*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2042936 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Αναρωτιεμαι μετα την ανακοινωση του Κουρακη που λαμβανει υποψη την αποφαση του Στε αυτοι που δεν εχουν ΑΣΕΠ τι μπορει να περιμενουν;
Μονο και μονο που παρατεινουν τα φεκ καταλαβαινουμε οτι διορισμοι γιοκ. Μιλαμε για 400 φεκ. Αρα πανε απο νεα χρονια. Κοροιδια. Ασε τι περιμενουν αυτοι που δεν εχουν ασεπ. Εδω δεν ξερουν τι περιμενουν αυτοι που εχουν φεκ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
To 2009. Mόνο που τότε υπήρχαν επαρκείς πιστώσεις. Με 12.000 πιστώσεις όλες και όλες φέτος, αφορμή έψαχναν να καθυστερήσουν τις προσλήψεις.

Και τον Γενάρη που πέρασε έγιναν προσλήψεις αναπληρωτών προεκλογικά

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Με εκείνη τη λίστα δυσπροσίτων της Πρωτοβάθμιας, που και καλά δεσμεύτηκε η Καρδαμίτση στον Μπράτη ότι θα την δώσει το Υπουργείο, ο δε Μπράτης είπε το αμίμητο «Ακριβή στοιχεία έχουν οι Δνσεις εκπαίδευσης.» (Σ.Σ. λες και τα έχουν κλειδωμένα σε κάποιο συρτάρι), τι γίνεται;

Κάποιο σχολείο χαρακτηρίζεται ως Δυσπρόσιτο με Υπουργική Απόφαση (και όχι με κάποια απόφαση στα συρτάρια των Διευθύνσεων) που δημοσιεύεται σε ΦΕΚ Τεύχος Β’. Τα κυριότερα σχετικά ΦΕΚ για την Πρωτοβάθμια είναι τα εξής (με απλή αναζήτηση στο Εθνικό Τυπογραφείο):
698/τ.Β’/10-06-2002
848/τ.Β’/08-07-2002
802/τ.Β’/20-06-2003
162/τ.Β’/13-02-2006

Απλώς η λίστα αυτή ολοκληρωμένη δεν θα δημοσιευτεί ποτέ από το Υπουργείο, διότι θα συνειδητοποιήσουν όλοι ότι υπάρχουν Δημοτικά και Νηπιαγωγεία με 3 και 4 μόρια (π.χ. βλ. Ηλεία και Χαλκιδική) που είναι χαρακτηρισμένα εδώ και χρόνια ως δυσπρόσιτα και στα οποία τοποθετούνται οι έχοντες την κατάλληλη πληροφόρηση…

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και τον Γενάρη που πέρασε έγιναν προσλήψεις αναπληρωτών προεκλογικά
Μα δεν λέω ότι δεν μπορούν να γίνουν, λέω ότι λόγω ανυπαρξίας πιστώσεων, οι εκλογές είναι ένα καλό πρόσχημα για να μην γίνουν άμεσα.

Κουκιά μετρημένα είναι. Έχουν 12.000 πιστώσεις για 20-24.000 κενά. Έχουν ζητήσει επιπλέον 5.000 πιστώσεις από τον κρατικό προυπολογισμό. Θα τις βρει μία υπηρεσιακή κυβέρνηση, θα πάρει δηλαδή την ευθύνη μία μη εκλεγμένη κυβέρνηση να κόψει από αλλού για να δώσει για αναπληρωτές; Εξαιρετικά αμφίβολο το βρίσκω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 04:18:08 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Μονο και μονο που παρατεινουν τα φεκ καταλαβαινουμε οτι διορισμοι γιοκ. Μιλαμε για 400 φεκ. Αρα πανε απο νεα χρονια. Κοροιδια. Ασε τι περιμενουν αυτοι που δεν εχουν ασεπ. Εδω δεν ξερουν τι περιμενουν αυτοι που εχουν φεκ

Εγω νομιζω οτι λεει παρα πολλα ...προκειται για ΑΔΕΙΑΣΜΑ οσων περιμενουν διορισμο χωρις ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ

