοροβαθμια;


Για το (γ) να θυμίσω ότι δικαίωμα είναι, όταν η πολιτεία δεν έχει την πρόνοια να ρυθμίσει την μισθοδοσία εγκαίρως ώστε να μπορούν να πληρώσουν οι νεοδιόριστοι τα έξοδα διαβίωσης τους, να μπορούν να πάρουν μια κανονική αδεια. Υποχρέωση λοιπόν προς την υπηρεσία δεν υφίσταται από την στιγμή που και η υπηρεσία καθυστερεί την μισθοδοσία.

Μην ψαρώνετε λοιπον τον κόσμο με ανοησίες γιατί η συμπεριφορά μας προς το Κράτος είναι ανάλογη με τον τρόπο που αυτο μας χειρίζεται...

καλό βράδυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2019, 11:32:21 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Σταματηστε τις προσωπικες επιθεσεις.

Συναδελφε καπου προσωπικα σε εχασα. Αναφερεσαι σε νεοδιοριστο κι παραλληλα αναφερεις οτι εισαι 20 χρονια μονιμη.

Οποιοδηποτε προβλημα εχεις με την επιτηρηση των πανελλαδικων καλο θα ειναι να μιλησεις με τον προεδρο του εξεταστικου κεντρου ετσι ωστε ή να μπορεσεις να παρεις απαλλαγη ή να κανεις οσο το δυνατον λιγοτερες επιτηρησεις αναφεροντας του το οικονομικο σου προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ήδη έχω σχολιάσει. Άντε ας τα ξαναπώ. Η ΝΔ έφερε την αντισυνταγματικότητα στην εκπαίδευση. Οπότε καταφύγαμε στα δικαστήρια (ΣτΕ και ΔΕΑ). Δικαιωθήκαμε. Ο ΣΥΡΙΖΑ σεβόμενος τις αποφάσεις μας διόρισε. Η ΝΔ καθ' όλη τη διάρκεια της περιόδου μετά τις δικαιωτικές δεν άρθρωσε λέξη επιδιώκοντας το μη διορισμό μας. Για τις δικαιωτικές που θ' ακολουθήσουν θα νοιαστεί εκείνος που νοιάστηκε να υλοποιηθούν κι οι τωρινές. Ο άλλος θα κάνει ό,τι έκανε και παλιά (αντισυνταγματικοί διορισμοί) και τώρα (σιωπή κι αγνόηση των δικαιωθέντων). :)
Ψέματα, ψέματα και λίγα ακόμα ψέματα.
Στην κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ επεβλήθη να μας διορίσει από το δικαστήριο. Δεν θα μπορούσε να είχε κάνει τίποτα άλλο σε μία τελεσίδικη απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών. Γι αυτό ακριβώς τον λόγο, στο ΣτΕ υπάρχει ειδικό δικαστήριο, η Επιτροπή Συμμόρφωσης, που ελέγχει και κρίνει αν η διοίκηση (το Υπουργείο Παιδείας στην προκειμένη περίπτωση) συμμορφώθηκε με τη δικαστική απόφαση. Αλλιώς υπάρχουν κυρώσεις.

Επίσης, από τη στιγμή που οι διορισμοί κατοχυρώθηκαν αναγκαστικά με νόμο, η ΝΔ ενώ δεν υπερψήφισε τον νόμο, ψήφισε συγκεκριμένα το άρθρο που όριζε τους διορισμούς των δικαιωθέντων, δηλώνοντας ότι συναινεί στους διορισμούς (και πως θα μπορούσε να είχε κάνει αλλιώς σε τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις?).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.207 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.