*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042006 φορές)

0 μέλη και 40 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Τι πάει να πει 40% όταν ο νόμος δεν το προέβλεπε και ο ασεπ υπήρχε από 1998 εως 2008;



νομος 3255/2004 αρθρο 6 παραγραφος 2
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
γιατί
α) δεν έδωσαν ασεπ και δεν πέρασαν
β) γιατί σε κάποιες ειδικότητες διόριζαν με το σταγονόμετρο
γ)γιατί άλλαξαν πορεία στην ζωή τους και επιλογές
δ)τους ήταν αδιάφορο το καθηγητηλίκι
ε)όταν έκαναν αιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων δεν έβαζαν για ο 11ωρο του ωρομίσθιο  επαρχεία και πέρα από την Αθήνα
αλλά και πέρα από Αττικοβοιωτία για αναπληρωτές ούτε ναι σε όλα γιατί είχαν οικογένεια και ...που να την αφήσουν, ή τα λεφτά του αναπληρωτή (μιλάμε για 1000'αρικο)δεν έφταναν (αλήθεια είχιαν βρει καμία καλύτερα αμειβόμενη εργασία εκτός;)
στ)όταν αποφάσισαν στα 45 να ασχοληθούν με την εκπαίδευση και θέλησαν να μπουν στο παιχνίδι βρήκαν μπροστά τους τις χιλίαδες άλλων που στο μεταξύ έτρεχαν και έδιναν ασεπ ή μάζευαν προϋπηρεσίες στα βουνά και στα νησιά
ζ)γιατί οι πτυχιούχοι πολλοί από τις καθηγητικές σχολές και οι θέσεις λίγες
η)γιατί έχω παιδιά-κι εσύ δεν ξέρεις από παιδιά,όπως μου έλεγε ένας 50άρης μαθηματικός ωρομίσθιος  στην Αμοργό-ΚΑΙ ΕΓΏ ΑΣΕΠ δεν δίνω δεν προλαβαίνω να διαβάσω, αλλά στο μεταξύ κονόμαγε τα άντερά του από φροντιστήρια και ιδιαίτερα-μέχρι και Σάββατο απόγευμα έτρεχα , μου έλεγε ο γκριζομάλης 50αρης ωρομίσθιος....
οπότε θα 'επρεπε εγώ και χιλιάδες άλλοι που στηρίξαμε το σύστημα με ασεπ και χωρίς να παραμερίσουμε για να περάσουν όλοι αυτοί, στους οποίους πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες....


++++++++++++++++++


και οσο αφορα αυτους που ειναι στους πινακες μηδενικης .................με πτυχια του 83 σημαινει περιπου 55 χρονων,αρα εργαζεται αλλου και μαλλον τα κονομαει με ιδιαιτερα και δηλωνει αναπληρωτης και ωρομισθιος μονο διπλα απο το σπιτι του.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
γιατί
α) δεν έδωσαν ασεπ και δεν πέρασαν
β) γιατί σε κάποιες ειδικότητες διόριζαν με το σταγονόμετρο
γ)γιατί άλλαξαν πορεία στην ζωή τους και επιλογές
δ)τους ήταν αδιάφορο το καθηγητηλίκι
ε)όταν έκαναν αιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων δεν έβαζαν για ο 11ωρο του ωρομίσθιο  επαρχεία και πέρα από την Αθήνα
αλλά και πέρα από Αττικοβοιωτία για αναπληρωτές ούτε ναι σε όλα γιατί είχαν οικογένεια και ...που να την αφήσουν, ή τα λεφτά του αναπληρωτή (μιλάμε για 1000'αρικο)δεν έφταναν (αλήθεια είχιαν βρει καμία καλύτερα αμειβόμενη εργασία εκτός;)
στ)όταν αποφάσισαν στα 45 να ασχοληθούν με την εκπαίδευση και θέλησαν να μπουν στο παιχνίδι βρήκαν μπροστά τους τις χιλίαδες άλλων που στο μεταξύ έτρεχαν και έδιναν ασεπ ή μάζευαν προϋπηρεσίες στα βουνά και στα νησιά
ζ)γιατί οι πτυχιούχοι πολλοί από τις καθηγητικές σχολές και οι θέσεις λίγες
η)γιατί έχω παιδιά-κι εσύ δεν ξέρεις από παιδιά,όπως μου έλεγε ένας 50άρης μαθηματικός ωρομίσθιος  στην Αμοργό-ΚΑΙ ΕΓΏ ΑΣΕΠ δεν δίνω δεν προλαβαίνω να διαβάσω, αλλά στο μεταξύ κονόμαγε τα άντερά του από φροντιστήρια και ιδιαίτερα-μέχρι και Σάββατο απόγευμα έτρεχα , μου έλεγε ο γκριζομάλης 50αρης ωρομίσθιος....
οπότε θα 'επρεπε εγώ και χιλιάδες άλλοι που στηρίξαμε το σύστημα με ασεπ και χωρίς να παραμερίσουμε για να περάσουν όλοι αυτοί, στους οποίους πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες....

