*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041902 φορές)

0 μέλη και 41 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Αυτό που η ολμε και γενικώς όσοι είναι υπέρ της προϋπηρεσίας προασπίζεται 24-30μηνο χωρίς κουβέντα για τους εναπομείναντες αδιόριστους διοριστέους του 40% ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑ. Τόσα χρόνια μετά το έγκλημα που έγινε στη χώρα μας βλέπουμε να διορίζονται 24μηνα κλπ σε ειδικότητες που έχουν εξαντληθεί οι διοριστέοι τους και τίποτα από αδιόριστους διοριστέους 60-40. Το 60% πάει πακέτο με το 40% (ενιαίος πίνακας διορισμών). Κι αν αυτή τη στιγμή πχ υποτίθεται ότι πλέον καταργήθηκε το 40% λόγω στε, τότε θα έπρεπε να αυξηθούν οι θέσεις των εναπομεινάντων αδιόριστων διοριστέων 60% για τις ειδικότητες που έχουν υπόλοιπα και φυσικά να μη γίνουν διορισμοί ούτε από 24μηνο-30μηνο. Τα ξέρει αυτά η ολμε; Αλλά, τι λέω, αυτά που λέω δεν αφορούν βασικές ειδικότητες...  :P


Επιτελους καποιος που ξερει την αληθεια.Γιατι εμενα,οποτε γραγω εδω , κανεις δεν με ακουει επειδη δεν ειμαι βασικη ειδικοτητα.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Της ειδικής αγωγής είναι δίκαιο να διοριστούν στην ειδική αγωγή και όχι στη γενική!Φυσικά τα μόριά τους να μην μεταφερθούν στη γενική!Πρέπει να καταλάβουν ότι κουραστήκαμε πολύ να πετύχουμε στον ΑΣΕΠ.Μάλιστα οι περισσότεροι από εμάς χωρίς να πάμε σε φροντιστήρια αλλά με προσωπικό διάβασμα!!!Και ας μη ξεχνάμε ότι της ειδικής στα χρόνια της κρίσης δούλεψαν με ΕΣΠΑ μΑΖΕΎΟΝΤΑς τεράστιες προυπηρεσίες ενώ εμείς μείναμε άνεργοι!!!

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρα ας μην κάνουμε εμφύλιο άτομα σαν κι εμάς... σεβασμός σε όλους τους ΑΣΕΠ γενικής (για τη γενική) κ στα προσόντα και την προϋπηρεσία της Ειδικής (για την Ειδική)

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Άρα ας μην κάνουμε εμφύλιο άτομα σαν κι εμάς... σεβασμός σε όλους τους ΑΣΕΠ γενικής (για τη γενική) κ στα προσόντα και την προϋπηρεσία της Ειδικής (για την Ειδική)

Κάτι άλλο τώρα...πως θα σας φαινόταν η προσμέτρηση επιτυχίας σε ΑΣΕΠ και στους πίνακες Ειδικής; Πέραν των προσόντων και της προυπηρεσίας; Η εξέταση στο γνωστικό και στα παιδαγωγικά δεν χρειάζονται και στην Ειδική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Κάτι άλλο τώρα...πως θα σας φαινόταν η προσμέτρηση επιτυχίας σε ΑΣΕΠ και στους πίνακες Ειδικής; Πέραν των προσόντων και της προυπηρεσίας; Η εξέταση στο γνωστικό και στα παιδαγωγικά δεν χρειάζονται και στην Ειδική;

Κοίτα επειδή το τραβάς και δεν θες ανακωχή, θα σου απαντήσω. Α) αν υπήρχε ΑΣΕΠ ειδικής όπως φτιάχτηκε για την πρωτοβάθμια και με πέρασες στο γραπτό αύριο κιόλας να μετρήσει. Β) Για το γνωστικό τώρα από Φιλολογικό Αθηνών προσωπικά δεν έχω καμία ανασφάλεια. Τώρα αν εσύ είσαι κανένα ΦΠΨ επαρχιακής κωμόπολης, νιώθεις ανασφάλεια και θες να δώσεις γνωστικό κανένα πρόβλημα. Παίξε και quizdom αν θέλεις.

