*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 489727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #532 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 09:05:58 πμ »
ακριβως αυτό εννοώ. γίνεται;;;
3. Υποψήφιος σε κλάδο της Γενικής Εκπαίδευσης και
σε κλάδο της Ειδικής Αγωγής.
Υποψήφιος εκπ/κός ο οποίος κατατάσσεται σε πίνα−
κες αναπληρωτών της Γενικής Εκπαίδευσης και στους
αντίστοιχους πίνακες της Ειδικής Αγωγής, σύμφωνα με
την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, σε περίπτωση
πρόσληψής του ως αναπληρωτή:
α. με πλήρες ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγωγής
αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες της
Γενικής Εκπαίδευσης (και αντιστρόφως).
β. με μειωμένο ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγω−
γής, ο εκπ/κός, εφόσον αναλάβει υπηρεσία και δεν
παραιτηθεί
, παραμένει υποψήφιος στους πίνακες της
Γενικής Εκπαίδευσης μόνο για πρόσληψη με πλήρες
ωράριο διδασκαλίας (και αντιστρόφως).


αυτά λέει η εγκύκλιος (που περιλαμβανει και καποιες εξαιρεσεις  ειδικών περιπτωσεων οπως και η εγκυκλιος της ειδικης)

ο συνδυασμός του α και του β , εμένα μου λέει οτι δεν γινεται να παραιτηθεις από τη γενικη(πλήρους) και μετα να σε παρουν στην ειδικη. Πρέπει να προλάβεις να κανεις απενεργοποιηση της αιτησης πριν ανακοινωθει η προσληψη σου 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2015, 09:12:47 πμ από ioudas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:56 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #533 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 12:37:42 μμ »
3. Υποψήφιος σε κλάδο της Γενικής Εκπαίδευσης και
σε κλάδο της Ειδικής Αγωγής.
Υποψήφιος εκπ/κός ο οποίος κατατάσσεται σε πίνα−
κες αναπληρωτών της Γενικής Εκπαίδευσης και στους
αντίστοιχους πίνακες της Ειδικής Αγωγής, σύμφωνα με
την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, σε περίπτωση
πρόσληψής του ως αναπληρωτή:
α. με πλήρες ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγωγής
αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες της
Γενικής Εκπαίδευσης (και αντιστρόφως).
β. με μειωμένο ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγω−
γής, ο εκπ/κός, εφόσον αναλάβει υπηρεσία και δεν
παραιτηθεί
, παραμένει υποψήφιος στους πίνακες της
Γενικής Εκπαίδευσης μόνο για πρόσληψη με πλήρες
ωράριο διδασκαλίας (και αντιστρόφως).


αυτά λέει η εγκύκλιος (που περιλαμβανει και καποιες εξαιρεσεις  ειδικών περιπτωσεων οπως και η εγκυκλιος της ειδικης)

ο συνδυασμός του α και του β , εμένα μου λέει οτι δεν γινεται να παραιτηθεις από τη γενικη(πλήρους) και μετα να σε παρουν στην ειδικη. Πρέπει να προλάβεις να κανεις απενεργοποιηση της αιτησης πριν ανακοινωθει η προσληψη σου

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω, δηλαδή διαγράφεσαι αυτόματα απο την ειδική αν σε τραβήξει η γενική.Αν όμως ΔΕ συμβαίνει αυτό που ΕΓΩ έχω καταλάβει,η αλήθεια  παίζεται στην εξής λεπτομέρεια: Η διαγραφή σου ΄στην ειδική εξαρτάται από το αν θα αναλάβεις υπηρεσία στη γενική ή δε σχετίζεται?
Επομένως, sixtir, αν σε άφορά και σε απασχολεί άμεσα, πάρε τηλ στο υπουργείο για περαιτέρω διευκρινίσεις στις κυρώσεις, το λέει άλλωστε και η εγκύκλιος. Τα λάθη εν προκειμένω κοστίζουν.


Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #535 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:04:31 μμ »
Από ε-μεσαρα:


Δεν είναι η πρώτη φορά που τα σχολεία της Ειδικής Αγωγής και οι εκπαιδευτικοί που τα στελεχώνουν αντιμετωπίζονται με απαξίωση…

Έτσι, παρά τα αντιθέτως γραφόμενα, προσωπικά το βλέπω δύσκολο να γίνουν προσλήψεις στην Ειδική Αγωγή πριν την 1η Οκτωβρίου, καθώς – όπως όλα δείχνουν – τότε ξεκινούν οι πιστώσεις της ειδικής αγωγής…

Χθες το δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας έκανε λόγο για προσλήψεις στην Ειδική αγωγή 25 και 26 του Σεπτέμβρη (δηλ. Παρασκευή και Σάββατο, που Σάββατο δε θυμάμαι ποτέ προσλήψεις), όμως: Με επιστολή που έστειλε η υπηρεσιακή Υπουργός Παιδείας στην ΚΕΔΚΕ στις 8 Σεπτεμβρίου, αναφέρει: Εγκρίθηκε η χρηματοδότηση 500 εκπαιδευτικών (ειδικό βοηθητικό προσωπικό ειδικών σχολείων που θα προσληφθεί - όπως γίνεται πάντα - την 1.10.2015) από τις Διαχειριστικές Επιτροπές των Περιφερειών (ένταξη 12 έργων).

Το κειμενάκι αυτό σε συνδυασμό με τις καθυστερήσεις στο έλεγχο των μεταπτυχιακών, που είναι ήδη εγκριμένα από το ΔΟΑΤΑΠ, μας δίνουν την εντύπωση ότι καθυστερούν την ανακοίνωση του πίνακα των αναπληρωτών της Ειδικής Αγωγής για να πάμε Οκτώβρη…

Και βεβαία χαμένοι της υπόθεσης οι μαθητές που φοιτούν στα σχολεία ειδικής αγωγής και οι οποίοι βρίσκονται στα σπίτια τους, καθώς τα περισσότερα σχολεία είτε υπολειτουργούν, είτε είναι κλειστά…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:56 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #536 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 01:29:00 μμ »
Από ε-μεσαρα:


Δεν είναι η πρώτη φορά που τα σχολεία της Ειδικής Αγωγής και οι εκπαιδευτικοί που τα στελεχώνουν αντιμετωπίζονται με απαξίωση…

Έτσι, παρά τα αντιθέτως γραφόμενα, προσωπικά το βλέπω δύσκολο να γίνουν προσλήψεις στην Ειδική Αγωγή πριν την 1η Οκτωβρίου, καθώς – όπως όλα δείχνουν – τότε ξεκινούν οι πιστώσεις της ειδικής αγωγής…

Χθες το δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας έκανε λόγο για προσλήψεις στην Ειδική αγωγή 25 και 26 του Σεπτέμβρη (δηλ. Παρασκευή και Σάββατο, που Σάββατο δε θυμάμαι ποτέ προσλήψεις), όμως: Με επιστολή που έστειλε η υπηρεσιακή Υπουργός Παιδείας στην ΚΕΔΚΕ στις 8 Σεπτεμβρίου, αναφέρει: Εγκρίθηκε η χρηματοδότηση 500 εκπαιδευτικών (ειδικό βοηθητικό προσωπικό ειδικών σχολείων που θα προσληφθεί - όπως γίνεται πάντα - την 1.10.2015) από τις Διαχειριστικές Επιτροπές των Περιφερειών (ένταξη 12 έργων).

