*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041852 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Προ ολίγου δημοσιογράφος του Α ανέφερε ότι το ΔΝΤ ζητά ανάκληση διορισμών από τον Τσίπρα. Δε γνωρίζω την εγκυρότητα της πηγής, όμως εδώ μεταφέρουμε πληροφορίες και αυτή την πληροφορία έχω. Ελπίζω να μην ισχύσει κάτι τέτοιο και δή σε Υγεία και Παιδεία, που είπε ο Τσίπρας χθες ότι θεωρεί μείζονος σημασίας τομείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Δεν είναι σαφές για ποιους διορισμούς πρόκειται. Οι διορισμοί που θα γίνουν σε αθμια και βθμια είναι μέσα στα συμφωνηθέντα με τους δανειστές στο προηγούμενο διάστημα. Η κυβέρνηση μοίρασε αυτούς τους διορισμούς και συγκεκριμένα το συνολικό αριθμό τους όπως αυτή έκρινε...

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά, έστειλα ένα μέηλ στον Κορδή που του ζητάω να ενημερώσει για τελικό αριθμό συνταξιοδοτήσεων και του γράφω για τα ζητήματα που μας ταλανίζουν, όχι απλώς απασχολούν. Περιμένω απάντηση και τη γνωστοποιώ. Χρειάζεται πίεση...κι όχι μόνο γκρίνια...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Τι δουλειά έχει το ΕΚΑΒ με την εκπαίδευση??? Λάθος παραδείγματα...

έχεις δίκιο, εμείς ήμαστε μια κατηγορία μόνη μας, δεν έχουμε σχέση με κανένα άλλο

πως το έλεγε ο πασάς, "ε ρε απόλυτη εφαρμογή ΣΤΕ που χρειάζεται"
έτσι σαν καλτσόν να μας εφαρμοστεί να νιώσουμε εκπαιδευτικοί

όσο για το ΕΚΑΒ έχει άμεση σχέση, ξέρεις πόσους συναδέλφους ξέρω που έχουν κολλήσει και όταν διαβάζουν ΑΣΕΠ εννοούν τον γραπτό διαγωνισμό; ένα σωρό. Γραπτό διαγωνισμό θέλουν τα παιδιά αλλά γραπτό διαγωνισμό δεν βλέπουν, παρόλα αυτά συνεχίζουν την καραμέλα. Αν αυτό δεν χρήζει ψυχιατρικής αντιμετώπισής τότε τι; Ε ρε ΕΚΑΒ που θέλουν ορισμένοι.

Όσο για αυτά που λες Πασά, φυσικά και να ισχύσουν ΟΛΑ όσα ισχύουν και για τους υπόλοιπους διαγωνισμούς του δημοσίου από ΑΣΕΠ, ποιος νομίζεις ότι είσαι και θέλεις εσύ να διαφέρεις από τους άλλους; και φυσικά και από ιδιωτικό τομέα και φυσικά και εντοπιότητα και φυσικά και ότι άλλο προβλέπεται από τον ΑΣΕΠ (ναι το συμβούλιο, όχι τον γραπτό διαγωνισμό).

Αλήθεια ξέρει κάποιος πότε είναι να γίνει ο επόμενος γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς ? και μετά μου λες ότι δεν έχει σχέση το ΕΚΑΒ.... :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Προ ολίγου δημοσιογράφος του Α ανέφερε ότι το ΔΝΤ ζητά ανάκληση διορισμών από τον Τσίπρα. Δε γνωρίζω την εγκυρότητα της πηγής, όμως εδώ μεταφέρουμε πληροφορίες και αυτή την πληροφορία έχω. Ελπίζω να μην ισχύσει κάτι τέτοιο και δή σε Υγεία και Παιδεία, που είπε ο Τσίπρας χθες ότι θεωρεί μείζονος σημασίας τομείς.

Όχι μόνο δε θα κάνουν διορισμούς (προσωπική εκτίμηση), αλλά ετοιμάζονται να προσλάβουν μέσω ΟΑΕΔ. Συγκεκριμένα, η διοικητής του ΟΑΕΔ είπε ότι θα ανοικοινωθούν προσεχώς προγράμματα σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας. Και μη μου πείτε ότι αναφέρεται σε ψυχολόγους και ειδική αγωγή μόνο!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όπως και να έχει, όμως, όσοι διορισμοί γίνουν, πρέπει να γίνουν με τον τρόπο που υποδεικνύει το ΣτΕ.
Καλές είναι τέτοιες υπενθυμίσεις, επειδή μπορεί να "ξεχαστούν" και να αποφασίσουν όπως τους βολεύει!

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Από τη στιγμή που θα διοριστούν κι οι εναπομείναντες διοριστέοι του 2008, πως υποθέτετε ότι θα γίνουν οι υπόλοιποι διορισμοί;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Από τη στιγμή που θα διοριστούν κι οι εναπομείναντες διοριστέοι του 2008, πως υποθέτετε ότι θα γίνουν οι υπόλοιποι διορισμοί;

μα φυσικά με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ το 2016...ή το 2017 ή το 2018 ; ...ας πού,ε 20XX δεν μπορεί να είναι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
μα φυσικά με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ το 2016...ή το 2017 ή το 2018 ; ...ας πού,ε 20XX δεν μπορεί να είναι λάθος.

Αναφέρομαι στο σχολικό έτος 2015-2016. Θα διοριστούν οι ΦΕΚίτες, άντε 400-500. Με ποιά κριτήρια θα διορίσουν περίπου άλλους τόσους;

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι μόνο δε θα κάνουν διορισμούς (προσωπική εκτίμηση), αλλά ετοιμάζονται να προσλάβουν μέσω ΟΑΕΔ. Συγκεκριμένα, η διοικητής του ΟΑΕΔ είπε ότι θα ανοικοινωθούν προσεχώς προγράμματα σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας. Και μη μου πείτε ότι αναφέρεται σε ψυχολόγους και ειδική αγωγή μόνο!

