*

Αποστολέας Θέμα: Αίτημα Δ/νσης Β/βάθμιας Εκπ/σης για προσκόμιση βεβαίωσης ολοκλήρωσης MPhil  (Αναγνώστηκε 2243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Πριν από περίπου δύο εβδομάδες ειδοποιήθηκα μέσω μειλ από τη ΔΙΔΕ που ανήκω οργανικά, ότι θα πρέπει να προσκομίσω μια βεβαίωση ολοκλήρωσης του μεταπτυχιακού μου από Αγγλία. Συγκεριμένα μου ζητήθηκε ένα "letter of confirmation" επί λέξει. Σημειωτέον, ότι αυτό το αίτημα θα πρέπει να αποτελεί τον 5ο ή, ίσως ακόμα και τον 6ο έλεγχο γνησιότητας του μεταπτυχιακού μου τίτλου, ο οποίος, σημειωτέον, είναι ΗΔΗ αναγνωρισμένος επισήμως από τον ΔΟΑΤΑΠ, και του οποίου η αναγνώριση έχει κατατεθεί ήδη 3-5 φορές στη ΔΙΔΕ που ανήκω στα πλαίσια προηγούμενων ελέγχων!!! Παρόλα αυτά, την περασμένη εβδομάδα πήγα αυτοπροσώπως και προσκόμισα την προαναφερθείσα βεβαίωση στο πρωτότυπό της, όπως ακριβώς μου είχε χορηγηθεί από το πανεπιστήμιο της Αγγλίας, όπου φοίτησα. Όμως, την περασμένη παρασκευή 13/03 έλαβα εκ νέου μειλ από τη ΔΙΔΕ, με τίτλο "ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ" και το οποίο μου διευκρίνιζε - άκουσον, άκουσον! - ότι θα πρέπει, λέει, η βεβαιώση αυτή να συνοδεύεται από επίσημη μετάφραση από το οικείο ελληνικό προξενίο στη χώρα όπου κτήθηκε ο μεταπτυχιακός τίτλος, και κατόπιν αυτή μαζί με τη μετάφρασή της να σταλεί υπηρεσιακά στην ΔΙΔΕ όπου ανήκω!!!
Ας μου πει κάποιος "ομοιοπαθών", ή που έστω είναι γνώστης, ότι δεν με δουλεύουν (!!!), για ένα μεταπτυχιακό που έχει ήδη αναγνωριστεί επισήμως από την πλέον αρμόδια αρχή - το ΔΟΑΤΑΠ - και του οποίου τόσο το πρωτότυπο, όσο και την αναγνώρισή του, έχω προσκομίσει σε σχετικούς ελέγχους τουλάχιστον 5 φορές!!!  :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Για το πόσες φορές το έχεις προσκομίσει δεν ξέρω τι να σου πω.... Μήπως ήταν για διαφορετικά πράγματα (λέω τώρα εγώ...);

Πάντως σίγουρα πρέπει να συνοδεύεται από επίσημη μετάφραση, όχι απαραίτητα από το προξενείο. Μπορεί να είναι και από Βρετανικό Συμβούλιο (ή το αντίστοιχο για άλλες χώρες) ή από δικηγόρο ή από μεταφραστή ή από τη μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών.
Πάντως, μου κάνει εντύπωση αν μέχρι τώρα δεν σου είχαν ζητήσει μετάφραση.... Εμένα μιυ τη ζήτησαν όταν τα κατέθεσα στην υπηρεσία.


(το ξέρω, γιατί και γω είχα να μου έλεγξουν 2 μεταπτυχιακά)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για το πόσες φορές το έχεις προσκομίσει δεν ξέρω τι να σου πω.... Μήπως ήταν για διαφορετικά πράγματα (λέω τώρα εγώ...);

Πάντως σίγουρα πρέπει να συνοδεύεται από επίσημη μετάφραση, όχι απαραίτητα από το προξενείο. Μπορεί να είναι και από Βρετανικό Συμβούλιο (ή το αντίστοιχο για άλλες χώρες) ή από δικηγόρο ή από μεταφραστή ή από τη μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών.
Πάντως, μου κάνει εντύπωση αν μέχρι τώρα δεν σου είχαν ζητήσει μετάφραση.... Εμένα μιυ τη ζήτησαν όταν τα κατέθεσα στην υπηρεσία.


