*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2015  (Αναγνώστηκε 406084 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1204 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:23:35 μμ »
Nαι, αλλά στην πραγματικότητα δεν φταίει στη ΔΙΔΕ Ευρυτανίας ότι πήραν πολλοί συνάδελφοι μετάθεση, αλλά ότι δε γίνονται μαζικοί διορισμοί. Για μένα οι συνάδελφοι θα έπρεπε να παρουσιαστούν χωρίς συζήτηση εκεί που αποσπάστηκαν, εφόσον δεν έχουν αναλάβει υπηρεσία και εφόσον το υπουργείο δίνει την οδηγία. Το πρόβλημα του εγκεφαλικού δε το λύνουμε με ασπιρίνες. Μαζικοί διορισμοί λέγεται η λύση, κύριοι στην Ευρυτανία. Ακόμα και μέσα στα αστικά κέντρα σιγά σιγά εκλείπει ο όρος "στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ". Μήπως και γι αυτό φταίνε οι αποσπάσεις;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1205 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:26:21 μμ »
Φέτος έχουν και πιο πολλά κενά καθώς έφυγαν αρκετοί με μετάθεση..

Δεν είναι η μοναδική ΔΔΕ με κενά από την οποία μετατέθηκαν εκπαιδευτικοί. Ούτε αυτό αποτελεί δικαιολογία για να κάνουν bullying στο προσωπικό λες και λειτουργούν σε αυτόνομο πλαίσιο εκτός των πάγιων πρακτικών των λοιπών Διευθύνσεων. Όταν διαπράττουν τις παρανομίες τους με διαθέσεις στη Δ/νση των ημετέρων που πιστώνονται τη μοριοδότηση των απομακρυσμένων σχολείων είναι large...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1206 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:29:50 μμ »
Και για να θυμηθούμε, αυτή η κατάσταση έχει διαμορφωθεί παρά την αύξηση του ωραρίου, παρά το κλείσιμο σχολείων, παρά τις συγχωνεύσεις σχολείων, παρά την αύξηση των μαθητών στα τμήματα. Το πτώμα έχει αρχίσει και βρωμάει, παρά τα αποσμητικά που βάζουν. Τέλος, παλιότερο ένας καθηγητής είχε ένα κίνητρο να μείνει στην επαρχία για να μαζέψει μόρια. Τώρα, και που τα μαζεύουμε τι ακριβώς τα κάνουμε; Επίσης, με 700 και 800 ευρώ δεν μπορείς να μείνεις στην επαρχία, γι αυτό έχουν αυξηθεί οι αιτήσεις για απόσπαση. Τι δεν καταλαβαίνουν; Ποιο το κίνητρο για να μείνει ο άλλος στο νησί ή στο κατσάβραχο;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1207 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:34:53 μμ »
Στην επαρχία, πάντως, έχω διαπιστώσει ότι ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά για τους ντόπιους και άλλα για όσους δεν είναι. Αυτή η διεύθυνση αναρωτιέμαι αν είναι το ίδιο αυστηρή με τους Ευρυτάνες. Για παράδειγμα, αν κάποιος από σχολείο ζητά απόσπαση στη διεύθυνση, φαντάζομαι δεν τον δεσμεύουν μέχρι να έρθει αντικαταστάτης. Αυτά πιστεύω να τα εφαρμόζουν σε όποιον φουκαρά θέλει να πάει πιο κοντά στο σπίτι του και τα παιδιά του.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1208 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:36:28 μμ »
Και για να θυμηθούμε, αυτή η κατάσταση έχει διαμορφωθεί παρά την αύξηση του ωραρίου, παρά το κλείσιμο σχολείων, παρά τις συγχωνεύσεις σχολείων, παρά την αύξηση των μαθητών στα τμήματα. Το πτώμα έχει αρχίσει και βρωμάει, παρά τα αποσμητικά που βάζουν. Τέλος, παλιότερο ένας καθηγητής είχε ένα κίνητρο να μείνει στην επαρχία για να μαζέψει μόρια. Τώρα, και που τα μαζεύουμε τι ακριβώς τα κάνουμε; Επίσης, με 700 και 800 ευρώ δεν μπορείς να μείνεις στην επαρχία, γι αυτό έχουν αυξηθεί οι αιτήσεις για απόσπαση. Τι δεν καταλαβαίνουν; Ποιο το κίνητρο για να μείνει ο άλλος στο νησί ή στο κατσάβραχο;

Ούτε κίνητρο ούτε διευκόλυση υπάρχει ούτε τίποτα. Η απόσπαση έχει αναγορευθεί πλέον σε ζήτημα επιβίωσης και όχι σε βελτίωση μιας ήδη υποφερτής και βιώσιμης κατάστασης όπως ίσχυε προ του 2010, που και πάλι οι εκπαιδευτικοί αποτελούσαν τον πλέον υποαμοιβόμενο κλάδο του Δημοσίου, υπερέχοντας μισθολογικά μόνον των διοικητικών του υπουργείου Παιδείας και Άμυνας (εξαιρώντας και πάλι τους διοικητικούς της ΚΥ που είχαν πρόσθετα επιδόματα).

