*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042447 φορές)

0 μέλη και 37 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ας βάλουμε και το τεστ δεξιοτήτων που είχε γίνει παλιά, διαδικασία ΑΣΕΠ δεν ήταν αν δε κάνω λάθος???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρώτον δε πήγα Φροντιστηριο για ΑΣΕΠ . δεύτερον και στις πανελλαδικές το ίδιο πρόβλημα υπάρχει δεν είδα να μην πετυχαίνουν τα παιδιά αυτών των περιοχών ! Χωρίς ΑΣΕΠ οι νέοι δεν έχουν ελπίδες και ναι τότε μπορούν να πουν τους παλιούς παρτακιδες γιατι μόνο αυτοί έχουν προϋπηρεσία . Άρα οι νέοι ας περιμένουν του Αγίου ποτέ να διορισθούν ! Και φυσικά πίνακας μόνο με προϋπηρεσία εχει ως αποτέλεσμα να διορίζονται οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί και οι άλλοι έχει ο θεός !

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Μπορεί να επικρατήσει ηρεμία και σύνεση;Όλοι δικαιούμαστε κάτι καλύτερο αλλά στην τελική ποιος ευθύνεται για όλα;Για σκεφτείτε λίγο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Και ο kinegiros δεν απαντά... και όσο δεν απαντά ας κάνω μια υπόθεση. Χμμ έχουμε και λέμε, μαθηματικός ειδικής αγωγής διορίστηκε με 24μηνο ή 30 μηνο, κανα χρόνο μακριά (κι αν πήγε) και μετά μετάθεση στο σπιτάκι του. Πέφτω έξω;;
Και μετά κάνουμε κήρυγμα στους υπόλοιπους, άμα έχεις θράσος..

Μάλιστα, και ας πούμε ότι έχεις δίκιο, που δεν έχεις εκτός από την ειδικότητα. Μην κρίνεις, εξ ιδίων, τα αλλότρια, εμένα δεν με ξέρεις, αν έχεις στο μυαλό σου τον εαυτό σου ή τους φίλους σου μείνε εκεί, Εγώ δεν γράφω για να κάνω κήρυγμα, λύσεις σε πρόβλημα προτείνω, τι σχέση έχει εγώ που δουλεύω ή δεν δουλεύω? καταθέτω επιχειρήματα, εσύ τι καταθέτεις; υπονοούμενα και λάσπη ? δεν σου αρέσει η εντοπιότητα πες το και τεκμηρίωσε την άποψη σου. Μπορείς; Αν ναι γιατί δεν το κάνεις και επιτίθεσθε προσωπικά προσπαθώντας να μειώσεις την προσωπικότητα μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Μπορεί να επικρατήσει ηρεμία και σύνεση;Όλοι δικαιούμαστε κάτι καλύτερο αλλά στην τελική ποιος ευθύνεται για όλα;Για σκεφτείτε λίγο.

το ποιος φταίει δεν έχει να κάνει με το τι πρέπει να κάνουμε εμείς

και εμείς ως εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουμε πρόταση δίκαιη ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ και όχι ο καθένας να βγάζει έξω ότι δεν τον συμφέρει προσωπικά όπως κάνουν οι περισσότεροι στο νήμα αυτό. Με την λογική αυτή οι περισσότεροι θα βγουν χαμένοι, αφού όλοι θα ελπίζουν να δικαιωθούν τα δίκαια αιτήματα τους εις βάρος των υπολοίπων.

Εγώ έκανα μια πρόταση που παίρνει υπόψη τους πάντες, νέους παλιούς ασεπίτες ανέργους εργαζόμενους. ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ.
Αν η δυναμική που έχουν οι συνάδελφοι εδώ μέσα, που τώρα διαχέεται αριστερά και δεξιά, επικεντρωθεί σε μια πρόταση συμβιβαστική για όλους τότε έχουμε κερδίσει...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
ας βάλουμε και το τεστ δεξιοτήτων που είχε γίνει παλιά, διαδικασία ΑΣΕΠ δεν ήταν αν δε κάνω λάθος???

