*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042316 φορές)

0 μέλη και 39 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Αναφορά γίνεται σε όσους απέκτησαν προυπηρεσία χωρίς καμία επιτυχία σε ΑΣΕΠ, ή πριν από αυτήν την επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
To θέμα με τους  Στεαδίτες είναι πως θέλουν να παρακάμψουν όσους έχουν προϋπηρεσίες ....είτε διότι έδωσαν ασεπ πρόσφατα και μπάινοντας στους πίνακες των αναπληρωτών είδαν τον όγκο όσων είχαν προϋπηρεσίες και θέλησαν τους εκτοπίσουν με κάθε μέσο και τρόπο, είτε γιατί δεν δούλεψαν και δεν θα δούλευαν ποτέ. Φυσικά δεν μας εξηγούν αυτοί γιατί δεν δούλεψαν. Μόνο άραγε γιατί τους έφαγαν τα βύσματα; οι συγκυρίες της ζωής  το έφεραν έτσι ή ήταν κάποιοι και πιο εκλεκτικοι στο επάγγελμα ; (ξέρω,  θα γίνω δυσάρεστος σε κάποιους, αλλά με άτομα που δούλεψαν ΠΔΣ που έχω συζητήσει μου έλεγαν πως δεν ό,τι καλύτερο να δουλεύεις π.χ 10 ώρες και αυτές να σου τις τρώνε: να μην σου δηλώνουν όλες τις ώρες ή να μην σε πληρώνουν για όλες τις ώρες...οπότε ας πουμε κάποιοι που φωνάζουν τώρα, τότε αυτή την δουλειά την περιφρονούσαν αφού δεν ήθελαν να αφήσουν την Αθήνα και τα παχυλά ιδιαίτερά τους...) άγνωστο..... 8)Αντίθετα οι κατέχοντες προϋπηρεσίες και όσοι ξεσπιτώθηκαν πρέπει να εξηγήσουν αν την απέκτησαν καθαρώς ή όχι... Σύμμαχό τους οι πρώτοι σε αυτό είχαν το ΣτΕ. Το ΣτΕ έβαλε όμως στον ίδιο σάκο -και το έχει πει εδώ στο παρελθόν ΣτΕαδίτης και όσους είχαν παλαιόθεν 1 ή περισσότερους ασεπ και δι' αυτού απέκτησαν προϋπηρεσία....άρα το ζήτημα των Στεαδιτών είναι ''φύγε εσύ να πάω εγώ'' μιλάμε για την απόλυτη ανθρωποφαγία....γι΄αυτό ακόμα και γι' αυτούς που μετά από ΑΣΕΠ απέκτησαν προϋπηρεσία τι λένε; να μετράει με ο μικρότερο δυνατό συντελεστή αν αυτό δεν συνιστά τεκμήριο της ανθρωποφαγικής και αντισυναδελφικής συμπεριφοράς τι συνιστά; αλλιως ας μας απαντήσουν: αν προϋπηρεσία μετά από ασεπ και αποδεδειγμένα καθαρή-αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, το οποίο έχω πει στο παρελθόν πως είναι προβληματικό  καισυζητήσιμο-αν λοιπόν έχουν αντίρρηση να πριμοδοτηθεί αρκετά η προϋπηρεσία όσων έχουν  ασεπ ;) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 02:25:53 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαβάζω όλα αυτά που γράφονται και σκέφτομαι ότι μάλλον γράφονται μάταια. Παρατηρώ ότι το υπουργείο, λόγω της οικονομικής κατάστασης, αλλά και λόγω αδιαφορίας για την Παιδεία, δυστυχώς και από αυτή την κυβέρνηση ( δείτε τι συμβαίνει για να μην προσλάβουν, απλώς μειώνουν ώρες), καθυστερεί τις όποιες αποφάσεις. Πότε θα αποφασίσουν επιτέλους για μετατάξεις, μεταθέσεις, διορισμούς, αριθμό αναπληρωτών, κενά...Δε γνωρίζουν ότι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι ζουν στην αβεβαιότητα? ΕΛΕΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
