*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ  (Αναγνώστηκε 26266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« στις: Ιούνιος 04, 2015, 01:11:08 μμ »
Καλημέρα! Σκέφτομαι να δωσω κατατακτήριες στο τμήμα Ειδικής αγωγής του Παμακ. Μπορεί κάποιος που έχει δώσει ήδη να μου πει κάποια πράγματα για τον τρόπο εξέτασης, παλαιά θέματα ή οτιδήποτε άλλο θα ήταν χρήσιμο; Επίσης κάποιος που σκέφτεται να δώσει τώρα αν θέλει να συζητήσουμε για τα κεφάλαια της ύλης κάθε μαθήματος γιατί δεν είμαι σίγουρη αν έχω βρει τα σωστά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος Cruela DeVil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2015, 10:05:54 μμ »
Καλησπέρα!!!
Τα θέματα του 2014-2015 ήταν τα εξής:

Ειδική Αγωγή: 1. Τα στάδια της αξιολόγησης της φωνολογίας και της άρθρωσης κατά τη διαγνωστική διαδικασία
2. Τα 5 βασικά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν μέσω της διαδικασίας διάγνωσης και αξιολόγησης των ειδικών αναγκών

Ψυχολογία: 1. Τα 5 βασικά βήματα (αρχές) πριν την εκπόνηση προγράμματος για την ανάπτυξη της συναισθηματικής νοημοσύνης για ομάδα νέων σε εργασιακό χώρο
2. Σύγκριση των ερευνών του Harlow με τις έρευνες των συμπεριφοριστών



Ειδική Αγωγή: 1. Τα στάδια της αξιολόγησης της φωνολογίας και της άρθρωσης κατά τη διαγνωστική διαδικασία
2. Τα 5 βασικά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν μέσω της διαδικασίας διάγνωσης και αξιολόγησης των ειδικών αναγκών



Εκπαίδευση Ενηλίκων: 1. Δέκα δεξιότητες που πρέπει να έχει ένας εκπαιδευτής ενηλίκων



Οι απαντήσεις κυρίως βρίσκονται στα βιβλία που δίνονται ως βιβλιογραφία (αν και δεν ξέρω μήπως κάτι από την ύλη έχει αλλάξει)
Και τα βιβλία μπορείτε να τα δανειστείτε από τη βιβλιοθηκη του ΠαΜακ ή και από το Αριστοτέλειο αν έχετε πρόσβαση.

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2015, 12:20:41 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και για τα θέματα! Αντιλαμβάνομαι ότι έδωσες πέρυσι. Μπήκες στη σχολή; Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Ξέρεις, αν είμαι επιτυχούσα, σε ποιο εξάμηνο θα μπω; Γενικά έχω αρχίσει να αφιερώνω 2-3 ώρες ημερησίως για διάβασμα, προλαβαίνω να βγαλω την ύλη και να κάνω επαναλήψεις ε;

Αποσυνδεδεμένος Cruela DeVil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2015, 05:24:34 μμ »
Ήθελα να δώσω,αλλα τελικα έδωσα εξετασεις για το μεταπτυχιακο του τμήματος!!Οταν τους πηρα τηλέφωνο, μου είπαν οτι οι επιτυχόντες μπαίνουν στο τρίτο εξάμηνο και μπορούν να τους αναγνωριστούν ως δώδεκα μαθήματα!!Νομιζω οτι θα πρόλαβεις άνετα να βγάλεις την υλη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2015, 03:19:42 μμ »
Σ'ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!!!

