*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033792 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητέ-ή μου, είμαι 45 χρονών και έχω πάρει πτυχίο το 1994, με αποτέλεσμα γνωρίζω πολύ καλά τι διαδραματίζεται στην εκπαίδευση τόσα χρόνια.Δε νιώθω μένος για τους συναδέλφους και η δική μου πρόταση ήταν να προσμετρώνται τα πάντα στον πίνακα , για να μην έχει παράπονο κανείς.Θα σου άρεσε εσένα να προσμετρηθούν ολόκληρα τα μόρια του τελευταίου ασεπ,γιατί έχω 70 και με την προϋπηρεσία μου να φτάσω τα 95;Αυτά δεν είναι δικαιοσύνη;

Μάθε ότι έχω κοπιάσει πολύ και είμαι επιτυχούσα σε όλους τους ασεπ (εκτός από τον πρώτο που δεν έδωσα) με σειρά επιτυχίας κάτω από 1000.
Μάθε επίσης πώς ήμουν μόνιμος κάτοικος Αθήνας και εδώ και οκτώ χρόνια έχω ξεριζώσει οικογένεια και κατοικώ μόνιμα στην επαρχία, για να δουλέψω αναπληρώτρια.Αλλά και από αυτή την επαρχιακή πόλη ξεριζώθηκα , αφήνοντας πίσω οικογένεια, για να δουλέψω σε δυσπρόσιτα του Αγρινίου.Γι΄αυτό δεν ανέχομαι να αντιμετωπίζετε τα πράγματα τελείως επιφανειακά. Μπορείς να μου πεις εσύ τι έχεις κάνει;

Με άνθρωπο που χαρακτηρίζει ως "σαλιοροκοπρόσκυλα του χθες" τους συναδέλφους του με εξειδίκευση δε θα μπω σε ιδιαίτερο διάλογο. Ετσι αποκαλέσες τους συναδέλφους σου με εξειδίκευση λίγες σελίδες πριν, σε περίπτωση που το ξέχασες, χωρίς να προκληθείς από κάποιον και "χωρίς να έχεις μένος", όπως ισχυρίζεσαι.

Επίσης δε σχολιάσες απολύτως τίποτα πάνω σε αυτό που έγραψα. Ποιος έλεγες πως αντιμετωπίζει επιφανειακά τα πράγματα?

Για τον ΑΣΕΠ κάποια πράγματα και αν λέω ψέματα ή κάνω κάποιο λάθος διόρθωσε με.

1. Η επιτυχία του ΑΣΕΠ ίσχυε μόνο για δυο χρόνια μέχρι να διεξαχθεί ο επόμενος ΑΣΕΠ. Το ότι δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ από το 2008 σημαίνει πως οι νέοι συνάδελφοι δεν έχουν πάρει ίσες ευκαιρίες κάτι που είναι αντίθετο με τις αρχές της ισονομίας και ισότητας που παπαγαλίζουν ορισμένοι τελευταία.
2. Αλλο επιτυχών άλλο διοριστέος. Κανείς δε σας χρωστά διορισμούς. Αντίθετα ο ΑΣΕΠ σας έχει βοηθήσει να δουλέψετε και να πάρετε μόρια προϋπηρεσίας, δεν πήγε χαμένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2015, 12:17:15 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kathrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Δεν μιλάω για μόνιμους διορισμούς, μιλάω για αναπληρωτές. Μάθε ότι εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε να δουλέψουμε από το 2012.Έχω σειρά στον πίνακα του 2010 περίπου 800 και  αυτά τα χρόνια δεν έχω δουλέψει για περίπου 50 άτομα.Βλέπεις που έχουμε και το 20% των τρίτεκνων;Δεν έχεις καταλάβει τι έχει γίνει ή δε σε συμφέρει να αποδεχτείς κάποιες αλήθειες.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μιλάω για μόνιμους διορισμούς, μιλάω για αναπληρωτές. Μάθε ότι εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε να δουλέψουμε από το 2012.Έχω σειρά στον πίνακα του 2010 περίπου 800 και  αυτά τα χρόνια δεν έχω δουλέψει για περίπου 50 άτομα.Βλέπεις που έχουμε και το 20% των τρίτεκνων;Δεν έχεις καταλάβει τι έχει γίνει ή δε σε συμφέρει να αποδεχτείς κάποιες αλήθειες.

Έχεις να δουλέψεις από το 12 και απορείς γιατί έχασες θέσεις με το άνοιγμα των πινάκων? Σηκώνω τα χέρια ψηλά δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω.

Κατανοώ ωστόσο πως αν έχεις οικογενεια και παιδιά προφανώς σου είναι πολύ δύσκολο να βάλεις 30 επιλογές και κουτάκι όπως κάνουμε εμείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2015, 12:48:57 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Kathrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Βάζω πάντα κουτάκι σε όλη την Ελλάδα!!Οπότε βάλε τη λογική σου να δουλέψει, γιατί συμβαίνουν άδικα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άλλαξε γνώμη για ποιο θέμα? Γνωρίζεις κάτι εκ των έσω?

