*

Αποστολέας Θέμα: Kατανομή ωρών  (Αναγνώστηκε 16827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:45:02 μμ »
Κι αν αρνηθεί ένας καθηγητής που έχει όλες τις κατευθύνσεις  ένα ακόμη "δύσκολο" μάθημα (πχ έκθεση)τι γίνεται;εννοώ επίσημα τι μπορεί η δδε να του κάνει;αν ένα μάθημα δεν το αναλαμβάνει κανείς,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Kατανομή ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:16 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 07:40:10 μμ »
Σε μένα που έτυχε 1 φορά αυτό έδωσε εντολή ο διευθυντής, αν δεν τα βρούμε, να το πάρει ο νεότερος. Τελικά τα βρήκαμε και δε χρειάστηκε. Οπότε, δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι νόμιμο. :-\

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:06:57 μμ »
Δηλαδή ολόκληρο κενό φιλολόγου 25 ώρες θα το μοιράσουμε έτσι;;;το θέμα ειναι ότι κάθε τάξη ειναι ένα τμήμα οπότε  για μας ειναι +1,+2 κτλ αντικείμενα οπότε δεν ειναι ότι θα πάρουμε ένα τμήμα ακόμα σε μάθημα που ήδη κάνουμε αλλα ένα ακόμη αντικείμενο!κ τότε ποτέ η διεύθυνση ειναι υποχρεωμένη να στείλει αναπληρωτή;;;; Να το κάνουν παντού αυτο κ να μην παίρνουν αναπληρωτές τότε!!!!!δηλαδη ειναι επίσημο;;;
Eτσι ενημερωτικα ρωταω...αυτο το κενο δεν το εχουμε μεσα στα κενα στη λιστα της Genmanos?Eννοω στο νημα''Επικαιροποιηση κενων φιλολογων''

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 11:27:05 μμ »
πολλά σχολεία πάντως έχουν ξεκινήσει αναγκαστικά την πρακτική του κουρέματος ωρών μπας και βγει άκρη, και τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας, μέχρι δηλ. να καλυφθούν τα κενά τους.

Την πληρώνουν βασικά τα Αρχαία Α'εξ όσων ακούω, που από 5 ώρες γίνονται 3 ή και 2, προκειμένου να γίνει και καμιά Έκθεση...
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Kατανομή ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:16 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 11:33:47 μμ »
Άκου, τώρα τι συζητάμε! Να κόβουμε Αρχαία, να κάνουμε καμιά Έκθεση, για Λογοτεχνία και Ιστορία ούτε λόγος, τι κατάντια είναι αυτή, ρε γμτ;

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:46:20 πμ »
Και στα Γυμνάσια μια απ΄τα ίδια συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 02:06:55 πμ »
😯😯😯😯για άλλη μια φορά δεν εχω λόγια!!!τοση  " ευρηματικοτητα" σε ένα μόνο υπουργείο;;;

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 08:17:01 πμ »
Για ΠΕ03 , μας παρακαλάνε να πάρουμε υπερωρίες, υπάρχουν πολλά κενά!

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 12, 2016, 12:42:03 μμ »
Μπορεί συνάδελφος σε Γυμνάσιο ή Λύκειο να κάνει μάθημα στο τμήμα του παιδιού του; Ξέρω ότι δε συνηθίζεται, αλλά υπάρχει κάτι που να το απαγορεύει;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 12, 2016, 02:53:07 μμ »
Δε θυμάμαι να υπάρχει κάτι που να τ απαγορεύει, θυμάμαι όμως μια εγκύκλιο της περιόδου 2007-8 όπου (μεταξύ άλλων) αναφερόταν ότι είναι παιδαγωγικά  ορθό οι εκπαιδευτικοί να αποφεύγουν να κάνουν μάθημα στην τάξη που φοιτούν τα τέκνα τους.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 12, 2016, 03:16:42 μμ »
Είμαι ΠΕ04 Γεωλογίας και εχω 1η αναθεση γεωγραφια. Στο ιδιο σχολειο υπαρχει καθηγητης οικιακής οικονομιας ο οποιος εχει τη γεωγραφια ως 2η ανάθεση. Το γυμνασιο εχει συνολικα 11 τμηματα και προκειμενου "να βγει το πρόγραμμα" με αναγκαζουν να κανω χημεια Α κ Β, Φυσική Β, Βιολογια Α και μονο Γεωγραφια Β. Δινουν τις 6 ωρες γεωγραφιας Α στον συναδελφο της οικ. Να αναφερω οτι ο συναδελφος ειναι εκει ενα χρόνο ενω εγω διορίστηκα τωρα. Ποια τα δικαιώματα μοϋ? Δικαιουμαι να διεκδικήσω τισ ωρες του μαθήματός μου? - τοτε ο συναδελφος της οικ. θα αναγκαστει να συμπληρώσει ωράριο σε αλλο σχολείο? Δεν θελω να δημιουργησω πρόβλημα στο σχολειο αλλα νιώθω ανεπαρκης να διδάξω ουσιαστικα ύλη απο 5 διαφορετικα βιβλια για τα οποια δεν μου εχουν δωσει καν βιβλιο καθηγητη και απο οτι μου ειπανε να βρω απο παλιοτερους (!!!!Καποια απο τα βιβλια ειναι καινουρια, οποτε τα παλια βιβλια καθηγητη δεν εχουν κανενα νοημα!!!!!)...Ανετρεξα σε σχετικες νομοθεσιες και δεν εβγαλα ακρη. Σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα ή ξερει σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ......