To θέμα με τους  Στεαδίτες είναι πως θέλουν να παρακάμψουν όσους έχουν προϋπηρεσίες ....είτε διότι έδωσαν ασεπ πρόσφατα και μπάινοντας στους πίνακες των αναπληρωτών είδαν τον όγκο όσων είχαν προϋπηρεσίες και θέλησαν τους εκτοπίσουν με κάθε μέσο και τρόπο, είτε γιατί δεν δούλεψαν και δεν θα δούλευαν ποτέ. Φυσικά δεν μας εξηγούν αυτοί γιατί δεν δούλεψαν. Μόνο άραγε γιατί τους έφαγαν τα βύσματα; οι συγκυρίες της ζωής  το έφεραν έτσι ή ήταν κάποιοι και πιο εκλεκτικοι στο επάγγελμα ; (ξέρω,  θα γίνω δυσάρεστος σε κάποιους, αλλά με άτομα που δούλεψαν ΠΔΣ που έχω συζητήσει μου έλεγαν πως δεν ό,τι καλύτερο να δουλεύεις π.χ 10 ώρες και αυτές να σου τις τρώνε: να μην σου δηλώνουν όλες τις ώρες ή να μην σε πληρώνουν για όλες τις ώρες...οπότε ας πουμε κάποιοι που φωνάζουν τώρα, τότε αυτή την δουλειά την περιφρονούσαν αφού δεν ήθελαν να αφήσουν την Αθήνα και τα παχυλά ιδιαίτερά τους...) άγνωστο..... 8)Αντίθετα οι κατέχοντες προϋπηρεσίες και όσοι ξεσπιτώθηκαν πρέπει να εξηγήσουν αν την απέκτησαν καθαρώς ή όχι... Σύμμαχό τους οι πρώτοι σε αυτό είχαν το ΣτΕ. Το ΣτΕ έβαλε όμως στον ίδιο σάκο -και το έχει πει εδώ στο παρελθόν ΣτΕαδίτης και όσους είχαν παλαιόθεν 1 ή περισσότερους ασεπ και δι' αυτού απέκτησαν προϋπηρεσία....άρα το ζήτημα των Στεαδιτών είναι ''φύγε εσύ να πάω εγώ'' μιλάμε για την απόλυτη ανθρωποφαγία....γι΄αυτό ακόμα και γι' αυτούς που μετά από ΑΣΕΠ απέκτησαν προϋπηρεσία τι λένε; να μετράει με ο μικρότερο δυνατό συντελεστή αν αυτό δεν συνιστά τεκμήριο της ανθρωποφαγικής και αντισυναδελφικής συμπεριφοράς τι συνιστά; αλλιως ας μας απαντήσουν: αν προϋπηρεσία μετά από ασεπ και αποδεδειγμένα καθαρή-αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, το οποίο έχω πει στο παρελθόν πως είναι προβληματικό  καισυζητήσιμο-αν λοιπόν έχουν αντίρρηση να πριμοδοτηθεί αρκετά η προϋπηρεσία όσων έχουν  ασεπ ;) 8)

Το έχω πει και το ξανά λέω. Όλοι εσείς με τις μεγάλες προϋπηρεσίες είχατε τη δυνατότητα να ξεκινήσετε , να τις αποκτήσετε γιατι υπήρχε ο ωρομίσθιος με τις 11 ωρες, απο εκει ξεκινήσατε πολλοί. Πέραν απο αυτό κλείδωσαν οι πινάκες και κάθε χρόνο δούλευαν οι ίδιοι και οι ιδιοι. Δεν υπήρχε δυνατότητα να εμπλακεί κάποιος με την εκπαίδευση και βεβαία δεν έγινε ασεπ ξανά για να πάρει κάποιος μόρια και να είναι στον πινάκα με την ελπίδα οτι θα τον καλέσουν κάποια στιγμη και θα κάνει την πολυπόθητη αρχή. Μιλάμε όλοι για τις προϋπηρεσίες και το αν θα πρέπει να ειναι διπλάσιες στα δυσπρόσιτα , και σωστά το κουβεντιάζετε , αλλα δεν μιλάει κανείς για το αν θα έχει κάποιος νέος άνθρωπος την δυνατότητα που εσείς και εγώ είχαμε και μας δίνει τώρα πλέον την άνεση να μιλάμε-κρίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Eπρεπε να δουλεύουν ως αναπληρωτές ο ΑΣΕΠίτες; NAI
Προηγήθηκαν όλοι; OXI, γιατί κάποιοι χωρίς επιτυχία, είχαν ήδη προυπηρεσία.
