*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.  (Αναγνώστηκε 489161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smea31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1610 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 08:30:02 μμ »
Τα ίδια και τα ίδια. Ε όχι τέλος. Το ίδιο γινόταν και τόσα χρόνια στην ΠΔΣ στη γενική και το ξέρω από πρώτο χέρι. Το βύσμα του βύσματος. Εγώ και πέρυσι το κυνήγησα. Φέτος θα τους πάρει ο δι@@ολος. Έχουμε καταστρέψει τις οικογένειές μας για αυτούς που μας θεωρούν αριθμούς και νούμερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1611 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 08:51:18 μμ »
Τα ίδια και τα ίδια. Ε όχι τέλος. Το ίδιο γινόταν και τόσα χρόνια στην ΠΔΣ στη γενική και το ξέρω από πρώτο χέρι. Το βύσμα του βύσματος. Εγώ και πέρυσι το κυνήγησα. Φέτος θα τους πάρει ο δι@@ολος. Έχουμε καταστρέψει τις οικογένειές μας για αυτούς που μας θεωρούν αριθμούς και νούμερα.
Μπορεις λιγο να μου πεις τι ακριβως γινεται;Εγω πρωτη χρονια εκανα χαρτια και δε ξερω τι παιζει με ολα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1612 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 09:36:21 μμ »
να ρωτήσω κάτι τους παλιότερους αλλά και όσους ξέρουν; είναι νόμιμο καθηγητής ειδικής αγωγής να είναι υπεύθυνος τμήματος;κι αν ναι είναι εφικτό αυτό στην πράξη αφού δε γνωρίζει τα παιδιά;γιατί φαντάζομαι δεν είναι μόνο οι απουσίες και οι βαθμοί το θέμα!πως θα ενημερωσει τους γονείς παιδιών που ούτε φατσικά δε γνωρίζει; ή αν συμβεί κάτι με κάποιο μαθητή εγώ θαμαι υπεύθυνη;φέτος με έβαλαν πρώτη χρονιά υπεύθυνη και μάλιστα μου πλασάρουν και το πρακτικό!
ευχαριστώ πολύ!

Υποθέτω είσαι σε Τ.Ε.

Λοιπόν για να είσαι υπεύθυνη τμήματος πρέπει να το αποφασίσει ο σύλλογος, ήσουν στον σύλλογο αυτό?
αν ναι, δεν υπήρχαν εκπαιδευτικοί διαθέσιμοι ? με άλλα λόγια δεν έφταναν οι εκπαιδευτικοί ? αν δεν έφταναν τότε ναι είναι λογικό να πάρεις με την επισήμανση ότι αν έρθει εκπαιδευτικός που θα μπαίνει στο τμήμα αυτό να το πάρει.

Δεν έχω βρει κάπου να λέει ποιοι μπαίνουν ή δεν μπαίνουν ως υπεύθυνοι, ωστόσο είναι ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ορθό ως υπεύθυνος να είναι ένας εκπαιδευτικός που κάνει μάθημα στα παιδιά 1ο) γιατί τα παιδιά πρέπει να μπορούν να επικοινωνούν μαζί του 2ο) για να έχει ο εκπαιδευτικός εικόνα για τα παιδιά (εκπαιδευτικά, κοινωνικά κλπ) όταν επικοινωνεί και ενημερώνει τους γονείς αλλά και τον σύλλογο. Είναι σπάνιο να μην γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο....μίλησε και με τον σύμβουλο ειδικής

το πρακτικό από την άλλη ως μέλος του συλλόγου διδασκόντων που είσαι μπορείς να το πάρεις, όμως σχεδόν σε όλα σχολεία που ξέρω αυτός που παίρνει πρακτικό δεν παίρνει ΤΙΠΟΤΑ άλλο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 09:44:39 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1613 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 09:43:17 μμ »
Με τις σημερινές προσλήψεις σε μαθηματικούς και φιλολόγους στις προβληματικές περιοχές καταλαβάινουμε όλοι ότι και επισήμως πλέον τα Τ.Ε. πάνε για φούντο!Όχι ότι λύθηκε και το πρόβλημα στα ειδικά, όπου και εκεί μάλλον δεν είμαστε και πολύ χρήσιμοι, απ' ότι φαίνεται!

ακριβώς έτσι είναι, αλλά και πάλι δεν κάλυψαν τα ειδικά, είμαι σίγουρος ότι έχουν μείνει κενά.....

το ερώτημα είναι υπάρχουν άλλες πιστώσεις? οι πε02-03-04 θα μπουν από παράλληλη στις προβληματικές, όσοι δηλώσαν,
αλλά έχει γίνει χοντρή ζημιά σε αρκετούς των προβληματικών.....αν το ήξεραν αυτό το καλοκαίρι θα δήλωναν αλλιώς....

