*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041513 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
@nikolopol:
Αν και δεν είναι αδύνατος ένας τέτοιος έλεγχος, αλλά τεχνικά θα ήταν χρονοβόρος μάλλον. Πιστεύει κανείς ότι θα ασχοληθεί ποτέ κάποιος με αυτό το θέμα; Άλλωστε όλα νόμιμα ή/και νομότυπα έγιναν.
Βέβαια, η άμεση διαγραφή τέτοιων μη αντικειμενικών προϋπηρεσιών από τη "σούμα" της προϋπηρεσίας  θα άλλαζε άρδην τους πίνακες.
Δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι καταχωρημένες όλες οι προϋπηρεσίες, κι αν χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος για το πως αποκτήθηκε ή υπάρχει ήδη στα δεδομένα, αλλά π.χ. διαγραφή όλων των προϋπηρεσιών ΠΔΣ και Σιβιτανιδείων από Χ έτος και πίσω (όταν ήταν ακόμα μη αντικειμενικές) θα έλυνε το θέμα. Επίσης, ακόμα και τα τελευταία χρόνια που συγκεκριμένα στη Σιβιτανίδειο γινόταν υποτίθεται αντικειμενικά η επιλογή, είναι κοινό μυστικό πώς μαγειρευόταν η στιγμή της επιλογής, ώστε να προσληφθεί ο "εκλεκτός". Ποια θα είναι η λύση σε αυτήν την περίπτωση; Διαγραφή οποιασδήποτε προϋπηρεσίας από εκεί για όλα τα έτη; Δεν θα κινούνταν νομικά μετά; Ποια θα ήταν η κατάληξη;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Lasid, μη συγχέεις τους διοριστεους του 2008 με τους επιτυχόντες. Είναι αδύνατο σε κάθε ανάρτηση να επαναλαμβάνεις θέσεις που ήδη έχεις εκφράσει κατά το παρελθόν. Οι διοριστεοι του 2008 πρέπει να απορροφηθούν φέτος, κατά προτεραιότητα. Αυτό δεν τίθεται καν σε διαπραγμάτευση. Από εκεί και πέρα η ΠΔΣ, η Σιβιτανίδειος, ο ΟΑΕΔ, πόσες περιπτώσεις ρουσφετιου εξέθρεψαν; Γράφονται εξωφρενικές τοποθετήσεις στο φόρουμ, κατηγορώντας συλλήβδην τους συναδέλφους που βρίσκονται στον πίνακα ως ρουσφετολογους, βύσματα κ.ο.κ. Δε μπορείς να σπιλωνεις τους πάντες εξαιτίας της πικρίας σου, ούτε να ζητάς την αποπομπή τους για ίδιον όφελος! Σαφώς και έχει μπλοκάρει το συστημα διορισμών, αλλά γι' αυτό δεν ευθύνεται ο χ,ψ συνάδελφος. Απλώς, χτυπούν κάποιοι το σαμάρι, γιατί είναι δύσκολο κι επίπονο το να προσπαθήσουν να χτυπήσουν το γάιδαρο. Αν οι διορισμοί αυτή την εξαετία είχαν μια ροή έστω και με μικρότερο ρυθμο, αν οι πίνακες ανανεωνονταν, θα παραπονιόταν κανεις; Ο κανιβαλισμός είναι απότοκο -και- της κρίσης.