Επρεπε να γίνονται διορισμοί 100% από ΑΣΕΠ; NAI 
Εγιναν; OXΙ
Επομένως κάποιοι όχι μόνο δε διορίσθηκαν λόγω της καταστρατήγησης, αλλά δεν πήγαν κι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το έχω πει και το ξανά λέω. Όλοι εσείς με τις μεγάλες προϋπηρεσίες είχατε τη δυνατότητα να ξεκινήσετε , να τις αποκτήσετε γιατι υπήρχε ο ωρομίσθιος με τις 11 ωρες, απο εκει ξεκινήσατε πολλοί. Πέραν απο αυτό κλείδωσαν οι πινάκες και κάθε χρόνο δούλευαν οι ίδιοι και οι ιδιοι. Δεν υπήρχε δυνατότητα να εμπλακεί κάποιος με την εκπαίδευση και βεβαία δεν έγινε ασεπ ξανά για να πάρει κάποιος μόρια και να είναι στον πινάκα με την ελπίδα οτι θα τον καλέσουν κάποια στιγμη και θα κάνει την πολυπόθητη αρχή. Μιλάμε όλοι για τις προϋπηρεσίες και το αν θα πρέπει να ειναι διπλάσιες στα δυσπρόσιτα , και σωστά το κουβεντιάζετε , αλλα δεν μιλάει κανείς για το αν θα έχει κάποιος νέος άνθρωπος την δυνατότητα που εσείς και εγώ είχαμε και μας δίνει τώρα πλέον την άνεση να μιλάμε-κρίνουμε.
αφού δεν υπήρχαν θέσεις και ούτε υπάρχουν, πως θα έχουν αυτή την ευκαιρία? Μόνο αν φυγουν από μπροστά άλλοι, ή κόβοντας στην σειρά. Προσωπικά λέω να φύγουν οι προυπηρεσίες πριν από επιτυχία ΑΣΕΠ (με τις γνωστές εξαιρέσεις, πίνακες Γ ειδική αγωγή κ.α.)
Eπρεπε να δουλεύουν ως αναπληρωτές ο ΑΣΕΠίτες; NAI
Προηγήθηκαν όλοι; OXI, γιατί κάποιοι χωρίς επιτυχία, είχαν ήδη προυπηρεσία.
Επρεπε να γίνονται διορισμοί 100% από ΑΣΕΠ; NAI 
Εγιναν; OXΙ
Επομένως κάποιοι όχι μόνο δε διορίσθηκαν λόγω της καταστρατήγησης, αλλά δεν πήγαν κι αναπληρωτές.
