*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016  (Αναγνώστηκε 188607 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #378 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:47:44 μμ »
Alexlion, δε θυμάμαι ακριβώς τι ειπώθηκε, έχω την εντύπωση από το ύφος του διευθυντή ότι δεν είχε σκοπιμότητα να με αποκλείσει. Μου πρότεινε μάλιστα και 2 εναλλακτικές, αλλά και οι 2 ήταν κλεισμένες.
Τώρα να πάρω τους διευθυντές των άλλων 2 ΕΠΑΣ και να τους κάνω μπάχαλο το πρόγραμμα, δε μου πάει να το κάνω.
Αφού με κάλεσαν πρώτοι, έχουν το δικαίωμα να διαμορφώσουν το πρόγραμμά μου όπως νομίζουν. Έτσι δεν είναι;

Σε ό,τι αφορά το θέμα της αναγνώρισης προϋπηρεσίας ΕΠΑΣ στους πίνακες αναπληρωτών, θεωρώ κι εγώ ότι είναι ΜΕΙΖΟΝ.
Και είναι μεγάλος παραλογισμός να σου λένε ότι θα σε αποκλείσουν τιμωρητικά αν παραιτηθείς από ΕΠΑΣ για να πας αναπληρωτής, λες και φταις εσύ που το Υπουργείο δε μπορεί να κάνει έναν στοιχειώδη προγραμματισμό προσλήψεων, ώστε να μπορείς να επιλέξεις πού θέλεις να δουλέψεις, αλλά και να μη κρεμάς κι αυτούς που σε προσλαμβάνουν με τυχόν παραίτησή σου.
Δεν είμαστε εμείς οι ασυνεπείς για να τιμωρηθούμε, αλλά το Υπουργείο!
Τουλάχιστον αν αναγνωριζόταν η προϋπηρεσία φαντάζομαι ότι αρκετοί από εμάς θα επιλέγαμε να μείνουμε στις ΕΠΑΣ, ακόμη κι αν μας καλούσαν αναπληρωτές.
Τώρα όμως, αν χάσουμε τα μόρια μιας χρονιάς αναπλήρωσης, άντε μετά να προλάβουμε τους άλλους...
το ιδιο γίνεται και στο υπουργειο παιδειας αν παραιτηθείς...κι εκει εχεις αποκλεισμό....και απο τις δυο πλευρες γίνονται τα ιδια,ιδια αναλυτικά προγράμματα,ιδια μαθήματα ,ίδιες ειδικότητες αλλά ενα πράγμα γίνεται διαφορετικά.Στο υπουργειο παιδειας ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ η προυπηρεσια των ΕΠΑΣ λεγοντας οτι ανηκουν σε αλλο υπουργειο.Αυτος ο αποκλεισμος ομως δεν γινεται στο Υπουργείο Εργασίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #379 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:52:33 μμ »
το ιδιο γίνεται και στο υπουργειο παιδειας αν παραιτηθείς...κι εκει εχεις αποκλεισμό....και απο τις δυο πλευρες γίνονται τα ιδια,ιδια αναλυτικά προγράμματα,ιδια μαθήματα ,ίδιες ειδικότητες αλλά ενα πράγμα γίνεται διαφορετικά.Στο υπουργειο παιδειας ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ η προυπηρεσια των ΕΠΑΣ λεγοντας οτι ανηκουν σε αλλο υπουργειο.Αυτος ο αποκλεισμος ομως δεν γινεται στο Υπουργείο Εργασίας...

ναι γνωστά όλα, τα αλεξίπτωτα μετά τους ιδιωτικούς τέλος όμως

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #380 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 07:03:29 μμ »
Δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση μαζί σου...Ξερουμε πως μπήκαν κάποιοι παρανομα στους πίνακες του υπουργείου παιδειας (ειδικότερα παλαιοτερα) κι επίσης πώς παράνομα με βουλευτες βγαλαν την ΑΣΠΑΙΤΕ στις ΣΑΠΕΣ ή στο Βολο και μονιμοποιηθηκαν αργότερα ενώ ήταν τελευταίοι.Τέλος όμως όλα αυτα.Εχεις δίκιο.....

