*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Truth,
ζητάς από τους διευθυντές να σε διευκολύνουν στο πρόγραμμα, ανάλογα με τη συγκοινωνία που σε βολεύει. Μη το αφήσεις, χωρίς να προσπαθήσεις. Οι περισσότεροι δείχνουν κατανόηση. Μου έτυχε και εμένα,  ήμουν σε ένα μέρος με πέντε σχολεία, σε τέσσερα διαφορετικά σημεία και δεν είχε συγκοινωνία για όλα. Πρώτη ώρα, όλο κάποιος θα πηγαίνει με αυτοκίνητο, το θέμα είναι τα ενδιαμεσα, και την τελευταία ώρα, όλο και κάποιος άλλος πάλι θα έχει αυτοκίνητο για να επιστρέψετε μαζί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Μα ειλικρινά, μπορεί να σε απολύσει αν δεν υπάρχει συγκοινωνία να πηγαίνεις κάπου μακριά για λίγες ώρες;;
Δεν αναφέρομαι στο να έχεις διοριστεί σε κάποιο χωριό και συ να μένεις στην πόλη..
Εγώ τη χρονιά που μας πέρασε ήμουν σε ένα σχολείο στην Αττική (20 ώρες) και μετά από ένα μήνα μου βρήκαν άλλες 3 ώρες σε άλλο σχολείο σε γειτονική περιοχή..
Πήγαινα με το λεωφορείο και πάρα πολλές φορές πήγαινα 30 λεπτά καθυστερημένος..
Ο διευθυντής δεν τολμούσε να πει κάτι γιατί αργούσε το λεωφορείο.
Ακόμα και με δικό μου μέσο να πήγαινα (που δε θα το έκανα) λόγω κίνησης πάλι θα αργούσα..
Να πετάξω δεν μπορώ..
Είναι και αυτή η βαρύτητα που υπάρχει..

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
επειδή το "πόσταρα" σε άσχετο θέμα διαγράφηκε οπότε ας το βάλω εδώ.

Να ποιοι θα διοριστούν πρώτοι.

http://xenesglosses.eu/2015/07/dixasmos-gia-tis-proslixeis-ekpaideu/

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Η λύση είναι μία.
Δε χρησιμοποιείς το δικό σου αμάξι και πηγαίνεις με τα ΜΜΜ..
Όσα προλάβεις..
Δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να πάρεις ταξί..
Απλά θα χάνεις κάποιες ώρες και δε θα τολμούν να μιλούν.

Και εγώ αυτή την άποψη έχω αν και δεν το έχω κάνει στη πράξη. Δεν έτυχε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ε, ναι. Έτσι είναι.
Δεν είπαμε να αργείς επειδή σε πήρε ο ύπνος..
Απλά καλό θα είναι οι διευθύνσεις να καταλαβαίνουν ότι είμαστε άνθρωποι και δεν μπορούμε να κάνουμε αυτά τα παράλογα που ζητά το υπουργείο..

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Μα ειλικρινά, μπορεί να σε απολύσει αν δεν υπάρχει συγκοινωνία να πηγαίνεις κάπου μακριά για λίγες ώρες;;
Δεν αναφέρομαι στο να έχεις διοριστεί σε κάποιο χωριό και συ να μένεις στην πόλη..
Εγώ τη χρονιά που μας πέρασε ήμουν σε ένα σχολείο στην Αττική (20 ώρες) και μετά από ένα μήνα μου βρήκαν άλλες 3 ώρες σε άλλο σχολείο σε γειτονική περιοχή..
Πήγαινα με το λεωφορείο και πάρα πολλές φορές πήγαινα 30 λεπτά καθυστερημένος..
Ο διευθυντής δεν τολμούσε να πει κάτι γιατί αργούσε το λεωφορείο.
Ακόμα και με δικό μου μέσο να πήγαινα (που δε θα το έκανα) λόγω κίνησης πάλι θα αργούσα..
Να πετάξω δεν μπορώ..
Είναι και αυτή η βαρύτητα που υπάρχει..
Μπα μην το λες... Είχα συνάδελφο γερμανικών που περίπου γύρω στο Νοέμβριο την έβαλαν να διδάσκει σε διπλανό σχολείο. Στην πόλη μεν αλλά όχι δίπλα. Με τα πόδια περπάτημα 20 λεπτά. Ε και την έβαλαν να διδάσκει κολλητά 5η στο ένα σχολείο όπου ήταν ήδη-6η ώρα στο νέο σχολείο. Φυσικά αργούσε κι ο διευθυντής της έκανε παρατήρηση. Κι όλο αυτό γινόταν για να μη τη βάλει 7η ώρα και να σχολάει ο δάσκαλος με το που τέλειωνε η 5η ώρα. Νομίζω έπεσες σε περίπτωση
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ο διευθυντής προλάβαινε να κάνει αυτή την απόσταση σε 5 λεπτά που είναι το διάλειμμα;