Παράπονα πάντα υπήρχαν για τον αριθμό των προσλήψεων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid, μη συγχέεις τους διοριστεους του 2008 με τους επιτυχόντες. Είναι αδύνατο σε κάθε ανάρτηση να επαναλαμβάνεις θέσεις που ήδη έχεις εκφράσει κατά το παρελθόν. Οι διοριστεοι του 2008 πρέπει να απορροφηθούν φέτος, κατά προτεραιότητα. Αυτό δεν τίθεται καν σε διαπραγμάτευση. Από εκεί και πέρα η ΠΔΣ, η Σιβιτανίδειος, ο ΟΑΕΔ, πόσες περιπτώσεις ρουσφετιου εξέθρεψαν; Γράφονται εξωφρενικές τοποθετήσεις στο φόρουμ, κατηγορώντας συλλήβδην τους συναδέλφους που βρίσκονται στον πίνακα ως ρουσφετολογους, βύσματα κ.ο.κ. Δε μπορείς να σπιλωνεις τους πάντες εξαιτίας της πικρίας σου, ούτε να ζητάς την αποπομπή τους για ίδιον όφελος! Σαφώς και έχει μπλοκάρει το συστημα διορισμών, αλλά γι' αυτό δεν ευθύνεται ο χ,ψ συνάδελφος. Απλώς, χτυπούν κάποιοι το σαμάρι, γιατί είναι δύσκολο κι επίπονο το να προσπαθήσουν να χτυπήσουν το γάιδαρο. Αν οι διορισμοί αυτή την εξαετία είχαν μια ροή έστω και με μικρότερο ρυθμο, αν οι πίνακες ανανεωνονταν, θα παραπονιόταν κανεις; Ο κανιβαλισμός είναι απότοκο -και- της κρίσης.
jimmy100 σου έδωσα την εντύπωση ότι συγχέω τους διοριστέους του 2008 με τους επιτυχόντες; Ξέρω να τα ξεχωρίζω.
Δεν εξέφρασα θέσεις. Σου έγραψα μερικά πράγματα για να μπεις στη θέση αυτών που ακόμα περιμένουν τον διορισμό, ενώ κρίθηκαν διοριστέοι ταυτόχρονα μαζί σου. Μάλλον, όμως, είναι δύσκολο όταν έχεις ήδη 5 χρόνια διορισμένος. Απλά δεν το έζησες. Μου αρέσει που δεν διαπραγματεύεσαι το να μη διοριστούν φέτος οι εναπομείναντες διοριστέοι, όμως όλοι έπρεπε να είχαμε διοριστεί το 2010.

Η Σιβιτανίδειος, η ΠΔΣ, τα εκκλησιαστικά, τα ΤΑΔ, η Ολυμπιακή Παιδεία...δεν ξέρω πόσες περιπτώσεις ρουσφετιού εξέθρεψαν.
Όμως ξέρω ότι είναι αρκετές για να λέμε ότι δεν υπήρχαν. Απλώς αυτές τις περιπτώσεις δε θα τις βρεις στα νησιά!

Προσωπικά ποτέ δεν κατηγόρησα τους συναδέλφους που βρίσκονται στους πίνακες προϋπηρεσίας ως ρουσφετολόγους.
Δε σπιλώνω τους πάντες, δεν νιώθω πικρία, δε ζητάω την αποπομπή κανενός και δεν θα έχω κανένα όφελος αν συμβεί.
Μάλλον έχεις λάθος εικόνα για τις θέσεις μου. Σπάνια γράφω τον τελευταίο καιρό και τις ξέχασες.

Αν οι διορισμοί αυτήν την εξαετία είχαν μια ροή θα συνέχιζε κανονικά το ίδιο πανηγύρι, που το φρέναρε η απόφαση του ΣτΕ διότι θίχθηκαν κατάφωρα τα δικαιώματα των διοριστέων του ΑΣΕΠ. Ευκαιρία να διορθωθούν και μερικά πράγματα στην εκπαίδευση!

Ένα ερώτημα δεν το απάντησες: Αν ήσουν ακόμα αδιόριστος και άνεργος θα είχες τις ίδιες απόψεις για τους διορισμούς;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Landau

Ολα φαινονται απο τις προυπηρεσιες. Μπορει να υπαρξει ελεγχος και δεννειναι χρονοβορος. Υπαρχει βεβαια αυτο που λες οτι εγιναν νομοτυπα και θελει βουληση για να διαγραφουν παρατυπες προυπηρεσιες.

Το ασχημο ειναι οτι δεν μπορει να βαζουμε ολες τις προυπηρεσιες στο ιδιο τσουβαλι και να τις λεμε ολες βυσματικες.
Οι περισσοτεροι εχουν δουλεψει μετα απο επιτυχια ασεπ. Οι του 2008 κυριως σε βασικες ειδικοτητες δεν δουλεψανε ολοι λογω του οτι ειχε μπουκωσει το συστημα. Οι μειωμενοι διορισμοι εμφανισαν και τον καννιβαλισμο μεταξυ αρχικα του 60-40 με το 24μηνο 30μηνο επειτα του 60 με το 40 το 24μηνο και το 30μηνο και τωρα μεταξυ των ασεπιτων διαφορων ασεπ που απλα περασανε την βαση.
Οπως καποιοι ακομα και ασεπιτες και ακομα και διοριστεοι εχουν αναφερει δεν υπαρχει επιτυχια ασεπ. Επιτυχων θεωρειται ο διοριστεος.

