*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234450 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Δεν θα απολυθεί κανένας παλιός . Όσοι κέρδισαν δικαστικές αποφάσεις θα μπουν ως υπεράριθμοι όπως γίνεται πανατα στο δημόσιο .

Λοιπον αν δεν το καταλαβαινετε καποιοι...ολοι οσοι σημερα διεκδικουν δικαστικα τον διορισμο τους είναι επειδη καποιοι κριθηκαν παρανομοι... Βεβαιως επειδη κρατος δικαιου δεν υπαρχει αυτοι συνεχιζουν την παρανομια τους εχοντας καταστρεψει ζωες πολλων αλλων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ


1. Φυσικά και υπήρξε μεταβατική περίοδος (άλλο που δεν έληξε ποτέ!) με τη λήξη της Επετηρίδας, από το 1998 μέχρι το 2002. Βλ. παρ. 2, άρθρου 6, ν. 2525/97. Μετά όμως, με τους νόμους 2725/99 και 3027/02 άρχισε η θεσμοθέτηση πελατειακών διατάξεων με τη δημιουργία του πίνακα αναπληρωτών. Προτού καν λήξει η μεταβατική!

Είναι ενδεικτικότατη η καταληκτική αναφορά που έκανε ο Πρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας και Πρόεδρος της δίκης με το συντριπτικό 29-0, ο οποίος και υπέγραψε την απόφαση 257/15, κ. Σωτήριος Ρίζος, που ανέφερε:
2. Το μεγαλύτερο λάθος που προσωπικά έχω εντοπίσει και κάνουν οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί είναι που υποβιβάζουν το ίδιο το επάγγελμά τους. Είναι εξοργιστικό αυτό! Ούτε λόγος για την αντιμετώπισή του ως «λειτούργημα», γιατί ούτε καν το αντιμετωπίζουν έτσι! Θεωρούν πως ένας εκπαιδευτικός είναι θεμιτό να διορίζεται μόνο μέσω προϋπηρεσίας. Και παραπονιούνται γιατί ο εκπαιδευτικός να συμμετέχει σε γραπτό διαγωνισμό και να μη συμμετέχουν π.χ. και οι γραμματείς για τα ΕΛΤΑ! Ω, ποία αδικία έτσι! (sic) Λες και είναι το ίδιο πράμα. Λες και είναι ίδια η αποστολή τους! Ξεχνάνε πως ο διορισμός με προϋπηρεσία, (βάσει του νόμου του ΑΣΕΠ), επιτρέπεται για επαγγέλματα μειωμένων τυπικών προσόντων και ακαδημαϊκών απαιτήσεων. Δηλαδή π.χ. σε πυροσβέστες, σε υπαλλήλους καθαριότητας και σε λιμενικούς υπαλλήλους.

3. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, εκεί έχουν περιαγάγει οι ίδιοι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού! Σε κάτι που μπορείς να διοριστείς χωρίς κόπο διαβάσματος ή άλλων ακαδημαϊκών περγαμηνών, αλλά εργαζόμενος ως ένας απλός υπάλληλος, όπως συμβαίνει στην πλειονότητα άλλων άσχετων επαγγελμάτων.

