*

Αποστολέας Θέμα: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 196488 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #504 στις: Ιούνιος 10, 2015, 01:45:27 μμ »
Τελικά σε όλους τους συλλόγους  κάπως έτσι είναι...κατά τα άλλα "νομίζουμε" ότι επειδή μας έβαλαν να ψηφίσουμε ότι "εκδημοκρατίστηκε"  το σύστημα επιλογής των στελεχών. Τηλέφωνα πέφτουν, εκβιασμοί με το γάντι γίνονται και τι δεν γίνεται και στο τέλος θα κλείσουμε τα σχολειά και ούτε καλό καλοκαίρι δεν θα πούμε μεταξύ μας. Από τώρα παίρνω δραμαμίνες γιατί προβλέπω ότι στο τέλος θα σιχαθώ και τον εαυτό μου και δεν θα μπορώ να κρατηθώ.

δεν είναι σε όλους τους συλλόγους, είναι σε κάποιους συλλόγους, μην τα τσουβαλιάζουμε όλα επειδή ζούμε εμείς μια συγκεκριμένη κατάσταση. Όπως και να έχει η απόφαση είναι του συλλόγου, ενώ πριν αποφάσιζαν άλλοι για εμάς χωρίς εμάς, τι είναι καλύτερο;
Τα σχολεία που θα έχουν πρόβλημα είναι τα σχολεία που είχαν ήδη πρόβλημα.


Έχω κι εγώ μια απορία. Σε περίπτωση που δυο υποψήφιοι βγάλουν το ίδιο συνολικό αποτέλεσμα μετά την ψηφοφορία του συλλόγου δηλαδή, ας υποθέσουμε ότι και οι δυο πάρουν συνολικά 15 και 15 μόρια τότε τι γίνεται;

ο Patreas είπε ότι προφορικά το υπουργείο ευχήθηκε να μην υπάρχει τέτοια περίπτωση,
αν υπάρχει τότε η λύση είναι απλή κατά την γνώμη μου και με βάση τον νόμο και τις διευκρινιστικές, δεν βγαίνει κανένας δ/ντης στπ σχολείο, η διαδικασία πάει όπως και αν δεν έβγαινε κανείς για άλλους λόγους, άρα μιλάμε για ορισμό προσωρινού δ/ντη από το ΠΥΣΔΕ/ΠΕ και μετά από 3 μήνες επανάληψη της διαδικασίας.
Σε αυτή την περίπτωση όμως και για να μην υπάρχουν σκιές το υπηρεσιακό καλό είναι να ορίσει κάποιον εκτός από τους 2 ώστε να μην έχει το πλεονέκτημα στις νέες εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #505 στις: Ιούνιος 10, 2015, 01:53:23 μμ »
SOS Απευθύνομαι, κυρίως στον Patreas, γιατί στις 5/06 σε μια ανάρτηση στο φόρουμ αναφέρθηκε στις προϋποθέσεις εκλογής διευθυντών. Οι αναφορές αυτές πάνω στις οποίες στηρίζεσαι υπάρχουν κάπου επίσημα; Ρωτώ γιατί συμβαίνει το εξής: Υποψήφιοι διευθυντές για δευτεροβάθμια αποσπασμένοι χρόνια σε γραφεία επικαλούνται πως βρίσκονταν εκεί για τις ανάγκες της υπηρεσίας και άρα διεκδικούν μετρήσιμα διδακτικά έτη. Πήρα το υπουργείο στα τηλέφωνα που αναφέρονται πάνω στην εγκύκλιο και ήταν κατηγορηματικά αρνητικοί. Τα έτη δεν μετριούνται, ούτε οι καλοκαιρινοί μήνες, αν στο έγγραφο της διάθεσης αναφέρεται διάθεση μέχρι 31/08. Όλα αυτά, όμως, αφορούν προφορική επικοινωνία και με παρέπεμψαν στην εγκύκλιο. Εκεί, όμως, δεν υπάρχουν αυτές οι διευκρινίσεις. Ασχολούμαι με το θέμα γιατί υπάρχουν στην διεύθυνση που υπηρετώ τέτοιες περιπτώσεις.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι επίσημο (=υπογεγραμμένο) για αυτό το θέμα. Θα παίξει της ένστασης το κάγκελο. Απορώ που βγαίνουν διευκρινίσεις για άλλα και άλλα κουλά θέματα, ενώ το συγκεκριμένο πιστεύω αφορά περιπτώσεις σε όλες τις Διευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #506 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:04:16 μμ »
Ευχαριστώ Patreas!!!  Θα υπάρξουν ενστάσεις, αλλά που θα στηριχθούν για να αποφασίσουν τα ΠΥΣΔΕ; Σκέφτομαι να απευθυνθώ στο γραφείο του Κουράκη, γιατί στη δική μου διεύθυνση γίνεται χαμός με τέτοιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #507 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:13:05 μμ »
Οκ στο δικό μου τον σύλλογο και στον σύλλογο του Sellas φαίνεται γίνονται ευτράπελα.
Μιλώντας και ζώντας λοιπόν την εξαίρεση φαίνεται έχω να πω ότι θα ένιωθα πως σε κάθε περίπτωση αποφασίζει ο σύλλογος αν πραγματικά με άφηναν να αποφασίσω, χωρίς τηλεφωνήματα, ή προσωπικές προσεγγίσεις κτλ. Θα μου αρκούσε κάθε υποψήφιος να αυτοπαρουσιαστεί και να μου αναλύσει τις προθέσεις του ή τις θέσεις του ως προς τα θέματα του σχολείου (μαθητών και συναδέλφων). Αυτό θα μπορούσαν να κάνουν κι έτσι να αισθανθώ τουλάχιστον ως αυτόβουλο άτομο με νοημοσύνη και αξιοπρέπεια.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:07 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #508 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:32:24 μμ »
εδώ σήμερα ήθελαν στο σχολείο να μας επιβάλουν να είμαστε εφορευτική επιτροπή....τι γίνεται αν δεν υπάρχει προθυμία συμμετοχής; ο νόμος λέει μέχρι 3 άτομα ή 3 σκέτο;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2537
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #509 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:41:32 μμ »
Οκ στο δικό μου τον σύλλογο και στον σύλλογο του Sellas φαίνεται γίνονται ευτράπελα.
Μιλώντας και ζώντας λοιπόν την εξαίρεση φαίνεται έχω να πω ότι θα ένιωθα πως σε κάθε περίπτωση αποφασίζει ο σύλλογος αν πραγματικά με άφηναν να αποφασίσω, χωρίς τηλεφωνήματα, ή προσωπικές προσεγγίσεις κτλ. Θα μου αρκούσε κάθε υποψήφιος να αυτοπαρουσιαστεί και να μου αναλύσει τις προθέσεις του ή τις θέσεις του ως προς τα θέματα του σχολείου (μαθητών και συναδέλφων). Αυτό θα μπορούσαν να κάνουν κι έτσι να αισθανθώ τουλάχιστον ως αυτόβουλο άτομο με νοημοσύνη και αξιοπρέπεια.