Επισης ολα αυτα τα χρονια τρεξανε στα δικαστηρια ΜΟΝΟ οι διοριστεοι του 2008 ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. Γιατι? Αφου πιστευανε οτι ολα ηταν παρανομα? Οπως ξερουμε αγνοια νομων και συνταγματος δεν υπαρχει. Οι προβιβασθεντες του 2008 επρεπε να τρεξουν τοτε. Δυστυχως τωρα οι βαθμολογια απλα δεν υπαρχει βασει του νομου που επικαλουντε.
Ξαναλεω δεν ειμαι κατα κανενος συναδελφου. Ειμαι κατα του καννιβαλισμου και παρτακισμου.
Ειναι επισης πολυ ασχημο που το υπουργειο ακομα δεν ξερει τι θα κανει. Ακομα και για τους διοριστεους πρεπει να του πει τοτε διοριζεστε. Δεν γινεται αυτοι οι ανθρωποι να ειναι ακομα στον αερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Για τους πίνακες αναπληρωτών έχει ειπωθεί κάτι; Νομίζω ότι αυτό για τους επιτυχόντες του '08 (ξερός βαθμός) και προσμέτρηση της προϋπηρεσίας θα αφορά μόνο τους μόνιμους διορισμούς. Προφανώς οι προσφυγές άρχισαν να πιάνουν τόπο.
Συνεχίζω να πιστεύω πάντως πως το δικαιότερο σύστημα είναι 100% από γραπτό διαγωνισμό (κάτι σαν τον 3848 της Διαμάντως) με τη διαφορά ότι κρατάς για όσο θέλεις τον καλύτερο ΑΣΕΠ σου και δεν υπάρχει ταβάνι στην προϋπηρεσία. Έτσι και όλοι θα περάσουν αναγκαστικά από ΑΣΕΠ και δε θα αναγκάζονται να δίνουν συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δουλεύω ως μόνιμος εκπαιδευτικός από το 2010. Όντας διορισμένος μόνο με επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2008 και τίποτα άλλο....

Υ.Γ. Για κάθε διορισμό που πραγματοποιείται, μεγαλώνουν κι οι πιθανότητες να δουλέψουν νέοι συνάδελφοι ως αναπληρωτές, αυτό να μην το ξεχνάμε.

Πως γινεται να δουλεψουν οι νεοι εκπαιδευτικοι αφου θα καταργησουν τον ΑΣΕΠ;
Ποια μεταβατικη φαση; Ειμαστε σε μεταβατικη φαση και παμε παλι πισω.
Πως γινεται ολοι οσοι δουλεψαν χαρη τον ΑΣΕΠ αντι να τον εξυμνουν που τους εδωσε μια ευκαιρια να  αδιαφορουν και να επικροτουν για την καταργηση του.  Δεν ειναι παρτακισμος αυτο; Αλλα μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε εχουμε παιδια, ανηψια, μαθητες που θα θελουν να γινουν εκπαιδευτικοι, εκει δεν θα μας αρεσει και τοσο.
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λύση μπορεί να βρεθεί πανεύκολα και μόνο αυτοί που θολώνουν τα νερά δεν την θέλουν. Εφόσον ο ΑΣΕΠ σαν οργανισμός μπορεί να διοργανώνει διαγωνισμό χιλιάδων, μπορεί κάλλιστα να ελέγξει την προϋπηρεσία μερικών εκατοντάδων μέσα σε λίγα λεπτά. Εξηγούμαι: εγκύκλιος με άμεση προτεραιότητα των διοριστέων από προηγούμενους ΑΣΕΠ, ακολούθως ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία και μεγάλη προϋπηρεσία. Οι τελευταίοι, και όχι όλοι, να περάσουν από έλεγχο από που βρήκαν την προϋπηρεσία. Το Σύνταγμα αλλά και οι σχετικοί με τον ΑΣΕΠ νόμοι μιλούν ξεκάθαρα για γραπτό διαγωνισμό ή για αντικειμενικά και προκαθορισμένα  κριτήρια. Έτσι αν κάποιος με ΑΣΕΠ πήρε προϋπηρεσία θα φανεί, όπως και κάποιος που κατέθεσε προσόντα τη Χ χρονιά για το ψ σχολείο Ειδικής Αγωγής, σύμφωνα με τον Ω νόμο. Όλα αυτά φαίνονται κατευθείαν τεκμηριωμένα και τα υπόλοιπα είναι προφάσεις.

