*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 346601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1624 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 07:50:01 μμ »
Salamaki και Sotirios μαζί σας...
Είμαι δεύτερη χρονιά παράλληλη στήριξη, από τον πίνακα των 70. Δεν έχω κανένα σκοπό να κάνω τα χαρτιά μου του χρόνου ως 70.50, γιατί πολύ απλά δεν συμφωνώ με την ύπαρξη των πε70.50!!! Αν δεν είχαν "επινοήσει" την προσμέτρηση του μεταπτυχιακού της πλάκας (συγγνώμη αν θίγω κάποιους με "σοβαρό" μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή), θα ήταν απλά κάθε χρόνο αναπληρωτές πε70 στην παράλληλη στήριξη. Όπως καλή ώρα τυχαίνει κάποιος να είναι πρωινό/ολοήμερο/ζεπ, έτσι θα τύχαινε πάντα και δεν θα ήταν αυτοσκοπός να δουλέψει κάποιος στην παράλληλη στήριξη προκειμένου να ανέλθει στον πίνακα. Ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας kinegiros, όλο αυτό με το μεταπτυχιακό είναι ένα από τα κλασικά που...μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν! Είδαμε φέτος να προσλαμβάνονται πριν από εμάς απόφοιτοι του 2014!!! Αθάνατο ελληνικό κράτος...

vicky γνωρίζω ένα σωρό συναδέλφους .50 (στην β/θμια) και όταν διαβάζω από συναδέλφους γενικής που τους έδωσε το κράτος (ΚΑΚΟΣ κατά την γνώμη μου) δικαίωμα να δουλέψουν στην ΕΙΔΙΚΗ (ναι η παράλληλη είναι ειδική) να ΣΥΚΟΦΑΝΤΟΥΝ (αυτό κάνει κάποιος που χαρακτηρίζει γενικά κόσμο που δεν ξέρει γράφοντας ότι τα μεταπτυχιακά του είναι του *****) με συγχωρείς αλλά μιλάω (γράφω) γιατί ακριβώς δεν κρύβομε πίσω από το δάκτυλο μου.
Ορισμένα μηνύματα εδώ είναι το λιγότερο ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΑ για πολλούς λόγους.

Αλλο βίκυ να διαμαρτύρεσαι γιατί η προϋπηρεσία περνάει και στον πίνακα της γενικής (εκεί το καταλαβαίνω, αν και δεν συμφωνώ) και άλλο να φωνάζουν κάποιοι "συνάδελφοι" που τους πήραν στην ειδική να καταργηθούν οι της ειδικής καθώς και να τους συκοφαντούν.

Σέβομαι το ότι είπες ότι δεν θα κάνεις αίτηση ως .50 του χρόνου αλλά θα σεβόμουν ακόμα περισσότερο το να μην βάλεις καν το κουτάκι της παράλληλης αφού συμφωνείς με κατάπτυστες απόψεις όπως αυτές του Salamaki.

Εσύ πρώτος χρησιμοποίησες τον χαρακτηρισμό "βαρβάτο", και απάντησα με αυτόν. Τώρα, αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να έχεις ψηφιακούς αισθητήτες και να οσμίζεσαι ψηφιακές οσμές, τότε πρέπει να σου πω ότι την ψηφιακή βαρβατίλα που εκπέμπω δεν την είχα ανέκαθεν, αλλά μου πρωτοεμφανίστηκε την ημέρα που συνειδητοποίησα ότι άτομα που ήταν χαμηλότερα στους πίνακες, και θα συνέχισαν να είναι αν δεν τους έπαιρναν ως ΠΕ70.5, με πέρασαν στους πίνακες λόγω .50.

sotirie δεν μιλούσα σε εσένα στο μήνυμα μου αλλά απάντησες (είχες την μύγα προφανώς) στο σατυρικό σχολιασμό μου για τα "γνωστά" μεταπτυχιακά όπως τα αποκάλεσε το salamaki. Κάποιοι συνάδελφοι σου γενικής με την προϋπηρεσία που πήραν από την παράλληλη έγιναν .50 και κάνουν αιτήσεις ως .50, άλλοι που δεν έχουν γίνει ακόμα αλλά θέλουν να γίνουν ξέρουν ότι θα είναι πάντα κάτω από κάποιον με μεταπτυχιακό οπότε προσπαθούν με συκοφαντίες να τους καταργήσουν για να δουλεύουν αυτοί..... αν αυτό δεν είναι κατάντια τι είναι... η ανθρωποφαγία στο μεγαλείο της από εκπαιδευτικούς!

