*

Αποστολέας Θέμα: Kατανομή ωρών  (Αναγνώστηκε 16861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Kατανομή ωρών
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 02:29:13 μμ »
Βρισκόμαστε δύο εκπαιδευτικοί σε σχολείο όπου το σύνολο των ωρών των μαθημάτων που μπορουμε να κάνουμε είναι 33. Πώς θα γίνει η κατανομή? ο παλαιότερος παίρνει 21 ώρες και ό,τι μένει το παίρνει ο άλλος. Και σε αυτή την περίπτωση ποιός είναι παλαιότερος? παίζει ρόλο το ΦΕΚ ή η προϋπηρεσία. Π.χ. εγώ διορίστηκα το 2006, ο συνάδελφος το 2005 αλλά έχω περισσότερη προϋπηρεσία (λόγω του ότι ήμουν αναπληρωτής). Γνωρίζει κανείς συγκεκριμένη εγκύκλιο???
ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2007, 09:57:35 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Kατανομή ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:01:08 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 03:12:57 μμ »
Δεν γνωρίζω εγκύκλιο αλλά μετραει η παλαιότητα στο σχολείο. ο πιο παλιός στο σχολείο προηγείται (ισχύει και στην περίπτωση υπεραριθμίας). Η παλαιότητα φαίνεται από το πότε έκανε αναληψη υπηρεσίας ο καθένας σας. Εχω ακούσει περίπτωση όπου 2 παρουσιάστηκαν την ίδια μέρα και κάνανε μια πράξη ανάληψης και παλαιότερος θεωρήθηκε αυτός που είχε βάλει πρώτος υπογραφή. πάντως το θέμα σας λύνεται εύκολα. Συνήθως από τα γραφεία υπάρχει ανοχή 2 - 3 ωρών να έχετε λιγοτερο ωράριο, άρα 17 και 16 ώρες και το θέμα το λύνει η διεύθυνση μπρεί να σας αφήσει και έτσι.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 11:31:36 μμ »
Δεν υπάρχει καμμία νομική κατοχύρωση για την αρχαιότητα ως κριτήριο επιλογής μαθημάτων. Να συνεργαστείτε και να κάνετε αμοιβαίες υποχωρήσεις. Αυτά είναι κατάλοιπα της νοοτροπίας κάποιων παλιών που έχουν βολευτεί με συγκεκριμένα μαθήματα (κάποτε και με ιδιαίτερα) και δεν θέλουν να αλλάξει τίποτε. Αν δεν τα βρείτε , το θέμα πάει στον Διευθυντή και μετά στον Σύμβουλο, αν δεν  έχει λυθεί.

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 09:40:54 πμ »
Απαντήσεις απο το ΑΛΦΑΒΗΤΑ http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20070914d.php

Τι γίνεται με το ωράριο όταν υπάρχουν π.χ. δύο καθηγητές της ίδιας ειδικότητας σε ένα σχολείο;

Συμπληρώνει πρώτα το ωράριο ο πρώτος τοποθετηθείς στη συγκεκριμένη σχολική μονάδα.

Και αν ο δεύτερος ή ο τελευταίος τοποθετηθείς είναι νεοδιόριστος;

 Τότε αυτός θα πάρει το "υπόλοιπο", τις ώρες που περισσεύουν δηλ. και θα διατεθεί και σε άλλο/άλλα σχολείο/α για να καλύψει το υποχρεωτικό του ωράριο.

Πότε δίνεται/δηλώνεται από το ΠΥΣΔΕ κενή οργανική θέση;

Οργανική δίνεται αν υπάρχουν 10 διδακτικές ώρες που δεν καλύπτονται από τους υπάρχοντες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Kατανομή ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:01:08 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 02:31:14 μμ »

Τι γίνεται με το ωράριο όταν υπάρχουν π.χ. δύο καθηγητές της ίδιας ειδικότητας σε ένα σχολείο;

Συμπληρώνει πρώτα το ωράριο ο πρώτος τοποθετηθείς στη συγκεκριμένη σχολική μονάδα.


