*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033280 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το δημοσίευμα είναι με ερωτηματικό και με αρκετές ασάφειες , πηγή προέλευσης του ο έγκριτος "Ριζοσπάστης" . ο οποίος λατρεύει ΣΎΡΙΖΑ  ;) Ας περιμένουμε , σε λίγες μέρες θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλά πραγματικά πιστεύετε ότι ο μπαλτάς είναι κάτι το διαφορετικό από αρβανιτόπουλο ή διαμαντοπούλου;
αν δεν ξεσηκωθούμε σαν κλάδος να διεκδικήσουμε αυτά που μας αναλογούν λόγω προσόντων δεν υπάρχει σωτηρία

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Το δημοσίευμα είναι με ερωτηματικό και με αρκετές ασάφειες , πηγή προέλευσης του ο έγκριτος "Ριζοσπάστης" . ο οποίος λατρεύει ΣΎΡΙΖΑ  ;) Ας περιμένουμε , σε λίγες μέρες θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

Ψεύτης να βγω, αλλά αν πραγματοποιηθούν 3.000 διορισμοί πέραν των διαθέσιμων εκπαιδευτικών, να είστε/είμαστε πολύ ευχαριστημένοι! Εγώ δεν πιστεύω ότι θα φτάσουν σε αυτό το ύψος οι προσλήψεις. Παρεμπιπτόντως, με αφορμή σχόλιο που διάβασα ανωτέρω, πράγματι κι εγώ αν ήμουν υπουργός δε θα διόριζα ανθρώπους που αποκαλούνται εκπαιδευτικοί και θεωρούν ότι πρέπει να προηγηθούν έναντι "ταπεινών" κατηγορίων εργαζομένων, όπως οι καθαρίστριες και οι κομμώτριες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 10:44:51 μμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Ψεύτης να βγω, αλλά αν πραγματοποιηθούν 3.000 διορισμοί πέραν των διαθέσιμων εκπαιδευτικών, να είστε/είμαστε πολύ ευχαριστημένοι! Εγώ δεν πιστεύω ότι θα φτάσουν σε αυτό το ύψος οι προσλήψεις. Παρεμπιπτόντως, με αφορμή σχόλειο που διάβασα ανωτέρω, πράγματι κι εγώ αν ήμουν υπουργός δε θα διόριζα ανθρώπους που αποκαλούνται εκπαιδευτικοί και θεωρούν ότι πρέπει να προηγηθούν έναντι "ταπεινών" κατηγορίων εργαζομένων, όπως οι καθαρίστριες και οι κομμώτριες.
Οι καθαρίστριες θα πάνε στις θέσεις τους αφού έχουν απόφαση του ΣτΕ εις βάρος τους για να καθαρίζουν το υπουργείο οικονομικών και τις παίρνει ο Κατρουγκαλος πώς; Όπως και τους άλλους με συμβόλαια; Και για εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στα παιδια μας τον σεβασμό στους νόμους δε δέχεται ούτε καν να τους δει κι ας έχουν δικαιωτικες αποφάσεις τις οποίες το υπουργείο δε σέβεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Οι 6000 που βρίσκονται σε διαθεσιμότητα δεν αντιστοιχούν σε 1500 νέες προσλήψεις μιας και πληρώνονται με το 75% του μισθού τους;
Το νέο κόστος που επιβαρύνει τον προϋπολογισμό ανέρχεται στο 1/4 μιας και το υπόλοιπο (3/4) καταβάλλεται ήδη. Άρα 15.000 - 1500=13500 νέες προσλήψεις. Έτσι δεν είναι υπουργέ;

