*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239369 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Είναι απόφαση που αναμένεται να βγει. Αυτά τώρα έγιναν γνωστά από εσωτερική ενημέρωση που έκανε ο δικηγόρος.
Σίγουρα τα νέα αφορούν εκείνους που έχουν κάνει νομικές ενέργειες. Δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να επωφεληθούν κι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Mάλλον δεν κατάλαβε την απόφαση... τι να πω..αυτος ξέρει. Πάντως η απόφαση ήταν αρνητική τουλάχιστον για τον ασεπ του 08.
Ωραία! Έκανες άμεσα καινούριο λογαριασμό στο φόρουμ μόλις ανακοινώθηκε επιγραμματικά η απόφαση. Γίνεσαι και δικηγόρος ερμηνεύοντας κάτι που προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει. Εγώ ζητώ από όλους να μην δημοσιεύουν πληροφορίες που δεν πρέπει να δημοσιεύονται. Οι συνάδελφοι που έχουν ενδιαφέρον ας απευθυνθούν σε δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σωστά sikat. Η πληροφόρηση είναι για εκείνους που είχαν κάνει νομικές ενέργειες και μπορούν να μάθουν από τον δικηγόρο τους τις εξελίξεις. Εγώ διασαφήνισα, με βάση όσα έμαθα, εκείνα που ήδη είχαν γραφτεί. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Οι δικαστικές διαμάχες Lasid όπως σωστά έγραψες είναι πολύπλοκες και διαρκούν. Μέχρι τότε ο καθένας θα γράφει εδώ δικές του ερμηνείες με αποτέλεσμα να αποπροσανατολίζει πολλούς συναδέλφους-μέλη του φόρουμ. Ήδη αυτό γίνεται εδώ και καιρό. Ας σταματήσουμε να γινόμαστε δικηγόροι και να παραπληροφορούμε. Αναφέρθηκα στον συνάδελφο που άλλαξε όνομα και ΄΄έβγαλε΄΄ και την απόφαση. Κανείς δεν γνωρίζει προς το παρόν για αυτή την απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 Όποιος είναι με το Χατζηφώτη και γνωρίζει κάτι ή μάθει -όχι να υποθέτει ή να ερμηνεύει-στο κοντινό μέλλον ας ενημερώσει αν θέλει για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι τι γίνεται. Lasid ευχαριστούμε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ενημερωτικο που.μου εστειλε ο Χατζηφωτης μου γραφει οτι η αποφαση ειναι ακυρωτικη για τον ΑΣΕΠ του 2008 και οτι περιμενουν το.πληρες κειμενο της αποφασης για να δουν τον λογο που διαφοροποιουνται οι προηγουμενοι ΑΣΕΠ .
Το οτι ειναι ακυρωτικη η αποφαση ειναι καλο η κακο? Δεν εχω καταλαβει...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Σε ενημερωτικο που.μου εστειλε ο Χατζηφωτης μου γραφει οτι η αποφαση ειναι ακυρωτικη για τον ΑΣΕΠ του 2008 και οτι περιμενουν το.πληρες κειμενο της αποφασης για να δουν τον λογο που διαφοροποιουνται οι προηγουμενοι ΑΣΕΠ .
Το οτι ειναι ακυρωτικη η αποφαση ειναι καλο η κακο? Δεν εχω καταλαβει...

Το ακυρωτικο αναφερεται σε αυτο που ζητουσαν αυτοι που προσεφυγαν. Το θεμα ειναι τι ζητουσαν.

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
διορισμό ζητούσαν.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει το εξής:

Αναδρομικοί διορισμοί επιτυχόντων ΑΣΕΠ 2008 - 28/12/2017

Με τις υπ’ αριθμ. Α3257/2017 και Α3259/2017 αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών και μετά από σχετικό αίτημα που κατατέθηκε με την νομική υποστήριξη του γραφείου μας, δικαιώθηκαν επιτυχόντες εκπαιδευτικοί του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ του 2008, οι οποίοι δεν διορίστηκαν μέχρι σήμερα, κατά το χρόνο διορισμού του καθενός, λόγω της αντισυνταγματικής εφαρμογής, όπως αυτή κρίθηκε με την υπ’ αριθμ. 527/2015 απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ, της ποσόστωσης του 60-40.