Αποσυνδεδεμένος lefkadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #381 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 07:05:11 μμ »
Δεν ξέρω τι διαμάχες υπάρχουν μεταξύ εκπαιδευτικών.
Εγώ πέρσι πρωτασχολήθηκα με την εκπαίδευση, όταν κλήθηκα αναπληρώτρια σε επαρχία, ενώ ούτε καν το περίμενα, μετά το ΑΣΕΠ του 2008. Ούτε καν...
Είμαι έτοιμη να ξαναφύγω για επαρχία αν χρειαστεί, κι έχω βάλει κουτάκι, παρόλο που είναι πολύ δύσκολο για μένα, γιατί δεν οδηγώ, και πέρσι ήταν τραυματική εμπειρία, γιατί πάλευα με τα συμπράκαλά μου κι όλο το νοικοκυριό, μόνη, με 4 βαλίτσες στα ΚΤΕΛ, να τα σουρναβαλάω εδώ κι εκεί μέχρι να βρω σπίτι.
Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου PASAS123.
Δεν πρέπει δηλαδή να διεκδικούμε το καλύτερο κι αυτό που θεωρούμε σωστό και δίκαιο;
Μια και βρίσκομαι πλέον σ' αυτό το χώρο, αυτό σκοπεύω να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #382 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 07:10:50 μμ »
Δεν ξέρω τι διαμάχες υπάρχουν μεταξύ εκπαιδευτικών.
Εγώ πέρσι πρωτασχολήθηκα με την εκπαίδευση, όταν κλήθηκα αναπληρώτρια σε επαρχία, ενώ ούτε καν το περίμενα, μετά το ΑΣΕΠ του 2008. Ούτε καν...
Είμαι έτοιμη να ξαναφύγω για επαρχία αν χρειαστεί, κι έχω βάλει κουτάκι, παρόλο που είναι πολύ δύσκολο για μένα, γιατί δεν οδηγώ, και πέρσι ήταν τραυματική εμπειρία, γιατί πάλευα με τα συμπράκαλά μου κι όλο το νοικοκυριό, μόνη, με 4 βαλίτσες στα ΚΤΕΛ, να τα σουρναβαλάω εδώ κι εκεί μέχρι να βρω σπίτι.
Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου PASAS123.
Δεν πρέπει δηλαδή να διεκδικούμε το καλύτερο κι αυτό που θεωρούμε σωστό και δίκαιο;
Μια και βρίσκομαι πλέον σ' αυτό το χώρο, αυτό σκοπεύω να κάνω.

Εσύ τρέχεις με κουτάκι και καλά κάνεις και μπράβο σου
κάποιοι άλλοι θέλουν να σε περάσουν και να σου πουν '' κορόιδο τρέξε απο νησί σε νησί ξοδέψου,εγώ μαζεύω μήνες δίπλα στο σπίτι μου,και όταν έρθει η ώρα , όπως έχει συμβεί πολλές φορές..θα σας περάσω όλους..(διορισμό)'' κατάλαβες? και το σταματάω εδώ γιατι δεν εχει νόημα η αντιπαράθεση και να σβηστούν και τα μυνήματα γιατι είναι οφ τόπικ

Αποσυνδεδεμένος lefkadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #383 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 07:23:01 μμ »
Οκ, το καταλαβαίνω.
Επειδή εγώ ό,τι έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι με το σταυρό στο χέρι και με μόρια και τίποτα άλλο, δε σημαίνει ότι αυτό ισχύει για όλους.
Ίσως και αυτή η αναγνώριση να μη μας συμφέρει κιόλας, εμάς που πάμε με το σταυρό, και να χεις δίκιο.
Το κρίσιμο είναι όχι οι προϋπηρεσίες αυτές καθεαυτές, αλλά το πώς αποκτήθηκαν.
Κι όπως βλέπω τους αλεξιπτωτιστές ιδιωτικούς να με περνάνε, κρίνω ότι είναι αδικία να μη μπορώ κι εγώ να αναγνωρίσω προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί αξιοκρατικά.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #384 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 07:23:20 μμ »
Κι εμεις με κουτακι τρεχουμε...αλλα ειμαστε αποκλεισμένοι....χωρις καθολου προυπηρεσία...Και να σου πώ και κάτι;πολυ θα θέλαμε να πάμε σε κανα νησακι που μας αρεσουν κιολας πολυ αλλα δυστυχως δεν μας δίνεται η ευκαιρία.Ειμαστε τα παιδια ενός κατωτερου Θεού...και μετά ερχεστε εσεις που πήγατε στα νησακια και σας δοθηκε η ευκαιρία,μας περάσατε στα μόρια και πήρατε και την θεσούλα στην ΕΠΑΣ ενω εμεις μειναμε χωρίς δουλεια