Και μια παράκληση για τους συναδέλφους μου της Ειδικής Αγωγής, κυρίως της δευτεροβάθμιας, αν δεν συντονιστούμε ήδη βλέπετε ότι παρουσιάζονται άτομα που με αφορμή 10- 20 άτομα της Σιβιτανιδείου θέλουν να διαγράψουν και 7 και 8 και 9 χρόνια προϋπηρεσίας που πήραμε με τα προσόντα μας και τόσο καιρό το έκρυβαν με λάσπες. Θέση μου είναι όμως ότι το δίκαιο είναι οι διορισμοί μας να αφορούν αποκλειστικά Ειδικά σχολεία, που ούτως ή άλλως οι συνάδελφοι της γενικής αγωγής δεν μπορούν να στελεχώσουν. Έτσι θα ξεχωρίσουν και αυτοί που είναι πραγματικοί Ειδικοί Παιδαγωγοί Δευτεροβάθμιας από τους "τουρίστες" και "πονηρούς" που θέλουν να τρυπώσουν στην Ε.Α.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Είναι τουλάχιστον κοινός τόπος, πως όσοι εκμεταλεύτηκαν γνωριμίες ή πούλησαν τη ψήφο τους για να αποκτήσουν προπηρεσία εκτός διαδικασιών ΑΣΕΠ (εξαιρούνται οι τρίτεκνοι που έκαναν απλά χρήση νόμου), έδρασαν κατά συναδέλφων τους που με αξιοπρέπεια πάλεψαν μέσω του διαγωνισμού;
Θα έπρεπε να είναι επίσης κοινός τόπος πως όλοι αυτοί διορίστηκαν σε βάρος αυτών που ήταν στις επόμενες σειρές κατάταξης στους διαγωνισμούς.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
eta-beta συμφωνώ γενικά μαζί σου αλλά πιστεύω πως στα θέματα Ε.Α κάνεις κάποια σφάλματα. 1ον οι συνάδελφοι γενικής αγωγής μια χαρά στελεχώνουν τα ειδικά σχολεία αφού μεταπηδούν σε αυτά από τη γενική αγωγή κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό. 2ον οι οργανικές θέσεις στα ειδικά είναι απειροελάχιστες για κάποιες ειδικότητες (προφανώς ανήκεις στους φιλολόγους που έχουν πολλές). Για φυσικόυς άντε να παίζουν 5 - 6 οργανικές πανελλαδικά αφού οργανική μπορούμε να πάρουμε μόνο σε ειδικά επαγγελματικά γυμνάσια τα οποία είναι πολύ λίγα.
Η προϋπηρεσία μας πρέπει να υπολογίζεται και στη γενική αγωγή. Όταν κάνεις παράλληλη στήριξη ή διδάσκεις σε Τ.Ε. ή σε ειδικό σχολείο διδάσκεις τα ίδια βιβλία που διδάσκονται και οι υπόλοιποι μαθητές και μάλιστα συναντάς μεγαλύτερες δυσκολίες. Το δύσκολο σε μια διδασκαλία όπως γνωρίζουμε δεν είναι τόσο το αντικείμενο. Αυτό (θέλω να πιστεύω) πως όλοι μας το κατέχουμε. Αυτό που κάνει δύσκολη την Ε.Α είναι οι μαθητές. Όπως έχω ξαναπεί είναι πολύ πιο εύκολο να διδάξεις φυσική Γ' λυκείου σε γενικό σχολείο από το να διδάξεις απλές έννοιες όπως η βαρύτητα σε παιδί με αυτισμό.