Εχεις δίκιο σε όλα. Οι περιπτώσεις β και ζ όμως είτε με ΑΣΕΠ είτε χωρίς ( με ΑΣΕΠ είναι ακόμα πιο άδικο)προκάλεσαν είτε την μειωμένη είτε την μηδενική απόκτηση προυπηρεσίας σε εκπαιδευτικούς που θέλανε να ασχοληθούν με το επάγγελμα και δεν ήταν ευθύνη τους ότι δεν είχαν πρόσβαση. Δεν μπορούσαν να έχουν πρόσβαση. Αυτό είναι κάτι που δεν καταλαβαίνει κανένας από τους μαχόμενους κατά του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προτείνω το σύστημα διορισμού των εκπαιδευτικών να το υιοθετήσουν και άλλοι επιστημονικοί κλάδοι όπως γιατροί, συμβολαιογράφοι κτλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ

++++++++++++++++++


και οσο αφορα αυτους που ειναι στους πινακες μηδενικης .................με πτυχια του 83 σημαινει περιπου 55 χρονων,αρα εργαζεται αλλου και μαλλον τα κονομαει με ιδιαιτερα και δηλωνει αναπληρωτης και ωρομισθιος μονο διπλα απο το σπιτι του.

Υπάρχουν και 40ρηδες που δηλωναν πάντα παντού και με επιτυχία ΑΣΕΠ αλλά δεν τους ήθελε το σύστημα...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όσο δεν για ΠΔΣ που τόσο κάποιοι εδώ μέσα το έχετε κάνει να θεωρείται το άνδρο της παρανομίας, εγώ αν και δεν είμαι σε ειδικότητα με ΠΔΣ ρώτησα και έμαθα από συναδέλφους  με ΠΔΣ πως,  σιγά τις πολλές 'ωρες που μας δίνανε και τα πολλά λεφτά ή τα ένσημα...που μας τα έτρωγαν κι όλας, και οι πιο πολλοί τα απαξίωναν ένεκα παχυλωτέρων αμοιβών από ιδιαίτερα και φροντιστήρια,
Επειδή περί αξιοκρατίας και ουρών στο ΙΚΑ θα σας πω κάτι
αν εσύ που περιμένεις στη σειρά σου με το νουμεράκι σου, όπως λες, και δεν θες να σου φάει κάποιος τη σειρά σου φεύγεις γαιτί δεν μπορείς να περιμένεις και πας απέναντι για καφέ ή να κάνεις αλλού δουλεία, και χτυπήσει νουμεράκι επόμενο από το δικό σου δεν μπορεί οι επόμενοι από εσένα να σε περιμένουν ή να πάνε να σε φωνάξουν.... Κάθεσε εκεί και περιμένεις, ήτοι υποστηρίζεις το σύστημα με τα διαβάσματά σου σε ασεπ ή με το να πηγαίνεις συνεχώς αναπληρωτής και ωρομίσθιος  ώσπου να φτάσεις στον γκισέ...Η ώρα του γκισέ ήλθε για όσους υπηρετούσαν το σύστημα καρτερικά, και το σχέδιο του Κουράκη που βγήκε την Παρασκευή αυτούς ανταμείβει... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 10:39:13 πμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Υπάρχουν και 40ρηδες που δηλωναν πάντα παντού και με επιτυχία ΑΣΕΠ αλλά δεν τους ήθελε το σύστημα...


Φταιει η ειδικοτητα πουλακι μου, οπου ο ασεπιτης με καλη βαθμολογια ηταν στην σειρα 300 , και μπροστα του ηταν πολυτεκνοι,ειδικες κατηγοριες παιδαγωγικα και οτι αλλο θελεις.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχουν και 40ρηδες που δηλωναν πάντα παντού και με επιτυχία ΑΣΕΠ αλλά δεν τους ήθελε το σύστημα...
μα  απάντησα πιο πάνω ...λίγες θέσεις και λίγοι διορισμοί...
εγώ πρόπερσυ έμεινα άνεργος ενώ έβαλα ναι σε όλα πλήρους και μειωμένου γιατί είμαι 30 θέση και πήρε 10 μόνο στον κλάδο μου ενώ είχε 100 κενά...φταίω εγώ; όχι

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Κουράκης όπως και οι προηγούμενοι είναι αναλώσιμοι και όταν δεν αποφασίζουν σύμφωνα με το αίσθημα δικαιου μπαίνουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Κουράκης όπως και οι προηγούμενοι είναι αναλώσιμοι και όταν δεν αποφασίζουν σύμφωνα με το αίσθημα δικαιου μπαίνουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας
το αίσθημα δικαίου είναι κάτι πολύ αόριστο...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, άλλος ένας κύκλος αντιπαραθέσεων; Αυτό το έχουμε κάνει πολλές φορές στο ίδιο εδώ θέμα. Τα επιχειρήματα είναι κατά βάση ίδια, άσχετα αν παρουσιάζονται κάπως διαφορετικά...
Είπαμε τα δικαστήρια θα εξετάσουν αν πρέπει να διοριστούν συνάδελφοι που αδικήθηκαν από τα παράνομα νομοθετήματα των υπουργών στο παρελθόν. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι εδώ να προσθέσουμε ακόμη....