Σωστά. Και την θέση τους την πήραν όχι οι προηγούμενοι ΑΣΕΠίτες, αφού απαντάς ναι στην πρώτη ερώτηση, αλλά βυσματικές προυπηρεσίες που επι το πλείστον έχουν ήδη διοριστεί. ΚΑι επειδή οι επιτυχόντες 2008 (λίγοι) δεν φτάνουν να χτυπήσουν αυτούς που πρόλαβαν και μπήκαν (στη θέση τους) προσπαθούν να εκτοπήσουν τους παλιότερους επιτυχόντες, για την ακρίβεια να τους αντικαταστήσουν όπως ορίζει ο Αρσένης.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αφού δεν υπήρχαν θέσεις και ούτε υπάρχουν, πως θα έχουν αυτή την ευκαιρία? Μόνο αν φυγουν από μπροστά άλλοι, ή κόβοντας στην σειρά.

Νομίζω οτι δεν είναι θέμα θέσης αλλά ευκαιρίας , την ευκαιρία που όλοι είχαμε...

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Σωστά. Και την θέση τους την πήραν όχι οι προηγούμενοι ΑΣΕΠίτες, αφού απαντάς ναι στην πρώτη ερώτηση, αλλά βυσματικές προυπηρεσίες που επι το πλείστον έχουν ήδη διοριστεί. ΚΑι επειδή οι επιτυχόντες 2008 (λίγοι) δεν φτάνουν να χτυπήσουν αυτούς που πρόλαβαν και μπήκαν (στη θέση τους) προσπαθούν να εκτοπήσουν τους παλιότερους επιτυχόντες, για την ακρίβεια να τους αντικαταστήσουν όπως ορίζει ο Αρσένης.
[/quote]

Οι επιτυχόντες του 08 θέλουν να ξεχάσουν ότι προηγούνται οι αδικημένοι των προηγούμενων ΑΣΕΠ.
Δεν πάει έτσι όμως.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω οτι δεν είναι θέμα θέσης αλλά ευκαιρίας , την ευκαιρία που όλοι είχαμε...
την ευκαιρία η δημιουργείς λίγο κι εσύ...δηλαδή μπήκες με τα μόρια του ασεπ στον πίνακα αναπληρωτών...βάλε ναι σε όλα στο κουτάκι και μειωμένου ;) κι ας πας να μείνεις στο ξερόνησο Δηλαδή λες για το 11ωρο...ναι 11ωρο που; στην Αθήνα; άμα έβαζα Αθήνα ωρομίσθιος όταν πρωτοπέτυχα ασεπ και πρωτομπήκα στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων (2007) θα ήμουν τώρα άνεργος....είπα θα πάω να κάνω το ....παξιμάδι...και το έκανα.....επαναλήφθηκε και δεύτερη χρονιά με συστηματικό κυνήγι δυσπρόσιτων (έψαξα, έμαθα που έχει στον κλάδο μου πολλές αποχωρίσεις, μεταθέσεις ,αποσπάσεις...ξαναέδωσα και πέτυχα το 08) ξανά μανά τα ίδια και είμαι 7 χρόνια σταξερόνησα...δηλαδή κάπως έτσι....τα τελευταία χρόνια βλέπω παρακάμπτονται πολλοί στους πίνακες όταν καλεί αναπληρωτές λόγω πολλών αρνήσεων...μήπως να το έκανες έτσι...βέβαια δεν ξέρω σε ποιον κλάδο είσαι και τι ζήτηση έχετε,πάντως δεν ανήκω σε κλάδο με μαζικές προσλήψεις....και σε εμένα δύσκολα...να φανταστείς πέρυσι ενώ έβαλα ναι σε όλα πλήρους και μειωμένου δεν δούλεψα...γιατί πήρε 10 άτομα όλα κιόλα στο κλάδο μου κι ας ήμουν  17 θέσεις πιο κάτω... :(

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
