*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042685 φορές)

0 μέλη και 37 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι απαράδεκτο να διοριστεί έστω και ένας εκπαιδευτικός που δεν έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ!!!!
κι εκεί όπου δεν έχει ασεπ τι θα κάνει;.... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι απαράδεκτο να μην αναγνωρίζονται τα δικαιώματα των εργαζόμενων προσοντούχων με πρόφαση διαγωνισμούς φαντάσματα. Το "βγες εσύ να μπω εγώ" αλλού.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Φέτος πάντως δεν θα γίνει ΑΣΕΠ και είναι άγνωστο αν και πότε θα γίνει ξανά. Οι ειδικότητες που δεν έχουν γραπτό ΑΣΕΠ θα μοριοδοτούνται από τα υπόλοιπα κριτήρια όποια και αν είναι αυτά. Να πω εδώ ότι δεν είναι δική μου επιθυμία αλλά μόνο το συμπέρασμα από αυτά που είπε ο αναπληρωτής υπουργός. Να αφήσω όμως μία μικρότερη πιθανότητα για μία νέα μεταβατική περίοδο και αργότερα ένα νέο σύστημα διορισμού με ή χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ. Αυτό όμως θα δημιουργήσει και επιπλέον νομικές περιπλοκές. Πόσες μεταβατικές; Πόσες αλλαγές; Πόσες καταργήσεις και επαναφορές; Ακόμη και η προσμέτρηση όλης της προϋπηρεσίας δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

Συνάδελφοι γιατί ενώ έχετε τόσα προσόντα ή εμπειρία φοβάστε τον γραπτό ΑΣΕΠ; Άλλωστε θα μοριοδοτούνται μαζί με αυτόν και άλλα προσόντα ή κριτήρια και ίσως μάλιστα πιο γενναία..

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
[quoteΣυνάδελφοι γιατί ενώ έχετε τόσα προσόντα ή εμπειρία φοβάστε τον γραπτό ΑΣΕΠ; Άλλωστε θα μοριοδοτούνται μαζί με αυτόν και άλλα προσόντα ή κριτήρια και ίσως μάλιστα πιο γενναία..][/quote]

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τον νηφάλιο λόγο σου. Δεν είναι θέμα φόβου, δεν μιλάω γενικά, μιλάω για την Ειδική Αγωγή που δεν υπάρχει διαγωνισμός. Καταλαβαίνεις την τρέλα; Να σου επιτίθενται για διαγωνισμό που δεν υπάρχει στην κατηγορία σου; Βλέπεις ότι υπάρχουν καλοθελητές  "συνάδελφοι¨τόσο τυφλωμένοι που τους έχω ικανούς να αναλαμβάνουν παιδιά με βαρύ αυτισμό μόνο και μόνο για να καπαρώσουν θέση στο δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να δει μια άσπρη μέρα αυτή η χώρα πρέπει να απολυθούν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που μπήκαν χωρίς την εποπτεία ή την διενέργεια διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Ζούμε σε μια αφρικανική χώρα που τα πάντα είναι σάπια.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Για να δει μια άσπρη μέρα αυτή η χώρα πρέπει να απολυθούν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που μπήκαν χωρίς την εποπτεία ή την διενέργεια διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Ζούμε σε μια αφρικανική χώρα που τα πάντα είναι σάπια.
Επρεπε οι φεκίτες να ανοίξουν τη νομική οδό με κατάληξη την απόφαση του ΣΤΕ...... Ειδική αγωγη και δάσκαλοι δεν έχουν επιτυχόντες αρα άθροιση κριτηρίων λογικά..Λάθος παράθεση....στον sikat ήθελα να κάνω  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2015, 04:52:22 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
...και να απελαθούν οι απολιτίκ λούμπεν ανθρωποφάγοι κανίβαλοι.

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φέτος πάντως δεν θα γίνει ΑΣΕΠ και είναι άγνωστο αν και πότε θα γίνει ξανά. Οι ειδικότητες που δεν έχουν γραπτό ΑΣΕΠ θα μοριοδοτούνται από τα υπόλοιπα κριτήρια όποια και αν είναι αυτά. Να πω εδώ ότι δεν είναι δική μου επιθυμία αλλά μόνο το συμπέρασμα από αυτά που είπε ο αναπληρωτής υπουργός. Να αφήσω όμως μία μικρότερη πιθανότητα για μία νέα μεταβατική περίοδο και αργότερα ένα νέο σύστημα διορισμού με ή χωρίς γραπτό ΑΣΕΠ. Αυτό όμως θα δημιουργήσει και επιπλέον νομικές περιπλοκές. Πόσες μεταβατικές; Πόσες αλλαγές; Πόσες καταργήσεις και επαναφορές; Ακόμη και η προσμέτρηση όλης της προϋπηρεσίας δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

