*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες 2016  (Αναγνώστηκε 151018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λουλουδάτη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #224 στις: Απρίλιος 30, 2015, 03:15:09 μμ »
Παιδιά, εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο? Από θεωρητική κατεύθυνση, για το τμήμα εκπαιδευτικής  και κοινωνικής πολιτικής του ΠΑΜΑΚ, θα δώσουμε και μαθηματικά???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:11 »

Αποσυνδεδεμένος roberto 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #225 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:21:51 μμ »
Μαθητής Β Λυκείου  Θετική κατεύθυνση (Θεσσαλονίκη)

Καλησπέρα, οι ερωτήσεις βλέπω είναι πολλές , ας κάνω και εγώ μία. Φέτος διάλεξα την θετική κατεύθυνση/προσανατολισμό , κυρίως για να μπορώ να διαλέξω στην γ λυκείου ανάμεσα στην θετική και τα οικονομικά (δηλαδή όχι επιστήμες υγείες και παιδαγωγικά) και είμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα διαλέξω την οικονομική κατεύθυνση επειδή φαινόταν πιο εύκολη αλλά και επειδή είναι ένας τομέας που θα μπορούσα να ασχοληθώ. Βλέπω τώρα τις νέες αλλαγές και η 1η σκέψη λέει πάμε στην κατεύθυνση οικονομικά-πληροφορική που έχει δυο εύκολα μαθήματα (αοθ και Η/Υ που έχω από πέρυσι αρκετές γνώσεις στο μάθημα) , ενώ από την άλλη ειναι η δυσκολη φυσικη και η χημεια που με την ενωση δυο βιβλιων θα γινει και αυτη δυσκολη.
Αμα παω στην οικονομικη κατευθυνση θα εχω ενα δυσκολο μαθημα να προαιτιμαστω (μαθηματικα) ενω στην αλλη περιπτωση τρια μαθηματα (μαθηματικα, φυσικη, χημεια) .
Το θέμα είναι τώρα ότι με το παλιο σύστημα (παλιο εννοώ αυτό που θα ισχύει εως φέρτος) στις οικονομικές σχολές δεν πηγαιναν μεγαλος αριθμός μαθητων, ενω με αυτο το συστημα το 40% με 50% των μαθητων  να διαλεξει θα εχει προσβαση στις οικονομικές σχολες, σιγουρα πολυ μεγαλυτερο ποσοστο με το παλιο συστημα.
Απο την αλλη πλευρα με το παλιο συστημα ειχαν προσβαση οι μαθητες στις θετικες&τεχνολογικες και τα συναφη απο δυο κατευθυνσεις ενω τωρα θα ειναι απο μια κατευθυνση.

Η ερωτηση μου ειναι λαμβανοντας υποψη τα παρακατω, αν η λογικη λεει οτι θα αυξηθουν οι βασεις στις οικονομικες σχολες και θα μειωθουν σε σχολες οπως μαθηματικα-φυσικη-χημεια.

Οποιος μπορει να βοηθησει να απαντησει με πληροφοριες που μπορουν να φανουν χρησιμες, ευχαριστω.

ΥΓ1 χοντρικα οι βαθμοι β λυκειου: Μαθηματικα και Φυσικη 19 , Χημεια 20 , Η/Υ 20 , Πολιτικη Παιδεια(στο διαγωνισμα στο οικονομικο κεφαλαιο μονο εγω ειχα γραψει 20 αμα εχει σχεση δεν ξερω) . στην α λυκειου στα μαθηματικα οι βαθμοι ηταν λιγο πιο πανω και στα αλλα λιγο πιο κατω.

ΥΓ2 δεν παω ακομα φροντιστηριο (δικη μου επιλογη) , θα ξεκινησω απο το καλοκαιρι
ΥΓ3 μεχρι να αρχισουν οι εξετασεις εχω σκοπο να εχω αποφασισει σε ποια κατευθυνση θα παω την αλλη χρονια
ΥΓ4 υπαρχουν συγουρα αδικιες , οπως οτι απο θεωρητικη δεν μπορεις να πας αοθ και οτι δεν υπαρχει καποια φυσικη στην οικονομικη κατευθυνση για να ανοιξουν θετικες σχολες αλλα δεν εχει σκοπο το μηνυμα μου να σχολιασω αυτα τα λαθη.
ΥΓ5 δεν μπορουσα ολο το μηνυμα να το γραψω με τονους, θα χρειαζοταν αλλα 20 λεπτα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2015, 04:30:23 μμ από roberto 7 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:42:21 μμ »
Τι θέλεις να σπουδάσεις;Σύμφωνα μ' αυτό το σκεπτικό να κάνεις την επιλογή σου και όχι με τα μόρια,άλλωστε οι επιδόσεις σου δείχνουν ότι μπορείς να κυνηγήσεις το όνειρο σου....εννοείται βέβαια με μια καλή προετοιμασία φέτος!