αυτή την ερμηνεια πάλι του ΣΑΝ μπορει καποιος να μου την εξηγησει;
η υα  λεει ότι πατατεινεται συμφωνα και με την αποφαση  του στε η μεταβατικη στο μερος που αφορα τους πίνακες ΑΣΕΠ...πως ισχυρίζεται το εξωδικο ότι υποννοει κατι άλλο το φεκ της μεταβατικης;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγω νομιζω οτι λεει παρα πολλα ...προκειται για ΑΔΕΙΑΣΜΑ οσων περιμενουν διορισμο χωρις ΑΣΕΠ...
Και για όσους έχουν ασεπ απλά είναι επιτυχόντες τι συνεπάγεται? Απολύτως τίποτα και για αυτούς. Ειδικά αν μετρήσει μόνο του 2008 οι άλλοι είναι στην ίδια μοίρα με όσους δεν έχουν καθόλου ασεπ. Αν πρέπει να μετράει ο ΑΣΕΠ πρέπει να γίνει ασεπ. Και για όσους είναι μετά το 2008 και για όσους έχουν παλαιότερους και για όσους δεν έχουν. Όλα τα άλλα είναι φωτογραφικά.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
και κατι άλλο
γιατι προς Κουρακη
και όχι προς Μπαλτα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Και για όσους έχουν ασεπ απλά είναι επιτυχόντες τι συνεπάγεται? Απολύτως τίποτα και για αυτούς. Ειδικά αν μετρήσει μόνο του 2008 οι άλλοι είναι στην ίδια μοίρα με όσους δεν έχουν καθόλου ασεπ. Αν πρέπει να μετράει ο ΑΣΕΠ πρέπει να γίνει ασεπ. Και για όσους είναι μετά το 2008 και για όσους έχουν παλαιότερους και για όσους δεν έχουν. Όλα τα άλλα είναι φωτογραφικά.

Εγω προσωπικα εχω προσφυγει μετα την αποφαση του Στε.Αν δεν με δικαιωσει το δικαστηριο μαλλον ξεχναω το διορισμο διοτι ειμαι 40 εχω 4 συμμετοχες στον ΑΣΕΠ , 3 επιτυχιες  και θεωρω απιθανο να κατσω για 5η φορα να εξεταστω γιατι δεν εχω τις δυναμεις η το χρονο.Πολλοι συναδελφοι ειναι και σαν εμενα...θεωρω οτι πρεπει να δοθει μια προτεραιοτητα μεριμνα για αυτους ...ειδαλλως η παιδεια θα ειναι χωρος κανιβαλισμου...


ΥΓ Ειμαι και ΠΕ03...βασικη ειδικοτητα που λενε
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 04:50:48 μμ από mks75 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Εγω νομιζω οτι λεει παρα πολλα ...προκειται για ΑΔΕΙΑΣΜΑ οσων περιμενουν διορισμο χωρις ΑΣΕΠ...
με εκτιμηση συναδελφε ειναι αδειασμα σε ολουσ. Το στε στη ουσια λεει οτι τα φεκ επρεπε να ειχαν διοριστει χθες και αυτοι το πανε την αλλη χρονια παλι

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τη Δευτέρα θα προκηρυχθούν οι εκλογές. Οπότε όλοι πάλι θα πορευτούμε σε μαύρο σκοτάδι για τα γούστα του νέου Υπουργού. Ελπίζω να είναι Νέος γιατι από Κουράκη και μπαλτά χορτάσαμε.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αυτή την ερμηνεια πάλι του ΣΑΝ μπορει καποιος να μου την εξηγησει;
η υα  λεει ότι πατατεινεται συμφωνα και με την αποφαση  του στε η μεταβατικη στο μερος που αφορα τους πίνακες ΑΣΕΠ...πως ισχυρίζεται το εξωδικο ότι υποννοει κατι άλλο το φεκ της μεταβατικης;

Αυτοί από το ΣΑΝ ζητάνε κάτι άλλο αν κατάλαβα καλά. Πόσοι ήταν οι νηπιαγωγοί διοριστέοι στο διαγωνισμό του 2008; 1000; αυτοί είναι το 60%. Το άλλο 40% διορίστηκε από τους πίνακες κακώς σύμφωνα με το ΣΑΝ ή μάλλον σύμφωνα με την ερμηνεία του ΣΑΝ στην απόφαση του ΣΤΕ. Ο ΣΑΝ ζητάει η απόφαση να ερμηνευθεί ότι ο διαγωνισμός έπρεπε να γίνει για 1000 +800 = 1800 θέσεις (οι αριθμοί στο περίπου), άρα και άλλοι τόσοι επιτυχόντες του 2008 πρέπει να διοριστούν. Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω πως ούτε νομικά, ούτε πολιτικά θα δικαιωθούν σε μια τέτοια αξίωση. Η απόφαση του ΣΤΕ θα ληφθεί υπ' όψιν για τις από εδώ και πέρα προσλήψεις, αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να μεταβάλλει τα αποτελέσματα των διορισμών αναδρομικά (θα μπορούσε πχ κάποιος να ζητήσει να επαναληφθεί και ο ίδιος ο διαγωνισμός , γιατί θα κρατούσε διαφορετική στάση απέναντι στο διαγωνισμό αν γνώριζε οτι διαγωνίζεται για περισσότερες θέσεις κ.ο.κ.)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Πάντως όλα δείχνουν να πηγαίνουμε για εκλογές..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.