Τα τηλεφωνήματα και οι προσωπικές προσεγγίσεις κλπ, πρέπει να μας αφήνουν αδιάφορους. Στο χέρι μας είναι το τι θα αποφασίσουμε με τη μυστική ψηφοφορία και δεν πέφτει λόγος σε κανένα. Εμείς κρατάμε το καρπούζι, εμείς κρατάμε και το μαχαίρι.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #510 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:51:57 μμ »
εδώ σήμερα ήθελαν στο σχολείο να μας επιβάλουν να είμαστε εφορευτική επιτροπή....τι γίνεται αν δεν υπάρχει προθυμία συμμετοχής; ο νόμος λέει μέχρι 3 άτομα ή 3 σκέτο;

--------
Εφορευτικές Επιτροπές και Κεντρική Επιτροπή Εκλογών
Σε κάθε σχολική μονάδα και εργαστηριακό κέντρο εκλέγεται από το σύλλογο
διδασκόντων τριμελής εφορευτική επιτροπή προκειμένου να προετοιμάσει και να
διεξαγάγει τη μυστική ψηφοφορία. Στην εφορευτική επιτροπή δεν μπορούν να
μετέχουν υποψήφιοι. Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατό να συγκροτηθεί τριμελής
επιτροπή είναι δυνατό να λειτουργήσει με ελλιπή σύνθεση.
---------

με το ζόρι δεν μπαίνει κανένας, αλλά το θεωρώ ξεφτίλα για ένα σχολείο και τους εκπαιδευτικούς του να μην υπάρχουν 3 ανθρώποι να μπουν εφορευτική και να διασφαλίσουν την όλη διαδικασία που τους αφορά άμεσα....
 