μαζί σου, κάποιοι πήγαν και έδωσαν

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Πρώτον δε πήγα Φροντιστηριο για ΑΣΕΠ . δεύτερον και στις πανελλαδικές το ίδιο πρόβλημα υπάρχει δεν είδα να μην πετυχαίνουν τα παιδιά αυτών των περιοχών ! Χωρίς ΑΣΕΠ οι νέοι δεν έχουν ελπίδες και ναι τότε μπορούν να πουν τους παλιούς παρτακιδες γιατι μόνο αυτοί έχουν προϋπηρεσία . Άρα οι νέοι ας περιμένουν του Αγίου ποτέ να διορισθούν ! Και φυσικά πίνακας μόνο με προϋπηρεσία εχει ως αποτέλεσμα να διορίζονται οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί και οι άλλοι έχει ο θεός !

συνάδελφε, δεν μιλάμε για εσένα. Μιλάμε γενικά και για ίσες ευκαιρίες. Όχι δεν περνάει ανάλογο ποσοστό στα νησάκια στις πανελλήνιες από ότι στις μεγαλουπόλεις.
Έβαλα στην πρόταση μου μοριοδότηση ανεργίας καθώς και ιδιωτική προϋπηρεσία, άρα οι νέοι έχουν να παίρνουν.

Επίσης θα σου πω μια ιστορία. Όταν πήρα πτυχίο, πήγα να ψάξω δουλειά σε φροντιστήρια της πόλης μου, ξεκίνησα λοιπόν να κάνω αιτήσεις, όταν πήγα στο φροντιστήριο που πήγαινα (γεμάτος ελπίδες) μου είπε ο ιδιοκτήτης που ήταν και οικογενειακός φίλος ότι πρέπει να ξεκινήσω μόνος μου να δουλέψω να τριφτώ να φτιάξω σημειώσεις να αποκτήσω εμπειρία και μετά βλέπουμε. Συνάδελφε χωρίς δουλειά δεν προχωράς, κάποιοι τα καταφέρνουν και βρίσκουν 1-2 παιδάκια και σιγά σιγά ξεκινούν και κάποιοι όχι.
Το να λέμε όμως ότι η λύση είναι να πας να γράψεις έναν βαθμό για να περάσεις μπροστά από όλους για να διοριστείς αυτά ήταν μια άλλη εποχή. Στον 3848 αυτό πέρασε με την αναγνώριση προϋπηρεσίας και άλλων προσόντων σε τέτοιο βαθμό όπου ο νέος που δεν είχε δουλέψει δεν είχε ελπίδα παρά μόνο αν έπιανε το άριστα. Ειδικά αν λάβεις υπόψη το πλήθος συναδέλφων αναπληρωτών που περιμένουν να γράψουν ασεπ και βάλεις το ελάχιστο των διορισμών που θα γίνονται οι πιθανότητες είναι ελάχιστες για κάποιον νέο.
Γιαυτό προτείνω μοριοδότηση και από ανεργία και ιδιωτική εκπαίδευση συν όλα τα άλλα για να έχει ελπίδα ο νέος απέναντι στους παλαιότερους.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Μάλιστα, και ας πούμε ότι έχεις δίκιο, που δεν έχεις εκτός από την ειδικότητα. Μην κρίνεις, εξ ιδίων, τα αλλότρια, εμένα δεν με ξέρεις, αν έχεις στο μυαλό σου τον εαυτό σου ή τους φίλους σου μείνε εκεί, Εγώ δεν γράφω για να κάνω κήρυγμα, λύσεις σε πρόβλημα προτείνω, τι σχέση έχει εγώ που δουλεύω ή δεν δουλεύω? καταθέτω επιχειρήματα, εσύ τι καταθέτεις; υπονοούμενα και λάσπη ? δεν σου αρέσει η εντοπιότητα πες το και τεκμηρίωσε την άποψη σου. Μπορείς; Αν ναι γιατί δεν το κάνεις και επιτίθεσθε προσωπικά προσπαθώντας να μειώσεις την προσωπικότητα μου;
Βεβαίως και έχει σχέση, δε μπορεί να μην έχεις κουνήσει από το σπίτι σου και να λες βολεψάκια όποιον διορίζεται στα 40 του και θέλει να ζήσει κοντά στην οικογένειά του. Αυτό είναι λάσπη. Τέλος δεν άφησα κανένα υπονοούμενο, μια ερώτηση σου έκανα και δε είχες τα κότσια να απαντήσεις. Όποιος ήθελε έβγαλε τα συμπεράσματά του. Δε θα καταναλώσω άλλο (υποθετικό  :D) μελάνι, δεν αξίζει το όλο θέμα... όσο δεν υπάρχει μπικικίνι δε διορίζεται κανείς μας.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και προϋπηρεσία ιδιωτική να μπει και μοριοδότηση ανεργίας πάλι ένας παλιός θα έχει περισσότερα μόρια ( λόγο ηλικίας ) απο έναν νέο . Αν δεν απορροφηθούν οι παλιοί οι νέοι δύσκολα θα πάρουν σειρά . Ότι έχεις πετύχει και εσυ και εγώ και όλοι μας έχει γίνει γιατι κάποιοι πριν απο εμάς έφυγαν και πήραμε τη σειρά τους ! Εννοώ ότι οι παλιοί συνταξιοδοτήθηκαν άρα διορίστηκε κάποιος στη θέση τους που με τη σειρά του άφησε θέση απο τον ιδιωτικό τομέα και μπήκε ένας νέος και η σειρά συνέχισε πάνω κάτω με αυτόν το ρυθμό . Συνήθως ο  παλιός έχει κάνει κάτι παραπάνω απο έναν νέο .