Η πλάκα είναι εγώ είμαι της ειδικής β/θμιας και υπερασπίζομαι την ειδική α/θμιας γιατί βλέπω ότι δεν απαντά κανείς (μάλλον δεν μπαίνουν στο φόρουμ, ή απλά δεν τους νοιάζει)....ελπίζω αύριο να κάνει το ίδιο και ένας α/θμιος ειδικής για εμάς.....



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:08 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1625 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 08:54:03 μμ »
Για να τελειώσουμε εδώ το θέμα αυτό της ειδικής/γενικής.

Το να δουλεύουν οι 71/61 κτλ. ΟΚ!!!
Το να δημιουργεί όμως το "κάθε" κράτος παραθυράκια δεν είναι καθόλου ΟΚ!

Θες να δουλέψεις στην ειδική? Πήγαινε στην αντίστοιχη σχολή. Όχι να παίρνεις πτυχίο γενικής, και επειδή με το μεταπτυχιακό μπορείς να δουλέψεις αμέσως, μπαίνεις στον πίνακα ειδικής, και προσπερνάς και στον γενικής. Αυτό για εμένα δεν έχει λογική. Και βέβαια κάτι αντίστοιχο είναι και το άλλο.
(Τα νούμερα τυχαία) Πες ότι ο 4500 στον γενικής δουλέψει δύο χρονιές παράλληλη. Στη συνέχεια μπαίνει στον πίνακα .50 και θα δουλέψει σε συγκεκριμένη περιοχή παράλληλη πριν από τον 70 που θα βρίσκεται στη θέση πχ. 3700 και σε δύο χρόνια θα έχει μαζέψει αρκετή προυπηρεσία για να περάσει στον γενικής κάποιους που δεν είχαν την "τύχη" να τους πάρει παράλληλη, αλλά 5 μέρες μετά σε κανονική φάση.

Τώρα βέβαια από όλα αυτά κάποιοι θα θίγονται, αλλά δεν πειράζει. Γιατί ένα μεταπτυχιακό να σε βάζει σε ειδική? Ας βάλουν υποχρεωτικά αρκετά μαθήματα ειδικής στις παιδαγωγικές σχολές να είναι όλοι ειδικοί στην ειδική και να τελειώσει το παραμύθι. Οι .50 με μεταπτυχιακό τι διαφορά έχουν από αυτούς που δουλεύουν ειδική 6 χρονιές χωρίς?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 08:56:58 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1626 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 10:23:35 μμ »
kinegiros, μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, και μιλάς για το ποιος έχει τις μύγες, καθώς δεν μπορεί να μπαίνεις και να σχολιάζεις με τον τρόπο που σχολιάζεις εδώ, όντας άλλης ειδικότητας, και αναφερόμενος σε ζήτημα που δεν σε αφορά.

Σεν υιοθετώ την άποψη ότι υπάρχουν μεταπτυχιακά του πισινού σε καμιά περίπτωση. Δεν υπάρχουν βαρβάτα μεταπτυχιακά. Αλλά αν κάποιοι (εσύ, το κράτος, οποιοσδήποτε) χαρακτηρίσει κάποια μεταπτυχιακά ως βαρβάτα, τότε κι εγώ θα χαρακτηρίσω το δικό μου βαρβάτο. Διότι σιχαίνομαι και πολεμώ τις αδικίες.

Παράθεση
Αλλο βίκυ να διαμαρτύρεσαι γιατί η προϋπηρεσία περνάει και στον πίνακα της γενικής (εκεί το καταλαβαίνω, αν και δεν συμφωνώ)

Και γιατί δεν συμφωνείς; Με αυτήν την λογική, να πάω να εργαστώ πακετάς κάνα 8μηνο, και μετά να απαιτήσω να μου αναγνωριστεί η προϋπηρεσία αυτή ως δάσκαλος... Ωραία λογική. Συγχαρητήρια.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1627 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 11:35:08 μμ »
Για να τελειώσουμε εδώ το θέμα αυτό της ειδικής/γενικής.