4. Ούτε καν τούς περνά από το μυαλό η γενικότερη πνευματική αποστολή τους στην κοινωνία και η συνδιαμόρφωση της κουλτούρας των ίδιων των πολιτών. Ούτε καν υποψιάζονται πως ένα σύγχρονο κράτος δικαίου έχει υποχρέωση να διορίζει τους αξιότερους από τους εκπαιδευτικούς. Ούτε καν σκέφτονται πως για ορισμένες επαγγελματικές ομάδες που τα μέλη τους είναι δημόσιοι/κρατικοί λειτουργοί  βάσει του Συντάγματος (δηλαδή ασκούν σοβαρό κοινωνικό λειτούργημα, έχοντας λειτουργική αυτονομία και συγκεκριμένη θεώρηση του έργου τους), η Πολιτεία έχει ορίσει διορισμό στις οικείες θέσεις, μέσω αυξημένων απαιτήσεων/διαδικασιών, π.χ. για να διοριστείς Λέκτορας ή Καθηγητής Α.Ε.Ι. θα πρέπει να διαθέτεις αυξημένα τυπικά & ουσιαστικά προσόντα ή για να ενταχθείς ως δικαστικός λειτουργός στον δικαστικό κλάδο θα πρέπει να φοιτήσεις και να επιτύχεις στις εξετάσεις της ΕΣΔΙ. ΟΧΙ! Οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί προτιμούν την εξομοίωση με τους πυροσβέστες!!! (sic) Η απόλυτη παρακμή. Είναι τυχαίο, θεωρούν, που και ο Πρόεδρος του ΑΣΕΠ, κ. Ιωάννης Καραβοκύρης, Επίτιμος Πρόεδρος Ελεγκτικού Συνεδρίου, σε εισήγησή του στη Βουλή επέμενε στην άποψή του πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει να διορίζονται μέσω γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ και μόνο.

Δηλαδή για να προσληφθούν, ο πανεπιστημιακός δίνει εξετάσεις; Ο μηχανικός; Ο γιατρός; Ο ψυχολόγος, ο κοινωνικός λειτουργός, ο οικονομολόγος κλπ κλπ

Μόνο οι μειωμένων δεν δίνουν; κάτι έχεις χάσει, μια βόλτα από την σελίδα του ασεπ και τις προκηρύξεις λέει το αντίθετο. Αποκλείεται να μην το ξέρεις, άρα μας λες ψέματα. Γιατί όμως; για να μας πείσεις ότι πρέπει να δίνουν οι εκπαιδευτικοί ΓΡΑΠΤΟ ΑΣΕΠ ενώ οι άλλοι δεν χρειάζεται. Είμαστε ανώτεροι εεε; να είχες κανένα φροντιστήριο το καταλαβαίνω, αλλά αν δεν έχεις τι μας λες; τόσο χαιβανια μας θεωρείς;



Αποσυνδεδεμένος prof75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν θα απολυθεί κανένας παλιός . Όσοι κέρδισαν δικαστικές αποφάσεις θα μπουν ως υπεράριθμοι όπως γίνεται πανατα στο δημόσιο .
Συναδελφε αυριο κατεβαινουν δικαστικα 2000 συναδελφοι και δικαιωνονται...Μπορουν να διορισθουν ολοι αυτοι σαν υπεραριθμοι ? Πολυ αμφιβαλω...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Λοιπον αν δεν το καταλαβαινετε καποιοι...ολοι οσοι σημερα διεκδικουν δικαστικα τον διορισμο τους είναι επειδη καποιοι κριθηκαν παρανομοι... Βεβαιως επειδη κρατος δικαιου δεν υπαρχει αυτοι συνεχιζουν την παρανομια τους εχοντας καταστρεψει ζωες πολλων αλλων...

Καλη χρονια σε ολους με υγεια ευτυχια και εργασια .

Δεν συνεχιζει κανενας την παρανομια του αγαπητε συναδελφε. Οι ανθρωποι ακολουθησαν νομους του κρατους. Τωρα το αν αυτοι οι νομοι θεσπιστηκαν βασει καποιων πιεσεων απο καποια βυζματα ειναι αλλο θεμα και καταδικαστεο. Οι νομοι αυτοι κριθηκαν αντισυνταγματικοι. Ο κοσμος που απλα τον ακολουθησε τι φταιει; Προσπαθησε να μπεις στη θεση αυτων που ακολουθησαν τον νομο και μονο. Δεν ηταν ολοι βυζματα.  Δεν κατεστρεψαν την ζωη καποιων ολοι αυτοι. Αυτο το κανανε τα βυζματα που πιεσανε καθως και αυτοι που υποκυψανε στις πιεσεις. Εδω δεν εχουνε απολυσει αυτους που ειχαν πλαστα πτυχια.

Τελοσπαντων την λυση την δινουν τα δικαστηρια πια.
Καλη χρονια και παλι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Καλη χρονια σε ολους με υγεια ευτυχια και εργασια .