Αποσυνδεδεμένος exEkpaideutikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω τις εκπαιδευτικούς
    • Προφίλ
Πόσο ξεφτίλα να είσαι ντελιβεράς-καθηγητής και να τα ακούς επειδή αργείς. Και όλες αυτές οι θυσίες χωρίς προοπτική διορισμού;
Λογοκρισία είναι μια ασθένεια που εμφανίζεται όταν κάποιος δε θέλει να, δει, ακούσει, μυρίσει, αγγίξει, κάποια ακίνδυνα πράγματα, που όμως ο ίδιος τα θεωρεί επικίνδυνα και μισητά.

Αποσυνδεδεμένος Mourlos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορώ πως βρίσκετε το κουράγιο και συζητάτε για διάφορα θέματα, μετά από αυτή την απίστευτη κοροϊδία αυτών των τσαρλατάνων.
που είναι οι μαζικές προσλήψεις;;;;
που είναι οι αυξήσεις των μισθών των "αδικημένων" εκπαιδευτικών ;;;;;
που είναι η αναβάθμιση του σχολείου;;;;
 μιλούν τώρα χωρίς να ντρέπονται για εθελοντισμό, για αύξηση ωραρίου, για κάλυψη κενών από φαντάρους....και εσείς συζητάτε για την καθημερινότητα του καθηγητή;;;;


Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απορώ πως βρίσκετε το κουράγιο και συζητάτε για διάφορα θέματα, μετά από αυτή την απίστευτη κοροϊδία αυτών των τσαρλατάνων.
που είναι οι μαζικές προσλήψεις;;;;
που είναι οι αυξήσεις των μισθών των "αδικημένων" εκπαιδευτικών ;;;;;
που είναι η αναβάθμιση του σχολείου;;;;
 μιλούν τώρα χωρίς να ντρέπονται για εθελοντισμό, για αύξηση ωραρίου, για κάλυψη κενών από φαντάρους....και εσείς συζητάτε για την καθημερινότητα του καθηγητή;;;;
Έχεις δίκιο συνάδελφε αλλά θεωρώ ότι και να κινηθούμε όπως πρέπει δε θα δοθούν περισσότερα χρήματα στην παιδεία...