Το να δουλεύουν οι 71/61 κτλ. ΟΚ!!!
Το να δημιουργεί όμως το "κάθε" κράτος παραθυράκια δεν είναι καθόλου ΟΚ!

Θες να δουλέψεις στην ειδική? Πήγαινε στην αντίστοιχη σχολή. Όχι να παίρνεις πτυχίο γενικής, και επειδή με το μεταπτυχιακό μπορείς να δουλέψεις αμέσως, μπαίνεις στον πίνακα ειδικής, και προσπερνάς και στον γενικής. Αυτό για εμένα δεν έχει λογική. Και βέβαια κάτι αντίστοιχο είναι και το άλλο.
(Τα νούμερα τυχαία) Πες ότι ο 4500 στον γενικής δουλέψει δύο χρονιές παράλληλη. Στη συνέχεια μπαίνει στον πίνακα .50 και θα δουλέψει σε συγκεκριμένη περιοχή παράλληλη πριν από τον 70 που θα βρίσκεται στη θέση πχ. 3700 και σε δύο χρόνια θα έχει μαζέψει αρκετή προυπηρεσία για να περάσει στον γενικής κάποιους που δεν είχαν την "τύχη" να τους πάρει παράλληλη, αλλά 5 μέρες μετά σε κανονική φάση.

Τώρα βέβαια από όλα αυτά κάποιοι θα θίγονται, αλλά δεν πειράζει. Γιατί ένα μεταπτυχιακό να σε βάζει σε ειδική? Ας βάλουν υποχρεωτικά αρκετά μαθήματα ειδικής στις παιδαγωγικές σχολές να είναι όλοι ειδικοί στην ειδική και να τελειώσει το παραμύθι. Οι .50 με μεταπτυχιακό τι διαφορά έχουν από αυτούς που δουλεύουν ειδική 6 χρονιές χωρίς?

εσύ salamaki νομίζεις ότι επειδή χτες πήρες πτυχίο και ξεκίνησες να δουλεύεις ότι η ειδική γεννήθηκε τότε. Η ειδική υπάρχει δεκαετίες πριν και ακόμα πριν ιδρυθούν καν τα τμήματα των 71/61....  η νομοθεσία για το ποιος δουλεύει στην ειδική από πάντοτε πριμοδοτούσε τα προσόντα (μεταπτυχιακά, προυπηρεσία κλπ). Άσε λοιπόν στην άκρη το ποιος πρέπει να δουλεύει στην ειδική είσαι ο τελευταίος που πρέπει να έχει άποψη. Το μόνο που σε νοιάζει είναι να φας την δουλειά του άλλου και την θέση του στις τοποθετήσεις. 
Στο ξαναλέω μην ξαναβάλεις το κουτάκι και μην μπεις ποτέ στον .50 αν έχεις τόσα θέματα, όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Αλλιώς πήγαινε σπούδασε κάνε ένα μεταπτυχιακό για να μάθεις τι διαφορά έχει ένας με από έναν χωρίς.

kinegiros, μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, και μιλάς για το ποιος έχει τις μύγες, καθώς δεν μπορεί να μπαίνεις και να σχολιάζεις με τον τρόπο που σχολιάζεις εδώ, όντας άλλης ειδικότητας, και αναφερόμενος σε ζήτημα που δεν σε αφορά.

Σεν υιοθετώ την άποψη ότι υπάρχουν μεταπτυχιακά του πισινού σε καμιά περίπτωση. Δεν υπάρχουν βαρβάτα μεταπτυχιακά. Αλλά αν κάποιοι (εσύ, το κράτος, οποιοσδήποτε) χαρακτηρίσει κάποια μεταπτυχιακά ως βαρβάτα, τότε κι εγώ θα χαρακτηρίσω το δικό μου βαρβάτο. Διότι σιχαίνομαι και πολεμώ τις αδικίες.

Και γιατί δεν συμφωνείς; Με αυτήν την λογική, να πάω να εργαστώ πακετάς κάνα 8μηνο, και μετά να απαιτήσω να μου αναγνωριστεί η προϋπηρεσία αυτή ως δάσκαλος... Ωραία λογική. Συγχαρητήρια.