η ερώτηση είναι αν έμειναν πιστώσεις για τις προβληματικές (έχω την αίσθηση ότι τα ψίχουλα των 56 είναι το τέλος) και αν θα πάρει από τις νέες από το ΠΔΕ που έχουν κάνει αίτηση


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1614 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 09:56:53 μμ »
Οι προσλήψεις αυτες οι σημερινες ειναι για παράλληλη ή Τ.Ε;

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1615 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:03:17 μμ »
να ρωτήσω κάτι τους παλιότερους αλλά και όσους ξέρουν; είναι νόμιμο καθηγητής ειδικής αγωγής να είναι υπεύθυνος τμήματος;κι αν ναι είναι εφικτό αυτό στην πράξη αφού δε γνωρίζει τα παιδιά;γιατί φαντάζομαι δεν είναι μόνο οι απουσίες και οι βαθμοί το θέμα!πως θα ενημερωσει τους γονείς παιδιών που ούτε φατσικά δε γνωρίζει; ή αν συμβεί κάτι με κάποιο μαθητή εγώ θαμαι υπεύθυνη;φέτος με έβαλαν πρώτη χρονιά υπεύθυνη και μάλιστα μου πλασάρουν και το πρακτικό!
ευχαριστώ πολύ!

Η ανάθεση καθηκόντων στη σχολική μονάδα ακόμη και για τους αναπληρωτές της ειδικής δεν υπόκειται σε νομικό πλαίσιο αλλά επαφίεται στην διάθεση του συλλόγου για την ομαλή λειτουργία του σχολείου. Ειδικά για κάποιους/ες που εχουν χρόνια στην εκπαίδευση όντας αναπληρωτές είναι πράγματα αυτονόητα.  Ιδια δικαιώματα και ίδιες υποχρεώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 10:09:45 μμ από P_Maria »
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1616 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:06:08 μμ »
Οι προσλήψεις αυτες οι σημερινες ειναι για παράλληλη ή Τ.Ε;

σήμερα ήταν ΣΜΕΑΕ+ΤΕ

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1617 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:06:51 μμ »
ακριβώς έτσι είναι, αλλά και πάλι δεν κάλυψαν τα ειδικά, είμαι σίγουρος ότι έχουν μείνει κενά.....

το ερώτημα είναι υπάρχουν άλλες πιστώσεις? οι πε02-03-04 θα μπουν από παράλληλη στις προβληματικές, όσοι δηλώσαν,
αλλά έχει γίνει χοντρή ζημιά σε αρκετούς των προβληματικών.....αν το ήξεραν αυτό το καλοκαίρι θα δήλωναν αλλιώς....

η ερώτηση είναι αν έμειναν πιστώσεις για τις προβληματικές (έχω την αίσθηση ότι τα ψίχουλα των 56 είναι το τέλος) και αν θα πάρει από τις νέες από το ΠΔΕ που έχουν κάνει αίτηση

Σε καμία περιπτωση δεν καλύφθηκαν τα κενά των πε02 και πε03 στις σμεαε, τουλάχιστον στην Αττική που γνωρίζω. Η ζημιά είναι μεγάλη για όσους δήλωσαν μόνο προβληματικές περιοχές αλλά όχι ανεπανόρθωτη, κατά τη γνώμη μου. Τα επόμενα χρόνια, όσοι μπορούν φυσικά,  θα δηλώνουν πέρα από τις περιοχές που δίνουν ψίχουλα και η τράπουλα συνεχώς θα ανακατεύεται. Δηλαδή όσοι δούλευαν στις προβληματικές θα δηλώνουν κι αλλού. Όλοι θα ξεβολευτούμε και όποιος αντέξει. Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν τα τελευταία 56 ψίχουλα. Όταν εγκριθούν οι νέες πιστώσεις από ΠΔΕ, κάτι μπορεί να ξανατρέξει αλλά νομίζω ότι αυτό θ' αργήσει αρκετά και πάλι θα είναι ψιχουλάκια.Καλή επιτυχία στους πε02,πε03,πε04 για παράλληλη με την ελπίδα να γίνουν πλήρους ωραρίου και κυρίως να μην τρέχουν σε 4-5 σχολεία, για να καλύψουν τρύπες.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1618 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:11:15 μμ »
Πάμε από το κακό στο χειρότερο..
ψίχουλα για τη Δευτεροβάθμια, χιλιάδες οι προσλήψεις για πρωτοβάθμια..

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1619 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:11:42 μμ »
Η ανάθεση καθηκόντων στη σχολική μονάδα ακόμη και για τους αναπληρωτές της ειδικής δεν υπόκειται σε νομικό πλαίσιο αλλά επαφίεται στην διάθεση του συλλόγου για την ομαλή λειτουργία του σχολείου. Ειδικά για κάποιους/ες που εχουν χρόνια στην εκπαίδευση όντας αναπληρωτές είναι πράγματα αυτονόητα.