Αν το κόψεις, το κόβω. Αν συνεχίσεις, συνεχίζω.

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ρε συναδελφοι ειρηνη υμιν!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ελεος.............οι διορισμοι θα ειναι απο ελαχιστοι εως μηδενικοι. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ........αλλα και οσοι διοριστουν απ τους ελαχιστους....θα ξεκινησουν με 660 ευρω και θα παρακαλανε να βρεθουν σε ξερονησι της παραμεθοριου για να παρουν 100 παραπανω.....θα διακτινιστουν μεταξυ 2-3 σχολειων για να συμπληρωσουν ωραριο (σκεφτειτε οργανικη ΑΓΙΟ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟ και 2 φορες τη βδομαδα να πεταγεσαι και μεχρι ΛΗΜΝΟ).....αυτα πρεπει να αγωνιστουμε καποτε ν αλλαξουν. Αν διαβασει κανεις τις μαχες στο forum θα αναρωτηθει?????? πρεπει να παιρνουν πολλα λεφτα και σφαζονται ετσι....(ειναι πολλα τα λεφτα αρη που ελεγε και ο καλογηρου). Ηρεμηστε................

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Κοίτα επειδή το τραβάς και δεν θες ανακωχή, θα σου απαντήσω. Α) αν υπήρχε ΑΣΕΠ ειδικής όπως φτιάχτηκε για την πρωτοβάθμια και με πέρασες στο γραπτό αύριο κιόλας να μετρήσει. Β) Για το γνωστικό τώρα από Φιλολογικό Αθηνών προσωπικά δεν έχω καμία ανασφάλεια. Τώρα αν εσύ είσαι κανένα ΦΠΨ επαρχιακής κωμόπολης, νιώθεις ανασφάλεια και θες να δώσεις γνωστικό κανένα πρόβλημα. Παίξε και quizdom αν θέλεις.

Αν το κόψεις, το κόβω. Αν συνεχίσεις, συνεχίζω.
Δεν τίθεται θέμα ανακωχής, γιατί δεν θα κριθεί από αυτό το φόρουμ ο τρόπος διορισμού.
 Καμία διάθεση σύγκρουσης.
Απλά βάζω κάποια θέματα στο τραπέζι. Πρέπει να είιμαστε έτοιμοι, γιατί να είστε σίγουροι ότι κάποιοι θα τα βάλουν.
Δεν είμαι φιλόλογος, έχω δώσει τρεις ΑΣΕΠ, έχω δύο μεταπτυχιακά και προυπηρεσία. Μέχρι να δω την απόφαση για τους διορισμούς δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 07:27:41 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Εντάξει για την ΟΛΜΕ είπαμε αρκετά, δεν μιλήσαμε όμως για την ΔΟΕ. Από άρθρο της 22-04.2015 του news.gr:

Το news.gr  επικοινώνησε με τον Πρόεδρο της ΔΟΕ ο οποίος και δήλωσε ότι η θέση της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας έχει εκφραστεί μέσα από το υπόμνημά της και δεν αλλάζει. «Πιστεύουμε ότι πρέπει να μείνει το 60-40» δήλωσε ο κ. Κικινής υπογραμμίζοντας ότι ένα σύστημα τύπου ΑΣΕΠ όπου εκτός του βασικού πτυχίου θα προσμετρούνται και διάφορα άλλα όπως μεταπτυχιακά και κοινωνικά κριτήρια θα μας βρει απόλυτα αντίθετους.
 
Θυμίζουμε ότι σύμφωνα με τα όσα δήλωσαν στελέχη του Υπουργείου Παιδείας σε εκπροσώπους Συλλόγων Αθμιας και Βθμιας το Μάρτιο, στο επόμενο διάστημα θα υπάρξει διαβούλευση με τη ΔΟΕ και την ΟΛΜΕ για το θέμα του τρόπου διορισμών στη βάση της ενιαίας λίστας διορισμών.