Τέλος σίγουρα στην Ε.Α έχουν τρυπώσει και πολλοί αλεξιπτωτιστές, δε θα τη πληρώσουμε όλοι μας όμως για χάρη τους. Έχω προσληφθεί νόμιμα, με κάποια προσόντα που μοριοδοτήθηκαν πρόσφατα διδάσκω τα ίδια βιβλία πολλές φορές σε γενικά σχολεία και την προϋπηρεσία μου δε θα τη χαρίσω σε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι αλλά να γίνει και κοινός τόπος και το ότι ο γραπτός διαγωνισμός δεν είναι ο μοναδικός και αποκλειστικός αξιοκρατικός μηχανισμός, όπως προβάλλεται με αποσιώπηση των άλλων, αλλά και τα προσόντα κάποιου όπως καθορίζονται από το νόμο και η δουλειά που έχει αφιερώσει επί έτη.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Κανείς δεν αρνείται τον συνυπολογισμό όλων των προσόντων.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Physikos, δυστυχώς για μένα και για σένα, αν κάνει κάποιος μόνιμος μεταπτυχιακό στην ΕΑ κλείνει μια θέση αλλά αυτό είναι καλό για την εκπαίδευση. Επειδή φανατικά υπερασπίζομαι τα πτυχία και τα προσόντα και αντιμάχομαι ό, τι πάει να τα ισοπεδώσει θα βρισκόμουν σε ασυμφωνία με τα λόγια μου και τα πιστεύω μου. Επιλεκτική ιδεολογία δεν έχω. Αν κάποιος έχει τα ίδια προσόντα με εμένα και είναι μόνιμος σαφώς και να προηγηθεί. Αν όμως δεν έχει ή έχει λιγότερα τι κρίνεις ότι θα ήταν συμφέρον για τους μαθητές; Για τις άλλες ειδικότητες που λες διακρίνεται ότι τα επόμενα χρόνια θα ανοίξουν οργανικές και έχουμε μεγάλη ανάγκη τόσο από μαθηματικούς, όσο και και από φυσικούς ειδικευμένους και οπωσδήποτε πρέπει να ανοίξουν δεκάδες έως και εκατοντάδες ακόμα. Για να μετράει η προϋπηρεσία και στη γενική και σε αυτό συμφωνώ αλλά όμως σε αυτό ομολογώ το προβάδισμα κάποιου που έχει γραπτό διαγωνισμό, παρόλο που κάθετα διαφωνώ με τον διαγωνισμό ως αποκλειστικό δίαυλο διορισμού, όπως και εγώ με τη σειρά μου απαιτώ την προτεραιότητα των προσόντων μου για την Ειδική Αγωγή και την αχρηστία του γραπτού διαγωνισμού για αυτή την κατηγορία. Προτείνω οι διορισμοί στην ΕΑ να σε υποχρεώνουν να παραμείνεις στις δομές για πολλά χρόνια, ώστε να είναι δίκαιο για συναδέλφους της γενικής που θέλουμε φυσικά με το μέρος μας.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι τουλάχιστον κοινός τόπος, πως όσοι εκμεταλεύτηκαν γνωριμίες ή πούλησαν τη ψήφο τους για να αποκτήσουν προπηρεσία εκτός διαδικασιών ΑΣΕΠ (εξαιρούνται οι τρίτεκνοι που έκαναν απλά χρήση νόμου), έδρασαν κατά συναδέλφων τους που με αξιοπρέπεια πάλεψαν μέσω του διαγωνισμού;
Θα έπρεπε να είναι επίσης κοινός τόπος πως όλοι αυτοί διορίστηκαν σε βάρος αυτών που ήταν στις επόμενες σειρές κατάταξης στους διαγωνισμούς.
Κατά βάση συμφωνούμε. Με αφορμή το μήνυμά σου θα συνεχίσω, δεν αναφέρομαι ουσιαστικά σε αυτό.