δεν νομίζω sotirie εσύ πετάχτηκες... βζιιιινννν
και προφανώς με αφορά το θέμα γιατί κάποιοι από εμάς βλέπουμε την ειδική ως ενιαία, αν διαφωνείς εσύ το ίδιο μου κάνει... οπότε μπορώ παρόλο που είμαι άλλη ειδικότητα και επομένως δεν έχω ιδίων όφελος και άρα είμαι περισσότερος αντικειμενικός σε αντίθεση με κάποιους εδώ μέσα που κοιτάνε να φάνε τον διπλανό τους για να πάνε στο σχολείο που θέλουν.
Εγώ λοιπόν sotirie δεν χαρακτήρισα μεταπτυχιακά, το σχόλιο μου είχε απλά μια τζούρα ειρωνείας, σάτιρας και χιούμορ για να αντιπαραβάλω τον υποτιμητικό χαρακτηρισμό που συλλήβδην απέδωσε το salamaki στα μεταπτυχιακά των συναδέλφων λέγοντας του ότι μια λύση είναι να πάρει αυτός ένα βαρβάτο μεταπτυχιακό, αν χάθηκες στην μετάφραση ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα...

αν θες να δουλέψεις πακετάς και νομίζεις ότι αυτό ήταν αντεπιχείρημα λυπάμαι αλλά δεν θα κάτσω να αναλύσω τώρα γιατί δεν συμφωνώ με την vicky σε εκείνο το θέμα, αλλά θα μου επιτρέπεις να μην συμφωνώ έτσι ? ευχαριστώ. Άλλο όμως αυτό που μπορεί να γίνει κουβέντα και ένας σοβαρός διάλογος και άλλο η κατάντια από τα μηνύματα του salamaki, αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 11:38:57 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:08 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1628 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 12:14:53 πμ »
Καλησπέρα και καλή αρχή σε όλους τους νεοπροσληφθέντες!
Οι τοποθετήσεις στην παράλληλη γίνονται με την ίδια σειρά που γίνονται και στην ειδική: πρώτα οι έχοντες κοινωνικά κριτήρια (αναπηρίες, ασθένειες, πολυτεκνία, παιδιά, γάμο) ανεξάρτητα από ποιον πίνακα προσλήφθηκαν, μετά με τη σειρά πρόσληψης του πίνακα, πρώτα της ειδικής και μετά της γενικής. Εδώ τίθεται ένα θέμα, καθώς η εγκύκλιος με τις τοποθετήσεις αναφέρει ότι γίνονται με τη σειρά μορίων, που στη συγκεκριμένη περίπτωση κατά πάσα πιθανότητα δε συμπίπτουν με τη σειρά του πίνακα, όμως μέχρι τωρα όλες οι πρωτοβάθμιες που γνωρίζω τοποθετούν πρώτα τους ειδικής και μετά τους προερχόμενους από τη γενική. Αν κάποιον τον ενδιαφέρει μπορεί να το ψάξει περισσότερο και να κυνηγήσει ίσως τοποθέτηση σύμφωνα με τα μόρια, δεν έχω ακούσει να το δέχονται, αλλά σίγουρα θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι θα απαντήσουν οι πρωτοβάθμιες.

Κάποιος επίσης, ανέφερε πριν ότι θα ήταν καλύτερο τα "βαρύτερα" περιστατικά να δίνονται σε όσους είναι από τον πίνακα ειδικής, και όντως θα ίσως να ισχύει, αλλά τα κενά που βγαίνουν αφορούν μόνο σχολεία και απαγορεύεται ρητά λόγω νόμων περί προστασίας προσωπικών δεδομένων να σας πουν από πριν σε τι περιστατικό αντιστοιχεί το κάθε κενό σε σχολείο. Έτσι, η κατανομή των περιστατικών γίνεται τελείως τυχαία ανάλογα με τις προτιμήσεις των σχολείων που θα δηλωθούν. Βέβαια, στην επαρχία διαπίστωσα φέτος ότι είναι πιο χαλαρά τα πράγματα, μπορεί και να ενημερώσουν πλαγίως για τα δυσκολα περιστατικά τους, για τα οποία συχνά προτιμούν άνδρες εκπαιδευτικούς, και φυσικά αν είστε ντόπιοι μπορείτε να μάθετε λίγα πράγματα από γονείς και δασκάλους στο εκάστοτε σχολείο για τι περίπτωση πρόκειται. Πάντως είναι σχεδόν δεδομένο ότι στη β' φάση παράλληλης δίνουν ευκολότερες περιπτώσεις, καθώς τα "επείγοντα" φροντίζουν να τα καλύψουν, όπως καταλαβαίνετε, νωρίς νωρίς.