Όντως έτσι συμβαίνει αλλά δε μου φαίνεται και πολύ λογικό να είναι υπεύθυνη σε τμήμα με μαθητές που δε βλέπει ποτέ. Πρέπει πραγματικά να μην υπάρχει κανένας διαθέσιμος, για να συμβεί αυτό.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1620 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:55:03 μμ »
Τα κενά υπάρχουν και πιθανότατα τα ξέρουν εξαρχής, αλλά είναι άλλο το να τα ξέρουν και άλλο να μπορούν να έχουν έγκριση και να εκταμιεύσουν λεφτά με τη μία και να κάνουν μια φάση που να καλύπτει όλα τα κενά με τη μία. (Όχι πως τους δικαιολογώ...απλά παραθέτω ρεαλιστικά το πώς έχει η κατάσταση). Έτσι οι διάφορες περιοχές καλύπτονται σταδιακά...αυτό...όσοι δηλώνουν κουτάκι...δεν το ξέρουν τόσα χρόνια;  :o   ???

Όχι πως δεν γίνονται μπινιές και δεν τα μαγειρεύουν ενίοτε κατά το δοκούν και όπως βολεύει κάποιους...κι αυτό δεν θα το πίστευα, εαν δεν είχα  ακούσει πρόσφατα η ίδια μέσα στον ηλεκτρικό μια κυρία να μιλάει στο τηλέφωνο (εργαζόμενη στο Υπουργείο Παιδεία) καθώς πήγαινε εσπευσμένα απόγευμα στο Υπουργείο τη μέρα πριν κυρωθούν οι πίνακες ειδικής  μετά από τηλεφώνημα δικηγόρου που δέχτηκε το Υπουργείο για κάποια βρωμοδουλειά που παίχτηκε σε βάρους συναδέλφου της Α΄θμιας....δεν μπαίνω σε περαιτερω λεπτομέρειες της υπόθεσης, αλλά τότε ήταν που πίστεψα πως τελικά γίνονται τα πάντα....!!

Απ'την άλλη....υπάρχει η προσωπική ευθύνη στον τρόπο που κάνουμε τη δήλωση....!  Το κουτάκι είναι καθαρά δική μας επιλογή και ειδικά όταν έχουμε οικογένεια έχει μεγαλύτερη βαρύτητα κάτι τέτοιο. Στην κατάσταση αυτή, θέλει ρεαλισμό με 2 λόγια κι όχι ελπίδα να κάτσει η μπίλια...όταν βασιζόμαστε χωρίς ρεαλισμό και διορατικότητα (ακόμη κι αν το χουμε δει το εργάκι πολλές φορές) μόνο στην ελπίδα....οι δικηγόροι τι μπορούν να κάνουν;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 11:08:05 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1621 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:09:00 μμ »
Τα κενά υπάρχουν και πιθανότατα τα ξέρουν εξαρχής, αλλά είναι άλλο το να τα ξέρουν και άλλο να μπορούν να έχουν έγκριση και να εκταμιεύσουν λεφτά με τη μία και να κάνουν μια φάση που να καλύπτει όλα τα κενά με τη μία. Έτσι οι διάφορες περιοχές καλύπτονται σταδιακά...αυτό...όσοι δηλώνουν κουτάκι...δεν το ξέρουν τόσα χρόνια;  :o   ???

Όχι πως δεν γίνονται μπινιές και δεν τα μαγειρεύουν ενίοτε κατά το δοκούν και όπως βολεύει κάποιους...κι αυτό δεν θα το πίστευα, εαν δεν είχα  ακούσει πρόσφατα η ίδια μέσα στον ηλεκτρικό μια κυρία να μιλάει στο τηλέφωνο (εργαζόμενη στο Υπουργείο Παιδεία) καθώς πήγαινε εσπευσμένα απόγευμα στο Υπουργείο τη μέρα πριν κυρωθούν οι πίνακες ειδικής  μετά από τηλεφώνημα δικηγόρου που δέχτηκε το Υπουργείο για κάποια βρωμοδουλειά που παίχτηκε σε βάρους συναδέλφου της Α΄θμιας....δεν μπαίνω σε περαιτερω λεπτομέρειες της υπόθεσης, αλλά τότε ήταν που πίστεψα πως τελικά γίνονται τα πάντα....!!