την ευκαιρία η δημιουργείς λίγο κι εσύ...δηλαδή μπήκες με τα μόρια του ασεπ στον πίνακα αναπληρωτών...βάλε ναι σε όλα στο κουτάκι και μειωμένου ;) κι ας πας να μείνεις στο ξερόνησο Δηλαδή λες για το 11ωρο...ναι 11ωρο που; στην Αθήνα; άμα έβαζα Αθήνα ωρομίσθιος όταν πρωτοπέτυχα ασεπ και πρωτομπήκα στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων (2007) θα ήμουν τώρα άνεργος....είπα θα πάω να κάνω το ....παξιμάδι...και το έκανα.....επαναλήφθηκε και δεύτερη χρονιά με συστηματικό κυνήγι δυσπρόσιτων (έψαξα, έμαθα που έχει στον κλάδο μου πολλές αποχωρίσεις, μεταθέσεις ,αποσπάσεις...ξαναέδωσα και πέτυχα το 08) ξανά μανά τα ίδια και είμαι 7 χρόνια σταξερόνησα...δηλαδή κάπως έτσι....τα τελευταία χρόνια βλέπω παρακάμπτονται πολλοί στους πίνακες όταν καλεί αναπληρωτές λόγω πολλών αρνήσεων...μήπως να το έκανες έτσι...βέβαια δεν ξέρω σε ποιον κλάδο είσαι και τι ζήτηση έχετε,πάντως δεν ανήκω σε κλάδο με μαζικές προσλήψεις....και σε εμένα δύσκολα...να φανταστείς πέρυσι ενώ έβαλα ναι σε όλα πλήρους και μειωμένου δεν δούλεψα...γιατί πήρε 10 άτομα όλα κιόλα στο κλάδο μου κι ας ήμουν  17 θέσεις πιο κάτω... :(
Εεβαζαν το κουτάκι, αλλά δεν τους έπαιρναν, για τους φιλολόγους μιλάμε, με ψηλό ΑΣΕΠ 2006 και χαμηλότερο του 08 δεν πήγαινες ούτε ωρομίσθιος στα νησάκια. Με ψηλό ΑΣΕΠ 08 επίσης, γιατι όλους αυτούς τους προσπέρασαν οι βυσματικες προϋπηρεσίες. Σε άλλους κλάδους μπορεί και να γινόταν, στους φιλολόγους αυτός ειναι ο κανόνας. Όλοι εμείς βάζαμε κουτάκια, αλλά άλλοι πήγαιναν με τροπο χωρίς προηγούμενο κόπο (ΑΣΕΠ).

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Portokali, αν επιτρέπεται τι ειδικότητα είσαι; Σε μας τους ΠΕ 02, αν είχες ψηλό ΑΣΕΠ το 2005 πήγαινες αναπληρωτής. Οι περιςςοτεροι απο αυτούς έχουν διοριςτει. Αν είχες ψηλό ΑΣΕΠ 2006 οι περισσότεροι πήγαν για 2 χρόνια ωρομισθία  και αναπλήρωση και με τη μείωση ωραρίου δε δουλεύουν απο το 2013 περίπου. Με ψηλό ΑΣΕΠ 2006 και χαμηλότερο 2008 πάλι απ έξω. Αν κάποιος εχει ψηλό ΑΣΕΠ 2008 χωρίς 2006 πάλι έμεινε απ έξω. Γιατι όλους αυτούς τους προσπέρασαν βυσματικες προϋπηρεσίες. Επίσης μπροστά στον πίνακα των ΠΕ02 ειναι και καμιά 100ια απο ιδιωτικά χωρίς ΑΣΕΠ κανένας τους. Αν δεν μπει προϋπόθεση ΑΣΕΠ και πριμοδοτηθεί πολυ η προϋπηρεσία θα διοριστούν όλοι αυτοί και κανένας ΑΣΕΠ ούτε καν βυσματικη μεγάλη προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν μπει ασεπ και πριμοδοτηθεί η προϋπηρεσία ;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Είπαμε, η προϋπηρεσία μπορεί να ειναι κριτήριο αλλά οχι βασικό.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Είπαμε, η προϋπηρεσία μπορεί να ειναι κριτήριο αλλά οχι βασικό.

Συμφωνούμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.