*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2041403 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
...ειπαμε " σκοτωνουν τα αλογα οταν γερασουν"...
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η παράθεση που έγινε για τον μαθητή που μπήκε νομική πρέπει να τον ξεγράψουν ! Δεν έχει τρία παιδιά και ειναι μόνο δεκαοκτώ ! Στη νομική μόνο πολύτεκνοι και μαθουσάλες ! Οι άλλοι στη σειρά σας !
Bird96 δεν ξέρω τι ειδικότητα εισαι αλλα στις μεγάλες ειδικότητες θεώρησε παιδί ακόμα ! Εμείς έχουμε άτομα με πτυχίο το 1981 και πιο πίσω !

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω πετύχει σε δύο ΑΣΕΠ και σε πολύ καλή σειρά. Έχω οργώσει τη μισή Ελλάδα. Γιατλι δηλαδή να μη μου δώσουν κάποια μόρια και για την παλαιότητα του πτυχίου? Κάποιοι δεν έχετε όρια κοινωνικής ευπρέπειας. Δε σημαίνει ότι στα 38 είμαι ηλικιωμένος/η. Καθένας όμως λειτουργεί ατομικιστικά και βλέποντας μόνο το κοντόφθαλμο ατομικό του συμφέρον. Απλά σας λέω ότι εμείς τελειώσαμε τη σχολή και μετά μας άλλαξαν τα δεδομένα διορισμού. Μας ταλαιπώρησαν και εσείς κοροιδεύετε. Απλά να θυμάστε ότι και εσείς κάποτε θα μεγαλώσετε και κάποιο άλλοι, νεότεροι, θα θεωρούν ότι πρέπει να προηγηθούν, γιατί εσείς θα έχετε πλέον ¨παλιώσει¨....Άκου ηλικιωμένοι.......

Αν είσαι της βθμιας προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι 38 χρονών είσαι μικρός...
 Ο 30άρης δεν έχει προλάβει να δώσει ασεπ.. είναι εκτός συναγωνισμού με 0 μόρια...
Εσύ συναγωνίζεσαι με τον 50άρη πια... που μόνο από την ημερομηνία πτυχίου θα έχει 12 μόρια παραπάνω από σένα... όσο δηλ ένας ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προφανώς και το μήνυμά μου δεν απευθύνεται σε κάποιο μέλος συγκεκριμένα.

Θεωρείτε ότι έχετε δίκιο στις απόψεις σας; Με γεια σας με χαρά σας.
Μπορείτε να το διεκδικήστε με όλα να νόμιμα μέσα που έχετε στην διάθεσή σας.
Είναι κρίμα που πολλά μηνύματα περνάνε από την επιχειρηματολογία στην προσβολή.
Θέλετε να κρύβεστε πίσω από την ανωνυμία ενός πληκτρολογίου;
Με γεια σας με χαρά σας, αλλά οι κανόνες του φόρουμ ισχύουν για όλους.

Παρακαλώ χαμηλώστε τους τόνους και να γράφετε ουσιαστικά και με επιχειρήματα.
Και ρίξτε και μια ματιά στους "όρους χρήσης" και στο "προφίλ" τούτου εδώ του σάιτ

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2015, 06:57:20 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
εσεις που εχετε προβλημα με τη μοριοδοτηση παλαιοτητας και παιδιων ...με τι συστημα ειστε ευχαριστημενοι; τι κριτηρια προτεινετε;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα κριτήρια ειναι απλά . ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία με την ίδια ποσόστωση . Παιδιά και ηλικία δεν ειναι κριτήριο . Έτυχε να γεννηθεί κάποιος πριν απο εμένα και εγώ πριν απο κάποιον άλλο αυτό δεν ειναι κριτήριο για να με κάνει καλύτερο ! Τα παιδιά το ξαναλέω τα κάνουμε γιατι τα θελουμε όχι για να διορισθούμε !

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι έχουμε ΑΣΕΠ θα διορισθούμε δικαστικά κάποια στιγμή . Στην Ελλάδα μόνο έτσι μπορείς να βρεις το δίκιο σου ! Το υπουργείο αν δεχθεί την πρόταση της ΟΛΜΕ την οποία ήξερε δεν νομίζω ότι σήμερα την έμαθε γιατι να βάλει αυτα τα κριτήρια ; Το πιο πιθανό ειναι στο σύστημα του υπουργείου να προστεθούν και η παλαιότητα πτυχίου ή κάτι άλλο δίνοντας λίγα μορια . Το υπουργείο έδωσε όλο το βαθμό του ΑΣΕΠ γιατι σύμφωνα με το ΣΤΕ ( όπως έχουμε μάθει δικηγόροι δεν είμαστε ) πάνω στον βαθμό μπορεί να προστεθεί η προϋπηρεσία ! Σε όλο το βαθμό όχι σε μέρος του !

