*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016  (Αναγνώστηκε 615165 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1470 στις: Αύγουστος 27, 2015, 12:27:06 πμ »
Που ήσουν πέρσι το καλοκαίρι όταν ο αγαπητός υπουργός των δασκάλων, λοβ, πέρασε αυτό το έκτρωμα;;

Το έκτρωμα του Λοβέρδου δεν θα το χρεωθεί ένας ολόκληρος κλάδος.Θα το χρεωθεί εκείνος που το θέσπισε.Γιατί δεν νομίζω να πίεζαν μόνο δάσκαλοι.Έλεος πια.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:13:52 »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1471 στις: Αύγουστος 27, 2015, 12:48:34 πμ »
Τι εγινε εδω ρε παιδια? Δεν καταλαβαίνω....νομίζω οτι το χάνω. Νιώθουν αδικημένοι οι δασκαλοι? Που δουλέυουν απο τα 22 τους μόλις παρουν το πτυχίο? Πηγαίναμε στη λεσχη για φαγητό και νόμιζα οτι εμπαινα σε φοιτητική εστία. Και τους άκουγα να λένε μας μείωσαν το μισθό και δεν βγαίνουμε και ότι καθυστερησαν να μας πληρώσουν.........
Και εγώ σκεφτόμουν το δάνειο που πρεπει να πληρώσω και τι λεφτα να στείλω στην οικογένεια και με επιανε ανατριχίλα.

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1472 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:00:31 πμ »
Τι εγινε εδω ρε παιδια? Δεν καταλαβαίνω....νομίζω οτι το χάνω. Νιώθουν αδικημένοι οι δασκαλοι? Που δουλέυουν απο τα 22 τους μόλις παρουν το πτυχίο? Πηγαίναμε στη λεσχη για φαγητό και νόμιζα οτι εμπαινα σε φοιτητική εστία. Και τους άκουγα να λένε μας μείωσαν το μισθό και δεν βγαίνουμε και ότι καθυστερησαν να μας πληρώσουν.........
Και εγώ σκεφτόμουν το δάνειο που πρεπει να πληρώσω και τι λεφτα να στείλω στην οικογένεια και με επιανε ανατριχίλα.

Αυτό δυστυχώς δεν ισχύει άλλο. Και η ειρωνεία είναι που δε ισχύει άλλο από το 2011-12 που έπρεπε να είχε εφαρμοστεί ο 3848 και να μην συνεχίζουν οι μεταβατικές διατάξεις , οι οποίοι με την απόφαση του ΣΤΕ είναι παράνομες.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1473 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:01:52 πμ »
Τι εγινε εδω ρε παιδια? Δεν καταλαβαίνω....νομίζω οτι το χάνω. Νιώθουν αδικημένοι οι δασκαλοι? Που δουλέυουν απο τα 22 τους μόλις παρουν το πτυχίο? Πηγαίναμε στη λεσχη για φαγητό και νόμιζα οτι εμπαινα σε φοιτητική εστία. Και τους άκουγα να λένε μας μείωσαν το μισθό και δεν βγαίνουμε και ότι καθυστερησαν να μας πληρώσουν.........
Και εγώ σκεφτόμουν το δάνειο που πρεπει να πληρώσω και τι λεφτα να στείλω στην οικογένεια και με επιανε ανατριχίλα.
Μπράβο!!!Μόνο εσύ έχεις προβλήματα και δάνειο.Κράτα την συναδελφικότητα σου γι αλλού.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:13:52 »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1474 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:05:44 πμ »
Ποια συναδεφικότητα παιδί  μου....εδω σου μιλάω για άλλο κόσμο......αδυνατείς να καταλάβεις και δεν φταίς εσύ απλα δε σε βοηθούν οι εμπειρίες

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1475 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:07:40 πμ »
Ναι αλλά οι λίγοι νόμοι βλέπεις ότι αφήνουν πάντα κάποιον αδικημένο. Γιατί να μην αλλάξει αυτό; Γιατί πάντα κάποιος να αδικείται;

Αυτός που δούλεψε πιο πολύ δεν σημαίνει ότι αξίζει κάτι παραπάνω. Εγώ δεν μπορώ να ξενιτεύομαι, δηλώνω κοντινές περιοχές, και ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ του να με παίρνουν αργότερα. Μακάρι να με έπαιρναν από Σεπτέμβρη. Γιατί να χάσω και τη θέση μου;


