*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033317 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Οκ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το βγήκα από την κοιλιά της μάνας μου νωρίτερα δεν το κατάλαβα σαν αντεπιχειρημα στα λεγόμενα μου. Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε. Φυσικά το πρώτο κριτήριο αναμφισβήτητο και αυτοδικαιο είναι το πτυχίο μας και όχι η γέννηση μας. Μετά εφόσον πρέπει να μπει κριτήριο ας είναι ο ΑΣΕΠ. Αλλά για όλους. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί στους κλάδους που δεν είναι απαραίτητος ο ΑΣΕΠ να μη διορίζονται χωρίς ασεπ. Ο ασεπ αντικατέστησε το πτυχίο μας? Από πότε? Όσο για τη να ανεργία τη βιώνουμε και οι ίδιοι δεν κατεβήκαμε από τον Άρη. Δηλαδή εσύ δε θα διοριζοσουν στον κλάδο σου αν η ζήτηση ήταν μεγαλύτερη από την προσφορά. Θα έλεγες Θέλω να δώσω ασεπ να βεβαιωθώ? Και εν τέλει ο ΑΣΕΠ πως μειώνει την ανεργία δεν κατάλαβα.
Το βγηκα πιο νωρις απο την κοιλια της μανας μου ειναι η ημερομηνια κτισης πτυχιου που ισχυει σε πινακες που κανεις δεν εχει περασει την βαση του ΑΣΕΠ και στους πινακες μηδενικης(δηλαδη απο εκει που θα παρει καποιος προυπηρεσια).
Οι νεοι θελουν μια ευκαιρια δεν μπορεις να αφαιρεις την ισονομια 17 χρονων τους για να εξυπηρετησεις τα συμφεροντα αυτων που ειναι  μεγαλη αριθμητικα μειοψηφια. Με ποιο κριτηριο τους κρινεις ανεπαρκεις;
Δεν λεω πως ο διαγωνισμος θα βγαλει τις τελειες επιλογες κανενας  διαγωνισμος δεν θα το κανει, απλα σε μια μεταβατικη φαση που ειμαστε πρεπει να τον κανεις εστω και αν θελεις να τον καταργησεις την επομενη μερα.
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνούμε απόλυτα λοιπόν. Αν δεν ήταν ο ΑΣΕΠ εγώ δε θα έβλεπα τάξη στα 25 μου. Όμως άλλο είναι το να δίνεις ευκαιρία και σε νέους και σε παλιους, άλλο είναι να θεωρείς ότι ασεπ ξεσκαρταρει τους καλύτερους ( που από ότι κατάλαβα εσύ δε λες κάτι τέτοιο) και άλλο είναι να μην υπάρχει ταβάνι διορισμού και να είσαι αιώνιος αναπληρωτής με τη ψευδαίσθηση ότι δεν κάνεις για μόνιμος Αφού δεν βρέθηκες ποτέ στους διοριστεους ή ότι ήσουν βύσματα σώνει και καλά. Άρα λοιπόν ένα σύστημα 60_ 40, 50_ 50, η ότι άλλο τέλος πάντων είναι το πιο δίκαιο για όλους αρκεί να υπάρχει απαραίτητη προϋπόθεση η επιτυχία ασεπ μόνο για τους κλάδους που η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από την προσφορά. Ο νόμος ας προβλέπει ότι αν κάπου οι απόφοιτοι είναι 10 και οι θέσεις 20 δεν θα είναι απαραίτητος ο ΑΣΕΠ. Γιατί αν απαιτούμε ασεπ και εκεί που δεν είναι απαραίτητος τότε αυτομαστιγονομαστε συγκεντρώνουμε τις σχολές και τα πτυχία μάς. Αυτή είναι η δική μου πρόταση. Άκου άλλη.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παρένθεση Επίσης συμφωνώ απόλυτα με την τάση της ΟΛΜΕ να μη πριμοδοτεί μεταπτυχιακά διδακτορικά παιδιά και δε ξέρω τι άλλο στους διορισμούς. Όλα αυτά είναι πολύ καλά και θα πρέπει μισθολογικά  να αμείβονται πολύ πολύ καλά. Αν όμως φτάσει ο κλάδος να προϋποθέτει διδακτορικό για να διοριστείς αφού όλοι θα έχουν μεταπτυχιακό, αφόυ το πτυχίο δε θα είναι αρκετό κτλ... ζητώ που καήκαμε. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος κλάδος του Δημοσίου που να ακυρώνει έτσι τα πτυχία του και δεν είμαστε οι μόνοι με ανεργία. (Για να μην παρεξηγηθώ έχω από όλα τα παραπάνω. Απλά αν θέλω να είμαι αντικειμενική θα πρέπει να παραδεχθώ όμως οι εξειδικευμένες σπουδές μου στη γλωσσολογία δεν ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για να διδάξω στο Γυμνάσιο Η στο Λύκειο).Άλλες συγκεκριμένες προτάσεις υπάρχουν?
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Μπορεί σας παρακαλώ να μου πει κάποιος πότε γίνονται οι αιτήσεις για μόνιμο διορισμό και ποιοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Στους γυμναστές για παράδειγμα διορίστηκαν  το 2009-2011 422 εκτός ΑΣΕΠ και 43 με ΑΣΕΠ. Θα έπρεπε είτε να διορίζονταν όλοι από ΑΣΕΠ ή να ήτανε πραγματικό 60-40 και όχι 90 εκτός ΑΣΕΠ και 10% με ΑΣΕΠ. Αν είσαι στην ειδικότητά σου μέσα σε αυτά τα όρια τότε πρέπει να το διεκδικήσεις. Μας κλέψανε όπως βλέπεις από όλες τις πλευρές.