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι έχουμε ΑΣΕΠ θα διορισθούμε δικαστικά κάποια στιγμή . Στην Ελλάδα μόνο έτσι μπορείς να βρεις το δίκιο σου ! Το υπουργείο αν δεχθεί την πρόταση της ΟΛΜΕ την οποία ήξερε δεν νομίζω ότι σήμερα την έμαθε γιατι να βάλει αυτα τα κριτήρια ; Το πιο πιθανό ειναι στο σύστημα του υπουργείου να προστεθούν και η παλαιότητα πτυχίου ή κάτι άλλο δίνοντας λίγα μορια . Το υπουργείο έδωσε όλο το βαθμό του ΑΣΕΠ γιατι σύμφωνα με το ΣΤΕ ( όπως έχουμε μάθει δικηγόροι δεν είμαστε ) πάνω στον βαθμό μπορεί να προστεθεί η προϋπηρεσία ! Σε όλο το βαθμό όχι σε μέρος του !
Το υπουργείο εξίσωσε την προυπηρεσία με το βαθμό του ασεπ...δεν τα ξερεις καλα.....

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ξέρω . Αυτό μπορεί να το κάνει γιατι η προϋπηρεσία μπορεί να προστεθεί στον ΑΣΕΠ χωρίς να δεσμεύει το υπουργείο με ποιο τροπο . Έτσι την έβαλε με συντελεστή 1 για να μπορούν να διορισθούν και κάποιοι με μεγάλες προϋπηρεσίες και μικρό ΑΣΕΠ .

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
οκ Mack  παιρνοντας παραδειγμα απο μενα ειμαι στον ασεπ του 2008 με βαθμολογια γυρω στο 82 και εχω 6 χρονια προυπηρεσια , δυσπροσιτα , μεταπτυχιακο, και ενα παιδι θεωρω δικαιοτερο αυτον που εχει ιδια προσοντα αλλα παλαιοτερο πτυχιο και/ ή περισσοτερα παιδια απο μενα να προηγηθει
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν έχει τα ίδια προσόντα να το δεχθώ . Αν έχει λιγότερα απο εσένα και διορισθεί αυτός και όχι εσυ τι γίνεται ;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό: Προσωπική επιλογή με οικονομική επιβάρυνση την οποία δεν μπορούν όλοι να υποστούν. Μπορώ να καταλάβω την ούτως ή άλλως χαμηλή αύξηση στον μισθό για όσους κατέχουν μεταπτυχιακό/διδακτορικό. Όμως μοριοδότηση, όχι γιατί πολύ απλά ανάγεται η μοριοδότηση σε οικονομικά κριτήρια. Αν όντως ήταν δωρεάν τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά και υπήρχαν ίσες ευκαιρίες πρόσβασης σε όλους, τότε όσοι επέλεγαν να μην κάνουν ας έχαναν μόρια.

Ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δεν εχει να κάνει τόσο με το οικονομικό σκέλος όσο με το αν μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει σε αυτό. Υπήρχαν και υπάρχουν μεταπτυχιακά χωρίς κόστος. Υπήρχαν και υπάρχουν μεταπτυχιακά με δίδακτρα. Το να επιλέξει κάποιος να αποκτήσει έναν μεταπτυχιακό τίτλο , παραμέρισε και στερήθηκε πολλά πράγματα στη ζωή του. Μη τα ισοπεδώνεται όλα. Ευκαιρίες υπήρχαν και συνεχίζουν αν υπάρχουν. Τα ακαδημαϊκά κριτήρια  είναι αυτονόητο οτι πρέπει να μοριοδοτηθούν, όπως ίσχυε πάντα.
Σταματήστε αυτή την καραμέλα, και στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών έδιναν μόρια. 

