*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239077 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Σωστά vasia 1! Κανείς δεν θα απολυθεί, το λέει και η απόφαση. Τραγικό, ξετραγικό είμαστε σε μία χώρα που φαλίρισε με τέτοιες πολιτικές και πολιτισμικά, ηθικά και οικονομικά. Ο λαός όμως αποφασίζει τους ηγέτες του και πρέπει να το σεβόμαστε ακόμη και αν αύριο-μεθαύριο ξαναεκλέξει τους γιους και τις θυγατέρες.

Κάποιοι που εδώ μέσα κάνουν πόλεμο σ΄ αυτούς που προσέφυγαν, έχουν προσφύγει και ίδιοι ως επιτυχόντες με τον ίδιο δικηγόρο που προσέφυγαν για το 36μηνο! Θα έχει γέλιο όταν βγουν μελλοντικά επίσημα οι αποφάσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος prof75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστά vasia 1! Κανείς δεν θα απολυθεί, το λέει και η απόφαση. Τραγικό, ξετραγικό είμαστε σε μία χώρα που φαλίρισε με τέτοιες πολιτικές και πολιτισμικά, ηθικά και οικονομικά. Ο λαός όμως αποφασίζει τους ηγέτες του και πρέπει να το σεβόμαστε ακόμη και αν αύριο-μεθαύριο ξαναεκλέξει τους γιους και τις θυγατέρες.

Κάποιοι που εδώ μέσα κάνουν πόλεμο σ΄ αυτούς που προσέφυγαν, έχουν προσφύγει και ίδιοι ως επιτυχόντες με τον ίδιο δικηγόρο που προσέφυγαν για το 36μηνο! Θα έχει γέλιο όταν βγουν μελλοντικά επίσημα οι αποφάσεις...

Γιατι προσεφυγαν ολοι αυτοι ? Διοτι οι προσληψεις κάποιων κριθηκαν παρανομες...κανονικα θα επρεπε να απολυθουν σε ενα κρατος Δικαιου...αλλα στο μπουρδελο που ζουμε ο ασεπιτης τρεχει στα δικαστήρια για να δικαιωθει..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Διότι οι ίδιοι δεν έκαναν κάτι με δόλο. Δεν φταίνε για το διορισμό τους. Αυτός έγινε με ευθύνη του κράτους και των υπουργών που τους προστατεύει το σχετικό άρθρο περί ευθύνης. Αυτή είναι η αιτιολογία και η λογική του δικαστηρίου.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό δεν είναι ένα κράτος δικαίου αλλά αυτό που θεωρείς εσύ κράτος δικαίου. Σ' ένα κράτος δικαίου σύμφωνα με μένα δε θα γινόταν εξ αρχής ο διορισμός. Αυτός που διορίστηκε δε φταίει σε τίποτα. Οι περισσότεροι δε γνώριζαν καν τι ήταν συνταγματικό και τι όχι και ακολούθησαν νόμιμες διαδικασίες. Άλλος σου φταίει (η πολιτική ηγεσία) αλλά στρέφεσαι αλλού. Παρεμπιπτόντως δε διορίστηκα με πίνακα αλλά με ασεπ (έχω σύζυγο που διορίστηκε με πίνακα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό δεν είναι ένα κράτος δικαίου αλλά αυτό που θεωρείς εσύ κράτος δικαίου. Σ' ένα κράτος δικαίου σύμφωνα με μένα δε θα γινόταν εξ αρχής ο διορισμός. Αυτός που διορίστηκε δε φταίει σε τίποτα. Οι περισσότεροι δε γνώριζαν καν τι ήταν συνταγματικό και τι όχι και ακολούθησαν νόμιμες διαδικασίες. Άλλος σου φταίει (η πολιτική ηγεσία) αλλά στρέφεσαι αλλού. Παρεμπιπτόντως δε διορίστηκα με πίνακα αλλά με ασεπ (έχω σύζυγο που διορίστηκε με πίνακα).