Ο άλλος που κι αυτός θα ήθελε να τον παίρνουν κοντά στο μέρος του, γιατί έβαζε το κουτάκι; Το έβαζε διότι δεν είχε τη σειρά μου. Γιατί δεν είχε τη σειρά μου; Διότι πήρε το πτυχίο αργότερα. Τι να κάνουμε; Όταν εγώ σπούδαζα, αυτός ήταν μαθητής γυμνασίου ή λυκείου. Δεν μπορούν να εξισωθούν αυτά. Όπως εγώ δεν ζητώ να πάρω τη θέση ατόμων που πήραν το πτυχίο τους νωρίτερα από μένα, έτσι απαιτώ να μην το κάνουν άλλοι εναντίον μου.

RESPECT ! έλιωσα βραδιάτικα να είσαι καλά φίλε  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1476 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:11:09 πμ »
Ποια συναδεφικότητα παιδί  μου....εδω σου μιλάω για άλλο κόσμο......αδυνατείς να καταλάβεις και δεν φταίς εσύ απλα δε σε βοηθούν οι εμπειρίες
Όντως αδυνατώ να καταλάβω τη λογική σου.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1477 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:26:19 πμ »
Δεν έχει σημασία, ας έχουν δουλέψει παραπάνω έστω και μία μέρα, προηγούνται.

Αν το πάρουμε νομικίστικα, τότε λέμε ότι ο νόμος Λοβέρδου είναι μη εφαρμόσιμος. Αν εφαρμοστεί πραξικοπηματικά ο μη εφαρμόσιμος, τότε ναι, θα προηγούνται όπως λες. Δεν το έθεσα όμως νομικίστηκα στην τελευταία τοποθέτησή μου. Είπα ότι δεν στέκει. Υπεκφεύγεις να απαντήσεις επ αυτού. Θα ήθελα να απαντούσες έτσι όπως όρισα την ερώτηση.

Επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι η επετηρίδα μας έχει τελειώσει από το '97 - '98 αν δε κάνω λάθος.

Η επετηρίδα που ίσχυε γενικά καταργήθηκε. ΟΜΩΣ, ασχέτως αν καταργήθηκε η επετηρίδα, η κατάταξη στους πίνακες μηδενικής γινόταν βάσει ημερομηνίας απόκτησης πτυχίου! Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;;;;;; Θα απαντήσεις επιτέλους;

Epic!!!! Απλά Θεός! Υποκλίνομαι!

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσεις δημοσίως με ειλικρίνεια αν είναι ειρωνικό αυτό το μήνυμα, για να κανονίσω την πορεία μου.

Είσαι δάσκαλος και θέλεις τον 3848;;;;;;;;; ΓΙΑΤΙ;;;;;; ΕΧΕΙΣ ΑΣΕΠ;;;;;;

Από πού και έως πού δεν πρέπει να αφορά ο 3848 έναν που δεν έχει δώσει ΑΣΕΠ, όταν μέσα έχει διατάξεις που τον αφορούν άμεσα;;;;;;;;; Πώς σου ήρθε να πεις κάτι τέτοιο;

Δεν μπορούν να εφαρμόζονται οι νόμοι επιλεκτικά όπου μας αρέσει, επειδή έχασα— ες θέσεις στον πίνακα.

Οι νόμοι οφείλουν να είναι δίκαιοι για όλους και όχι για μερικούς.

Που ήσουν πέρσι το καλοκαίρι όταν ο αγαπητός υπουργός των δασκάλων, λοβ, πέρασε αυτό το έκτρωμα;;

Κουράστηκα να διαβάζω παραμύθια. Καλοκαίρι ήταν η τρίτη σεπτεμβρίου που ψηφίστηκε στη βουλή, ή η δεκάτη σεπτεμβρίου που εκδόθηκε ως ΦΕΚ; Δεν γνώριζα ότι ο Σεπτέμβριος είναι θερινός μήνας...