Δεν συνεχιζει κανενας την παρανομια του αγαπητε συναδελφε. Οι ανθρωποι ακολουθησαν νομους του κρατους. Τωρα το αν αυτοι οι νομοι θεσπιστηκαν βασει καποιων πιεσεων απο καποια βυζματα ειναι αλλο θεμα και καταδικαστεο. Οι νομοι αυτοι κριθηκαν αντισυνταγματικοι. Ο κοσμος που απλα τον ακολουθησε τι φταιει; Προσπαθησε να μπεις στη θεση αυτων που ακολουθησαν τον νομο και μονο. Δεν ηταν ολοι βυζματα.  Δεν κατεστρεψαν την ζωη καποιων ολοι αυτοι. Αυτο το κανανε τα βυζματα που πιεσανε καθως και αυτοι που υποκυψανε στις πιεσεις. Εδω δεν εχουνε απολυσει αυτους που ειχαν πλαστα πτυχια.

Τελοσπαντων την λυση την δινουν τα δικαστηρια πια.
Καλη χρονια και παλι.

Ναι ενταξει τωρα ειναι ομως παρανομοι...Αν εγω κριθω παρανομος εχω συνεπειες... Αν αυριο δικαιωθουν χιλιαδες θα διοριστουν ?

Η σταση πολλων εδω μεσα που ανεχονται την παρανομια εξηγει και την χρεωκοπια της χωρας...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Καλη χρονια σε ολους με υγεια ευτυχια και εργασια .

Δεν συνεχιζει κανενας την παρανομια του αγαπητε συναδελφε. Οι ανθρωποι ακολουθησαν νομους του κρατους. Τωρα το αν αυτοι οι νομοι θεσπιστηκαν βασει καποιων πιεσεων απο καποια βυζματα ειναι αλλο θεμα και καταδικαστεο. Οι νομοι αυτοι κριθηκαν αντισυνταγματικοι. Ο κοσμος που απλα τον ακολουθησε τι φταιει; Προσπαθησε να μπεις στη θεση αυτων που ακολουθησαν τον νομο και μονο. Δεν ηταν ολοι βυζματα.  Δεν κατεστρεψαν την ζωη καποιων ολοι αυτοι. Αυτο το κανανε τα βυζματα που πιεσανε καθως και αυτοι που υποκυψανε στις πιεσεις. Εδω δεν εχουνε απολυσει αυτους που ειχαν πλαστα πτυχια.

Τελοσπαντων την λυση την δινουν τα δικαστηρια πια.
Καλη χρονια και παλι.
Ευτυχώς που την λύση την δίνουν πια τα δικαστήρια, γιατί αν περιμέναμε δικαίωση από το Υπουργείο ...

Καλή Χρονιά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος prof75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευτυχώς που την λύση την δίνουν πια τα δικαστήρια, γιατί αν περιμέναμε δικαίωση από το Υπουργείο ...

Καλή Χρονιά!

Ακριβως την αποφαση την εβγαλε το Ανωτατο δικαστηριο της χωρας οχι η εμπαθεια μου...τρεχω εγω με τρεις Ασεπ στα δικαστηρια και εχω τον αλλο που εκανε διακοπες στην αναπληρωση να μου κουναει το δαχτυλο...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ακριβως την αποφαση την εβγαλε το Ανωτατο δικαστηριο της χωρας οχι η εμπαθεια μου...τρεχω εγω με τρεις Ασεπ στα δικαστηρια και εχω τον αλλο που εκανε διακοπες στην αναπληρωση να μου κουναει το δαχτυλο...
Και να σε/μας περνάει για ηλίθιο/-ιους που καθίσαμε και μελετήσαμε μήνες ολόκληρους, αφήνοντας στην άκρη τις οικογενειακές μας υποχρεώσεις και που προσπαθήσαμε σκληρά για μια καλή επιτυχία, ξεχνώντας τα πάντα!