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Νέος τρόπος διορισμών
« Απάντηση #2935 στις: Ιούνιος 05, 2015, 04:19:25 μμ »
Το νομοσχέδιο πότε περίπου περιμένουμε να βγει και να ψηφιστεί, γιατί ο Ιούνης έχει ήδη μπει. Είχαν πει ότι περιμένουν τις διαπραγματεύσεις με τους δανειστές αλλά και εκεί το πράγμα μάλλον πάει για Σεπτέμβρη...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Βεβαίως και έχει σχέση, δε μπορεί να μην έχεις κουνήσει από το σπίτι σου και να λες βολεψάκια όποιον διορίζεται στα 40 του και θέλει να ζήσει κοντά στην οικογένειά του. Αυτό είναι λάσπη. Τέλος δεν άφησα κανένα υπονοούμενο, μια ερώτηση σου έκανα και δε είχες τα κότσια να απαντήσεις. Όποιος ήθελε έβγαλε τα συμπεράσματά του. Δε θα καταναλώσω άλλο (υποθετικό  :D) μελάνι, δεν αξίζει το όλο θέμα... όσο δεν υπάρχει μπικικίνι δε διορίζεται κανείς μας.

δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο παρά μόνο ότι έχεις θέμα με τα μάτια σου ή με την κατανόηση κειμένου.
Βλέπεις ή μάλλον δεν βλέπεις να έχω γράψει εγώ κάπου "βολεψάκια όποιον διορίζεται στα 40 του και θέλει να ζήσει κοντά στην οικογένειά του".
όχι.... αλλά εσύ έτσι τα μετάφρασες στο μυαλό σου....
επίσης σύμφωνα με το μυαλό σου το ότι δεν σου δίνω προσωπικά μου στοιχεία σε ένα φόρουμ πάει να πει ότι δεν έχω κότσια.... είμαι σίγουρος ότι εσύ έχεις πολλά, αλλά δεν πρόκειται να σου τα ζητήσω συνάδελφε για λόγους που έχουν να κάνουν με τον σεβασμό του άλλου, την ιδιωτικότητα του αλλά και γιατί δεν συγχωρώ συκοφάντες και αν ποτέ βρεθούμε δεν θέλω να είμαι προκατειλημμένος απέναντι σου γιατί είχες μια κακή στιγμή σε ένα φόρουμ.
Οπότε σταματάω και εγώ εδώ την όποια επικοινωνία μαζί σου, βλέπεις δεν αντέχω άλλο κάρβουνο.... ελπίζω κάποια στιγμή στην ζωή σου να βρεις τον δρόμο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 04:36:55 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Για να αλλάξω το λίγο κλίμα θα σας φτιάξω με Μπράτη(πριν λίγο από fb):