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Ψεύτης να βγω, αλλά αν πραγματοποιηθούν 3.000 διορισμοί πέραν των διαθέσιμων εκπαιδευτικών, να είστε/είμαστε πολύ ευχαριστημένοι! Εγώ δεν πιστεύω ότι θα φτάσουν σε αυτό το ύψος οι προσλήψεις. Παρεμπιπτόντως, με αφορμή σχόλειο που διάβασα ανωτέρω, πράγματι κι εγώ αν ήμουν υπουργός δε θα διόριζα ανθρώπους που αποκαλούνται εκπαιδευτικοί και θεωρούν ότι πρέπει να προηγηθούν έναντι "ταπεινών" κατηγορίων εργαζομένων, όπως οι καθαρίστριες και οι κομμώτριες.
Jimmie
δε θεωρω ταπεινο ουτε κατωτερο το φυλακα και την καθαριστρια και κανενα επαγγελματια. Για να υπαρξει σχολειο ομως οι προυποθεσεις ειναι μαθητης και δασκαλος. Και αυτη η συνθηκη θα πρεπει πρωτα απο ολα να τηρειται- πραγμα που δε συμβαινει αυτη τη στιγμη αφου υπαρχουν ακομα κενα- κι ουτε υπαρχει περιπτωση να τηρηθει αν δε στελεχωθουν τα σχολειά με το εκπαιδευτικο προσωπικο που χρειαζεται. Σαφως θα συμφωνουσα οτι χρειαζονται κι αλλες ειδικοτητες, αλλα πρωτα καλυπτουμε τα " εκ των ων ουκ ανευ" και μετα τα υπολοιπα.
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Για τον φίλο που μίλησε για καθαρίστριες και κομμώτριες να πω κάτι.

Σεβαστά και αξιοπρεπή όλα τα επαγγέλματα αλλά η παιδεία πρέπει να αποτελεί προτεραιότητα κάθε χώρας. Επίσης να αναφέρω πως δεν είναι σίγουρο πως θα επανασυσταθούν οι ειδικότητες στα ΕΠΑΛ. Και τι νόημα θα είχε εφόσον ο ΣΥΡΙΖΑ  σκοπεύει να δημιουργήσει το λύκειο θεωρίας και πράξης κάποια στιγμή.. Επομένως δεν ξέρω που θα προσληφθούν οι κομμώτριες. Πιθανώς για τα ΙΕΚ.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Ψεύτης να βγω, αλλά αν πραγματοποιηθούν 3.000 διορισμοί πέραν των διαθέσιμων εκπαιδευτικών, να είστε/είμαστε πολύ ευχαριστημένοι! Εγώ δεν πιστεύω ότι θα φτάσουν σε αυτό το ύψος οι προσλήψεις. Παρεμπιπτόντως, με αφορμή σχόλειο που διάβασα ανωτέρω, πράγματι κι εγώ αν ήμουν υπουργός δε θα διόριζα ανθρώπους που αποκαλούνται εκπαιδευτικοί και θεωρούν ότι πρέπει να προηγηθούν έναντι "ταπεινών" κατηγορίων εργαζομένων, όπως οι καθαρίστριες και οι κομμώτριες.
Στο σουπερ μαρκετ μπορεις να παραχωρείς τη θεση σου στη ουρα και να νιώθεις καλος ανθρωπος-λεμε τωρα,καποιοι νομιζουν πως ετσι  εχουν επιτελεσει το καθήκον τους προς το συνανθρωπο-στο σχολειο πιστευεις ότι ειμαστε σε σουπερ μαρκετ;
Αν είναι 3000 οι θεσεις για την Παιδεια,εμενα να μου σφυριξετε κλεφτικα.Επισης θα παραχωρησω και τη θεση μου ως καλος χριστιανος και (διοριστεος)εκπαιδευτικος σε οποιον θελει.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Όχι, στο σχολείο δεν είμαστε σε σούπερ-μάρκετ και οι χριστιανικές θεωρήσεις προσωπικά δε με "αγγίζουν". Απλώς για ακόμη μια φορά διαπιστώνω ότι κυριαρχεί η άποψη "ο θάνατός σου - η ζωή μου". Όποιος ανατρέξει σε παλιότερες δημοσιεύσεις μου θα διαπιστώσει ότι σαφώς και υποστηρίζω ότι πρέπει να διοριστούν οι εναπομείναντες διοριστέοι-και πολλοί ακόμη που υπηρετούν ως αναπληρωτές στη δημόσια εκπαίδευση. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να επαναπροσληφθούν και οι απολυμένοι του δημοσίου. Έτερον-εκάτερον, η μία ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεί την άλλη. Και φυσικά τέτοιου είδους ζητήματα -και ζητούμενα παράλληλα- δε μπορούν να λύνονται μέσω της γκρίνιας του πληκτρολογίου.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν είναι 3000 οι θεσεις για την Παιδεια,εμενα να μου σφυριξετε κλεφτικα.Επισης θα παραχωρησω και τη θεση μου ως καλος χριστιανος και (διοριστεος)εκπαιδευτικος σε οποιον θελει.