Το δικαστήριο αποδέχθηκε το παραδεκτό και το βάσιμο των αιτημάτων των εν λόγω εκπαιδευτικών, αναπέμποντας την υπόθεση στη Διοίκηση προκειμένου η τελευταία να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες προς αποκατάσταση της γενόμενης αδικίας, ήτοι τον, κατά παράλειψη της, μη διορισμό τους. Ειδικότερα οι αποφάσεις καταλήγουν επί λέξει στα εξής:

«Με το ως άνω όμως περιεχόμενο οι προσβαλλόμενες πράξεις με εσφαλμένη, ελλιπή και μη νόμιμη αιτιολογία απέρριψαν τα ως άνω αιτήματα ανάκλησης των προαναφερόμενων υπουργικών αποφάσεων και για το λόγο αυτό πρέπει να ακυρωθούν και να αναπεμφθεί η υπόθεση στη Διοίκηση, προκειμένου να εξεταστούν τα αιτήματά τους, υπό το προπεριγραφόμενο πρίσμα, κατ’ εκτίμηση δηλαδή λόγων υπέρτερου δημοσίου συμφέροντος που τυχόν επιβάλλουν ή αποκλείου την ανάκλησή τους και της ανάγκης προστασίας δικαιωμάτων τρίτων που εκτήθησαν καλοπίστως από την εφαρμογή τους και του χρόνου που διέρρευσε από την έκδοσή του».

Θεωρούμε ότι οι εν λόγω αποφάσεις έρχονται να δικαιώσουν τους επιτυχόντες και μη διορισθέντες του ΑΣΕΠ του 2008, οι οποίοι ξεκάθαρα πλέον εθίγησαν από την εφαρμογή αντισυνταγματικών διατάξεων και εναπόκειται στη Διοίκηση να τις εφαρμόσει με γνώμονα τις αρχές της χρηστής διοίκησης, της προστατευόμενης εμπιστοσύνης όλων των εμπλεκομένων και του κράτους δικαίου, το οποίο επιλύει ζητήματα και δεν οδηγεί σε συγκρουσιακές και εμφυλιοπολεμικές πρακτικές. 

Καλή Χρονιά, Τζαμτζής Νικ. Παναγιώτης, Δικηγόρος   

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οι δικαστικές διαμάχες Lasid όπως σωστά έγραψες είναι πολύπλοκες και διαρκούν. Μέχρι τότε ο καθένας θα γράφει εδώ δικές του ερμηνείες με αποτέλεσμα να αποπροσανατολίζει πολλούς συναδέλφους-μέλη του φόρουμ. Ήδη αυτό γίνεται εδώ και καιρό. Ας σταματήσουμε να γινόμαστε δικηγόροι και να παραπληροφορούμε. Αναφέρθηκα στον συνάδελφο που άλλαξε όνομα και ΄΄έβγαλε΄΄ και την απόφαση. Κανείς δεν γνωρίζει προς το παρόν για αυτή την απόφαση.