Σύμφωνα με τα όσα ανακοίνωσε ο κ.Σκλάβος,σύμβουλος του κ.Κουράκη,στη σημερινή συνάντηση ,το πολυνομοσχέδιο θα δοθεί για διαβούλευση ως την επόμενη Παρασκευή 12 Ιουνίου.
Αν λοιπόν μείνει για 10 μέρες στη διαβούλευση πάμε 22 Ιουνίου, περίπου 5 μέρες μέχρι να κατατεθεί στη Βουλή πάμε 27,10 μέρες να συζητηθεί και να ψηφιστεί πάμε 7 Ιουλίου...μέχρι να δημοσιευθεί πάμε 10 Ιουλίου...μέχρι να βγει η προκήρυξη για αναπληρωτές πάμε 15 Ιουλίου...μέχρι να υποβληθούν οι αιτήσεις πιάσαμε Αύγουστο...πείτε μου εσείς τώρα πότε θα ελεγχθούν χιλιάδες προυπηρεσίες,μεταπτυχιακά και άλλα δικαιολογητικά για να συνταχθούν οι πίνακες...γι αυτό λέω ότι ο Σεπτέμβρης θα ξεκινήσει με χιλιάδες κενά.Δυστυχώς,η σημερινή συνάντηση επιβεβαίωσε αυτό που έγραφα πριν μέρες...κανένα χρονοδιάγραμμα δεν υπάρχει στο υπουργείο για τις υπηρεσιακές μεταβολές μεταβολές.Απολύτως κανένα,όμως...


Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Οι προυπηρεσιες δεν ειναι περασμένες στο συστημα; ??? ???



Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Μιας που λέω για Μπράτη, θυμήθηκα χθες μία αντιπαράθεση με κάποια μέλη...

Από την αντιπαράθεση κατάλαβα ότι η ΔΟΕ με την ΟΛΜΕ έχουν μεγάλη διαφορά στις θέσεις για τους κανόνες διορισμού στο νέο νόμο.

Η ΔΟΕ γνωρίζουμε ότι αρχικά είχε άλλη θέση (60% από πίνακες επιτυχόντων, όπυ υπάρχουν και 40% από πίνακες προϋπηρεσίες). Πλέον σκέφτεται άλλη πρόταση συμβατή με την απόφαση ΣτΕ, χωρίς περισσότερες πληροφορίες.

Η ΟΛΜΕ προς το παρόν έχει τις παλιές θέσεις και άγνωστο αν θα αλλάξει στάση...

Για τα διαδικαστικά θέματα που αναφέρει στην ανακοίνωσή του εμένα το μυαλό μου πάει
1. Σε μεγάλη καθυστέρηση της διαδικασίας και νομίζω ότι δεν θα προλάβουν να ενσωματωθούν σχετικά άρθρα περί διορισμού στο πολυνομοσχέδιο που θα βγει προς διαβούλευση στις 12 Ιουνίου...Μην πω, πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον!
2. Τα διαδικαστικά θέματα πρέπει να έχουν σχέση και με κλήσεις ομάδων ή ατόμων να εκφράσουν την άποψή τους για το θέμα.

Οι προυπηρεσιες δεν ειναι περασμένες στο συστημα; ??? ???
Μιλάμε για έλεγχο αυτών...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 05:43:31 μμ από sikat »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.