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #227 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:45:45 μμ »
roberto το θεμα ειναι τι θελεις να σπουδασεις και οχι οι βασεις προσβασης των σχολων ......
Και ναι τα μαθηματικα ειναι δυσκολα αλλα οτι ειναι για σενα ειναι και για τους αλλους......
Ξεκινα το καλοκαιρι φροντιστηριο και διαβασμα ,μην υποτιμησεις τα ευκολα μαθηματα γιατι σε αυτα θα γραψουν οι πιο πολλοι καλο βαθμο ....
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:11 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #228 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:47:02 μμ »
Τι θέλεις να σπουδάσεις;Σύμφωνα μ' αυτό το σκεπτικό να κάνεις την επιλογή σου και όχι με τα μόρια,άλλωστε οι επιδόσεις σου δείχνουν ότι μπορείς να κυνηγήσεις το όνειρο σου....εννοείται βέβαια με μια καλή προετοιμασία φέτος!
Εγώ ήθελα να σπουδάσω Ιατρική..με φόβισαν ,με επηρέασαν οι υψηλές βάσεις ,οι πολύχρονες σπουδές...ακόμα αδιόριστη είμαι!!!! Τι κατάλαβα;Με βλέπω να ξαναγυρνάω στη φροντιστηριακή μου παλιά πορεία....

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #229 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:57:10 μμ »
Σπούδασε ότι σου αρέσει, έτσι και αλλιώς σε όλα υπάρχει κορεσμός.

Αποσυνδεδεμένος roberto 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #230 στις: Απρίλιος 30, 2015, 05:11:48 μμ »
δημητρης το ονομα μου... δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση αναμεσα στην θετικη και στα οικονομικα, ψαχνω για την καλυτερη λυση. οι βαθμοι σε αυτα τα μαθηματα ειναι μεγαλοι γιατι σε αρκετα αλλα μαθηματα (πχ αρχαια, ιστορια, φιλοσοφια, λογοτεχνια, βιολογια λιγο) δεν διαβαζω ειδικα μετα την καταργηση της τραπεζας θεματων.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #231 στις: Απρίλιος 30, 2015, 05:25:16 μμ »
δημητρης το ονομα μου... δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση αναμεσα στην θετικη και στα οικονομικα, ψαχνω για την καλυτερη λυση. οι βαθμοι σε αυτα τα μαθηματα ειναι μεγαλοι γιατι σε αρκετα αλλα μαθηματα (πχ αρχαια, ιστορια, φιλοσοφια, λογοτεχνια, βιολογια λιγο) δεν διαβαζω ειδικα μετα την καταργηση της τραπεζας θεματων.
Δημητρη, πρεπει να σκεφτεις ποια μαθηματα σου αρεσει να μελετας , ποια σε πορωνουν ρε παιδι μου......
Εγω για παραδειγμα , δεν μπορω να μελετησω θεωρητικο μαθημα ..... αν δεν εχει μεσα μαθηματικα μου  φαινεται βαρετο και επιπονο και οχι ευκολο!!!!!!
Η καλυτερη λυση ειναι αυτη που μας κανει χαρουμενους και δημιουργικους ;)

Αποσυνδεδεμένος roberto 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #232 στις: Απρίλιος 30, 2015, 05:46:22 μμ »
Σιγουρα καλες ειναι ολες αυτες οι συμβουλες, βεβαια ομως εχω κανει μια ερωτηση που μπορει να παιξει ρολο στην αποφαση μου.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #233 στις: Απρίλιος 30, 2015, 05:56:45 μμ »

όσο για  τις οικονομικές σχολές λένε πως εκεί θα ενταχθούν και  οι αστυνομικές – στρατιωτικές εκεί θα στοχεύσουν οι περισσότεροι .
Οι πανελλήνιες θα είναι μετά το απολυτήριο όσοι δεν θέλουν δεν θα εξεταστούν πανελλαδικά.
 Δεν έχει σημασία πόσο εύκολο είναι ένα μάθημα μπορεί π.χ το 14 στη φυσική να είναι μεγάλος βαθμός ενώ εάν 18 σε κάποιο άλλο να είναι μικρός..