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις και ερμηνείες νομικών που διακυβεύουν τη φήμη τους όταν παραπληροφορούν. Όντως οι δικαστικές διαμάχες είναι πολύπλοκες και διαρκούν. Ωστόσο, κάποια στιγμή πλησιάζουν στο τέλος τους. Εάν θέλεις να ψάξεις για τύπους που παραπληροφορούν, τότε, το συγκεκριμένο site βρίθει τέτοιων περιπτώσεων (π.χ. πορτοκάλια, μανταρίνια κτλ).  Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που έχω γράψει στο παρελθόν θα καταλάβεις ότι μάλλον εσύ προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις. Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες που δεν μπορούν να δημοσιευτούν σε ανοικτές ομάδες. Απλά θα τις μαθαίνεις σιγά-σιγά λίγο-λίγο, όπως το μαρτύριο της σταγόνας... Μόλις πήρες μια γεύση από την ανάρτηση παρακάτω του Στέλιου. Βέβαια για να μπορέσεις να ερμηνεύσεις κάτι χρειάζεσαι και μια σχετική "ετοιμότητα", έναν σχετικό επί της υποθέσεως "εγγραμματισμό". Θεωρώ ότι σιγά-σιγά θα τον κατακτήσεις... έστω και εάν κάτι τέτοιο δεν σου είναι ευχάριστο.
Επί της ουσίας...Η υπόθεση έχει ξεκαθαρα κερδηθεί. Το Υπουργείο είναι υποχρεωμένο να αποκαταστήσει τις αδικίες, λειτουργώντας ίσως με τρόπο που δεν θα θίξει τα δικαιώματα τρίτων...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Χαλάρωσε συνάδελφε και άσε τις σταγόνες...διάβασε καλύτερα τα μηνύματά μου όπως και τα παλιότερα. Κάποιοι παλεύουμε χρόνια για να αρθούν οι αδικίες με τους παράνομους διορισμούς  των υπουργών παρελθόντων ετών. Ότι ξέρεις ξέρω και δεν είμαι ο απέναντι. Ο φανατισμός τυφλώνει!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kαλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.Όπως είχα πολλές φορές πει,τα επόμενα 3 χρόνια το Παιδείας θα διορίζει αποκλειστικά με δικαστικές αποφάσεις τους έχοντες καλή βαθμολογία σε προηγούμενους ασεπ και μη διορισθέντες λόγω παράνομων διορισμών εκτός ασεπ(40%,24μηνο,30μηνο,απολυμένοι ιδωτικοί,πολύτεκνοι).Κάποιοι τότε δεν με είχαν πάρει σοβαρά,ενώ άλλοι μου έκαναν και πλακίτσα.Να σα στε καλά συνάδελφοι,αλλά θα έπρεπε να ξέρετε πως γελάει καλύτερα,όποιος γελάει τελευταίος.Προσωπικά,ακόμα δεν γέλασα,γιατί έπεται συνέχεια!
Τώρα,για τις τελευταίες αποφάσεις.Για μένα οι αποφάσεις αυτές είναι τεκτονικές αλλαγές στους διορισμούς εκπαιδευτικών.Δικαιώθηκαν όχι αυτοί που εγκαίρως είχαν προσφυγεί κατά των πινάκων διορισμού,αλλά αυτοί που μετά την 527/2015 απόφαση του ΣτΕ προσέφυγαν στο Υπουργείο ως αδικηθέντες και ζητούσαν διορισμό.Το Υπουργείο αρνήθηκε την αίτηση τους και οι συνάδελφοι ζήτησαν απο το Διοικητικό Εφετείο να εξαφανίσει-ακυρώσει αυτή την άρνηση. Άρνηση πλέον δεν υπάρχει!Καλό διορισμό στους δικαίωθέντες συναδέλφους και καλή χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Επειδή μας έχουν πρήξει με τον ΑΣΕΠ του 2008...λες και πέρασαν στο Harvard...θέλω να ρωτήσω αυτός ο ΑΣΕΠ θα μετρα και στην άλλη ζωή; 😂😁
έχει περάσει δεκαετία...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
O Κολλυρης μου ειπε οτι οι αποφασεις δεν εχουν
εκδοθει ακομη. Ειναι σημαντικο να εχουμε προσβαση στο κειμενο. Θετικη ειναι καταρχας για τους επιτυχοντες του 2008.
Τωρα θα δουμε τι θα γινει με τους επιτυχοντες παλιοτερων διαγωνισμων πχ 2006.






 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159629
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.