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή είμαι αρκετά παλιός πιστεψε με το αίσθημα δικαίου δεν είναι καθόλου αόριστο,αυτοι που το ερμήνευσαν έτσι κοίτα που είναι σήμερα π.χ γιαννακου καρντάσιαν

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή είμαι αρκετά παλιός πιστεψε με το αίσθημα δικαίου δεν είναι καθόλου αόριστο,αυτοι που το ερμήνευσαν έτσι κοίτα που είναι σήμερα π.χ γιαννακου καρντάσιαν
κοιτα κι εγώ παλιός είμαι αλλά θα σου πω πως προεκλογική υπόσχεση του Συριζα ήταν οι προσλήψεις με βάση την προϋπηρεσία, το προχθεσινό σχέδιο κινείται προ την κατεύθυνση αυτή...άρα δεν βλέπω κολοτούμπα ούτε ασυνέπεια...Επομένως τον βλέπω να ξαναβγαίνει ....25.000 στους πίνακες με προϋπηρεσία γαρ.... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 11:04:58 πμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
στην αναφορά που κατέθεσε ο Βουλευτής κ. Κεγκέρογλου σχετικά με τους διορισμούς των εκπαιδευτικών από διαγωνισμό ΑΣΕΠ που έλαβε χώρα το 2008 έδωσε ο αναπληρωτής υπουργός κ. Κατρούγκαλος.

Συγκεκριμένα αναφέρει ότι στο πλαίσιο προγραμματισμού προσλήψεων για το έτος 2015, κατόπιν εγκυκλίου, οι υπηρεσίες και οι φορείς του Δημοσίου απέστειλαν τα αιτήματά τους για την κάλυψη των άμεσων λειτουργικών τους αναγκών σε προσωπικό καθώς και ποιες από τις ανάγκες αυτές καλύπτονται από διορισμούς/προσλήψεις τακτικού προσωπικού (μόνιμου και αορίστου χρόνου) που εκκρεμούν και αφορούν σε οριστικά αποτελέσματα διαδικασιών που έχουν διενεργηθεί από το ΑΣΕΠ ή άλλους φορείς. Οι εν λόγω εκκρεμότητες θα συνεξεταστούν με τα αιτήματα για νέες προσλήψεις των υπηρεσιών και των φορέων, ώστε στη συνέχεια το Υπουργείο Εσωτερικών να προβεί στις περαιτέρω ενέργειες που στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του αφορούν αποκλειστικά στην κατανομή των θέσεων.

Θυμίζουμε ότι σε πρόσφατη συνάντηση που είχε αντιπροσωπεία μελών ΕΤΕΠ υπό διορισμό ο κ. Κατρούγκαλος τους ενημέρωσε πως «Το Υπουργείο Παιδείας γνωρίζει τον αριθμό θέσεων που θα κατανεμηθεί για το 2015, καθώς αυτός έχει προκύψει από ενδοκυβερνητική σύσκεψη. Κυμαίνονται μεταξύ 2.500 με 3.000 θέσεις.»

Σε ερώτηση των αντιπροσώπων των ΕΤΕΠ υπό διορισμό για το ποιος έχει την αρμοδιότητα για τη διαδικασία κατανομής των θέσεων σε βαθμίδες εκπαίδευσης ο κ. Κατρούγκαλος τόνισε πως «Είναι καθαρά αποκλειστική αρμοδιότητα του Υπουργού Παιδείας» για να προσθέσει «ότι από πλευράς μου αναγνωρίζω την αδικία που έχει συντελεστεί εις βάρος σας και θεωρώ ότι ο συνάδελφος Υπουργός [ο κ Α. Μπαλτάς] θα πράξει ανάλογα.» Όταν μάλιστα γίνει η κατανομή των θέσεων «μπορούν άμεσα να τακτοποιηθούν οι εκκρεμότητες, καθώς επαναλαμβάνω ότι η αρμοδιότητα αυτή ανήκει αποκλειστικά στον αρμόδιο Υπουργό. »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/225887/apokleistikh-armodiothta-toy-paideias-h-katanomh-t.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 765

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.