    Μήπως δε γνωρίζουν και οι της ειδικής με μεταπτυχιακά της πλάκας και αγορασμένα ,και ακόμη χειρότερα,  οι των σεμιναρίων όταν μπαίνουν σφήνα σε εμάς στους πίνακες γενικής; Έχουν άγνοια και οι τριτεκνοι και πολύτεκνοι ότι δεν έχουν δώσει ασεπ και μας τρώμε τις θέσεις; Όλοι άγνοια και θύματα σ αυτή τη χώρα; Τώρα που ήρθαν τα πάνω κάτω έμαθαν όλοι τι είναι συνταγματικό και τί όχι; Ούτε εγώ φταίω που χρεοκόπησε η χώρα -γιατί δεν τα φαγα με τον Πάγκαλο, αν τα τρωγα μαζί του δεν θα ήμουν τωρα εδώ- αλλά πληρώνω, και ας είμαι νόμιμη και νομότυπη σε 'ολα. Και οκ ως ένα βαθμό λογικό να κοιτάει ο καθένας το συμφέρον του. Αλλά όχι και όταν η κατάσταση φτανει στο απροχώρητο να κοιτάς να βγάλεις τα μάτια κυριολεκτικά ή μεταφορικά εκείνου που όντως δεν έκανε καμία αδικία, αντιθέτως τον αδικούνε χρόνια. Αν δεν ήταν ο άντρας σου διορισμένος με τον πίνακα και ήταν ο γείτονας που σε άφηνε για μία θέση εκτός θα έλεγες τα ίδια;

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διότι οι ίδιοι δεν έκαναν κάτι με δόλο. Δεν φταίνε για το διορισμό τους. Αυτός έγινε με ευθύνη του κράτους και των υπουργών που τους προστατεύει το σχετικό άρθρο περί ευθύνης. Αυτή είναι η αιτιολογία και η λογική του δικαστηρίου.

Οι της ειδικής με μεταπτυχιακά της πλάκας και αγορασμένα ,  οι των σεμιναρίων όταν μπαίνουν σφήνα σε εμάς στους πίνακες γενικής, οι τριτεκνοι και πολύτεκνοι που δεν έχουν δώσει ασεπ, κάνουν κάτι με δόλο ναι ή όχι; Εχω πει σε προηγούμενο μνμ -επειδή όλοι ρίχνετε το αναθεμα μόνο στην πολιτεία, της οποίας το μερίδιο ευθλυνης είναι αδιαμφισβήτητο, δεν το συζηταμε καν-ότι υπάρχει και η ατομική ευθύνη. Επιτέλους πια... Όταν είσαι και δρας σαν τον Βουτσά με την περιφημη ατάκα''να τρουπώσα, και άμα τρούπωσα  δε με κουνάει κανεις'' ναι έχεις κι εσύ δόλο κατ εμέ.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Συναδελφοι θα παρακαλεσω να σταματησουν οι χαρακτηρισμοι. Πραγματικα ειναι κριμας να κλειδωθει το θεμα επειδη δεν τηρουνται οι κανονες. Προσωπικοι χαρακτηρισμοι θα διαγραφουν.
Τηρειτε τους κανονες . Το θεμα ειναι σημαντικο για ολους μας.


Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Θα μου απαντήσει κάποιος, πόσο δίκαιο είναι να παίρνουν επί δέκα χρόνια πλασματικά μόρια στους πίνακες αναπληρωτών οι επιτυχόντες του 2008 και οι προηγούμενοι επιτυχόντες άλλων ΑΣΕΠ να παίρνουν μόνο δύο χρόνια;  Ρωτάω αν είναι δίκαιο όχι αν είναι νομιμο.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συναδελφοι θα παρακαλεσω να σταματησουν οι χαρακτηρισμοι. Πραγματικα ειναι κριμας να κλειδωθει το θεμα επειδη δεν τηρουνται οι κανονες. Προσωπικοι χαρακτηρισμοι θα διαγραφουν.
Τηρειτε τους κανονες . Το θεμα ειναι σημαντικο για ολους μας.


  Αριβώς επειδή το θέμα είναι σοβαρό οι διαχειριστές να σβήνουν τα προκλητικά μνμ και όχι να το κλειδώσουν. Να σβήνονται μνμ μόνο όταν υπάρχουν βρισ΄ιές και όχι όταν λέγονται πικρές αλήθειες.


Θα μου απαντήσει κάποιος, πόσο δίκαιο είναι να παίρνουν επί δέκα χρόνια πλασματικά μόρια στους πίνακες αναπληρωτών οι επιτυχόντες του 2008 και οι προηγούμενοι επιτυχόντες άλλων ΑΣΕΠ να παίρνουν μόνο δύο χρόνια;  Ρωτάω αν είναι δίκαιο όχι αν είναι νομιμο.

  Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει άλλος ΑΣΕΠ και οι προηγούμενοι έχουν πάψει να έχουν ισχύ, εφόσον υπήρξε επόμενως, τι προτείνεις ως δίκαιο; Κάθε άλλον αλεξιπτωτιστή-μην αναφέρω πάλι τις κατηγορίες αλεξιπτωτιστών, τις αναφέρω 3-4 μνμ παραπάνω- .Και δεν είναι πλασματικά τα μόρια εφόσον δουλεύουν. Πλασματικά είναι, ίσως όταν κάποιος θεωρείται ότι στα χαρτιά εργάζεται σε δυσπρόσιτο και παίρνει τα μόρια ενώ στην πραγματικότητα είαναι είτε σε γραφείο είτε σε άλλη θέση μέ κάποιον από τους γνωστούς τρόπους....

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@νεμι     Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί εφόσον του δίνει το δικαίωμα ο νόμος. Κι εσύ αν ήσουν πολύτεκνη πιστεύω τα ίδια θα κανες. Η κατάσταση που βρίσκεται ο καθένας του δίνει ανάλογα επιχειρήματα κι όποιος λέει το αντίθετο ψεύδεται ή ανήκει στο 0,01%. Το ζήτημα είναι να μην κατηγορεί ο ένας τον άλλο αλλά να ζητούνται ευθύνες απ' αυτούς που πραγματικά φταίνε. Υπάρχει κάποιος έστω και ένας που έχοντας προϋπηρεσία σαν αναπληρωτής θα λεγε εγώ δε δηλώνω για διορισμό γιατί κάποιοι γράψαν καλύτερα στο ασεπ; Μην κοροιδευόμαστε. Κάποιοι βρέθηκαν σε μια δυσάρεστη κατάσταση στο 99% των περιπτώσεων γιατί απλά έτυχε.  Να είναι μικρότεροι σε ηλικία, να έρθει η κρίση κλπ κλπ. Εγώ έτυχε να διοριστώ γιατί τη χρονιά εκείνη έπεσαν πανεύκολα και πέρασα άνετα χωρίς ν ανοίξω βιβλίο και είχε και πολύ περισσότερες θέσεις. Άλλος πιθανώς πολύ καλύτερος από μένα σε επόμενο ασεπ μπορεί να κόπηκε με άλλα θέματα και θέσεις. Αυτό είναι δίκαιο; Επίσης προσωπικά το 2015 έμαθα για την αντισυνταγματικότητα και δεν ήμουν μόνο εγώ. Ιδέα δεν είχα για 15 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Θα μου απαντήσει κάποιος, πόσο δίκαιο είναι να παίρνουν επί δέκα χρόνια πλασματικά μόρια στους πίνακες αναπληρωτών οι επιτυχόντες του 2008 και οι προηγούμενοι επιτυχόντες άλλων ΑΣΕΠ να παίρνουν μόνο δύο χρόνια;  Ρωτάω αν είναι δίκαιο όχι αν είναι νομιμο.

Το δίκαιο είναι: αθροιστικά, όλα τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ. Και πλαφόν την προϋπηρεσία ...
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@νεμι     Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί εφόσον του δίνει το δικαίωμα ο νόμος. Κι εσύ αν ήσουν πολύτεκνη πιστεύω τα ίδια θα κανες. Η κατάσταση που βρίσκεται ο καθένας του δίνει ανάλογα επιχειρήματα κι όποιος λέει το αντίθετο ψεύδεται ή ανήκει στο 0,01%. Το ζήτημα είναι να μην κατηγορεί ο ένας τον άλλο αλλά να ζητούνται ευθύνες απ' αυτούς που πραγματικά φταίνε. Υπάρχει κάποιος έστω και ένας που έχοντας προϋπηρεσία σαν αναπληρωτής θα λεγε εγώ δε δηλώνω για διορισμό γιατί κάποιοι γράψαν καλύτερα στο ασεπ; Μην κοροιδευόμαστε. Κάποιοι βρέθηκαν σε μια δυσάρεστη κατάσταση στο 99% των περιπτώσεων γιατί απλά έτυχε.  Να είναι μικρότεροι σε ηλικία, να έρθει η κρίση κλπ κλπ. Εγώ έτυχε να διοριστώ γιατί τη χρονιά εκείνη έπεσαν πανεύκολα και πέρασα άνετα χωρίς ν ανοίξω βιβλίο και είχε και πολύ περισσότερες θέσεις. Άλλος πιθανώς πολύ καλύτερος από μένα σε επόμενο ασεπ μπορεί να κόπηκε με άλλα θέματα και θέσεις. Αυτό είναι δίκαιο; Επίσης προσωπικά το 2015 έμαθα για την αντισυνταγματικότητα και δεν ήμουν μόνο εγώ. Ιδέα δεν είχα για 15 χρόνια.