(το ξέρω, γιατί και γω είχα να μου έλεγξουν 2 μεταπτυχιακά)

 Άπό Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης σου ζήτησαν εκτός από τον μεταπτυχιακό τίτλο με τη μετάφρασή του και την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
επιπλέον και βεβαίωση ολοκλήρωσης του μεταπτυχιακού  "letter of confirmation" και με μετάφρασή αυτής;


Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Πριν από περίπου δύο εβδομάδες ειδοποιήθηκα μέσω μειλ από τη ΔΙΔΕ που ανήκω οργανικά, ότι θα πρέπει να προσκομίσω μια βεβαίωση ολοκλήρωσης του μεταπτυχιακού μου από Αγγλία. Συγκεριμένα μου ζητήθηκε ένα "letter of confirmation" επί λέξει. Σημειωτέον, ότι αυτό το αίτημα θα πρέπει να αποτελεί τον 5ο ή, ίσως ακόμα και τον 6ο έλεγχο γνησιότητας του μεταπτυχιακού μου τίτλου, ο οποίος, σημειωτέον, είναι ΗΔΗ αναγνωρισμένος επισήμως από τον ΔΟΑΤΑΠ, και του οποίου η αναγνώριση έχει κατατεθεί ήδη 3-5 φορές στη ΔΙΔΕ που ανήκω στα πλαίσια προηγούμενων ελέγχων!!! Παρόλα αυτά, την περασμένη εβδομάδα πήγα αυτοπροσώπως και προσκόμισα την προαναφερθείσα βεβαίωση στο πρωτότυπό της, όπως ακριβώς μου είχε χορηγηθεί από το πανεπιστήμιο της Αγγλίας, όπου φοίτησα. Όμως, την περασμένη παρασκευή 13/03 έλαβα εκ νέου μειλ από τη ΔΙΔΕ, με τίτλο "ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ" και το οποίο μου διευκρίνιζε - άκουσον, άκουσον! - ότι θα πρέπει, λέει, η βεβαιώση αυτή να συνοδεύεται από επίσημη μετάφραση από το οικείο ελληνικό προξενίο στη χώρα όπου κτήθηκε ο μεταπτυχιακός τίτλος, και κατόπιν αυτή μαζί με τη μετάφρασή της να σταλεί υπηρεσιακά στην ΔΙΔΕ όπου ανήκω!!!
Ας μου πει κάποιος "ομοιοπαθών", ή που έστω είναι γνώστης, ότι δεν με δουλεύουν (!!!), για ένα μεταπτυχιακό που έχει ήδη αναγνωριστεί επισήμως από την πλέον αρμόδια αρχή - το ΔΟΑΤΑΠ - και του οποίου τόσο το πρωτότυπο, όσο και την αναγνώρισή του, έχω προσκομίσει σε σχετικούς ελέγχους τουλάχιστον 5 φορές!!!  :o :o :o :o

Απ' ό,τι ξέρω, η διαδικασία αυτή αφορά περιπτώσεις όπου ο έλεγχος των ξενόγλωσσων πτυχίων βρίσκεται ακόμα σε εκκρεμότητα (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό). Πήγαινε λοιπόν ξανά στην Διεύθυνση να το ξεκαθαρίσεις αν εντάσσεσαι σ' αυτήν την κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Άπό Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης σου ζήτησαν εκτός από τον μεταπτυχιακό τίτλο με τη μετάφρασή του και την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ
επιπλέον και βεβαίωση ολοκλήρωσης του μεταπτυχιακού  "letter of confirmation" και με μετάφρασή αυτής;

Ναι. Από Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας.

]Επίσης, επειδή η αναγνώριση του (τότε) ΔΙΚΑΤΣΑ ανέφερε τον τίτλο στα Αγγλικά, μου ζήτησαν και μετάφραση της αναγνώρισηςως προς τον τίτλο.

Letter of confirmation δεν ζήτησαν
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mdespoina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό ειδικης αγωγης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2015, 04:51:29 μμ »
Γεια σας!σκεφτομαι να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγης της Λευκωςιας εξ αποστάσεως αλλά δεν είμαι σίγουρη,μηπως παρουσιάσει κανένα πρόβλημα κατα την αναγνώριση του.Υπαρχει κάποιος που να το χεί παρακολουθήσει και ξέρει;η θα ταν καλύτερα να προσπαθήσω για Ελλάδα παμακ η Βόλο;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.