*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042975 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Για θυμηστε μου γιατι αρεσε σε μερικους ο 3848 ??? 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Μαλιστα καταλαβαινουμε ολοι την λογικη σας. Η λογικγ σας ειναι το νομιμο. Ε συναδελφε τα μορια τουβασεπ σου εξανεμιστηκαν σταω2 χρονια αφου θες το νομιμο. Αυτο λεει ο ν . Αρσενη ασχετως διενεργειας ασεπ. Οποτε μην ζητατε αναπληρωση εις βαρος καποιων αλλαζωντας και βαζωντας κανονες κατα το δοκουν. Δεν εχετε καταλαβει οτι θα τρεχετε στα δικαστηρια πραγμαβπου αφου πιστευετε οτι επρεπε να ειχατε διοριστει και εδω δεν διαφωνησω για το τιβεπρεπε να γινει , θα επρεπε να το ειχατε κανει οπως το επραξαν οι προσφυγεντες διοριστεοι του 08 και δικαιωθηκαν. Τωρα καλως ή κακως θα πρεπει καιβεσεις να τρεξετεβσε δικες και καλα θα κανετε. Μην ζητατε ομως να αλλαξουν οι κανονες αναπληρωσης οπως σας συμφερει. Οι ομαδουλες που λεω αρχικα στονπλαισιο τους κυριως οι τουβ2008 ειχαν διαχωρισει τον εαυτο τους απο τους αλλους επιτυχοντες αλλων ετων. Μετα που σας συμβουλεψαν να μην το κανετε αυτο αλλαξατε τοβυπομνημα σας για να μην φαινονται καθαρα οι προθεσεις σας. Με αυτοβπου ζητατε ναβισχυσει για την αναπληρωση φετος πυροβολειτε τα ποδια σας και αυτοαναιρειτε τοβπερασμα της βασης στον ασεπ που εχετε.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
διεξαγωγη ασεπ και εφαρμογη του  3848 τωρα ..... ποιος διαφωνει;

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διάβασα πολλες σελίδες αλλά δεν είδα κάποια πληροφορία για το τι σκοπεύει να κάνει το υπουργείο όπως θα περίμενα από τον τίτλο του θέματος.  Έχουμε πληροφορίες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Διάβασα πολλες σελίδες αλλά δεν είδα κάποια πληροφορία για το τι σκοπεύει να κάνει το υπουργείο όπως θα περίμενα από τον τίτλο του θέματος.  Έχουμε πληροφορίες;
Οχι ακομα δεν εχουμε κανενα νεοτερο. Πιστευουμε οτι συντομα θα εχουμε

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Διάβασα πολλες σελίδες αλλά δεν είδα κάποια πληροφορία για το τι σκοπεύει να κάνει το υπουργείο όπως θα περίμενα από τον τίτλο του θέματος.  Έχουμε πληροφορίες;

ο καθενας εκφραζει τις  ενδομυχες σκεψεις του με βαση τι τον συμφερει 8)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα αργησει το νομοσχεδιο που θα ''διοριζει''  (λεμε τωρα) κοσμο. Ολο την αλλη βδομαδα θα βγαινει! Αυτο πιστευω εγω (προσωπικη αποψη)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Για τις ειδικές υπάρχει εκ του Συντάγματος η δυνατότητα να καταλαμβάνουν ένα μέρος από τις θέσεις των μονίμων. Κακώς στις ειδικές βάζουν και τους απολυμένους από τα ιδιωτικά.

syrrahm μετά το 2008 ήθελες πάνω από 17 μόρια για να πας ωρομίσθιος στους πε02. Καταλαβαίνεις ότι οι επιτυχόντες του 2008, όσο καλά και αν έγραψαν δεν είχαν την δυνατότητα να πάνε ούτε ωρομίσθιοι, αν δεν είχαν ήδη κάποια μόρια. Το ανώτερο που μπορεί να έχει κάποιος από ασεπ είναι περίπου 14 μόρια. Με αυτά δεν έχει δυνατότητα να κληθεί ποτέ αναπληρωτής.

gvasilis δεν το λέω εγώ, ο νόμος αρσένη το λέει, που ζητά το ΣτΕ να εφαρμοστεί. Αλλά και ηθικά να το πάρεις, οι επιτυχόντες του 2008 δεν θα δουλέψουν ποτέ;;
Υπάρχουν ανακρίβειες σε όσα λές. Οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου διαφέρουν από τους ωριμίσθιους. Οι ωρομίσθιοι διορίζονται ανα περιφέρειες..