Απ'την άλλη....υπάρχει η προσωπική ευθύνη στον τρόπο που κάνουμε τη δήλωση....!  Το κουτάκι είναι καθαρά δική μας επιλογή και ειδικά όταν έχουμε οικογένεια έχει μεγαλύτερη βαρύτητα κάτι τέτοιο. Στην κατάσταση αυτή, θέλει ρεαλισμό με 2 λόγια κι όχι ελπίδα να κάτσει η μπίλια...
Ωστόσο φέτος ήταν ευθύνη του υπουργείου να ενημερώσει τους υποψήφιους αναπληρωτές ότι ΕΣΠΑ τέλος σε συγκεκριμένες περιοχές, ώστε ο καθένας να πράξει αναλόγως. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν φέτος χοντρό πρόβλημα όσοι δήλωσαν μόνο τις εν λόγω περιοχές. Εδώ δε νομίζω ότι ήταν θέμα προσωπικής ευθύνης αλλά μάλλον ολιγωρίας ή μάλλον εξαπάτησης εκ μέρους του υπουργείου, με πρώτους χαμένους τους μαθητές και τις οικογένειές τους. Μάλλον το υπουργείο ήθελε να γλιτώσει από πιέσεις εκ μέρους των εμπλεκόμενων.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1622 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:15:31 μμ »
Ωστόσο φέτος ήταν ευθύνη του υπουργείου να ενημερώσει τους υποψήφιους αναπληρωτές ότι ΕΣΠΑ τέλος σε συγκεκριμένες περιοχές, ώστε ο καθένας να πράξει αναλόγως. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν φέτος χοντρό πρόβλημα όσοι δήλωσαν μόνο τις εν λόγω περιοχές. Εδώ δε νομίζω ότι ήταν θέμα προσωπικής ευθύνης αλλά μάλλον ολιγωρίας ή μάλλον εξαπάτησης εκ μέρους του υπουργείου, με πρώτους χαμένους τους μαθητές και τις οικογένειές τους. Μάλλον το υπουργείο ήθελε να γλιτώσει από πιέσεις εκ μέρους των εμπλεκόμενων.

Σ'αυτό το φετινό πάω πάσο...και εννοείται πως με τίποτα δεν δικαιολογώ το χάλι του Υπουργείου...αλλά τα ίδια παράπονα ακούγονται κάθε χρόνο άσχετα με το θέμα των προβληματικών περιοχών! Είναι ένας μικρός παραλογισμός να κάνουμε συνέχεια παράπονα ενώ το πώς πάει το σύστημα είναι γνωστό εδώ και χρόνια (τελικά βέβαια όχι σε όλους...)
Ρεαλισμός και συνειδητοποίηση της κατάστασης απαιτείται!
Φέτος ήταν οι προβληματικές περιοχές, πέρσι ήταν η αναβάθμιση των μειωμένου της παράλληλης σε πλήρους..κάθε χρόνο γενικά το  μαλλιοτράβηγμα πάει σύννεφο, ενώ έχουμε τεράστια προσωπική ευθύνη στις επιλογές μας!

Η δουλειά του αναπληρωτή δεν ενέχει σταθερότητα ως προς τη διάρκεια της στο χρόνο ούτε ως προς τη γεωγραφική τοποθέτηση εφόσον δηλώνουμε διάφορες περιοχές! Το τραγικό βέβαια είναι πως σ΄αυτούς τους εκπαιδευτικούς που τους φέρονται έτσι...στηρίζεται όλη η Ειδική Αγωγή και μεγάλο μέρος της Γενικής Εκπαίδευσης...αυτό δεν σημαίνει όμως για κανέναν Υπουργό πως θα σεβαστούν παραπάνω τους αναπληρωτές! Εγώ αυτό έχω καταλάβει!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 11:21:14 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Β/θμιας 2015-2016.
« Απάντηση #1623 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:29:09 μμ »
Σ'αυτό το φετινό πάω πάσο...και εννοείται πως με τίποτα δεν δικαιολογώ το χάλι του Υπουργείου...αλλά τα ίδια παράπονα ακούγονται κάθε χρόνο άσχετα με το θέμα των προβληματικών περιοχών! Είναι ένας μικρός παραλογισμός να κάνουμε συνέχεια παράπονα ενώ το πώς πάει το σύστημα είναι γνωστό εδώ και χρόνια (τελικά βέβαια όχι σε όλους...)
Ρεαλισμός και συνειδητοποίηση της κατάστασης απαιτείται!
Φέτος ήταν οι προβληματικές περιοχές, πέρσι ήταν η αναβάθμιση των μειωμένου της παράλληλης σε πλήρους..κάθε χρόνο γενικά το  μαλλιοτράβηγμα πάει σύννεφο, ενώ έχουμε τεράστια προσωπική ευθύνη στις επιλογές μας!

Λώρα, τουλάχιστον εδώ μέσα δε διέκρινα κανένα μαλλιοτράβηγμα. Άλλωστε νομίζω ότι ο εργασιακός καννιβαλισμός δε βγάζει πουθενά.Ο καθένας εκφράζει τους προβληματισμούς του και τις ανησυχίες του για το μέλλον. Και πορεύεται αναλόγως

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 291

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.