*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2027775 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Βασικά τα έξοδα των αφισών είναι των κομμάτων, και όχι από τον προϋπολογισμό του υπουργείου. Από την άλλη, με τόσα χρήματα που έχουν δοθεί και δίνονται στα πολιτικά κόμματα (εντός βουλής) από την κρατική χρηματοδότηση, θα μπορούσαν να εξοικονομηθούν και να δοθούν π.χ. στην παιδεία. Οπότε, με αυτό το σκεπτικό όντως έχει λογική αυτό που λες.
Υπάρχει φυσικά και το οικολογικό ζήτημα, τόσο χαρτί πάει χαμένο σε αφίσες (τουλάχιστον να τις ανακύκλωναν μετά..).

Υ.Γ. Έχουμε γεμίσει και από αφίσες του πρόεδρου (μη ρωτήσει κανείς ποιος.. ένας είναι ο πρόεδρος!). Αυτός, χωρίς κρατική χρηματοδότηση ακόμα, που βρήκε τα χρήματα άραγε;  ::)
Και να σκεφτούμε ότι ενώ χαλάνε τόσο χαρτί για φυλλάδια, φωτοτυπικό χαρτί στα σχολεία για σημειώσεις στα παιδιά το δίνουν με το σταγονόμετρο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
τι ποιος το ειπε; δεν βλεπεις τα μορια που δινονται στον γραπτο ΑΣΕΠ;
οντως μια βαση χρειαζεται να γραψουν για να περασουν
και αν δεν την γραψουν ειναι προφανες πως υπαρχει θεμα,το λογικο αν εχουν τοσα χρονια ειναι να γραψουν στο γνωστικο και στα παιδαγωγικα

αλλιως τι;

μην τρελαθουμε παιδια,ειπαμε ο καθενας να υπερασπιζεται τον εαυτο του λογικο ειναι,αλλα υπαρχει και η κοινη λογικη
Αν έχουν σχέση με την εκπαίδευση τότε δεν είναι τόσο δύσκολο να γράψουν στον ΑΣΕΠ..
Αν εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα εκτός εκπαίδευσης, τα ξεχνούν.. Είναι αναμενόμενο..

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Και να σκεφτούμε ότι ενώ χαλάνε τόσο χαρτί για φυλλάδια, φωτοτυπικό χαρτί στα σχολεία για σημειώσεις στα παιδιά το δίνουν με το σταγονόμετρο..
Ποιος δίνει φωτοτυπικό χαρτί στα παιδιά; Τουλάχιστον στα δημοτικά και νηπιαγωγεία το φωτοτυπικό χαρτί το αγοράζουν τα παιδια. Στην αρχή της χρονιας κάθε μαθητής "οφείλει" να φέρει ένα πακέτο Α4.
Σκέψου να έχει ένας γονιός 2,3 ή 4 παιδια.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ποιος δίνει φωτοτυπικό χαρτί στα παιδιά; Τουλάχιστον στα δημοτικά και νηπιαγωγεία το φωτοτυπικό χαρτί το αγοράζουν τα παιδια. Στην αρχή της χρονιας κάθε μαθητής "οφείλει" να φέρει ένα πακέτο Α4.
Σκέψου να έχει ένας γονιός 2,3 ή 4 παιδια.

Αυτες ειναι οι "" ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ"  των εκαστοτε διευθυντων. Επειδη δεν εχουν λεφτα ζητανε απο γονεις. Κανονικα ο καθε διευθυντης πρεπει να εχει υπολογιζει το κοστος αυτο στα εξοδα σχολειου. Στην Δευτεροβαθμια αυτο δεν γινεται καν. Τα χαρτια ειναι στα εξοδα σχολειου απλα ελεγχονται

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Πραγματικά στη δευτεροβάθμια όλες οι ασκήσεις και σημειώσεις δίνονται από χαρτιά του σχολείου..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Βρε παιδιά, τι σχέση έχει η αφίσα του κάθε κόμματος με το χαρτί του σχολείου? Αυτά να τα έχουμε υπόψη μας- αν τα εννοουμε πραγματικά- αύριο μπροστα στην κάλπη.