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
;

Εσείς πετάτε τους επιτυχόντες του2008 στον Καιάδα, αφού δεν τους αφήνετε ούτε για μία χρονιά να πάνε αναπληρωτές.
Λέτε ότι δουλέψατε ως επιτυχόντες ασεπ, εμάς γιατί δε μας αφήνετε να δουλέψουμε ως επιτυχόντες;;;;

Δουλέψατε π.χ. επειδή είσασταν επιτυχόντες το 2002, και ζητάτε να είσαστε επ΄άπειρον αναπληρωτές.
Κάνετε δηλ. αυτό για το οποίο κατηγορείτε εμάς ότι θέλουμε να κάνουμε....
Δεν πήραμε σύνταξη ακομη...
Και για να μην παρεξηγηθώ εχω ΚΑΙ το 2008 επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 06:02:12 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Από το 2008 και μετά μπορεί να ισχύουν αυτά, αλλά για πιο πριν δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εγώ με περίπου 13 μόρια όλα από τον ασεπ του 2005 πήγα την πρώτη χρονιά ωρομίσθιος και την επόμενη αναπληρωτής.
Και στον ασεπ του 2006 ισχυε το ιδιο. Με 16,5 μορια απο τον ασεπ και βαζοντας και το κουτακι αναπληρωτρια δε δουλεψα...παλιοτερα ηταν διαφορετικα..

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για τις ειδικές υπάρχει εκ του Συντάγματος η δυνατότητα να καταλαμβάνουν ένα μέρος από τις θέσεις των μονίμων. Κακώς στις ειδικές βάζουν και τους απολυμένους από τα ιδιωτικά.

syrrahm μετά το 2008 ήθελες πάνω από 17 μόρια για να πας ωρομίσθιος στους πε02. Καταλαβαίνεις ότι οι επιτυχόντες του 2008, όσο καλά και αν έγραψαν δεν είχαν την δυνατότητα να πάνε ούτε ωρομίσθιοι, αν δεν είχαν ήδη κάποια μόρια. Το ανώτερο που μπορεί να έχει κάποιος από ασεπ είναι περίπου 14 μόρια. Με αυτά δεν έχει δυνατότητα να κληθεί ποτέ αναπληρωτής.

gvasilis δεν το λέω εγώ, ο νόμος αρσένη το λέει, που ζητά το ΣτΕ να εφαρμοστεί. Αλλά και ηθικά να το πάρεις, οι επιτυχόντες του 2008 δεν θα δουλέψουν ποτέ;;
Ως προς το δικό μου κομματι,
Στην δική μου ειδικότητα, δεν υπάρχει προβλημα πλέον, διότι όλοι οι επιτυχοντες του 2008 δουλεύουν φετος ως αναπληρωτές ( εφοσον εκαναν αιτηση). Δεν θελω να φανω αναισθητος ομως. Οπως ειπες στην δική σου ειδικότητα ισχυει το προβλημα που παραθέτεις. Αλλά δεν βρισκω σωστό οτι φορτωνεις το προβλημα στις πλατες των προηγουμενων επιτυχοντων, στον εαυτό σου δηλαδη σε λιγο καιρό. Οι δικοι σας επιτυχόντες δεν πηγαν αναπληρωτές επειδη σαφώς υπηρχαν προυπηρεσίες χωρίς ασεπ, που ομως ακομα δεν εχουμε βρει τροπο για να τις κατηγορησουμε με ακριβεια, χωρις θυματα, οτι ηταν βισματικές. Αν αποφασισει η πλειοψηφια οτι θελει να παρει το ηθικό κοστος στις πλατες της και να αποφασισει την διαγραφή των προυπηρεσιων χωρις ασεπ μετά το 1999, μέσα, θα μοιραστω και εγώ λιγο αθώο νομιμο αίμα. Ενας αλλος λογος ηταν οι λιγοι αναπληρωτες τα τελευταια χρονια που δεν εδιναν την ευκαιρια σε εσας να πατε και σαν αναπληρωτες εστω τελευταίοι. Αυτό εχει να κανει με τις αναγκες για αναπληρωτές. Θα επρεπε δηλαδή, αλλά δεν ισχυει αυτο συχνα, οπως εμαθα και εγω τα τελευταία χρόνια. Υπηρχαν λογοι λοιπον που δεν χωρουσαν οι επιτυχοντες του 8 για αναπληρωτές που ειναι διαφορετικοι απο ειδικότητα σε ειδικοτητα ( πραγματικες αναγκες, β αναθεση, συντεχνιες, βισματα κ.α.) επίσης μειωθηκαν οι αναπληρωτες με το +2 στο ωραριο.
Αλλα τωρα ζητας να το πληρωσουν οι προηγουμενοι επιτυχοντες που δεν ειχαν σχεδον καμια αναμειξη με τα αιτια που οδηγησαν στον αποκλεισμό σου. ΟΧΙ να το πληρωσουν τα βισματα, ΟΥΤΕ να αυξηθουν οι αναγκες για προσωπικο, ας πουμε μειωση -2 του υποχρεωτικου διδακτικου ωραρίου. Με αλλα λογια, τι σου φταιω και εγώ? ( εκτός του οτι δεν επεμενα, αλλα ζητουςα, να αποκλειστουν τα βισματα από την εκπαιδευση)