 Προφανώς μας δουλεύουν όλους . Μόνο η δήλωση για άμεση απορρόφηση των εναπομειναντων ισχύει στο ακέραιο .Οκ το καταλάβαμε .

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα απάντησε ο υπουργός… πρέπει να σταματήσουν τα σενάρια, γιατί απλά δεν θα κάνει διορισμούς. http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikos-Elenchos/Mesa-Koinovouleutikou-Elegxou?pcm_id=f331b723-3e78-4358-ba05-a45601333f96


Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα κάνει τα παντα για να καλυψει τα κενά , αυτό λέει .

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
.... πρέπει να διοριστούν οι εναπομείναντες διοριστέοι-και πολλοί ακόμη που υπηρετούν ως αναπληρωτές στη δημόσια εκπαίδευση. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να επαναπροσληφθούν και οι απολυμένοι του δημοσίου. Έτερον-εκάτερον, η μία ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεί την άλλη. Και φυσικά τέτοιου είδους ζητήματα -και ζητούμενα παράλληλα- δε μπορούν να λύνονται μέσω της γκρίνιας του πληκτρολογίου.
Σωστή άποψη! Να διοριστούν οι διοριστέοι, μην πω να αποζημιωθούν επιπλέον. Να επαναπροσληφθούν οι απολυμένοι διότι δεν πρέπει να γίνουν θυσία στο βωμό του Κυρ. Μητσοτάκη και των τεχνοκρατών της Τρόικα για την αποφυγή της ΄΄χρεωκοπίας΄΄ μας. Χρεωκοπία μας είναι να γκρινιάζουμε γι αυτό. Φυσικά πρέπει να γίνουν επιπλέον και πολλές προσλήψεις, τουλάχιστον όσες οι αποχωρήσεις λόγω συνταξιοδότησης. Η νέα κυβέρνηση θα είναι υπόλογη σε αντίθετη περίπτωση.

Όσο για το νέο τρόπο διορισμών ας ελπίσουμε ότι η κυβέρνηση θα μπορέσει να ισορροπήσει στο νέο νόμο όλες τις πλευρές παίρνοντας υπόψη και την απόφαση του ΣτΕ. Καλό θα είναι να κάνει ένα και μοναδικό πίνακα για αναπλήρωση και μόνιμο διορισμό.

Τώρα απάντησε ο υπουργός… πρέπει να σταματήσουν τα σενάρια, γιατί απλά δεν θα κάνει διορισμούς. http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikos-Elenchos/Mesa-Koinovouleutikou-Elegxou?pcm_id=f331b723-3e78-4358-ba05-a45601333f96
Δεν υπάρχει εδώ καμία πληροφορία...Να δούμε μέσα στον Απρίλιο τις αποφάσεις για αριθμό διορισμών και το νέο νομοσχέδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 08:41:12 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Οι 6000 που βρίσκονται σε διαθεσιμότητα δεν αντιστοιχούν σε 1500 νέες προσλήψεις μιας και πληρώνονται με το 75% του μισθού τους;
Το νέο κόστος που επιβαρύνει τον προϋπολογισμό ανέρχεται στο 1/4 μιας και το υπόλοιπο (3/4) καταβάλλεται ήδη. Άρα 15.000 - 1500=13500 νέες προσλήψεις. Έτσι δεν είναι υπουργέ;

Επιτέλους κάποιος το γραψε! Επίσης έχουμε περί τις 8.000 πιστώσεις για αναπληρωτές εκτός ΕΣΠΑ, η μονιμοποίηση των οποίων έχει μηδενικό δημοσιονομικό κόστος. Και αυτό έτσι δεν είναι κύριε υπουργέ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.