   Σε πολλά από αυτά που γράγεις έχεις δίκιο-και μακρια από εμένα κάθε είδους υποκρισία και κοροιδία- γι αυτό και μόνη μου έγραψα , πριν από εσένα , ότι λογικό ως ένα βαθμό να κοιτάει ο καθένας το συμφέρον του. Αλλά να βρίζουμε ή να κοροιδευουμε ή να χλευάζουμε όσους έχουν μοχθήσει και προσπαθούν να διεκδικησουν το δικιο τους, ε όχι πάει πολύ. Ν α σου πω ένα παραδειγμα που το χω ξαναγραψει παλιότερα; Εγώ με ασεπ και συμφοιτητρια μου που δεν περασε με το πληρωμενο της ιταλιας να τυχαίνει να δουλευουμε στο ιδιο σολείο κάποια χρονιά και να μου λέει σε να διαλειμμα: Βλακεία έκανε ς που δεν εκανες κι εσυ το μετατυχιακό γιατί αν διοριστούμε και οι δύο από τους πίνακες γενικής εγώ-αυτή δηλαδή- δε θα μείνω για πολύ στο νησί. θα κάνω απόσπαση ή μετάθεση για τμήμα ένταξησ ενώ εσύ-εγώ δηλαδή- θα πρέπει να έχες πολλά μρια για να πάρεις μεταθεση για κεντρική ελλάδα.

   Αλλο παραδειγμα οι τρίτεκνοι που λόγω τριτεκνίας ή πολυτεκνίας και τους παίρνουν για δουλεια σε έναν χ νομό, και λόγω παλι της ιδιότητας τους αυτής τοποθετούνται  πρώτοι, και αν κάνουν βελτίωση θέσης πάλι προηγούνται. Δηλαδή μία ιδιοτητα-αυτη του πολύτεκνου-πόσες φορές θα τη χρησιμοποιήσουν  μέσα στην ίδια χρονιά;;;

   Όταν είπα γι δε, για τον αντρα σου αν ήταν ο γείτονας και σ έβγαζε εκτος , αυτό ήθελα να καταδείξω. Ότι κι εσύ άλλα θα έλεγες αν δεν είχες συμφέρον οικογενειακό. Το θέμα είναι όταν φτάνει η κατάσταση στο απροχώρητ και ανάμεσα σε δύο άτομα κάποιο κληθεί να πληρώσει τα σπασμένα, ποιό είναι πιο δίκαιο να είανι αυτό το άτομο;


Το δίκαιο είναι: αθροιστικά, όλα τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ. Και πλαφόν την προϋπηρεσία ...



   Δηλαδή αν κάποιος δίνει από το 1998 μέχρι 2008 να περάσει αυτόν που ξεσπιτώνεται 10-12 χρονια!!!!!Αν εσύ έδινες πανελλήνιες 2 φορές και τη μία έγραφε 9 και τη άλλη 11 να σε περναγαμε αθροιστικά ιατρική;;;

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το δίκαιο είναι: αθροιστικά, όλα τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ. Και πλαφόν την προϋπηρεσία ...
Και το δίκαιο που είναι...???
Αυτός που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ???
Αν δεν το πάρουμε χαμπάρι ...άκρη δεν θα βγεί...
Για μένα το δίκαιο είναι ... Να μετράει μόνο αυτό που έγραψες..
Πλαφόν...
Παιδιά σκυλιά μτπ διδακ γλωσ μόρια αν έχεις περάσει την βάση...αν δεν έλα ξανά σε2 χρόνια
Για μένα...
Για σένα είναι άλλο. ..

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και το δίκαιο που είναι...???
Αυτός που δεν έχει δώσει ποτέ ΑΣΕΠ???
Αν δεν το πάρουμε χαμπάρι ...άκρη δεν θα βγεί...
Για μένα το δίκαιο είναι ... Να μετράει μόνο αυτό που έγραψες..
Πλαφόν...
Παιδιά σκυλιά μτπ διδακ γλωσ μόρια αν έχεις περάσει την βάση...αν δεν έλα ξανά σε2 χρόνια
Για μένα...
Για σένα είναι άλλο. ..



  Και σε αυτό προσωπικά έχω πει ότι είναι οι μονοι που δικαιουνται να μιλάνε μαζί με αυτούς που έχουν μοχθήσει , και κάποιοι πεσανε να με φανέ στο παρελθόν , και επειδή τους ενοχλούσαν πολύ αυτά που έλεγα ,βάλανε τους διαχειριστές να μου τραβήξουνε τα αυτάκι σε προσωπικό μνμ. Να τα λέμε κ αυτά!!!!!!! Στα υπόλοιπα που λες , συμφωνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159546
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 278
Σύνολο: 287

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.