Μάλλον γνωρίζω κάτι εκ των έσω.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας!Θα ήθελα να ρωτ΄΄ησω το εξής!Πόσες ήταν οι πιστώσεις πέρσυ σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια?Εσπα και κρατικός προυπολογισμός

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Με άνθρωπο που χαρακτηρίζει ως "σαλιοροκοπρόσκυλα του χθες" τους συναδέλφους του με εξειδίκευση δε θα μπω σε ιδιαίτερο διάλογο. Ετσι αποκαλέσες τους συναδέλφους σου με εξειδίκευση λίγες σελίδες πριν, σε περίπτωση που το ξέχασες, χωρίς να προκληθείς από κάποιον και "χωρίς να έχεις μένος", όπως ισχυρίζεσαι.

Επίσης δε σχολιάσες απολύτως τίποτα πάνω σε αυτό που έγραψα. Ποιος έλεγες πως αντιμετωπίζει επιφανειακά τα πράγματα?

Για τον ΑΣΕΠ κάποια πράγματα και αν λέω ψέματα ή κάνω κάποιο λάθος διόρθωσε με.

1. Η επιτυχία του ΑΣΕΠ ίσχυε μόνο για δυο χρόνια μέχρι να διεξαχθεί ο επόμενος ΑΣΕΠ. Το ότι δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ από το 2008 σημαίνει πως οι νέοι συνάδελφοι δεν έχουν πάρει ίσες ευκαιρίες κάτι που είναι αντίθετο με τις αρχές της ισονομίας και ισότητας που παπαγαλίζουν ορισμένοι τελευταία.
2. Αλλο επιτυχών άλλο διοριστέος. Κανείς δε σας χρωστά διορισμούς. Αντίθετα ο ΑΣΕΠ σας έχει βοηθήσει να δουλέψετε και να πάρετε μόρια προϋπηρεσίας, δεν πήγε χαμένος.

Να σου πουμε λοιπον οτι συμφωνουμε μαζι της και μην μπαινεις σε ιδιαιτερο διαλογο μαζι μας

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οσοι επιτρεψατε να ανοιχτουν οι πινακες χωρις ορους.το ξεκαθαριζω...θελω ανοιγμα πινακων αλλα με ορους..λογου χαρη δικλειδα ασφαλειας ΑΣΕΠ.......επιστρεφω στην αρχικη μου σκεψη..οσοι θελατε ανοιγμα χωρις ορους ετοιμαστειτε να επωμιστειτε τις βραχυπροθεσμες και μακροπροθεσμες επιπτωσεις.ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΡΑΔΟΚΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ..ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΧΤΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Οταν καποιοι ζηταγανε ανοιγμα πινακων χωρις να τους νοιαζει οτι τοσο καιρο καποιοι αρνιοντουσαν να πανε γιατι ακολουθουσανε τον νομο και για αυτο οι απο κατω δουλεψανε. Δυστυχως αυτοι καλως η κακως δικαιως ή αδικως ζηταγανε να ανοιξουν οι πινακες αναδρομικα χωρις να γινει ασεπ οπως οριζε ο νομος ετσι τωρα ΟΛΟΙ  μαζι θα δουμε να μπαινουν μεσα στους πινακες ολος ο κοσμος. Αν νομιζουν καποιοι οτι οι ιδιωτικοι δεν θα διοριστουν πρωτοι αφου οι πιεσεις ειναι τεραστιες πλανωνται

Αποσυνδεδεμένος Kathrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Να ρωτήσω:εφόσον ο νόμος επέτρεπε άνοιγμα πινάκων μετά από διενέργεια διαγωνισμού ασεπ, το τωρινό άνοιγμα δεν είναι αντισυνταγματικό;

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω:εφόσον ο νόμος επέτρεπε άνοιγμα πινάκων μετά από διενέργεια διαγωνισμού ασεπ, το τωρινό άνοιγμα δεν είναι αντισυνταγματικό;
Αντισυνταγματικοτατο!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενώ το κλείδωμα με το έτσι θέλω των πινάκων εδώ και πόσα χρόνια χωρίς να εφαρμόζεται μάλιστα επί της ουσίας ο νόμος (ΠΟΣΟΙ ΑΣΕΠ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ 08 ??  ΠΟΣΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ?? ) ήταν πέρα για πέρα συνταγματικό... Άντε καλά...

Ο καθένας την παρτάρα του εδώ μέσα. Πού να σφίξουν κι άλλο οι νεοφιλελε πολιτικές στην εκπαίδευση... Από δικηγόρους σε γιατρούς και από γιατρούς στα φαρμακεία όλες και όλοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2015, 04:40:35 μμ από elenidaskala »

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενώ το κλείδωμα με το έτσι θέλω των πινάκων εδώ και πόσα χρόνια χωρίς να εφαρμόζεται μάλιστα επί της ουσίας ο νόμος (ΠΟΣΟΙ ΑΣΕΠ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ 08????) ήταν πέρα για πέρα συνταγματικό.

Ο καθένας την παρτάρα του εδώ μέσα. Πού να σφίξουν κι άλλο οι νεοφιλελε πολιτικές στην εκπαίδευση... Από δικηγόρους σε γιατρούς και από γιατρούς στα φαρμακεία όλες και όλοι...
οι δασκαλοι δεν θελετε ΑΣΕΠ.κακως διαμαρτυρεσαι!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη Ριζαρειο και μου ειπαν πως δεν θα πάρουν αναπληρωτές διοτι είναι ήδη πληρεις. Πώς είναι δυνατόν; Τι εξουσία είναι πια αυτή η Σχολή; απίστευτο!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.