Αυτό δεν πρέπει να επιτραπεί και πρέπει να αντιδράσουμε, αν τολμήσουν να το προκηρύξουν. Εκπαιδευτικοί με 430 ευρώ? Και μέσω ΟΑΕΔ? Τότε τι λόγο ύπαρξης έχει το ΥΠΕΠΘ? Αφήστε που μετά θα γίνει μόνιμη κατάσταση και θα δουλεύουν όσοι ,ΣΟΥΠΕΡ ΤΥΧΕΡΟΙ προσληφθούν,  για 5 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιοι να αντιδράσουν evangelia77; Οι επιτυχόντες του 2008, οι επιτυχόντες του 2006, οι επιτυχόντες του 2004, οι επιτυχόντες του 2002 ή οι έχοντες μόνο προϋπηρεσία; Θα καταφέρουν να συνεννοηθούν, για να αντιδράσουν; Ή αναφέρεσαι στους συλλόγους ΠΕΑΕ και ΠΕΑΔ; Μακάρι κάποιος από τους δύο συλλόγους να το στηλιτεύσει.
        Αλλά όπως είπε και ένας υφυπουργός Παιδείας πρέπει να δουλέψουν τόσο οι μακροχρόνια άνεργοι όσο και οι νέοι μέχρι 30 χρονών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 04:14:20 μμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος cf02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να προσμετρηθεί η ανεργία τους φετινούς αναπληρωτές;;; :o

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
έχεις δίκιο, εμείς ήμαστε μια κατηγορία μόνη μας, δεν έχουμε σχέση με κανένα άλλο

πως το έλεγε ο πασάς, "ε ρε απόλυτη εφαρμογή ΣΤΕ που χρειάζεται"
έτσι σαν καλτσόν να μας εφαρμοστεί να νιώσουμε εκπαιδευτικοί

όσο για το ΕΚΑΒ έχει άμεση σχέση, ξέρεις πόσους συναδέλφους ξέρω που έχουν κολλήσει και όταν διαβάζουν ΑΣΕΠ εννοούν τον γραπτό διαγωνισμό; ένα σωρό. Γραπτό διαγωνισμό θέλουν τα παιδιά αλλά γραπτό διαγωνισμό δεν βλέπουν, παρόλα αυτά συνεχίζουν την καραμέλα. Αν αυτό δεν χρήζει ψυχιατρικής αντιμετώπισής τότε τι; Ε ρε ΕΚΑΒ που θέλουν ορισμένοι.

Όσο για αυτά που λες Πασά, φυσικά και να ισχύσουν ΟΛΑ όσα ισχύουν και για τους υπόλοιπους διαγωνισμούς του δημοσίου από ΑΣΕΠ, ποιος νομίζεις ότι είσαι και θέλεις εσύ να διαφέρεις από τους άλλους; και φυσικά και από ιδιωτικό τομέα και φυσικά και εντοπιότητα και φυσικά και ότι άλλο προβλέπεται από τον ΑΣΕΠ (ναι το συμβούλιο, όχι τον γραπτό διαγωνισμό).

Αλήθεια ξέρει κάποιος πότε είναι να γίνει ο επόμενος γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς ? και μετά μου λες ότι δεν έχει σχέση το ΕΚΑΒ.... :o

Kinigeros συμφωνούμε οτι διαφωνούμε νομίζω , δεν απάντησες όμως σε αυτό που σου έθεσα, θέλετε να μετρά η προϋπηρεσία σας αφοί αποκτήθηκε απο διαγωνισμό αλλα και να μην γίνει καινούριος????? αυτό δε λέγεται ισονομία και ίσες ευκαιρίες... απάντησε μου σε αυτό.
Θέλετε λύση? φέτος να διορίσει τους 300-400 διοριστέους που απομένουν απο το 2008, κανείς δε διαφωνεί σε αυτό νομίζω. Του χρόνου να προκηρύξει διαγωνισμό ( Σάββατο και Κυριακή )και να μετρά πλέον μόνο αυτός. Να δοθεί άδεια σε όσους εκπαιδευτικούς θα δώσουν ΑΣΕΠ και είνα μακριά απο εξεταστικό κέντρο , παρασκευή και δευτέρα και όσοι είναι ακόμα ποιο μακριά, βάλε και καράβι, άδεια πέμπτη παρασκευή δευτέρα τρίτη απο το υπουργείο, δε νομίζω να διαλυθούν τα σχολεία για 4 μέρες άμα είναι να το λύσουμε με αυτόν τον τρόπο. Όποιος πάει και γράψει, ότι γράψει έγραψε, και να τα μετρήσουν ΟΛΑ τα πάντα. Ένας πίνακας, οι πρώτοι να διορίζονται και οι υπόλοιποι αναπληρωτές.

Υ.Γ1 Μη ράβουμε και κόβουμε κουστούμι στα μέτρα μας, γιατι όλοι αυτό κάνουμε-νετε-(νω). Δώστε προτείνεται λύση που να κοιτάει το σύνολο και όχι την ατομική μας πάρτη.

Υ.Γ.2 Ναι ΕΚΑΒ χρειάζονται πολλοί .. και δε το ξέρουν..και εδώ συμφωνούμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 05:02:11 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ίσες ευκαιρίες είναι και οι προσλήψεις με πριμοδότηση προσόντων... 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.