Εδώ βλέπουμε μεγάλη διαφοροποίηση από την ΟΛΜΕ. Αυτοί είναι υπέρ του ΑΣΕΠ; Δεν καταλαβαίνω πως εννοούν το 60-40....
Τι εννοούν όχι στα μεταπτυχιακά και κοινωνικά κριτήρια. Αφού στην κατάταξη του ΑΣΕΠ έχουν προσμετρήσει τα μεταπτυχιακά και η προϋπηρεσία. Εκτός αν εννοούν τον καθαρό γραπτό ΑΣΕΠ προσαυξημένο με τον βαθμό του πτυχίου. Πιστεύω ότι η ΔΟΕ δεν θα κατέβει με αυτή την πρόταση διότι έχει καταλάβει πλέον ότι δεν στέκει νομικά. Θα προτείνει έναν πίνακα με προσμέτρηση ΑΣΕΠ, προϋπηρεσίας και βαθμού πτυχίου.

Εν πάση περιπτώσει ωραία σύμπνοια μεταξύ των αιρετών μας θα υπάρχει στην επιτροπή που θα μας εκπροσωπήσουν.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Απλά βάζω κάποια θέματα στο τραπέζι. Πρέπει να είιμαστε έτοιμοι, γιατί να είστε σίγουροι ότι κάποιοι θα τα βάλουν.

Παρομοίως...
Καλό διορισμό για τα προσόντα σου, χωρίς την παραμικρή ειρωνεία.
Δεν μπορώ να ευχηθώ το ίδιο για την δικαστική απόφαση. Μάλλον εγώ και οι δικοί μου θα την προσβάλουμε νομικά αν επηρεάσει την Ειδική.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Η απόφαση αφορά στο διορισμό στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Η απόφαση αφορά στο διορισμό στη γενική.

Όχι, η απόφαση ως έχει επηρεάζει τόσο εμάς της Ειδικής όσο και τα παιδιά της γενικής που πέτυχαν σε προηγούμενους ΑΣΕΠ. Μακάρι να είχες δίκιο και να μην ερχόμασταν σε ρήξη ούτε εδώ ούτε στο μέλλον στα δικαστήρια, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα γίνουν και τα δύο. Άποψή μου είναι ότι κινηθήκατε μόνοι και εναντίον όλων των άλλων. Πολλοί δε από τους δικούς σου έπεσαν σε χυδαίες συκοφαντίες για να αντιμετωπίσουν την κατακραυγή.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Δεν κατανοώ το σκεπτικό σου.
Αναφέρομαι σε όσους έκαναν προσφυγή το 2007 για το διαγωνισμό του 2006.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 07:26:52 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Δεν κατανοώ το σκεπτικό σου.
Εγώ έκανα μόνη μου προσφυγή το 2007 για το διαγωνισμό του 2006.

Άρα αν δεν έχεις επιτυχία 2008 μηδενίζονται τα υπόλοιπα. Έτσι λέει το ΣΤΕ, πάνω στη λογική αδυναμίας σύγκρισης επιδόσεων και αυτό θα γίνεται από εδώ και εμπρός για όσους δεν το έχουν καταλάβει, ο εκάστοτε διαγωνισμός θα μηδενίζει το κοντέρ. Αυτό λέει στην ουσία και ο ν. Αρσένη και Διαμαντοπούλου. Ακόμη και αν πετύχει η δική σου προσφυγή πιθανόν να είναι ευάλωτη από αυτή των επόμενων του 2008. Επίσης αν πετύχει πάλι πιθανόν να αφορά μόνο εσένα. Δεν ξέρω, δες τον δικηγόρο σου για πιο αναλυτικά.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Aρκετοί θα ήταν διοριστέοι εάν δεν γινόταν καταστρατήγηση του 100%. Δεν μπορούν να προσφύγουν όλοι οι επιτυχόντες ανεξαιρέτως, επειδή έχουν απλά επιτυχίες σε κάποιους ΑΣΕΠ.
Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 07:26:00 μμ από marias »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 703
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.