Αυτό είναι ΠΟΛΥ άδικο :( Όλοι ξέρουμε ότι οι τοποθετήσεις όσων είναι στην διάθεση, στην αρχή της χρονιάς, γίνονται τελείως ad hoc. Γιατί να πάρει πλήρες ωράριο ένας συνάδελφος που έκανε πράξη ανάληψης στο σχολείο 1 μέρα πριν από μένα; Σε εμάς πχ τώρα που βγαίνουν οι τοποθετήσεις, δεν βγαίνουν για όλους την ίδια μέρα. Κάποιοι γνωρίζαν χτες που πρέπει να παρουσιαστούν (άρα μπορεί να προλάβαν να το κάνουν κιόλας), κάποιοι σήμερα και κάποιοι είναι ακόμα στο περίμενε.
Η παλαιότητα στο σχολείο θα πρέπει να μετράει όταν όντως είναι σημαντική (τουλάχιστον 1 μήνας διαφορά μεταξύ των πράξεων ανάληψης των δύο συναδέλφων).

Δεν ξέρω τι μου φταίει. Οι απαρχαιωμένοι νόμοι που είχαν γραφτεί με βάση μία άλλη πραγματικότητα της λειτουργίας των σχολείων , ή η πραγματικότητα της μόνιμης "τσιγγανοποίησης" στην οποία μας έχουν φέρει  >:(

Αποσυνδεδεμένος vou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ0405
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 10:40:44 μμ »
Είμαι ΠΕ04 Γεωλογίας και εχω 1η αναθεση γεωγραφια. Στο ιδιο σχολειο υπαρχει καθηγητης οικιακής οικονομιας ο οποιος εχει τη γεωγραφια ως 2η ανάθεση. Το γυμνασιο εχει συνολικα 11 τμηματα και προκειμενου "να βγει το πρόγραμμα" με αναγκαζουν να κανω χημεια Α κ Β, Φυσική Β, Βιολογια Α και μονο Γεωγραφια Β. Δινουν τις 6 ωρες γεωγραφιας Α στον συναδελφο της οικ. Να αναφερω οτι ο συναδελφος ειναι εκει ενα χρόνο ενω εγω διορίστηκα τωρα. Ποια τα δικαιώματα μοϋ? Δικαιουμαι να διεκδικήσω τισ ωρες του μαθήματός μου? - τοτε ο συναδελφος της οικ. θα αναγκαστει να συμπληρώσει ωράριο σε αλλο σχολείο? Δεν θελω να δημιουργησω πρόβλημα στο σχολειο αλλα νιώθω ανεπαρκης να διδάξω ουσιαστικα ύλη απο 5 διαφορετικα βιβλια για τα οποια δεν μου εχουν δωσει καν βιβλιο καθηγητη και απο οτι μου ειπανε να βρω απο παλιοτερους (!!!!Καποια απο τα βιβλια ειναι καινουρια, οποτε τα παλια βιβλια καθηγητη δεν εχουν κανενα νοημα!!!!!)...Ανετρεξα σε σχετικες νομοθεσιες και δεν εβγαλα ακρη. Σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα ή ξερει σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ......

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 07:57:44 πμ »
Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος άλλος για να κάνει τις ώρες στη Φυσική και τη Χημεία και τη Βιολογία. Ο συνάδερφος της Οικιακής οικονομίας όπως και άλλες ειδικότητες έχουν 2η ανάθεση γεωγραφία αλλά δεν έχουν Φυσική πχ. Επομένως αν πάρεις εσύ τη γεωγραφία και χρειάζεται να φέρουν κάποιον άλλον για Φυσική ή Χημεία ή Βιολογία από άλλο σχολείο δημιουργείται πρόβλημα. Γενικά οι αναθέσεις γίνονται έτσι ώστε να συμπληρώνονται οι ώρες από τους καθηγητές που ήδη έχει το σχολείο.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:59:29 μμ »
Είμαι ΠΕ04 Γεωλογίας και εχω 1η αναθεση γεωγραφια. Στο ιδιο σχολειο υπαρχει καθηγητης οικιακής οικονομιας ο οποιος εχει τη γεωγραφια ως 2η ανάθεση. Το γυμνασιο εχει συνολικα 11 τμηματα και προκειμενου "να βγει το πρόγραμμα" με αναγκαζουν να κανω χημεια Α κ Β, Φυσική Β, Βιολογια Α και μονο Γεωγραφια Β. Δινουν τις 6 ωρες γεωγραφιας Α στον συναδελφο της οικ. Να αναφερω οτι ο συναδελφος ειναι εκει ενα χρόνο ενω εγω διορίστηκα τωρα. Ποια τα δικαιώματα μοϋ? Δικαιουμαι να διεκδικήσω τισ ωρες του μαθήματός μου? - τοτε ο συναδελφος της οικ. θα αναγκαστει να συμπληρώσει ωράριο σε αλλο σχολείο? Δεν θελω να δημιουργησω πρόβλημα στο σχολειο αλλα νιώθω ανεπαρκης να διδάξω ουσιαστικα ύλη απο 5 διαφορετικα βιβλια για τα οποια δεν μου εχουν δωσει καν βιβλιο καθηγητη και απο οτι μου ειπανε να βρω απο παλιοτερους (!!!!Καποια απο τα βιβλια ειναι καινουρια, οποτε τα παλια βιβλια καθηγητη δεν εχουν κανενα νοημα!!!!!)...Ανετρεξα σε σχετικες νομοθεσιες και δεν εβγαλα ακρη. Σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα ή ξερει σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ......