Αυτό είναι τελείως παράνομο και το ξέρουν όλοι και ο Διευθυντής σου ....  Δεν αντέδρασες ως τώρα .....Πρώτα μοιράζεται η Α' ανάθεση και μετά η Β'. Πρώτα πρέπει να πάρεις τις ώρες γεωγραφίας και μετά διάλεξε εσύ τι θες από τη Β΄ανάθεση αφού δεν υπάρχει φυσικός ή βιολόγος. Αυτό που γίνεται μέχρι τώρα γίνεται με τη συγκατάθεσή σου υποτίθεται....
Τι θα κάνεις όμως αν φέρουν π.χ. στο σχολείο σου και φυσικό ή βιολόγο; Τότε θα μείνεις ξεκρέμαστος για να εξυπηρετείς τα συμφέροντα άλλων;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2016, 03:25:43 μμ από astro »

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 12, 2016, 03:24:12 μμ »
Νομίζω όμως ότι σαν ΠΕ04 έχεις 1η ανάθεση και την φυσική έλλειψει φυσικού ή φυσικού ραδιοηλεκτρολόγου και 1η ανάθεση χημεία ελλείψει χημικού, Οπότε καλύπτεις ωράριο. Ηθικά σκεπτόμενος με την λογική του διεκδικώ μόνο την 1η ανάθεση και ας κάνουν οι άλλοι ότι θέλουν δεν σε συμφέρει γιατί ώς Γεωλόγος δεν έχεις και πολλές ώρες αν απορρίψεις φυσική και χημεία αν δεν είσαι σε μεγάλο σχολείο. Επομένως πρέπει να προσαρμοστείς με φυσικές και χημείες γιατί αλλιώς θα ψάχνεις ώρες. Ολα αυτά τα λέω φιλικά γιατι έχω πάει σε σχολεία με τόσο λίγα παιδιά και ξέρω τι είναι να ψάχνεις ώρες. Σε ΤΕΕ κάποιοι συνάδελφοι κανανε μέχρι και υγιεινή κόμης για να συμπληρώσουν ωράριο.


Θα παρακαλούσα αν κάποιος δεν ξέρει τη νομοθεσία να μην παραπληροφορεί..... Ο γεωλόγος έχει Α' Ανάθεση γεωγραφία και Β' ανάθεση τα υπόλοιπα μαθήματα και μάλιστα χωρίς προτεραιότητα στις Β' αναθέσεις. Πχ αν υπάρχει παλαιότερος μαθηματικός στο σχολείο και δεν συμπληρώνει δικαιούται να πάρει τις φυσικές (έχει Β' ανάθεση).

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 12, 2016, 04:20:13 μμ »
silkcut, γι' αυτή του 2007-08 έχω ακούσει και εγώ. Απλώς, επειδή απ΄έξω απ' έξω ειπώθηκε από συνάδελφο κάτι τέτοιο για του χρόνου θέλω να ξέρω τι γίνεται, για να μη βρεθώ προ εκπλήξεως. Συνεπώς, τυπικά, επιτρέπεται.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kατανομή ωρών
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 13, 2016, 07:11:20 μμ »
Ωωωωω, τι μου θύμισες τώρα…
Γ’ Λυκείου, δέσμη, αρρωσταίνει Μάρτιο ο καθηγητής των Αρχαίων, δε μας αναλαμβάνει κανείς και προσφέρεται ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου να μας πάρει, για να βγει η ύλη. Παιδιά, το πόσο άβολα αισθανόμουν δε μπορώ να το συζητήσω, τραγική εμπειρία. :'(
loumbago, ελπίζω να το ξανασκεφτεί ο συνάδελφός σου και να μη βάλει το παιδάκι του σε αυτή τη διαδικασία. :-\

ΥΓ. Γενικότερα πιστεύω ότι, αν μπορείς να μην είσαι με το παιδί σου στο ίδιο σχολείο, είναι πολύ καλύτερο για το παιδί. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.