Το κειμενάκι αυτό σε συνδυασμό με τις καθυστερήσεις στο έλεγχο των μεταπτυχιακών, που είναι ήδη εγκριμένα από το ΔΟΑΤΑΠ, μας δίνουν την εντύπωση ότι καθυστερούν την ανακοίνωση του πίνακα των αναπληρωτών της Ειδικής Αγωγής για να πάμε Οκτώβρη…

Και βεβαία χαμένοι της υπόθεσης οι μαθητές που φοιτούν στα σχολεία ειδικής αγωγής και οι οποίοι βρίσκονται στα σπίτια τους, καθώς τα περισσότερα σχολεία είτε υπολειτουργούν, είτε είναι κλειστά…

Το ότι θα καθυστερήσουν οι προσλήψεις στην ειδική νομίζω ότι το έχουμε εμπεδώσει όλοι. Το θέμα πλέον είναι πόσες πιστώσεις θα δώσουν και πόσο περικομμένες θα είναι. Ήδη πέρσι έμειναν ακάλυπτα κενά σε κάποιες ΣΜΕΑ και αστήριχτοι ή μερικώς βοηθούμενοι αρκετοί μαθητές στην παράλληλη.

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #537 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 03:07:32 μμ »
δεν είμαι σίγουρος ότι θα βγει από τον πίνακα... αν κάποιος ξέρει ας μας πει

υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση, πέρσι την ίδια μέρα που βγήκαν οι κυρωμένοι πίνακες (στην ειδική νομίζω) έγιναν και οι προσλήψεις, εκεί πότε θα έκανες αίτηση απενεργοποίησης ?

αγαπητέ Kinegire απολογούμαι που άργησα να απαντήσω, απλά έλειπα χτες όλη μέρα.Συμφωνώ σε αυτό που λες και αυτό είναι που με φοβίζει οπότε θα απενεργοποιήσω Δευτέρα πρωί πριν βγουν οι κυρωμένοι και ότι γίνει έγινε.Εγώ αυτό που ήθελα ήταν να είμαι στο σύστημα αλλά να με βλέπει και να μη με διαλέγει μιας που είμαι ταγμένος στην ειδική και δουλεύω πολλά χρόνια εκεί.Δεν κρύβω επίσης πως θεωρώ άδικο για τους συναδέρφους της γενικής να μεταφέρω ξαφνικά απο το πουθενά τα πολλά χρονια ειδικής που έχω και ξαφνικά να ανεβαίνω πάνω απο 1300 θέσεις.Άποψη μου έτσι!Σεβαστές και οι αντίθετες που τις ξέρω και τις ακουω κάθε μέρα με μεγάλη χαρά.Δημοκρατία έχουμε και δικηγόρους αρκετούς που ζουν απο αυτή!

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #538 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 12:26:17 πμ »
Και εγώ αυτό καταλαβαίνω, δηλαδή διαγράφεσαι αυτόματα απο την ειδική αν σε τραβήξει η γενική.Αν όμως ΔΕ συμβαίνει αυτό που ΕΓΩ έχω καταλάβει,η αλήθεια  παίζεται στην εξής λεπτομέρεια: Η διαγραφή σου ΄στην ειδική εξαρτάται από το αν θα αναλάβεις υπηρεσία στη γενική ή δε σχετίζεται?
Επομένως, sixtir, αν σε άφορά και σε απασχολεί άμεσα, πάρε τηλ στο υπουργείο για περαιτέρω διευκρινίσεις στις κυρώσεις, το λέει άλλωστε και η εγκύκλιος. Τα λάθη εν προκειμένω κοστίζουν.
έτσι ακριβώς πάιζεται στην λεπτομέρεια. Πράγματι θέλει διευκρίνηση. Θα πάρω τηλεφωνο και θα σας ενημερώσω!!!