Από την εμπειρία μου στην παράλληλη θα έλεγα, αν υπάρχει επιλογή και δυνατότητα, να ενημερωθείτε για τα εξής: τι φύλο και τι τάξη είναι το παιδάκι. Συνήθως τα αγοράκια στις μεγάλες τάξεις είναι δύσκολα διαχειρίσιμα για πολλούς λόγους και αν εκδηλώνουν επιθετικότητα ή έχουν αρχίσει να έχουν ορμές, τα πράγματα έχουν και πρακτικές δυσκολίες. Τι άνθρωποι είναι οι γονείς. Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις τα παιδιά χειροτερεύουν λόγω του οικογενειακού τους περιβάλλοντος, που μπορεί είτε να αρνείται το πρόβλημα, είτε να μην παρέχει την κατάλληλη επιστημονική βοήθεια στο παιδί. Πολλές και οι περιπτώσεις γονιών που κάνουν ιδιαίτερα δύσκολη τη δουλειά του δασκάλου αρνούμενοι να συνεργαστούν και υποδεικνύοντας συνεχώς τι να κάνει. Ποιος είναι ο δάσκαλος της τάξης. Υπάρχουν δάσκαλοι που αντιμετωπίζουν τον δάσκαλο της παράλληλης ως ενοχλητική παρουσία και νομίζουν ότι τους ελέγχει μέσα στην τάξη τους βγάζοντας τρομερή αρνητικότητα. Τέλος, ποιος είναι ο διευθυντής του σχολείου. Αυτό ισχύει για κάθε επιλογή σχολείου, αλλά στην παράλληλη έχει μεγαλύτερη σημασία, καθώς ο διευθυντής μπορεί να χρειαστεί να καλύψει τον εκπαιδευτικό σε γονείς, αν το παιδάκι είναι επιθετικό, να τον διευκολύνει με το ωράριο και τα κενά του, που είναι πολύ απαιτητικά, καθώς συνήθως χρειάζεται να είναι και στο διάλειμμα μαζί με το παιδί. Υπάρχουν και διευθυντές που απαιτούν να παραμένει ο εκπαιδευτικός μέχρι τις 2, παρόλο που τελείωνει το διδακτικό ωράριο για να είναι σε όλα τα διαλείμματα μαζί με το παιδί και να το προσέχει.

Δεν τα λέω αυτά για να τρομάξω κανέναν, απλά νομίζω ότι όσο καλύτερα προετοιμασμένος είναι κανείς για το τι θα συναντήσει τόσο καλύτερα. Κάθε παιδάκι άλλωστε είναι ξεχωριστή και ιδιαίτερη περίπτωση και έχει πολύ μεγάλη σημασία ο τρόπος που θα το προσεγγίσετε από την αρχή, ώστε να νοιώσει ότι γίνεται αποδεκτό και ότι σε κάθε περίπτωση είστε εκεί για να βοηθήσετε και να το προστατέψετε. Κερδίστε την εμπιστοσύνη του και δείξτε του από την αρχή ότι υπάρχουν συγκεκριμένα όρια συμπεριφοράς που είστε διατεθιμένοι να ανεχτείτε. Συνήθως τα παιδιά συνηθίζουν να είναι χειριστικά, οπότε από την αρχή μην ενδώσετε σε συμπεριφορές που ξέρετε ότι είναι τραβηγμένες, γιατί θα τις παγιώσουν πολύ γρήγορα και δεν θα μπορείτε να τις κόψετε. Η χημεία επίσης, ανάμεσα στο δάσκαλο και τον μαθητή διαδραματίζει σημαντικό ρόλο, οπότε μην απογοητευτείτε στην αρχή, να ξέρετε ότι σταδιακά θα βρείτε τα κουμπιά του κάθε παιδιού και η σχέση σας συνεχώς θα εξελίσσεται. Ζητήστε από την αρχή συνεργασία με τους γονείς, τη δασκάλα της τάξης, με τον εκπαιδευτικό που είχε πέρσι το παιδί και με το ΚΕΔΔΥ, που ξέρουν καλά το παιδί και μπορούν να σας βοηθήσουν.