Τα οικονομικά είναι καλύτερη επιλογή από θετική δεν υπάρχει μέλλον
Εγω για παραδειγμα , δεν μπορω να μελετησω θεωρητικο μαθημα ..... αν δεν εχει μεσα μαθηματικα μου  φαινεται βαρετο και επιπονο και οχι ευκολο!!!!!!
Η καλυτερη λυση ειναι αυτη που μας κανει χαρουμενους και δημιουργικους ;)
:'( :'( :'( :'(
Ούτε αυτό είναι λύση, μετά από κάποια χρόνια οι συνθήκες μπορεί να μας φτάσουν στο σημείο να το σιχαθούμε…

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #234 στις: Απρίλιος 30, 2015, 05:59:21 μμ »
Τι επάγγελμα φαντάζεσαι ότι σου ταιριάζει περισσότερο ,συμφωνα με την προσωπικότητα σου,αν υπάρχει καλό και συναφές επαγγελματικό οικογενειακό υπόβαθρο,σου αρέσουν τα κοινωνικά επαγγέλματα ή τα πιο ' κλειστά' ,μελλοντικά θα σε ενδιέφερε ένα οικονομικά επάγγελμα με σταθερό εισόδημα  ή ένα που μπορεί να έχει άλλοτε πολύ λίγα και άλλοτε πολλά... Οι παράγοντες και οι αποφάσεις είναι εξατομικευμένες και επίσης σε όποιο πεδίο και να πας θέλει πολύ διάβασμα....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2015, 07:25:28 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 30, 2015, 06:13:42 μμ »
όσο για  τις οικονομικές σχολές λένε πως εκεί θα ενταχθούν και  οι αστυνομικές – στρατιωτικές εκεί θα στοχεύσουν οι περισσότεροι .
Οι πανελλήνιες θα είναι μετά το απολυτήριο όσοι δεν θέλουν δεν θα εξεταστούν πανελλαδικά.
 Δεν έχει σημασία πόσο εύκολο είναι ένα μάθημα μπορεί π.χ το 14 στη φυσική να είναι μεγάλος βαθμός ενώ εάν 18 σε κάποιο άλλο να είναι μικρός..

Τα οικονομικά είναι καλύτερη επιλογή από θετική δεν υπάρχει μέλλον  :'( :'( :'( :'(
Ούτε αυτό είναι λύση, μετά από κάποια χρόνια οι συνθήκες μπορεί να μας φτάσουν στο σημείο να το σιχαθούμε…

Στρατιωτικες στα οικονομικα;; Ηδη το υπουργειο
το μαρτυρησε οτι ολεε πλην αστυνομιας πανε στη ΘΕΤΙΚΗ..
Μα ολες.. πολυ σπεκουλα πεφτει απο "μαθητες"..

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #236 στις: Απρίλιος 30, 2015, 06:27:29 μμ »
Ηδη το υπουργειο
το μαρτυρησε οτι ολεε πλην αστυνομιας πανε στη ΘΕΤΙΚΗ..
που το διάβασες ? θετική θα πάνε μόνο  οι ιατρικές  φαρμακευτικές κτηνιατρικές του στρατού

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2016
« Απάντηση #237 στις: Απρίλιος 30, 2015, 07:02:57 μμ »
όσο για  τις οικονομικές σχολές λένε πως εκεί θα ενταχθούν και  οι αστυνομικές – στρατιωτικές εκεί θα στοχεύσουν οι περισσότεροι .
Οι πανελλήνιες θα είναι μετά το απολυτήριο όσοι δεν θέλουν δεν θα εξεταστούν πανελλαδικά.
 Δεν έχει σημασία πόσο εύκολο είναι ένα μάθημα μπορεί π.χ το 14 στη φυσική να είναι μεγάλος βαθμός ενώ εάν 18 σε κάποιο άλλο να είναι μικρός..

Τα οικονομικά είναι καλύτερη επιλογή από θετική δεν υπάρχει μέλλον  :'( :'( :'( :'(
Ούτε αυτό είναι λύση, μετά από κάποια χρόνια οι συνθήκες μπορεί να μας φτάσουν στο σημείο να το σιχαθούμε…

Στρατιωτικες στα οικονομικα;; Ηδη το υπουργειο
το μαρτυρησε οτι ολεε πλην αστυνομιας πανε στη ΘΕΤΙΚΗ..
Μα ολες.. πολυ σπεκουλα πεφτει απο "μαθητες"..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159635
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.