Ακόμα όμως κι αν τον θεωρήσουμε θερινό, ξέχασες πως ο Λοβέρδος φώναζε ότι θα γίνει ΑΣΕΠ; Κι αρχίσαμε κάποιοι να ψιλοδιαβάζουμε; Ξέχασες ότι μετά καταλάβαμε ότι θα έπεφτε η κυβέρνηση και θα τα άλλαζε όλα ο σύριζα; Μην κατηγορείς λοιπόν αδίκως... Μας έλεγαν ότι θα κάνουν ΑΣΕΠ... μετά μας έλεγε ο Σύριζα ότι θα περάσει δικό του νομοσχέδιο... πώς μπορούσαμε να πάμε να φωνάξουμε;;;;;;

Στους υπόλοιπους συναδέλφους να πω να μην το βάλουν κάτω. Είμαστε αρκετά άτομα τα οποία έχουμε ευνοηθεί με το άνοιγμα των πινάκων αλλά βλέπουμε την ταραχή που έχει προκαλέσει.Θα αγωνιστούμε μαζί σας κι ας μην καταφέρουμε τίποτα.Τουλάχιστον θα αγωνιστούμε.Σε καμία περίπτωση δεν θεωρούμε αστείο και χαζό όποιον συνάδελφο ακολούθησε τον νόμο.

Υποκλίνομαι με πάση ειλικρίνεια στο ήθος σου!!! Να σαι πάντα καλά!

Τι εγινε εδω ρε παιδια? Δεν καταλαβαίνω....νομίζω οτι το χάνω. Νιώθουν αδικημένοι οι δασκαλοι? Που δουλέυουν απο τα 22 τους μόλις παρουν το πτυχίο?

Είμαστε 12000 στους πίνακες αναπληρωτών και εργαζόμαστε όλοι μας από τα 22; Μήπως έχεις μείνει στο έτος 2000;

Απορώ πως δεν σε έχουν μπανάρει ακόμα, με τέτοιο μίσος που βγάζεις εναντίον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ κλάδου.

RESPECT ! έλιωσα βραδιάτικα να είσαι καλά φίλε  ;D ;D ;D ;D

Γελάς αλλά δεν τολμάς να απαντήσεις γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. Από πότε όποιος δεν βάζει το κουτάκι πρέπει να τιμωρείται; Ε;;;; Θα απαντήσεις ή μούγκα; Αν πρέπει να τιμωρείται, τότε γιατί να είναι επιλογή; Ας μην υπάρχει και να το θεωρούν για όλους μας ότι το δηλώσαμε. Τι ρόλο βαράει η "ελευθερία επιλογής"; Για να κοροϊδευόμαστε;;;;;;;;;

Αλλά τι να περιμένω από ατομα που μόνο να γελάνε ξέρουνε... το λέω γιατί αυτό δείχνεις.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1478 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:35:10 πμ »
RESPECT ! έλιωσα βραδιάτικα να είσαι καλά φίλε  ;D ;D ;D ;D
RESPECT για την ειρωνεία σου.Να σαι καλά συνάδελφε!!!
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1479 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:55:57 πμ »
Γελάς αλλά δεν τολμάς να απαντήσεις γιατί δεν έχεις επιχειρήματα. Από πότε όποιος δεν βάζει το κουτάκι πρέπει να τιμωρείται; Ε;;;; Θα απαντήσεις ή μούγκα; Αν πρέπει να τιμωρείται, τότε γιατί να είναι επιλογή; Ας μην υπάρχει και να το θεωρούν για όλους μας ότι το δηλώσαμε. Τι ρόλο βαράει η "ελευθερία επιλογής"; Για να κοροϊδευόμαστε;;;;;;;;;

Αλλά τι να περιμένω από ατομα που μόνο να γελάνε ξέρουνε... το λέω γιατί αυτό δείχνεις.

συνάδελφε με συγχωρείς αλλά μόνο ως αστείο μπορούσα να εκλάβω εκείνη την παράγραφο σου και ειδικά το "Γιατί να χάσω και τη θέση μου;".
Τώρα κατάλαβα ότι το εννοείς και είναι λογικό γιατί δεν αποδέχεσαι το άνοιγμα των πινάκων. Προσωπικά θεωρώ ότι το κλείδωμα των πινάκων δεν είχε λογική παρά μόνο για να βολέψει όσους ήταν εκείνη την περίοδο ψηλά στον πίνακα. Αυτοί σιγά σιγά διορίστηκαν και έτσι οι άλλοι από κάτω τους βολευόντουσαν που ήταν παγωμένοι. Καπάκι το μνημόνιο έδωσε να καταλάβει ο κόσμος ότι διορισμοί τέλος και έτσι συνέχιζε να βολεύει όσους ήταν στους πίνακες. Λογικό είναι λοιπόν να έχεις την στάση που έχεις αφού έχεις μεγαλώσει και ζήσει μέσα στους παγωμένους πίνακες και άρα είναι λογικό να τους θεωρείς κεκτημένο.