Θεωρώ ότι έχεις δίκιο. Η εγκύκλιος αναφέρει ότι "Σημείωση: με τα μαθήματα πρώτης (Α΄) ανάθεσης οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα δεύτερης (Β΄) ανάθεσης συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες." Αν δεν συμπληρώνεις ωράριο, πρέπει να το ζητήσεις.
Να τους πας τις αναθέσεις μαθημάτων: http://users.sch.gr/vandr/files/anatheseis_mathimaton.pdf και τις οδηγίες εφαρμογής τους: http://users.sch.gr/vandr/files/anatheseis_mathimaton_odigies.pdf

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 03:49:42 μμ »
Θα παρακαλέσω για την τροποποίηση του τίτλου σε πεζά στο αρχικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 04:07:10 μμ »
Είμαι ΠΕ04 Γεωλογίας και εχω 1η αναθεση γεωγραφια. Στο ιδιο σχολειο υπαρχει καθηγητης οικιακής οικονομιας ο οποιος εχει τη γεωγραφια ως 2η ανάθεση. Το γυμνασιο εχει συνολικα 11 τμηματα και προκειμενου "να βγει το πρόγραμμα" με αναγκαζουν να κανω χημεια Α κ Β, Φυσική Β, Βιολογια Α και μονο Γεωγραφια Β. Δινουν τις 6 ωρες γεωγραφιας Α στον συναδελφο της οικ. Να αναφερω οτι ο συναδελφος ειναι εκει ενα χρόνο ενω εγω διορίστηκα τωρα. Ποια τα δικαιώματα μοϋ? Δικαιουμαι να διεκδικήσω τισ ωρες του μαθήματός μου? - τοτε ο συναδελφος της οικ. θα αναγκαστει να συμπληρώσει ωράριο σε αλλο σχολείο? Δεν θελω να δημιουργησω πρόβλημα στο σχολειο αλλα νιώθω ανεπαρκης να διδάξω ουσιαστικα ύλη απο 5 διαφορετικα βιβλια για τα οποια δεν μου εχουν δωσει καν βιβλιο καθηγητη και απο οτι μου ειπανε να βρω απο παλιοτερους (!!!!Καποια απο τα βιβλια ειναι καινουρια, οποτε τα παλια βιβλια καθηγητη δεν εχουν κανενα νοημα!!!!!)...Ανετρεξα σε σχετικες νομοθεσιες και δεν εβγαλα ακρη. Σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα ή ξερει σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ......

Νομίζω όμως ότι σαν ΠΕ04 έχεις 1η ανάθεση και την φυσική έλλειψει φυσικού ή φυσικού ραδιοηλεκτρολόγου και 1η ανάθεση χημεία ελλείψει χημικού, Οπότε καλύπτεις ωράριο. Ηθικά σκεπτόμενος με την λογική του διεκδικώ μόνο την 1η ανάθεση και ας κάνουν οι άλλοι ότι θέλουν δεν σε συμφέρει γιατί ώς Γεωλόγος δεν έχεις και πολλές ώρες αν απορρίψεις φυσική και χημεία αν δεν είσαι σε μεγάλο σχολείο. Επομένως πρέπει να προσαρμοστείς με φυσικές και χημείες γιατί αλλιώς θα ψάχνεις ώρες. Ολα αυτά τα λέω φιλικά γιατι έχω πάει σε σχολεία με τόσο λίγα παιδιά και ξέρω τι είναι να ψάχνεις ώρες. Σε ΤΕΕ κάποιοι συνάδελφοι κανανε μέχρι και υγιεινή κόμης για να συμπληρώσουν ωράριο.