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1209 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:41:09 μμ »
Στην επαρχία, πάντως, έχω διαπιστώσει ότι ισχύουν άλλα μέτρα και σταθμά για τους ντόπιους και άλλα για όσους δεν είναι. Αυτή η διεύθυνση αναρωτιέμαι αν είναι το ίδιο αυστηρή με τους Ευρυτάνες. Για παράδειγμα, αν κάποιος από σχολείο ζητά απόσπαση στη διεύθυνση, φαντάζομαι δεν τον δεσμεύουν μέχρι να έρθει αντικαταστάτης. Αυτά πιστεύω να τα εφαρμόζουν σε όποιον φουκαρά θέλει να πάει πιο κοντά στο σπίτι του και τα παιδιά του.

Ορθά τα λες ή μάλλον ξέρεις πράγματα για ένα από τα περιώνυμα πλυντήρια μορίων της επικράτειας με εξαμβλωματικά επιλεκτικές ευαισθησίες ως προς τη διαχείρηση του προσωπικού του...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1210 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:43:52 μμ »
Και δεν είναι μόνο αυτό, Nym. Όπως προείπα, στην επαρχία επικρατεί μια βλάχικη νοοτροπία, ότι τον ξένο πρέπει να τον βάλω κάτω και να τον πατήσω. Για παράδειγμα, να στείλω εκείνον σε τρία σχολεία, ενώ κρύβω ντόπιους που πλεονάζουν και τους βάζω γραμματιακή υποστήριξη. Αφήστε, εγώ δεν έχω υπηρετήσει στην Ευρυτανία, αλλά φαντάζομαι το μοντελάκι ίδιο θα είναι και με τις διευθύνσεις που έχω υπηρετήσει κι εγώ.  Βρε, σηκωθείτε και φύγετε από κει πέρα και γράψτε τους. Κι αν σας παραζορίσουν, βγάλτε και τα άπλυτά τους στη φόρα (γιατί σίγουρα θα έχουν, δε θα είναι η αγία αδελφότητα). Αλλά φαίνεται ότι βρίσκουν παπά (αδρανές σωματείο) και θάβουν πεντέξι κάθε χρόνο. >:(

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος psm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1211 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:00:04 μμ »
Αδρανές δεν θα έλεγες το σωματείο τηε Ευρυτανίας , μέχρι την Βουλή με επερωτήσεις έφτασαν τις αναλγησίες του προηγούμενου προϊστάμενου ο οποίος διώχτηκε νύχτα μετά από σωρία παρανομιών
Πάντως για τα περί ντόπιων έπεσες διάνα

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1212 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:03:09 μμ »
Eμείς πήγαμε στις 9, γράψαμε σε λίστα τα στοιχεία μας,για να ετοιμαστεί το πρακτικό, μας μοίρασαν σε κοντινά σχολεία, παρουσιαστήκαμε και στο σχολείο, υπογράψαμε πράξη ανάληψης και στο σχολείο,εκεί μας ανέθεσαν καθήκοντα μέχρι και την Παρασκευή και αργά το μεσημέρι γυρίσαμε στη ΔΔΕ να υπογράψουμε και εκεί το πρακτικό ανάληψης. θα ειδοποιήσουν με φαξ το Πυσδε οργανικής μας αυτοί.Μήπως τελικά πάει όντως για Παρασκευή η ανακοίνωση των αποσπάσεων;Α!, ξέχασα να σας πως ότι μας είπαν ότι είχαμε υποχρέωση να παρουσιαστούμε στην οργανική μας και γι΄αυτό μας ζητήθηκε να υπογράψουμε υπευθυνη δήλωση ότι δεν δυνάμεθα να πάμε στην οργανική μας και να αναφέρουμε και τους λόγους που δε δυνάμεθα.
Αν μιλήσει κανείς με αιρετούς, ας μας ενημερώσει!