Συνάδελφοι γιατί ενώ έχετε τόσα προσόντα ή εμπειρία φοβάστε τον γραπτό ΑΣΕΠ; Άλλωστε θα μοριοδοτούνται μαζί με αυτόν και άλλα προσόντα ή κριτήρια και ίσως μάλιστα πιο γενναία..
αν εξαιρέσεις όντως οτι δεν υπάρχει γραπτός διαγωνισμός στο άμεσον μέλλον και βέβαια είναι θέμα φόβου ο γραπτός διαγωνισμος αν είναι το μοναδικό προσον διορισμού.. υπάρχει κάποια μυστική συνταγή σίγουρης επιτυχίας στον ΑΣΕΠ? γιατι οι περισσότεροι με προυπηρεσίες πριν το 2010 έχουν αποτύχει χιλιάδες. επίσης και αυτοί οι μηδενικής που έχουν κολλήσει από το 2010 και έπειτα ειναι 100% οτι δεν θα πετύχουν όλοι τους.
εκτος αν όλα αυτά που λέμε τα ξεχασουμε και μας βάλει το υπουργείο όλους σε εναν "ασεπίτικο"πίνακα όλους όπως είχε σκοπό η Διαμαντοπούλου με την απλοποίηση προυπηρεσίας με το καθαρό 24μηνο που ευτυχώς παλι καλά αυτό δεν συνέβη γιατί και πάλι ειχαν ακουστεί πολλές αδικιες.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Δεν λέει να αποκλείσει όσους πέτυχαν έστω και τη βάση στον ΑΣΕΠ, λέει για αυτούς που δεν κατάφεραν να πιάσουν ούτε την βάση. Το βρίσκω λογικό να αποκλειστούν απο την διαδικασία, απο τη στιγμη που δεν ανταπεξήλθαν.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να δει μια άσπρη μέρα αυτή η χώρα πρέπει να απολυθούν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που μπήκαν χωρίς την εποπτεία ή την διενέργεια διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Ζούμε σε μια αφρικανική χώρα που τα πάντα είναι σάπια.
αλήθεια πως το κράτος σε προσλαμβάνει αναπληρωτή χωρίς ασεπ και σε κρίνει κατάλληλο και ικανό για κάτι τέτοιο,  να μην σε διορίζει και μόνιμο; ερώτηση συναδέλφου σήμερα στο σχολείο μου....Γιατί να εισπράττουν την λίθο του αναθέματος κάποιοι που έκαναν τα χαρτιά τους μετά τον ασεπ(ή ακόμα κι όταν έγραψαν κάτω από τη βάση στον ασεπ) μπήκαν στους πίνακα γ των αναπληρωτών και όταν ήλθε η σειρά τους αφού οι πιο πάνω από αυτούς αρνήθηκαν, κλήθηκαν και δούλεψαν; Επαναλαμβάνω γιατί είναι ικανοί για αναπληρωτές κι οχι για μόνιμοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2015, 05:01:58 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην ειδική αγωγή  να γίνουν διορισμοί με την εποπτεία του ΑΣΕΠ και να ελεγχθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να μπουν και κριτήρια όπως τα μεταπτυχιακά κ.α. Γιατί λοιπόν με βρίζεις ; Τι φοβάσαι ; Γιατί είμαι κανίβαλος ; επειδή θέλω αξιοκρατικές διαδικασίες και όχι βύσματα ;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην ειδική αγωγή  να γίνουν διορισμοί με την εποπτεία του ΑΣΕΠ και να ελεγχθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να μπουν και κριτήρια όπως τα μεταπτυχιακά κ.α. Γιατί λοιπόν με βρίζεις ; Τι φοβάσαι ; Γιατί είμαι κανίβαλος ; επειδή θέλω αξιοκρατικές διαδικασίες και όχι βύσματα ;
γιατί να μην ελεγχθούν και για τους γενική παιδείας; και να θέλει μόρια γραπτού ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να δει μια άσπρη μέρα αυτή η χώρα πρέπει να απολυθούν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που μπήκαν χωρίς την εποπτεία ή την διενέργεια διαγωνισμού ΑΣΕΠ. Ζούμε σε μια αφρικανική χώρα που τα πάντα είναι σάπια.
δηλαδή και τα παιδιά μας που είναι στο δημοτικό από δασκάλους που εχουν διοριστεί με προυπηρεσία θα είναι σάπια..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
eta-beta και εγώ γενικά μιλώ. Δεν θέλω να μπω στα έσω της ειδικής αγωγής, ποιος είναι ποιος ικανός και ποιος πρέπει να έχει προτεραιότητα διότι εδώ τον θέμα είναι οι διορισμοί. Στην προκειμένη περίπτωση ο Κουράκης είπε ότι θα κάνει διορισμούς για πρώτη φορά μάλιστα και δεύτερον ότι δεν θα γίνει φέτος γραπτός διαγωνισμός.
Τον γραπτό ΑΣΕΠ τον επικαλούμαι διότι πολύ φοβάμαι ότι κανείς δεν έχει το σθένος να τον καταργήσει. Βλέπε τεράστιο πολιτικό κόστος πάνω απ΄ όλα.

manosmc, θα μπορούσαν να συνμοριοδοτούνται και τα άλλα προσόντα και μάλιστα γενναία. Κάτι τέτοιο είναι σύμφωνο και με το ΣτΕ. Το λέω αυτό γιατί η κυβέρνηση καλείται να παντρέψει το χθες με το αύριο και κουμπάρος εδώ είναι ένας και μοναδικός: Ο γραπτός ΑΣΕΠ. Εγώ δεν έχω βρει άλλη λύση πάντως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.