Μπορείς από την σκοπιά σου να λες ότι υπερασπίζεσαι την νομιμότητα και καλά κάνεις, αλλά που αποσκοπεί αυτή η απόφαση ότι οι πίνακες πρέπει να είναι παγωμένοι ? πια η λογική της ? εξυπηρετεί την παιδεία ? το κοινωνικό σύνολο ? τους εκπαιδευτικούς ?  μόνο όσοι εκπαιδευτικοί είναι σε καλή θέση σε εκείνους τους πίνακες, κανένα άλλο, δεν έχει νόημα.
Λέτε ότι αν ανοίξουν οι πίνακες δεν θα γίνει ασεπ και γιαυτό αγωνίζεστε να μην ανοίξουν, συγνώμη αλλά μεγαλύτερη μπούρδα δεν έχω ξανακούσει. Ποιος σας υπόγραψε συμβόλαιο ότι θα γίνει ασεπ με κλειστούς πίνακες ή δεν θα γίνει με ανοιχτούς ?

Ο ΑΣΕΠ (γραπτός) αν γίνει ή δεν γίνει δεν μπορεί να κρατάει τον πίνακα των αναπληρωτών παγωμένο, καταστρατηγείτε η αρχή των ίσων ευκαιριών, αφού η αναπλήρωση έχει καταντήσει ένα κλειστό κλαμπ. Δεν μπορούν να εκβιαστούν οι κυβερνώντες να κάνουν ΑΣΕΠ, δεν κάνουν είτε γιατί δεν θέλουν είτε γιατί δεν μπορούν. Αυτό όμως που μπορούν να κάνουν είναι να ξεκλειδώσουν τους πίνακες γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ παρά μόνο για το ατομικό συμφέρον μιας μικρής ομάδας το οποίο ΠΟΔΟΠΑΤΑ το συμφέρον ΟΛΩΝ των υπολοίπων εκπαιδευτικών.

Ο Λοβέρδος έκανε προσθήκη στο νόμο της Διαμαντοπούλου, το άνοιγμα των πινάκων από φέτος,  αλλά δεν τροποποίησε την παράγραφο με το κλείδωμα τους μέχρι να γίνει ασεπ. Φάσκει και αντιφάσκει ο νόμος της Διαμαντοπούλου και καλά ξεμπερδέματα. Συνταγματολόγος να σου πετύχει και μετά από αυτό μας λέτε ότι αυτοί θα κάνουν ΑΣΕΠ ?





« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2015, 02:00:28 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1480 στις: Αύγουστος 27, 2015, 01:57:36 πμ »
και μετά από τέτοιες χειμαρρώδεις λογομαχίες βγάλαμε κανένα σχετικό συμπέρασμα για το τι θα γίνει τελικά με την εγκύκλιο;;
αυτό ήταν το θέμα αν δεν κάνω λάθος ..
 :o

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1481 στις: Αύγουστος 27, 2015, 02:08:47 πμ »
βολευόντουσαν που ήταν παγωμένοι...

αλλά που αποσκοπεί αυτή η απόφαση ότι οι πίνακες πρέπει να είναι παγωμένοι ? πια η λογική της ? εξυπηρετεί την παιδεία ? το κοινωνικό σύνολο ? τους εκπαιδευτικούς ?  μόνο όσοι εκπαιδευτικοί είναι σε καλή θέση σε εκείνους τους πίνακες, κανένα άλλο, δεν έχει νόημα.
Λέτε ότι αν ανοίξουν οι πίνακες δεν θα γίνει ασεπ και γιαυτό αγωνίζεστε να μην ανοίξουν, συγνώμη αλλά μεγαλύτερη μπούρδα δεν έχω ξανακούσει. Ποιος σας υπόγραψε συμβόλαιο ότι θα γίνει ασεπ με κλειστούς πίνακες ή δεν θα γίνει με ανοιχτούς ?