Επειδή την πρώτη μου χρονιά στην παράλληλη ταλαιπωρήθηκα πραγματικά πολύ, σας προτείνω να διαβάσετε πολύ σχετικά με την αναπηρία/ειδική μαθησιακή ανάγκη που αντιμετωπίζει ο μαθητής σας. Θα μπορούσα να γράψω εδώ πολλά για τις διάφορες διαγνώσεις σε μαθητές που έτυχαν σε μένα ή σε φίλους μου, αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το κάνω τώρα. Αν κάποιος χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη πληροφορία για μαθησιακά ή διαδικαστικά θέματα της παράλληλης, θα χαρώ, αν μπορώ, να βοηθήσω. Καλή αρχή και πάλι σε όλους σας!

Από τα πιο ουσιαστικά μηνύματα που έχω διαβάσει 😊 μπράβο σας!! Αν και δεν ανηκω στους πε70,οφείλω να ομολογήσω ότι έχετε ήθος. Από όσα διαβάζω εδώ στο φόρουμ, αλλά και από όσους πε70 ( κυρίως μικρούς ηλικιακά έχω γνωρίσει ) έχουν βγει τα μαχαίρια στον κλάδο.Τη μια ενοχλούνται που οι απόφοιτοι των τμημάτων ειδικής αγωγής τους προσπερνούν στους πίνακες ειδικής αγωγής (σωστά κατά τη γνώμη μου),την άλλη τα βάζουν και με όσους δασκάλους έχουν μεταπτυχιακό και εκπαιδεύσεις στην ειδική αγωγή και εργάζονται σε δημόσια σχολεία ή σε κέντρα ειδικής αγωγής. Εδώ μέχρι και σε μένα δασκάλα μου είπε χαιρεκακα:  τι ανάγκη έχεις εσύ; πέρασες εργοθεραπεια με μηδέν κόστος ( για να πάω εγώ για δεύτερο πτυχίο θέλω 3000 ευρώ πάλι σε φροντιστήρια για πανελλήνιες ) .Τη στολισα κατάλληλα σαφώς. Τι να κάνουμε ;Η εποχή που τελειωνατε το παιδαγωγικό και μπαινατε χωρίς καμία αξιολόγηση και χωρίς άλλα προσόντα πέραν του πτυχίου τις πιο πολλές φορές, πέρασε της απάντησα. Πολλά νεύρα από τους συνομιληκους κυρίως πε70 έχω δει πάντως.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1629 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:02:58 πμ »
καλημέρα, σήμερα περιμένουμε ελάχιστες προσλήψεις στην ειδική αγωγή έτσι δεν είναι; γιατί υπάρχει ησυχία στο fb;

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1630 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 07:52:22 μμ »
vicky γνωρίζω ένα σωρό συναδέλφους .50 (στην β/θμια) και όταν διαβάζω από συναδέλφους γενικής που τους έδωσε το κράτος (ΚΑΚΟΣ κατά την γνώμη μου) δικαίωμα να δουλέψουν στην ΕΙΔΙΚΗ (ναι η παράλληλη είναι ειδική) να ΣΥΚΟΦΑΝΤΟΥΝ (αυτό κάνει κάποιος που χαρακτηρίζει γενικά κόσμο που δεν ξέρει γράφοντας ότι τα μεταπτυχιακά του είναι του *****) με συγχωρείς αλλά μιλάω (γράφω) γιατί ακριβώς δεν κρύβομε πίσω από το δάκτυλο μου.
Ορισμένα μηνύματα εδώ είναι το λιγότερο ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΑ για πολλούς λόγους.

Αλλο βίκυ να διαμαρτύρεσαι γιατί η προϋπηρεσία περνάει και στον πίνακα της γενικής (εκεί το καταλαβαίνω, αν και δεν συμφωνώ) και άλλο να φωνάζουν κάποιοι "συνάδελφοι" που τους πήραν στην ειδική να καταργηθούν οι της ειδικής καθώς και να τους συκοφαντούν.