Και στους διορισμούς και σε πίνακες αναπληρωτών, όπως ίσχυε στην ειδική αγωγή...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
300 σελίδες και αναρωτιέμαι για κάτι. Υπάρχει άραγε μια λύση που μπορεί να προσφέρει το Υπουργείο ώστε να μην αδικείται κανείς και να μην νιώθει ευνοημένος αντίστοιχα κανείς;

Εγώ ρωτάω το εξής. Άντε δέχομαι ότι πρώτα θα κάνουν αιτήσεις οι αναπληρωτές και μετά θα ξεκλειδώσουν οι πίνακες. Θα ξεκλειδώσουν τουλάχιστον πριν την Α φάση ή θα έχουμε άλλα έτσι όπως το πάνε;

Δε το κάνω εσκεμμένα κάνοντας παράθεση σε εσένα  ;D
μπορεί να το λύσει, απλά κάνοντας διαγωνισμό ΑΣΕΠ , και να μετρήσουν ΟΛΟΙ οι διαγωνισμοί απο το 2001 ως σήμερα για να μπορεί κάποιος αν θέλει να κρατήσει το βαθμό του ή αν θέλει να τον βελτιώσει.

Υ.Γ Είναι κρίμα να υπάρχει ένας νόμος 3848/2010 που έχει περάσει με τόση άνεση απο ψηφοφορία στη βουλή και να μην το τροποποιούν λίγο ώστε να τον βελτιώσουν, παρά μόνο αλλαγές στην αλλαγή, μεταβατική στην μεταβατική , καταφέρνοντας μόνο να δυσκολέψουμε την λύση σε όλο αυτό που με τόση ευκολία για ψηφοθηρικούς λόγους έχουν δημιουργήσει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2015, 07:49:04 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος exEkpaideutikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω τις εκπαιδευτικούς
    • Προφίλ
Υπάρχει μια προβληματική στην αιτιολόγηση της μοριοδότησης την οποία εξηγώ παρακάτω.

Δεν μπορούν όλοι να κάνουν παιδιά.
Δεν μπορούν όλοι να αποκτήσουν προϋπηρεσία.
Δεν μπορούν όλοι να αποκτήσουν μεταπτυχιακό/διδακτορικό/δεύτερο πτυχίο.


Μπορούν όλοι όμως να γράψουν σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Αυτό σημαίνει ίσες ευκαιρίες για όλους ανεξαρτήτως κριτηρίων και εισαγωγή στην εκπαίδευση με βάση την γραπτή επίδοση σε διαγωνισμό επαγγελματικό.

Η μοριοδότηση πρόαγει την ανισότητα και δημιουργεί αδικία.

Ωστόσο μια κοινωνική μέριμνα του κράτους ας εκφραστεί μισθολογικά σε τρίτεκνους, σε όσους έχουν προϋπηρεσία και σε όσους έχουν επιμόρφωση.
Ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δεν εχει να κάνει τόσο με το οικονομικό σκέλος όσο με το αν μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει σε αυτό. Υπήρχαν και υπάρχουν μεταπτυχιακά χωρίς κόστος. Υπήρχαν και υπάρχουν μεταπτυχιακά με δίδακτρα. Το να επιλέξει κάποιος να αποκτήσει έναν μεταπτυχιακό τίτλο , παραμέρισε και στερήθηκε πολλά πράγματα στη ζωή του. Μη τα ισοπεδώνεται όλα. Ευκαιρίες υπήρχαν και συνεχίζουν αν υπάρχουν. Τα ακαδημαϊκά κριτήρια  είναι αυτονόητο οτι πρέπει να μοριοδοτηθούν, όπως ίσχυε πάντα.
Σταματήστε αυτή την καραμέλα, και στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών έδιναν μόρια. 

Και στους διορισμούς και σε πίνακες αναπληρωτών, όπως ίσχυε στην ειδική αγωγή...

Ένα μεταπτυχιακό σήμερα μπορείς να το αγοράσεις και να σου γράφουν τις εργασίες άλλοι έναντι αμοιβής. Το μόνο που δεν μπορείς να αγοράσεις ακόμα είναι ο χρόνος, αν και αυτός με τα distance learning προγράμματα γίνεται ακόμα λιγότερος.

Επίσης, γιατί υπάρχει πλαφόν στα μεταπτυχιακά; Εγώ έχω τα λεφτά και τον χρόνο να κάνω και τρίτο και θέλω να μοριοδοτηθεί. Αυτό δεν είναι αδικία;





Λογοκρισία είναι μια ασθένεια που εμφανίζεται όταν κάποιος δε θέλει να, δει, ακούσει, μυρίσει, αγγίξει, κάποια ακίνδυνα πράγματα, που όμως ο ίδιος τα θεωρεί επικίνδυνα και μισητά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 792
Σύνολο: 800

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.