Αν και θα φανώ κακιά (μέρες που είναι) και δεν το θέλω, εντούτοις θα το γράψω: ελπίζω όσοι δεν πάτησαν ποτέ τους έξω από κάποιο εξεταστικό κέντρο του ΑΣΕΠ και παρόλ' αυτά έμπαιναν τόσα χρόνια στα δημόσια ελληνικά σχολεία και δίδασκαν (αλήθεια πώς; Με ποια κριτήρια;) έστω και σαν αναπληρωτές, τώρα με τους διορισμούς όσων θα δικαιωθούν και με την αύξηση του ωραρίου (άμεση ή έμμεση), να βρουν αλλού εργασία, που θα τους δέχεται με τα "προσόντα" που έχουν (τρία, τέσσερα ή παραπάνω παιδιά, απόλυση από ιδιωτικά σχολεία κλπ.)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κάποιοι εδώ μέσα υποστηρίζουν ότι το ΣΤΕ εκδίδει αποφάσεις που μπορούν να αμφισβητηθούν. Είναι η κλασική απαξίωση των πάντων. Ο μηδενισμός, η μετριολατρεία και μετριοκρατία που μας οδήγησαν εδώ. Στην αρχή απαξιώνουμε τον ΑΣΕΠ υποστηρίζοντας ότι είναι διαγωνισμός διάτρητος που ευνοεί τους τυχερούς και τους πελάτες φροντιστηρίων. Και τι έγινε που έγραψες καλά; Τύχη ήταν... (αναρρωτιέμαι πως η ρημάδα η τύχη ευνοούσε συνέχεια συγκεκριμένα άτομα που πετύχαιναν σε κάθε διαγωνισμό). Μετά απαξιώνουμε πτυχία, μεταπτυχιακά. Και τι έγινε που έχεις μεγάλο βαθμό πτυχίου. Ήσουν διαβαστερός αλλά εγώ το καθηγητηλίκι το έχω μέσα μου. Τι να τα κάνω τα παιδαγωγικά. Εκπαιδευτικός γεννιέσαι δεν γίνεσαι (κούνια που σε κούναγε θα συμπλήρωνα). Τι και εάν έχω πατώσει πολλάκις σε απλές ερωτησούλες πολλαπλής επιλογής του ΑΣΕΠ. Τον Ματσαγγούρα θα διαβάζουμε; (φαντάσου να διάβαζες και κάτι πιο δύσκολο θα συμπλήρωνα). Έχω οργώσει την Ελλάδα και τα έμαθα εμπειρικά (στου Κασίδη το κεφάλι θα συμπλήρωνα). Το μεταπτυχιακό ήταν αγορασμένο. Μα το πήρα με άριστα και πέρασα μέσα από εξετάσεις για να μπω. Τρίχες είχες γνωστό. Πάμε τώρα και στην δικαιοσύνη. Το ΣΤΕ είναι ένας θεσμός δίχως κύρος που οι αποφάσεις του καταστρατηγούν το ίδιο το Σύνταγμα. Μα η 527 εκδόθηκε με 29-0 ψήφους. Έλα μωρέ και τι έγινε. Οι δικαστές είναι κάτι περίεργοι τύποι που στόχο έχουν να μας χαλάνε την πιάτσα........ Πως θα επιβιώσουν τόσοι συνδικαλιστές, πολιτικοί και διάφοροι σύγχρονοι Μαυρογιαλούροι δίχως ρουσφέτια; Αν όλες αυτές οι διαδικασίες διορισμών-μεταθέσεων-αποσπάσεων ακολουθούσαν έναν δρόμο και όχι πολλά μονοπάτια και διαδρομές; (συχνά υπόγειες θα συμπλήρωνα) Προφανώς και πρέπει πολλά πράγματα να αλλάξουν από τα παραπάνω αφού δεν είναι τέλεια. Ωστόσο, ας δεχθούμε ότι όταν διορίζεσαι χωρίς ΚΑΜΙΑ επιτυχία (ή αναιμικές επιτυχίες στη βάση) σε διαγωνισμό αποκτώντας την επιθυμητή προϋπηρεσία μέσα σε μόλις τρία χρόνια, τότε, κάτι ανέντιμο συμβαίνει. Ας δεχθούμε ότι ίσως πρέπει να εξαντληθεί η επιείκεια του Υπουργείου εφόσον αποκατασταθούν οι αδικίες και οι έχοντες έννομο συμφέρον. Ωστόσο, ακόμα και γι’ αυτούς υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που έχουν αδικηθεί… Επιπλέον, για τις περιπτώσεις που βγάζουν μάτι (π.χ. Αθλητικά Σχολεία, ΟΑΕΔ, Εκκλησιαστικά κτλ) που έκοψαν ανέντιμα δρόμο για να κατακτήσουν θέσεις άλλων, ναι, δεν θα με χάλαγε να πάνε σπίτια τους…  Άντε καλή χρονιά και ας διοριστούν ΦΕΤΟΣ όσοι πραγματικά προσπάθησαν μέσα από την νόμιμη και συνταγματική οδό και το δικαιούνται…
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2018, 03:43:56 μμ από ΑΣΕΠ_ΧΑΝΤΕΡ »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Έχουν μαζευτεί πολλά σε ορισμένους εδώ και εκτονώνονται με ευχές για το κακό του αλλού. Σου λέει αφού γύρισε ο τροχός δικαιούμαι να φέρομαι έτσι. Σωστά μπορείς, αλλά δεν μπορείς να δηλώνεις εκπαιδευτικός, ότι άλλο θες, όχι εκπαιδευτικός.
Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ομόνοια.