Βαφτίζεις "βόλεμα" το να προηγούμαι άλλων λόγω του ότι πήρα το πτυχίο μου νωρίτερα, κι αυτό λόγω του ότι πέρασα στη σχολή νωρίτερα. ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΜΑ ΑΥΤΟ;;;;;;;;;;;;;; Μήπως είναι βόλεμα και το ότι γεννήθηκα νωρίτερα από τους άλλους;

Ο ΑΣΕΠ (γραπτός) αν γίνει ή δεν γίνει δεν μπορεί να κρατάει τον πίνακα των αναπληρωτών παγωμένο, καταστρατηγείτε η αρχή των ίσων ευκαιριών, αφού η αναπλήρωση έχει καταντήσει ένα κλειστό κλαμπ. Δεν μπορούν να εκβιαστούν οι κυβερνώντες να κάνουν ΑΣΕΠ, άμα θέλουν κάνουν και δεν θέλουν ή δεν μπορούν. Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να ξεκλειδώσουν τους πίνακες γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ παρά μόνο για το ατομικό συμφέρον μιας μικρής ομάδας το οποίο ΠΟΔΟΠΑΤΑ το συμφέρον ΟΛΩΝ των υπολοίπων εκπαιδευτικών.

Να έχουν ίσες ευκαιρίες με μένα εκείνοι που όταν πέρασα παιδαγωγικό ακόμα ήταν γυμνάσιο και λύκειο; Σοβαρά;

Τώρα που το λες όμως, έχεις ένα δίκιο. Αν το να λέμε ίσες ευκαιρίες είναι το να έχουμε δουλειά όλοι μας, ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ!!! Αντιθέτως συμφωνώ! Όταν όμως οι θέσεις είναι περιορισμένες, τι βαφτίζεις "ίσες ευκαιρίες"; Το να έχουν το ίδιο δικαίωμα να διεκδικήσουν τη θέση που διεκδικώ εγώ που είμαι παλαιότερος; Και μη μου πεις κι εσύ όπως ο άλλος για επετηρίδα που καταργήθηκε, διότι ο νόμος 3848 ακόμα γράφει:

Παράθεση
4. Στην εξαιρετική περίπτωση της εξάντλησης ενός
ή περισσότερων πινάκων της παραγράφου 2 συντάσ−
σονται αντιστοίχως πίνακες με σειρά κατάταξης βάσει
του χρόνου κτήσης του πτυχίου
και, εφόσον ο χρόνος
αυτός συμπίπτει για περισσότερους υποψηφίους, λαμ−
βάνονται υπόψη διαδοχικά ο βαθμός του πτυχίου και η
βαθμολογία τους σε διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π.


Συνεπώς, ναι στις ίσες ευκαιρίες, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει δουλειά για όλους. Αυτή είναι η πραγματική ίση ευκαιρία. Αν δεν υπάρχει δουλειά για όλους, ο παλιός πρέπει να προηγείται.

και μετά από αυτό μας λέτε ότι αυτοί θα κάνουν ΑΣΕΠ ?