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απορώ πως βρίσκετε το κουράγιο και συζητάτε για διάφορα θέματα, μετά από αυτή την απίστευτη κοροϊδία αυτών των τσαρλατάνων.
που είναι οι μαζικές προσλήψεις;;;;
που είναι οι αυξήσεις των μισθών των "αδικημένων" εκπαιδευτικών ;;;;;
που είναι η αναβάθμιση του σχολείου;;;;
 μιλούν τώρα χωρίς να ντρέπονται για εθελοντισμό, για αύξηση ωραρίου, για κάλυψη κενών από φαντάρους....και εσείς συζητάτε για την καθημερινότητα του καθηγητή;;;;
Να προσθεσω οτι μετα την εφαρμογη ολων αυτων δεν πρεπει να ξεχασουν κατα τη διαρκεια της σχολικης χρονιας να επαναφερουν και την τοσο παρεξηγημενη "λευκη εβδομαδα" η οποια  για να μην μας θυμιζει σε τιποτα το κακο παρελθον θα μετονομαστει σε "λευκη αριστερη εβδομαδα". Κι επειδη για Ευρωπη δεν μας βλεπω ολα τα σχολεια θα πραγματοποιουν εκδρομες  στην μαγευτικη Βενεζουελα.Θα μπορουσε να ονομαστει βεβαια και"λευκος αριστερος μηνας" διοτι κι η Βενεζουελα πεφτει λιγο μακρια αλλα και οι μαθητες θα καθονται που θα καθονται  διοτι μαθημα με τοσα κενα δεν παιζει να γινεται...ας λειπουν κι ενα μηνα μην κολλησουμε εκει..
Επισης ο υπουργος θα πρεπει να ξανασκεφτει και την τραπεζα θεματων που τοσο βιαστικα εκλεισε.Να την ξανανοιξει, θα εχει  μαλιστα να λεει οτι ενω ολες οι τραπεζες κλεινουν  ειναι η μοναδικη που θα ξανανοιξει και θα παραμεινει ανοιχτη  χωρις  capital control και τετοιες ανοησιες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2015, 10:54:17 μμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Να προσθεσω οτι μετα την εφαρμογη ολων αυτων δεν πρεπει να ξεχασουν κατα τη διαρκεια της σχολικης χρονιας να επαναφερουν και την τοσο παρεξηγημενη "λευκη εβδομαδα" η οποια  για να μην μας θυμιζει σε τιποτα το κακο παρελθον θα μετονομαστει σε "λευκη αριστερη εβδομαδα". Κι επειδη για Ευρωπη δεν μας βλεπω ολα τα σχολεια θα πραγματοποιουν εκδρομες  στην μαγευτικη Βενεζουελα.Θα μπορουσε να ονομαστει βεβαια και"λευκος αριστερος μηνας" διοτι κι η Βενεζουελα πεφτει λιγο μακρια αλλα και οι μαθητες θα καθονται που θα καθονται  διοτι μαθημα με τοσα κενα δεν παιζει να γινεται...ας λειπουν κι ενα μηνα μην κολλησουμε εκει..
Επισης ο υπουργος θα πρεπει να ξανασκεφτει και την τραπεζα θεματων που τοσο βιαστικα εκλεισε.Να την ξανανοιξει, θα εχει  μαλιστα να λεει οτι ενω ολες οι τραπεζες κλεινουν  ειναι η μοναδικη που θα ξανανοιξει και θα παραμεινει ανοιχτη  χωρις  capital control και τετοιες ανοησιες!!
Μπράβο, ωραίο και εμπνευσμένο!!!!τελικά τα καλύτερα γράφονται σε εποχές και στιγμές δύσκολες!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορώ πως βρίσκετε το κουράγιο και συζητάτε για διάφορα θέματα, μετά από αυτή την απίστευτη κοροϊδία αυτών των τσαρλατάνων.
που είναι οι μαζικές προσλήψεις;;;;
που είναι οι αυξήσεις των μισθών των "αδικημένων" εκπαιδευτικών ;;;;;
που είναι η αναβάθμιση του σχολείου;;;;
 μιλούν τώρα χωρίς να ντρέπονται για εθελοντισμό, για αύξηση ωραρίου, για κάλυψη κενών από φαντάρους....και εσείς συζητάτε για την καθημερινότητα του καθηγητή;;;;
Ακριβως ετσι ειναι οπως τα λες. Μοναδικη μεριμνα των ελληνικων κυβερνησεων ειναι να περισωσουν τα ειδικα μισθολογια, εφοριακους, Δεη, και γενικοτερα ολους τους προνομιουχους του δημοσιου.
 Δεν υπαρχει ελπιδα να αλλαξει τιποτε, αυτο που τους καιει στην παρουσα φαση ειναι να βρεθουν ποροι μηπως και σωσουν τα επιδοματα των ειδικων μισθολογιων δινοντας απο την Παιδεια για μια ακομα φορα ισοδυναμα μετρα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ακριβως ετσι ειναι οπως τα λες. Μοναδικη μεριμνα των ελληνικων κυβερνησεων ειναι να περισωσουν τα ειδικα μισθολογια, εφοριακους, Δεη, και γενικοτερα ολους τους προνομιουχους του δημοσιου.
 Δεν υπαρχει ελπιδα να αλλαξει τιποτε, αυτο που τους καιει στην παρουσα φαση ειναι να βρεθουν ποροι μηπως και σωσουν τα επιδοματα των ειδικων μισθολογιων δινοντας απο την Παιδεια για μια ακομα φορα ισοδυναμα μετρα.
Γι' αυτό η παιδεία νοσεί πάρα πολλά χρόνια..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159806
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.