Οσο για το τι θα διδάξεις και από που και πώς μπορείς να απευθυνθείς στο σχολικό σου σύμβουλο. Ο φυσικός σχολικός σύμβουλος που γνωρίζω είναι πολύ καλός και μπορεί να σε κατατοπίσει πλήρως.Αλλιώς ανέτρεξε να βρείς τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών ζήτα τα από τον Διευθυντή ή τον υπεύθυνο μαθητικών θεμάτων του σχολείου αν σε γράψουν ζήτα από το γραφείο μια κόπια. Στην έσχατη κάνε ένα τηλέφωνο στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Πρώτα ξεκίνα από τον Σύμβουλο δικιά του δουλεία είναι άλλωστε και για αυτό πληρώνεται!.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 04:12:37 μμ από stef »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 05:00:45 μμ »
Δεν ξέρω που να το βάλω το θέμα κι έτσι το βάζω εδώ!στο σχολείο μου υπάρχει(αναμεσα σε αλλα κενα) κ κενό φιλολόγου απο την αρχή της χρονιας(στην πρώτη φάση αναπληρωτών "ξέχασαν" να το δηλώσουν ως κενό)γίνεται λοιπόν κ η τριτη φάση κ δεν μας στέλνουν αναπληρωτη(δεν ξέρω αν το δήλωσαν αυτη τη φορα πάντως μου κάνει εντύπωση που κανένας αναπληρωτής που διορίστηκε στην περιοχή δεν το επέλεξε,αλλα επέλεξαν αλλα σχολεία σε πιο"δύσκολες περιοχές ")στο σχολείο λοιπόν δυο φιλόλογοι έχουμε μοιραστεί τις κατευθύνσεις κ έχουμε πάρει κ ότι άλλο μπορούμε να πάρουμε μέχρι να καλύψουμε το ωράριο μας,υπάρχουν άλλοι δυο φιλόλογοι αλλα το ωράριο τους καλυπτει(για χ,ψ λόγους που δεν μας ενδιαφέρουν)το ωράριο ενός ωρομίσθιου.Η ερώτηση μου είναι  η εξής μπορεί να μας υποχρεώσει ο διευθυντής ή ο προϊστάμενος να αφαιρέσουμε ώρες απο κάποια μαθήματα για να καλύψουμε κάποια αλλα που δεν γίνονται καθολου(πχ να αφήσω δυο ώρες απο τα αρχαία της πρώτης  για να κανω  κ την έκθεση της δευτερας) κ τελικά να μην στείλουν αναπληρωτή;;;;;;οποίος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλω!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 05:03:28 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 05:28:23 μμ »
Για τον αναπληρωτή δεν μπορώ να σου πω, αλλά για το άλλο μπορώ να σου πω ότι ναι, μπορεί. Ιδίως αν είναι και "σημαντικά" μαθήματα πχ έκθεση, αρχαία.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 06:14:23 μμ »
Δηλαδή ολόκληρο κενό φιλολόγου 25 ώρες θα το μοιράσουμε έτσι;;;το θέμα ειναι ότι κάθε τάξη ειναι ένα τμήμα οπότε  για μας ειναι +1,+2 κτλ αντικείμενα οπότε δεν ειναι ότι θα πάρουμε ένα τμήμα ακόμα σε μάθημα που ήδη κάνουμε αλλα ένα ακόμη αντικείμενο!κ τότε ποτέ η διεύθυνση ειναι υποχρεωμένη να στείλει αναπληρωτή;;;; Να το κάνουν παντού αυτο κ να μην παίρνουν αναπληρωτές τότε!!!!!δηλαδη ειναι επίσημο;;;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 06:20:50 μμ »
Δεν εννοώ να τραβήξει έτσι όλη η χρονιά, απλώς σου λέω ότι είθισται μέχρι να καλυφθεί το κενό να αναλαμβάνουν οι καθηγητές κάποια μαθήματα πχ έκθεση εις βάρος της λογοτεχνίας ή να κάνουν όλα τα μαθήματα από λίγο, μέχρι να δουν... τι θα γίνει το χάλι τους! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.