Αποσυνδεδεμένος prof75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχουν μαζευτεί πολλά σε ορισμένους εδώ και εκτονώνονται με ευχές για το κακό του αλλού. Σου λέει αφού γύρισε ο τροχός δικαιούμαι να φέρομαι έτσι. Σωστά μπορείς, αλλά δεν μπορείς να δηλώνεις εκπαιδευτικός, ότι άλλο θες, όχι εκπαιδευτικός.
Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ομόνοια.

Περαστικα...για αυτο εχουμε μνημονιο...

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχουν μαζευτεί πολλά σε ορισμένους εδώ και εκτονώνονται με ευχές για το κακό του αλλού. Σου λέει αφού γύρισε ο τροχός δικαιούμαι να φέρομαι έτσι. Σωστά μπορείς, αλλά δεν μπορείς να δηλώνεις εκπαιδευτικός, ότι άλλο θες, όχι εκπαιδευτικός.
Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ομόνοια.

Δεν μαζεύτηκε τίποτα παρά μόνο στο κεφάλι σου. Προφανώς και δεν μπορείς να δηλώνεις εκπαιδευτικός κύριε όταν θέλεις συστηματικά να μην αξιολογείσαι αλλά να αξιολογείς... Επίσης, όταν προσπαθείς να διδάξεις στάσεις, συμπεριφορές και ήθος στους μαθητές σου ενώ εσύ προσπαθείς να τρυπώσεις ανέντιμα σε μια θέση που δεν δικαιούσαι... Αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα για σένα. Ισχύει μόνο το "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Προφανώς δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις ότι έχουν καταστραφεί άνθρωποι από αυτές τις αδικίες... Προφανώς γιατί τα βρήκες όλα έτοιμα... Άντε γιατί τόσα χρόνια αρκετά παραπληροφορούσατε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Έχουν μαζευτεί πολλά σε ορισμένους εδώ και εκτονώνονται με ευχές για το κακό του αλλού. Σου λέει αφού γύρισε ο τροχός δικαιούμαι να φέρομαι έτσι. Σωστά μπορείς, αλλά δεν μπορείς να δηλώνεις εκπαιδευτικός, ότι άλλο θες, όχι εκπαιδευτικός.
Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ομόνοια.

Προσωπικα ευχομαι σε οσους αδικηθηκαν δικαιωση και στους αλλους στα σπιτια τους... για να εχουν χρονο για να προετοιμαστουν για τον επομενο ΑΣΕΠ και να δουν την γλυκα...

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή είμαι ένας από αυτούς και κέρδισε διορισμό μέσω δικαστικών αποφάσεων δεν θέλω να απολυθεί κανένας από αυτούς που λέτε . Εγώ θέλω να διοριστώ δεν με νοιάζουν οι άλλοι .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.