Πάντως αυτό που σε αναθέτουν και σε σχολεία και με καθήκοντα μάλιστα μου φαίνεται πολύ παρατραβηγμένο και χωρίς νομική βάση. Η εγκύκλιος έλεγε για διευκόλυνση ανάληψης που θα σταλεί από το ΠΥΣΔΕ που θα παρουσιαστείς, στην οργανική στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις. Πως σε αναθέτει το ξένο ΠΥΣΔΕ σε δικό του σχολείο, χωρίς μάλιστα χαρτί ανακοίνωσης! Δηλαδή στην υποθετική περίπτωση που ο Διευθυντής του σχολείου που σε αναθέσανε σου κάνει αναφορά πως δεν έκανες κάτι καλά, εσύ πως δικαιολογείς την παρουσία σου εκεί; δεν είσαι εξωσχολικός στην ουσία; Πήγες γιατί στο είπε κάποιος προφορικά στη Δ/νση που ΔΕΝ ανήκεις;;;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1213 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:12:53 μμ »
psm, δεν έχω άποψη για την ΕΛΜΕ Ευρυτανίας. Είπα ότι υποθέτω. Και πάλι, ακόμα και με αυτό που μου λες εγώ δεν μπορώ να διαμορφώσω άποψη. Έχω πείρα από υπερεπαναστάτες συνδικαλιστές των λόγων που στην πράξη έκαναν πλάτες στους προϊσταμένους.  Ειλικρινά δεν ξέρω το έργο της συγκεκριμένης ΕΛΜΕ (ούτε καν τη σύνθεσή της). Συνήθως, οι αυθαιρεσίες των προϊσταμένων, όμως,  πηγαίνουν αντάμα με σωματεία που τους κάνουν πλάτες, αυτό είπα.

Anasteli, στα σχολεία μπορεί να έστειλαν συναδέλφους για να παρουσιάζονται και όχι για ν' αναλάβουν καθήκοντα. Δεν μπορούν 100 άτομα να κατακλύζουν καθημερινά τη διεύθυνση.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1214 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:16:52 μμ »
Και για να το συμπληρώσω επειδή η ΟΛΜΕ έβγαλε ανακοινώσεις για εμάς και πήγε και στο υπουργείο, δεν απαλλάσσεται η πλειοψηφία της για τη στάση της και για τις πλάτες που έκανε στις εκάστοτε κυβερνήσεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1215 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:35:48 μμ »
Μια χαρά τα λες LK!!!Ποιος θα μας ακούσει όμως;;;;όλοι κλείνουν τα αυτιά τους κ ρίχνουν τις ευθύνες αλλού!κρίμα...κ είναι κρίμα γιατί δε μας ντροπιάζουν μονο ως εκπαιδευτικούς αλλά κ ως ανθρώπους...

Αποσυνδεδεμένος Sanfran

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1216 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 09:34:26 μμ »
Εγώ πάντως απορώ πώς γίνεται η κάθε δδε να ερμηνεύει την εγκύκλιο διαφορετικα! !! Είμαι στην άτυχη περίπτωση και η δδε που παρουσιαστήκαι κ αυτή που ανήκω οργανικά να θεωρούν ότι είχε ισχύ μόνο για σήμερα. ..αν και κατάφερα να πάρω τηλεφωνική διαβεβαίωση από το υπουργείο για το αντίθετο,  κάνεις δεν είναι διατεθιμενος να το επιβεβαιώσει με ένα τηλ στο υπουργείο. .προφανώς έτσι τους βολεύει. ..το ερώτημα όμως είναι τι κάνω αύριο? ??? Η διευθύντρια θα με βγάλει α.α. εφόσον την καλύπτει κ η δδε... :( :(

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1217 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 09:43:46 μμ »
Εγώ πάντως απορώ πώς γίνεται η κάθε δδε να ερμηνεύει την εγκύκλιο διαφορετικα! !! Είμαι στην άτυχη περίπτωση και η δδε που παρουσιαστήκαι κ αυτή που ανήκω οργανικά να θεωρούν ότι είχε ισχύ μόνο για σήμερα. ..αν και κατάφερα να πάρω τηλεφωνική διαβεβαίωση από το υπουργείο για το αντίθετο,  κάνεις δεν είναι διατεθιμενος να το επιβεβαιώσει με ένα τηλ στο υπουργείο. .προφανώς έτσι τους βολεύει. ..το ερώτημα όμως είναι τι κάνω αύριο? ??? Η διευθύντρια θα με βγάλει α.α. εφόσον την καλύπτει κ η δδε... :( :(
Νομίζω το α.α. είναι πια πολύ σοβαρό παράμπτωμα εύχομαι να μην γίνει κάτι τέτοιο. Νομίζω πρέπει να επέμβει κάποιος ποιό υπεύθυνος. Οι αιρετοί σας εκεί αν μπορείς να τους βρεις..... η ελμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.