Αποσυνδεδεμένος mesla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2015, 12:50:12 μμ »
Καλησπερα επειδη ειμαι εκτος θεσ/κης κ δεν μπορω να παω στην βιβλιοθηκη του ΠΑΜΑΚ μηπως γνωρισει καποιος που μπορουμε να βρουμε το βιβλιο της 2. Πλατσίδου, Μ. (2004). Συναισθηματική Νοημοσύνη: Σύγχρονες προσεγγίσεις μιας παλαιάς έννοιας. Επιστήμες της Αγωγής, 1, 27-39.    κ κατι τελεταιο το 27 με 39 ειναι οι σελιδες που πρεπει να διαβασουμε; αν ειναι μονο τοσες μπορει καποιος αν ειναι ευκολο να μου τις στειλει εκτυπωμενες; Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος Cruela DeVil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2015, 11:06:19 πμ »
Καλημέρα!!Ισως υπαρχει στη δημοτική βιβλιοθηκη της πόλης σου!!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2015, 07:36:16 μμ »
Καλησπερα επειδη ειμαι εκτος θεσ/κης κ δεν μπορω να παω στην βιβλιοθηκη του ΠΑΜΑΚ μηπως γνωρισει καποιος που μπορουμε να βρουμε το βιβλιο της 2. Πλατσίδου, Μ. (2004). Συναισθηματική Νοημοσύνη: Σύγχρονες προσεγγίσεις μιας παλαιάς έννοιας. Επιστήμες της Αγωγής, 1, 27-39.    κ κατι τελεταιο το 27 με 39 ειναι οι σελιδες που πρεπει να διαβασουμε; αν ειναι μονο τοσες μπορει καποιος αν ειναι ευκολο να μου τις στειλει εκτυπωμενες; Ευχαριστω πολυ!
Δεν πρόκειται για βιβλίο. Είναι άρθρο στο περιοδικό Επιστήμες της Αγωγής, στον 1ο τόμο του περιοδικού, σελίδες 27-39. Δυστυχώς όμως δεν το έχω για να σου το στείλω.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2015, 04:45:06 μμ »
Θα  ήθελα  να  ρωτησω ως αποφοιτις της διοικησης επιχειρησεων μπορω να εγγραφω χωρις  κατατακτηριες εξετασεις στο τμημα οικονομικων επιστημων? ΥΓ:Τα  μαθηματα των  κατατακτηριων του οικονομικου τα εχω περασει στο προπτυχιακο στη διοικηση επιχειρησεων.  θα ηθελα να ρωτησω  αν τα μαθηματα που απαιτουνται στις κατατακτηριες του  παιδαγωγικου τα εχεις περασει σε προπτυχιακο επιπεδο σε συγγενικο κλαδο π.χ.τεεαπη  θα μπορεις να εγγραφεις στο παιδαγωγικο χωρις κατατακτηριες παρα μονο με την επιδοση σε προπτυχιακο επιπεδο στο τεεαπη?

Αποσυνδεδεμένος Cruela DeVil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2015, 01:49:38 μμ »
Δεν γνωρίζω τι ισχύει!!Μπορεις ομως να καλέσεις τη γραμματεία του τμήματος που σε ενδιαφέρει και να λύσεις όλες σου τις απορίες!

Αποσυνδεδεμένος pasxalismp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 12:56:12 πμ »
Καλησπέρα! Παιδιά λέω να δώσω κ εγω θα ξεκινήσω τωρα να διαβάζω λέτε να προβάλω;; Τα συγγράμματα που δίνει η γραμματεία είναι όλα; Η επιλέγουμε ποιο θελουμε εμείς!; Έχει κάποιος βρει από ποια συγγράμματα είναι η ύλη να με βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος Cruela DeVil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 01:41:01 μμ »
Καλησπέρα!!Με οργανωμένο διαβασμα θα τα καταφέρεις!Ειναι ολα τα συγγράμματα στην υλη!ξεκινα να ψάχνεις σε βιβλιοθηκες!

Αποσυνδεδεμένος leofa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 28, 2015, 10:16:11 μμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος πόσοι δίνουν κατατακτήριες κάθε χρόνο για το συγκεκριμένο τμήμα ;

Αποσυνδεδεμένος marysalonika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ειδικής αγωγής Παμακ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 08:40:32 μμ »
Καλησπέρα!ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα κοινωνικής και εκπαιδευτικής πολιτικής, ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω αυτό το βιβλίο που είναι πανάκριβο:θέματα Γενικής Ψυχολογίας:Schacter, D. L., Gilbert, D. T., & Wegner, D. M. (2012). Ψυχολογία (Επιστ. Επιμ. Σ. Βοσνιάδου, Α.-Σ. Αντωνίου, Ζ. Μπαμπλέκου, Μ.Δαφέρμος, Η. Μπεζεβέγγης, Μ. Ζαφειροπούλου κ.ά.). Αθήνα: Gutenberg και από τη συζήτηση παρακάτω κατάλαβα ότι πρέπει να βρω το περιοδικό Επιστήμεσ της Αγωγής:Πλατσίδου, Μ. (2004). Συναισθηματική Νοημοσύνη: Σύγχρονες προσεγγίσεις μιας παλαιάς έννοιας. Επιστήμες της Αγωγής, 1, 27-39.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.