Επανερχόμαστε στο θέμα μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Πριν από λίγο, άκουσα στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα στον Real FM (μπορεί να ήταν και επανάληψη, δε ξέρω), έναν της ΟΛΜΕ (δεν πρόλαβα να ακούσω ποιος ήταν). Είπε για τα προβλήματα στα σχολεία και σε ένα σημείο είπε ότι υπήρξε η απόφαση του ΣτΕ που έβγαλε το τωρινό σύστημα διορισμών αντισυνταγματικό, για αυτό η ΟΛΜΕ πρότεινε ένα σύστημα διορισμών που θα εφαρμοζόταν και στους αναπληρωτές και θα λάμβανε υπόψη τις επιτυχίες στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Νομίζω όλοι θυμόμαστε ποιο ήταν το σύστημα που είχε προτείνει η ΟΛΜΕ και κατά πόσο ήταν σύμφωνο με την απόφαση του ΣτΕ.

Τα συμπεράσματα δικά σας

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του
« Απάντηση #6573 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 03:12:26 μμ »
Αυτες ειναι οι "" ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ"  των εκαστοτε διευθυντων. Επειδη δεν εχουν λεφτα ζητανε απο γονεις. Κανονικα ο καθε διευθυντης πρεπει να εχει υπολογιζει το κοστος αυτο στα εξοδα σχολειου. Στην Δευτεροβαθμια αυτο δεν γινεται καν. Τα χαρτια ειναι στα εξοδα σχολειου απλα ελεγχονται

Έχουμε μείνει λίγο πίσω nikolopol... Διευθυντής γνωστός μου αποφάσισε πριν λίγες να βάψει το σχολείο από τα αμέτρητα γκράφιτι παρα να παραγγείλει γραφική ύλη... Λεφτά άλλα δεν υπήρχαν... Δε ξέρω τι έχει στο μυαλό του αργότερα, αλλα τα λεφτά πλέον είναι τραγικά λίγα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και την ίδια στιγμή οι Δήμοι, στους οποίους ανήκουν οι σχολικές επιτροπές, έχουν λεφτά για να μοιράζουν τζάμπα ρετσίνες και χαλβά την καθαρά Δευτέρα και σουβλάκια την πρωτομαγιά. Τα λεφτά είναι λίγα μεν, αλλά φτάνουν αν μπαίνουν οι σωστές προτεραιότητες. Εδώ υπάρχουν Δήμοι που δίνουν λεφτά για τις 5μερες, αλλά για τα αναλώσιμα δε φτάνουν.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Πριν από λίγο, άκουσα στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα στον Real FM (μπορεί να ήταν και επανάληψη, δε ξέρω), έναν της ΟΛΜΕ (δεν πρόλαβα να ακούσω ποιος ήταν). Είπε για τα προβλήματα στα σχολεία και σε ένα σημείο είπε ότι υπήρξε η απόφαση του ΣτΕ που έβγαλε το τωρινό σύστημα διορισμών αντισυνταγματικό, για αυτό η ΟΛΜΕ πρότεινε ένα σύστημα διορισμών που θα εφαρμοζόταν και στους αναπληρωτές και θα λάμβανε υπόψη τις επιτυχίες στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Νομίζω όλοι θυμόμαστε ποιο ήταν το σύστημα που είχε προτείνει η ΟΛΜΕ και κατά πόσο ήταν σύμφωνο με την απόφαση του ΣτΕ.

Τα συμπεράσματα δικά σας
Το θέμα δεν είναι αυτό αλλά να ξεκινήσουν επιτέλους οι διορισμοί..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ο ανηψιος μου δεν εχει δάσκαλο και στο δημοτικο ειπαν στην αδελφή μου πως περιμενουν δασκαλους Οκτωβρη  :o
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ο ανηψιος μου δεν εχει δάσκαλο και στο δημοτικο ειπαν στην αδελφή μου πως περιμενουν δασκαλους Οκτωβρη  :o
Το ίδιο και με τα δύο ανιψάκια μου που είναι στο δημοτικό..
Ακόμα περιμένουν δασκάλους..

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο ανηψιος μου δεν εχει δάσκαλο και στο δημοτικο ειπαν στην αδελφή μου πως περιμενουν δασκαλους Οκτωβρη  :o

Αν σκεφτείς το χρονοδιάγραμμα κατά κει πάει. 23 ο οριστικος πίνακας. Ας πούμε την ίδια μέρα οι προσλήψεις. Παρουσίαση στη διευθυνση 3 μέρες συνήθως, άρα πάμε ως τη Δευτερα 28. Μετά τις 29 θα ξέρουμε το σχολείο που θα πάμε.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Διορισμοι
« Απάντηση #6579 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 09:39:30 μμ »
Το επιμυθιο είναι πως όταν τοποθετούμε Υπουργο στο Παιδειας,σκεφτομαστε πριν.Οι ιδεοληψίες εκει οδηγουν.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.