Ξεχασα να προσθεσω οτι αν η πλειοψηφια ζητησσει το δικό μου αθωο αιμα για να δουλεψουν μονο οι του 08, παλι μεσα ειμαι. Μονο που θα ζητησω νεο ασεπ για να ακυρωθει και η επιτυχια του 08 και να αναμετρηθουμε ολοι απο την αρχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 06:23:18 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Για τις ειδικές υπάρχει εκ του Συντάγματος η δυνατότητα να καταλαμβάνουν ένα μέρος από τις θέσεις των μονίμων. Κακώς στις ειδικές βάζουν και τους απολυμένους από τα ιδιωτικά.

syrrahm μετά το 2008 ήθελες πάνω από 17 μόρια για να πας ωρομίσθιος στους πε02. Καταλαβαίνεις ότι οι επιτυχόντες του 2008, όσο καλά και αν έγραψαν δεν είχαν την δυνατότητα να πάνε ούτε ωρομίσθιοι, αν δεν είχαν ήδη κάποια μόρια. Το ανώτερο που μπορεί να έχει κάποιος από ασεπ είναι περίπου 14 μόρια. Με αυτά δεν έχει δυνατότητα να κληθεί ποτέ αναπληρωτής.

gvasilis δεν το λέω εγώ, ο νόμος αρσένη το λέει, που ζητά το ΣτΕ να εφαρμοστεί. Αλλά και ηθικά να το πάρεις, οι επιτυχόντες του 2008 δεν θα δουλέψουν ποτέ;;
Το ανωτερο που μπορουσε να παρει καποιος απο τους δυο τελευταιους ασεπ με εναν μετριο βαθμο πτυχιου και χωρις αλλες προσαυξησεις ηταν 17 κι οχι 14 μορια, τα οποια ομως απο μονα τους δεν αρκουσαν για να κληθει καποιος ως αναπληρωτης οπουδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βλέπω ότι παρά τη "διόρθωση" του αρχικού υπομνήματος της ομάδας επιτυχόντων 2008 και την αναδιατύπωση του αιτήματος για διορισμούς και αναπληρώσεις "από τη λίστα επιτυχόντων του 08" σε "λίστα επιτυχόντων όλων των ασέπ" κάποιοι από την ομάδα αυτή επιμένουν να λειτουργούν και να εκφράζονται διασπαστικά. Και λυπάμαι πολύ γιατί αυτή τη φορά η διάσπαση δεν είναι ανάμεσα σε ασεπίτες και έχοντες μόνο προϋπηρεσία αλλά είναι μεταξύ ασεπιτών... αν δεν είναι η κορύφωση του διαίρει και βασίλευε, τι είναι; Όπως είπαν ήδη κι άλλοι συνάδελφοι, η μείωση θέσεων φταίει που δεν εργάστηκαν οι επιτυχόντες του 08, όχι οι προηγούμενοι επιτυχόντες που πρόλαβαν να εργαστούν ως αναπληρωτές. Και ειδικά όσοι αποκτήσαμε προϋπηρεσία μετά από επιτυχία ασέπ (στους φιλολόγους με υψηλή βαθμολογία, αλλιώς δεν αρκούσε η επιτυχία ασέπ για αναπλήρωση) δε δεχόμαστε το ρόλο της Ιφιγένειας!

ΥΓ: επιτυχούσα 06 και 08...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά, δεν διορθώθηκε κανένα υπόμνημα. Κρίμα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 751

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.