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #511 στις: Ιούνιος 10, 2015, 02:54:40 μμ »
Έχω κι εγώ μια απορία. Σε περίπτωση που δυο υποψήφιοι βγάλουν το ίδιο συνολικό αποτέλεσμα μετά την ψηφοφορία του συλλόγου δηλαδή, ας υποθέσουμε ότι και οι δυο πάρουν συνολικά 15 και 15 μόρια τότε τι γίνεται;
Την ίδια απορία έχω κι εγώ και πολύ φοβάμαι μήπως στο δικό μου σχολείο συμβεί κάτι ανάλογο με αυτό που ανέφερες!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #512 στις: Ιούνιος 10, 2015, 06:09:40 μμ »
............................
Ναι όπου βλέπουμε 1 υποψηφιότητα ίσως είναι γιατί οι συνάδελφοι δεν διεκδικούν ή γιατί εν τέλει δεν τους αφήνουν να διεκδικήσουν. Δυστυχώς τα "παρασκήνια" καλά κρατούν ακόμη....είναι άλλωστε επιβεβαιωμένο πως το "παλιό" μέχρι να ξεψυχήσει προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατηθεί.
.............................
Ενδέχεται σε σχολεία με "αυταρχικό" διευθυντή, ο οποίος όμως διαθέτει "κουκιά", να μην "τολμούν" κάποιοι άλλοι να βάλουν υποψηφιότητα, μήπως και τους βγει "ξινό" σε περίπτωση που επανεκλεγεί ο νυν διευθυντής και τους έχει μετά "στη μπούκα"!   :( :o
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #513 στις: Ιούνιος 10, 2015, 06:18:20 μμ »
Απίστευτη γραφειοκρατία και ανοργανωσιά από πλευράς του υπουργείου. Κάθε μέρα αλλάζουν τα σχετικά έγγραφα. 10 φορές πρέπει να γραφούν τα ίδια πράγματα.  Καθρεφτάκι για ιθαγενείς οι εκλογές των Διευθυντών.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #514 στις: Ιούνιος 10, 2015, 06:39:58 μμ »
Απίστευτη γραφειοκρατία και ανοργανωσιά από πλευράς του υπουργείου. Κάθε μέρα αλλάζουν τα σχετικά έγγραφα. 10 φορές πρέπει να γραφούν τα ίδια πράγματα.  Καθρεφτάκι για ιθαγενείς οι εκλογές των Διευθυντών.
Καθρεφτάκι για ιθαγενείς αναπληρωτές οι εκλογές των Διευθυντών....σωστό
να γιατί δεν πρέπει οι αναπληρωτές να ψηφίσουν αφού η διαδικασία συνιστά εμπαιγμό για τους επισφαλώς εργαζόμενους εκπαιδευτικούς....να σας κάνουμε να νιώθετε ισότιμοι με τους μόνιμους, εσάς που του χρόνου δεν ξέρετε που και αν θα δουλεύετε...εσείς που αν πάρετε αναρρωτική χάνετε και το ένσημο...λευκό και άκυρο συνάδελφοι στον θεσμικό εμπαιγμό μας 

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #515 στις: Ιούνιος 10, 2015, 07:10:14 μμ »
Καθρεφτάκι για ιθαγενείς αναπληρωτές οι εκλογές των Διευθυντών....σωστό
να γιατί δεν πρέπει οι αναπληρωτές να ψηφίσουν αφού η διαδικασία συνιστά εμπαιγμό για τους επισφαλώς εργαζόμενους εκπαιδευτικούς....να σας κάνουμε να νιώθετε ισότιμοι με τους μόνιμους, εσάς που του χρόνου δεν ξέρετε που και αν θα δουλεύετε...εσείς που αν πάρετε αναρρωτική χάνετε και το ένσημο...λευκό και άκυρο συνάδελφοι στον θεσμικό εμπαιγμό μας
Έτσι, λευκό (με χλωρίνη).

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #516 στις: Ιούνιος 10, 2015, 07:14:53 μμ »
...τριασδιάστατο...να τους βάλετε και γυαλιά 3d να το εμπεδώσουν...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #517 στις: Ιούνιος 10, 2015, 07:20:43 μμ »
...το λευκό πήγε σύννεφο...
Παράθεση
Σύμφωνα με πληροφορίες του candianews.gr στις σημερινές εκλογές ψήφισαν 24 εκπαιδευτικοί. Λευκά βρέθηκαν 14 ψηφοδέλτια. Η κ. Συραγώ Χορταριά νυν Διευθύντρια του σχολείου πήρε 7 ψήφους κι ο κ. Απόστολος Κλινάκης 3 ψήφους.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BF-%CF%84%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA-%CE%B1%CF%80%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82#ixzz3cg207TsF
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

14 λευκά (58%)!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.