ετσι ακριβώς είναι και μάλιστα με προυπηρεσίες κομματικές και βυσματικές εξολοκλήρου.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά θα μοριοδοτηθουν τα πάντα. Το ερωτημα που τους βασανίζει ειναι με τι βαρύτητα το καθε κριτήριο...και για μενα ειναι το σωστό. Προϋπηρεσία πτυχίο μεταπτυχιακό διδακτορικό αγγλικά υπολογιστές και ΑΣΕΠ. Αυτη τη λογικη ειχε πάντα ο ΑΣΕΠ σε ολες τις προκηρύξεις που έβγαζε για ολόκληρο το δημοσιο τομεα. Τι βαρυτητα θα έχει το καθένα ειναι το θέμα. Και οπως παντα σε τέτοιες περιπτώσεις κάποιοι θα ευνοηθουν και κάποιοι οχι. Έρχεται ο καιρός που θα τα παρουσιάσουν και τοτε να δειτε τι εχει να γινει....... Ας κάνουν κάτι αλλα να το κρατήσουν για πάντα, οχι αλλαγές σε 5 χρόνια πάλι.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Στους γυμναστές για παράδειγμα διορίστηκαν  το 2009-2011 422 εκτός ΑΣΕΠ και 43 με ΑΣΕΠ. Θα έπρεπε είτε να διορίζονταν όλοι από ΑΣΕΠ ή να ήτανε πραγματικό 60-40 και όχι 90 εκτός ΑΣΕΠ και 10% με ΑΣΕΠ. Αν είσαι στην ειδικότητά σου μέσα σε αυτά τα όρια τότε πρέπει να το διεκδικήσεις. Μας κλέψανε όπως βλέπεις από όλες τις πλευρές.
[/quote
Τι εννοείς μέσα σε αυτά τα όρια? Εννοείς στα όρια να διοριστω αν δεν υπήρχε η ποσόστωση? Αν εννοείς αυτό τότε θα παρακαλέσω να μην παραπλανειτε λέγοντας πως η προσφυγή αφορά όλους τους επιτυχόντες ασεπ για να φαίνεστε πολλοί ή για να πληρώσετε λιγότερο. Αν δεν εννοείς αυτό ξεκαθάρισε μας το σκεπτικό της προσφυγής.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
απο αυτο που διάβασες αυτό βρήκες να σχολιάσεις?

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απο αυτο που διάβασες αυτό βρήκες να σχολιάσεις?

Τα άλλα τα έχω σχολιάσει ήδη. Α Π Α Ρ Α Δ Ε κ Τ Ο .
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
ετσι ακριβώς είναι και μάλιστα με προυπηρεσίες κομματικές και βυσματικές εξολοκλήρου.

Αυτό που αναφέρεις είναι απαράδεκτο και εμπεριέχει δόλο. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτές τις νόμιμα αποκτηθείσες προϋπηρεσίες κάνε επώνυμη καταγγελία  ειδάλλως εσύ παρανομείς με το να συκοφαντείς έχοντας σκοπό να δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις για ίδιον όφελος.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μπορεί σας παρακαλώ να μου πει κάποιος πότε γίνονται οι αιτήσεις για μόνιμο διορισμό και ποιοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν;
Αιτήσεις για μόνιμο διορισμό γίνονται όταν βγει η εγκύκλιος για μόνιμους διορισμούς. Παλιότερα αυτό συνέβαινε τον Αύγουστο κάθε έτους. Πέρυσι συνέβη τέλη Ιανουαρίου. Άρα η εγκύκλιος μπορεί να βγει σε οποιοδήποτε χρόνο και αυτή καθορίζει ποιοι έχουν δικαίωμα αίτησης. Συνεπώς απαιτείται να παρακολουθείς τα εκπαιδευτικά νέα!

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
απαράδεκτο αλλα πιο πανω αναφέρεις - Δεν μπορούμε όμως να καταρτισουμε ένα σύστημα μόνο για ένα κλάδο-
στις συνελεύσεις που παίρνεις μερος εχουν τεθεί τέτοιου είδους ζητηματα?
ο τρόπος απόκτησης προϋπηρεσίας στους γυμναστές και οχι μονο εκεί αλλα εκεί τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει θα αποτελέσουν σημαία σε επερχόμενες πρόσφυγες- διεκδικήσεις, και να δουμε τοτε τι είδους επιχειρήματα θα αντικρούσουν τα αίσχη που έχουν γίνει.
και πιο δικαστηριο θα δεχτεί οτι αν εχεις 36 μηνες προυπηρεσίας σαν γυμναστης στην Ελλάδα δικαιούσαι διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό που αναφέρεις είναι απαράδεκτο και εμπεριέχει δόλο. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτές τις νόμιμα αποκτηθείσες προϋπηρεσίες κάνε επώνυμη καταγγελία  ειδάλλως εσύ παρανομείς με το να συκοφαντείς έχοντας σκοπό να δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις για ίδιον όφελος.
Αν δεν είσαι γυμναστής μάλλον δε θα ξέρεις για το "πάρτι" που έγινε τα προηγούμενα χρόνια.
Αν, όμως, είσαι γυμναστής δε χρειάζεται να ζητάς αποδείξεις για κάτι, που όλοι στην ειδικότητά σας γνωρίζουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 283

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.