Δεν με απασχολεί αν είναι ανίκανοι. Με απασχολεί να κάνουν αυτό που πρέπει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2015, 02:11:27 πμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1482 στις: Αύγουστος 27, 2015, 02:24:55 πμ »
και μετά από τέτοιες χειμαρρώδεις λογομαχίες βγάλαμε κανένα σχετικό συμπέρασμα για το τι θα γίνει τελικά με την εγκύκλιο;;
αυτό ήταν το θέμα αν δεν κάνω λάθος ..
 :o
Εγω νομιζω πως τελικα θα επιχειρησει το υπουργειο να τα κουκουλωσει ολα και να αποφυγει δικαστικες διαμαχες κλπ κρατωντας κλειστους πινακες αναπληρωτων και θεσπιζοντας ενα συστυμα διορισμων σαν αυτο βαθμος ασεπ + προυπηρεσια που ομως δε θα διορισει κανενα. Οσοι κανουν δικαστηρια για να ξεκλειδωσουν οι πινακες για ολα τα χρονια δεν εχουν τυχει να συμβει, ειναι αυτονοητο. Οσοι κανουν δικαστηρια για να μην ξεκλειδωσουν οι πινακες εχουν πιθανοτητες να δικαιωθουν.  Οσοι θελουν να φυγουν απο τους πινακες οσοι δεν εχουν κανενα ασεπ και αυτοι εχουν καποιες λιγες πιθανοτητες δικαιωσης. Οποτε προσωπικη μου αποψη πως θα μεινουν κλειδωμενοι οι πινακες μεχρι τη (θεωρητικα παντα) διεξαγωγη του επομενου ασεπ , που μπορει να παρει καποια χρονια βεβαια.
Τελος να θυμισω οτι απο ολο τον 3848 το 2010 υπηρχε μια πολυ σημαντικη λεπτομερεια που ελεγε (σε λιγο ελευθερη μεταφραση) : πινακες κλειδωμενοι μεχρι τη διεξαγωγη του επομενου ασεπ (δεν προσδιοριζε ετος!!). Οποτε αν και προσωικα με ωφελει το ξεκλειδωμα θεωρω πως ειναι αδικο τοσο απο ηθικης μεριας (εβαζε ο καθενας κουτακι και ελεγε ελα ρε συ , στην Ελλαδα ειμαστε , δε μπορει καποιος θα ρθει και θα ξαναμετρησει η προυπηρεσια με μηνα και μοριο, καποιος θα αλλαξει το νομο) αλλα και απο νομικης μεριας. Το ξεκλειδωμα ψιλοεγινε (οπως λιγο πολυ περιμεναμε πολλοι, και εγω φυσικα, γιαυτο και δουλευα εγκαιρα) αλλα μην το παρουσιαζουμε πως ειναι και ηθικο αλλα κυριως νομιμο το να ξεκλειδωσουν. Και εγω ενιωσα ωραια που ανεβηκα θεσεις επειδη ξενιτευτικα νωριτερα απο αλλους αλλα δε μπορω να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι και δικαιο.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών - ωρομισθίων 2015-2016
« Απάντηση #1483 στις: Αύγουστος 27, 2015, 02:34:02 πμ »
Εγω νομιζω πως τελικα θα επιχειρησει το υπουργειο να τα κουκουλωσει ολα και να αποφυγει δικαστικες διαμαχες κλπ κρατωντας κλειστους πινακες αναπληρωτων και θεσπιζοντας ενα συστυμα διορισμων σαν αυτο βαθμος ασεπ + προυπηρεσια που ομως δε θα διορισει κανενα. Οσοι κανουν δικαστηρια για να ξεκλειδωσουν οι πινακες για ολα τα χρονια δεν εχουν τυχει να συμβει, ειναι αυτονοητο. Οσοι κανουν δικαστηρια για να μην ξεκλειδωσουν οι πινακες εχουν πιθανοτητες να δικαιωθουν.  Οσοι θελουν να φυγουν απο τους πινακες οσοι δεν εχουν κανενα ασεπ και αυτοι εχουν καποιες λιγες πιθανοτητες δικαιωσης. Οποτε προσωπικη μου αποψη πως θα μεινουν κλειδωμενοι οι πινακες μεχρι τη (θεωρητικα παντα) διεξαγωγη του επομενου ασεπ , που μπορει να παρει καποια χρονια βεβαια.
Τελος να θυμισω οτι απο ολο τον 3848 το 2010 υπηρχε μια πολυ σημαντικη λεπτομερεια που ελεγε (σε λιγο ελευθερη μεταφραση) : πινακες κλειδωμενοι μεχρι τη διεξαγωγη του επομενου ασεπ (δεν προσδιοριζε ετος!!). Οποτε αν και προσωικα με ωφελει το ξεκλειδωμα θεωρω πως ειναι αδικο τοσο απο ηθικης μεριας (εβαζε ο καθενας κουτακι και ελεγε ελα ρε συ , στην Ελλαδα ειμαστε , δε μπορει καποιος θα ρθει και θα ξαναμετρησει η προυπηρεσια με μηνα και μοριο, καποιος θα αλλαξει το νομο) αλλα και απο νομικης μεριας. Το ξεκλειδωμα ψιλοεγινε (οπως λιγο πολυ περιμεναμε πολλοι, και εγω φυσικα, γιαυτο και δουλευα εγκαιρα) αλλα μην το παρουσιαζουμε πως ειναι και ηθικο αλλα κυριως νομιμο το να ξεκλειδωσουν. Και εγω ενιωσα ωραια που ανεβηκα θεσεις επειδη ξενιτευτικα νωριτερα απο αλλους αλλα δε μπορω να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι και δικαιο.
Ταυτίζομαι απόλυτα μαζί σου!! Μαύρισα τα σημεία αυτά γιατί όλοι σκεφτήκαμε το  έλα μωρέ Ελλάδα είμαστε, δε μπορεί θα μας μετρήσουν αναδρομικά την προϋπηρεσία.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.