Δεν υπήρχαν όμως και ασεπίτες που πριν γίνουν ασεπίτες είχαν αποκτήσει προϋπηρεσία εκτός διαδικασιών ασεπ; Ο ασεπ λειτούργησε ως πλυντήριο στην περίπτωση αυτή;
Δεν υπάρχουν από την άλλη 24μηνίτες, 30μηνίτες, 40μηνίτες... , άτομα που διορίστηκαν με το 40%, και που ξεκίνησαν να αποκτούν προϋπηρεσία μετά από πολύ καλή βαθμολογία σε ασεπ; Κάποιοι κατηγορώντας  συλλήβδην όλες αυτές τις κατηγορίες το κάνουν εσκεμμένα για το προσωπικό τους συμφέρον, γιατί γνωρίζουν πόσο πολύπλοκο ήταν το σύστημα των διορισμών και πόσο εύκολο ήταν ένας παραλίγο διοριστέος ασεπ να βρεθεί στην αναπλήρωση και μετά σε αυτές τις κατηγορίες.
Επίσης, υπάρχουν και διοριστέοι ασεπ που προτίμησαν το διορισμό με 40% ή το 24μηνο, γιατί τους έδινε προτεραιότητα στις τοποθετήσεις.
Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί γενικά και το κοινό μας είναι ότι όλοι είμαστε εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Physikos, δυστυχώς για μένα και για σένα, αν κάνει κάποιος μόνιμος μεταπτυχιακό στην ΕΑ κλείνει μια θέση αλλά αυτό είναι καλό για την εκπαίδευση. Επειδή φανατικά υπερασπίζομαι τα πτυχία και τα προσόντα και αντιμάχομαι ό, τι πάει να τα ισοπεδώσει θα βρισκόμουν σε ασυμφωνία με τα λόγια μου και τα πιστεύω μου. Επιλεκτική ιδεολογία δεν έχω. Αν κάποιος έχει τα ίδια προσόντα με εμένα και είναι μόνιμος σαφώς και να προηγηθεί. Αν όμως δεν έχει ή έχει λιγότερα τι κρίνεις ότι θα ήταν συμφέρον για τους μαθητές; Για τις άλλες ειδικότητες που λες διακρίνεται ότι τα επόμενα χρόνια θα ανοίξουν οργανικές και έχουμε μεγάλη ανάγκη τόσο από μαθηματικούς, όσο και και από φυσικούς ειδικευμένους και οπωσδήποτε πρέπει να ανοίξουν δεκάδες έως και εκατοντάδες ακόμα. Για να μετράει η προϋπηρεσία και στη γενική και σε αυτό συμφωνώ αλλά όμως σε αυτό ομολογώ το προβάδισμα κάποιου που έχει γραπτό διαγωνισμό, παρόλο που κάθετα διαφωνώ με τον διαγωνισμό ως αποκλειστικό δίαυλο διορισμού, όπως και εγώ με τη σειρά μου απαιτώ την προτεραιότητα των προσόντων μου για την Ειδική Αγωγή και την αχρηστία του γραπτού διαγωνισμού για αυτή την κατηγορία. Προτείνω οι διορισμοί στην ΕΑ να σε υποχρεώνουν να παραμείνεις στις δομές για πολλά χρόνια, ώστε να είναι δίκαιο για συναδέλφους της γενικής που θέλουμε φυσικά με το μέρος μας.
Από που προκύπτει ότι είναι καλό για την εκπαίδευση όταν ένας μόνιμος παίρνει μετάθεση για Ε.Α; Δλδ εγώ να μη μπορώ να διοριστώ στη γενική αλλά όποιος άλλος το επιθυμεί να πετάγεται στην Ε.Α... δίκαιο; Αν δλδ 5 μόνιμοι φυσικοί αποφασίσουν να κάνουν μεταπτυχιακό για να δουλέψουν στν Ε.Α. εγώ θα πρέπει να περιμένω να πάρουν σύνταξη...  :o
Μακάρι οι οργανικές μας να είχαν αυξητική τάση αλλά δε το βλέπω τουλάχιστον για το προσεχές μέλλον, ειδικά εμείς οι φυσικόι ακόμα κι αν διοριστούμε δύσκολα θα δουλέψουμε στην Ε.Α αν και προσωπικά το θέλω πάρα πολύ.
Άντε μη κάνουμε καμιά προσφυγή τώρα που πήραμε το κολάι!!  ;D ;D
Καλή Ανάσταση σε όλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160919
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.