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #385 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 07:27:55 μμ »
Συνάδελφοι δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση, γιατί δεν έχετε τίποτα να χωρίσετε μεταξύ σας. Αν κάποια στιγμή βρούνε τρόπο να ενοποιήσουν όλη την εκπαίδευση υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, ίσως είναι το ποιο δίκαιο! Προς το παρόν αφήστε το τόπικ για να ενημερώνονται όσοι έχουν απορίες σχετικά με τις κλήσεις που γίνονται για πρόσληψη σε διάφορες ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #386 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 07:30:56 μμ »
Συνάδελφοι που μπορώ να βρω επίσημα ωρολόγια προγράμματα σπουδών των ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ; Υπάρχει κάποια υποργική απόφαση; Ενδιαφέρομαι για βοηθός γενικής νοσηλείας.

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #387 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 09:01:02 μμ »
Γνωρίζει κάποιος από τους συναδέλφους που έχουν εμπειρία στις Επας τι προβλέπεται για τις αναθέσεις μαθημάτων; Ισχύει ότι κ στη δευτεροβάθμια; Γιατί μου φαίνεται οι διευθυντές όπως θέλουν τα γυρίζουν :-\
Υπάρχουν κάποιες διαφορές σε σχέση με τις σχολές του Υπουργείου Παιδείας.
Σημαντικό είναι να γνωρίζεις ότι αρκετά μαθήματα μπορούν να ανατεθούν σε εκπαιδευτικούς διαφορετικών κλάδων. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι στη βούληση του εκάστοτε Διευθυντή (με γνώμονα πάντα την παροχή της συγκριτικά καλύτερης εκπαίδευσης προς όφελος των μαθητών) για τον ποιον θα επιλέξει. Τι συνέβη και σου έχει δημιουργήσει υποψίες; Ποια είναι η ειδικότητά σου;

Αποσυνδεδεμένος Marabou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #388 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 09:15:54 μμ »
Υπάρχουν κάποιες διαφορές σε σχέση με τις σχολές του Υπουργείου Παιδείας.
Σημαντικό είναι να γνωρίζεις ότι αρκετά μαθήματα μπορούν να ανατεθούν σε εκπαιδευτικούς διαφορετικών κλάδων. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι στη βούληση του εκάστοτε Διευθυντή (με γνώμονα πάντα την παροχή της συγκριτικά καλύτερης εκπαίδευσης προς όφελος των μαθητών) για τον ποιον θα επιλέξει. Τι συνέβη και σου έχει δημιουργήσει υποψίες; Ποια είναι η ειδικότητά σου;

Σ'ευχαριστώ efang, τίποτα το ιδιαίτερο...μόνο που ένα διωράκι μου πήγε σε άλλον συνάδελφο... φαντάζομαι πως συμβαίνουν αυτά... :(

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #389 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 10:36:28 μμ »
Συνάδελφοι που μπορώ να βρω επίσημα ωρολόγια προγράμματα σπουδών των ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ; Υπάρχει κάποια υποργική απόφαση; Ενδιαφέρομαι για βοηθός γενικής νοσηλείας.

ΦΕΚ 2725 Β/2008
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wHtyK1ZYNhP8HdtvSoClrL8oc_Y0zxAXyUliYHTRwL0-OJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMteUgJcZABmwHJj0aQ_2nXktkyjSVi9IzcDsiwnE_PBBO

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #390 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 11:21:25 μμ »
Ρε παιδιά οι ΣΕΚ θα λειτουργήσουν τελικά; Σε περιοχές που δεν υπάρχουν ΙΕΚ ΟΑΕΔ πώς θα προσλάβουν στις ΣΕΚ; Mε νέα προκήρυξη ή θα κάνουν τα δικά τους τα "γνωστά";
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #391 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:38:15 μμ »
Πρώτη φορά το ακους συνάδελφε; Υπάρχουν ΕΠΑΣ που αντι για 12+ καθαρά οι ωρομίσθιοι πληρώθηκαν με 10- την ώρα ελέω παρέδρων που επέβαλλαν (πολύ σωστό ρήμα!) την αλλαγή αυτή...
Διάβασε πιο πίσω να ενημερώθείς... Τόσο καιρό φωνάζουμε...

Απάντηση στο συνάδελφο που ρωτά για το ωρομίσθιο δεν έχω... ίδωμεν...

Στο "παράνομα" στήθηκε η ερώτησή μου και όχι στην μείωση του ωρομίσθιου διότι το γνωρίζω το θέμα.
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.