Αποσυνδεδεμένος elli_tzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #539 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:08:24 πμ »
Αν κάποιος έχει κάνει αίτηση στη γενική και στην ειδική τότε σε περίπτωση που τον καλέσει πρώτα η γενική και δεν αποδεχτεί πρόσληψη, τότε διαγράφεται από τον πίνακα της γενική αλλά παραμένει ενεργή η αίτηση του στον πίνακα της ειδικής και αντίστροφα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #541 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:02:11 μμ »
http://www.ipaideia.gr/sovares-ekselikseis-sto-thema-ton-proslipseon-anapliroton-1.htm

Ειλικρινά πόσα να αντέχουμε πια σαν άνθρωποι!  Ας μας πούνε πόσες είναι οι πιστώσεις και πότε θα βγουν οι πίνακες. Θεωρώ ότι αυτό που ζούμε είναι ένα σύγχρονο βασανιστήριο.  :(

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #542 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:12:36 μμ »
Αν κάποιος έχει κάνει αίτηση στη γενική και στην ειδική τότε σε περίπτωση που τον καλέσει πρώτα η γενική και δεν αποδεχτεί πρόσληψη, τότε διαγράφεται από τον πίνακα της γενική αλλά παραμένει ενεργή η αίτηση του στον πίνακα της ειδικής και αντίστροφα.

Νομίζω elli_tzo πως δεν ισχύει αυτό που ανέφερες.
Μήπως ρώτησε κάποιος τι συμβαίνει με όσους είναι και στους 2 πίνακες; Αν προσληφθεί κάποιος στη γενική και παραιτηθεί, τότε διαγράφεται και από τον πίνακα ειδικής; Εγώ νομίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρη.
Χρειάζεται απενεργοποίηση της αίτησης στον έναν από τους 2 πίνακες, ώστε να εξασφαλίσεις την πρόσληψή σου σε αυτόν που θες;
Δηλαδή αν σε προλάβει η γενική, μπορείς να παραιτηθείς και να περιμένεις την ειδικής;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #543 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:40:46 μμ »
Ειλικρινά πόσα να αντέχουμε πια σαν άνθρωποι!  Ας μας πούνε πόσες είναι οι πιστώσεις και πότε θα βγουν οι πίνακες. Θεωρώ ότι αυτό που ζούμε είναι ένα σύγχρονο βασανιστήριο.  :(

ψυχραιμία, κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται.... άλλες φορές νωρίτερα άλλες φορές αργότερα, προτείνω να χάνετε την ψυχραιμία σας στο ότι δεν γίνονται μόνιμοι διορισμοί, αυτό είναι το δάσος.

Αποσυνδεδεμένος elli_tzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #544 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:44:54 μμ »
Νομίζω elli_tzo πως δεν ισχύει αυτό που ανέφερες.
Μήπως ρώτησε κάποιος τι συμβαίνει με όσους είναι και στους 2 πίνακες; Αν προσληφθεί κάποιος στη γενική και παραιτηθεί, τότε διαγράφεται και από τον πίνακα ειδικής; Εγώ νομίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρη.
Χρειάζεται απενεργοποίηση της αίτησης στον έναν από τους 2 πίνακες, ώστε να εξασφαλίσεις την πρόσληψή σου σε αυτόν που θες;
Δηλαδή αν σε προλάβει η γενική, μπορείς να παραιτηθείς και να περιμένεις την ειδικής;

Ακριβώς! Εάν καλέσει η γενική και δεν αποδεχτείς πρόσληψη, διαγράφεσαι για 2 χρόνια από της γενικής αλλά ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΕΝΕΡΓΟΣ στην ειδική. Δεν επηρεάζει ο ένας πίνακας τον άλλο. Δε χρειάζεται να απενεργοποιήσεις αίτηση, εκτός και αν δεν επιθυμείς πρόσληψη.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #545 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:50:42 μμ »
ψυχραιμία, κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται.... άλλες φορές νωρίτερα άλλες φορές αργότερα, προτείνω να χάνετε την ψυχραιμία σας στο ότι δεν γίνονται μόνιμοι διορισμοί, αυτό είναι το δάσος.
Τους συμφέρει περισσότερο να έχουν αναπληρωτές στην ειδική απ ότι μόνιμους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.