Σέβομαι το ότι είπες ότι δεν θα κάνεις αίτηση ως .50 του χρόνου αλλά θα σεβόμουν ακόμα περισσότερο το να μην βάλεις καν το κουτάκι της παράλληλης αφού συμφωνείς με κατάπτυστες απόψεις όπως αυτές του Salamaki.

sotirie δεν μιλούσα σε εσένα στο μήνυμα μου αλλά απάντησες (είχες την μύγα προφανώς) στο σατυρικό σχολιασμό μου για τα "γνωστά" μεταπτυχιακά όπως τα αποκάλεσε το salamaki. Κάποιοι συνάδελφοι σου γενικής με την προϋπηρεσία που πήραν από την παράλληλη έγιναν .50 και κάνουν αιτήσεις ως .50, άλλοι που δεν έχουν γίνει ακόμα αλλά θέλουν να γίνουν ξέρουν ότι θα είναι πάντα κάτω από κάποιον με μεταπτυχιακό οπότε προσπαθούν με συκοφαντίες να τους καταργήσουν για να δουλεύουν αυτοί..... αν αυτό δεν είναι κατάντια τι είναι... η ανθρωποφαγία στο μεγαλείο της από εκπαιδευτικούς!

Η πλάκα είναι εγώ είμαι της ειδικής β/θμιας και υπερασπίζομαι την ειδική α/θμιας γιατί βλέπω ότι δεν απαντά κανείς (μάλλον δεν μπαίνουν στο φόρουμ, ή απλά δεν τους νοιάζει)....ελπίζω αύριο να κάνει το ίδιο και ένας α/θμιος ειδικής για εμάς.....




Αγαπητέ kinegiros, δεν χαρακτήρισα τα μεταπτυχιακά του κ@λου, αλλά της πλάκας. Και φυσικά τα χαρακτήρισα ως "της πλάκας", πώς θα χαρακτήριζες εσύ δηλαδή ένα μονοετές, εξ αποστάσεως, στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας ή της Ιταλίας, χωρίς καν την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας; Γι' αυτό κ ακριβώς ζήτησα συγγνώμη σε αυτούς που δεν είναι κάτοχοι τέτοιου τίτλου σπουδών.

Θέλεις να μου πεις τώρα εσύ, ότι όσοι τέλειωσαν το Παιδαγωγικό από το '12 και μετά και είδαν ότι η "στρόφιγγα" κλείνει και ότι δύσκολα και με αναμονή κάποιων ετών θα απορροφηθούν ως αναπληρωτές, διάλεξαν να εκπονήσουν ένα τέτοιο μεταπτυχιακό, πληρώνοντας και 6 χιλιαρικάκια, μα γιατί άλλο; Φυσικά για να προσφέρουν στον ευαίσθητο τομέα της ειδικής αγωγής!!! Και γράφεις σε προηγούμενα ποστ ότι εμείς που κατηγορούμε τους 70.50, θέλουμε να φάμε θέσεις! ΟΧΙ αγαπητέ μου, ΑΥΤΟΙ θέλουν να φάνε θέσεις, δικές μας θέσεις! Άρπαξαν την ευκαιρία που απλόχερα τους έδωσε το ελληνικό κράτος, πήραν και από τον μπαμπάκα 6.000€ (τι σου είναι 6 ψωροχιλιαρικάκια, εδώ μιλάμε να μπει το παιδί στο δημόσιο) και να σου τους μπροστά από πόσους άλλους!!!

Θα σεβόσουν περισσότερο να μη βάλω καν το κουτάκι της παράλληλης του χρόνου, ε; Τουλάχιστον εγώ, όπου με καλέσουν να εργαστώ, σκίζομαι κυριολεκτικά για το καλύτερο των μαθητών. Γιατί είμαι πάνω από όλα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ. Ή πιστεύεις ότι όλοι οι 70.50 έχουν παραπάνω γνώσεις και όρεξη για την ειδική αγωγή από μένα; Σε προκαλώ να το αποδείξεις αν μπορείς! Θα βάζω στην αίτησή μου οποιαδήποτε επιλογή μου δίνεται να συμπληρώσω, χωρίς ποτέ να πατάω επί πτωμάτων για να ανέλθω.

Αλήθεια, πιστεύεις ότι αν οι 70.50 είχαν τη δυνατότητα αύριο να μονιμοποιηθούν στη γενική ή στην ειδική αγωγή, ποια πιστεύεις ότι θα διάλεγαν;; Μα φυσικά την πρώτη. Μην ξεχνάς όλο τον χαμό που έγινε το καλοκαίρι για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Από...αγάπη για την ειδική αγωγή όλα, έτσι;

Καλό βράδυ...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1631 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 11:22:37 πμ »
Αγαπητέ kinegiros, δεν χαρακτήρισα τα μεταπτυχιακά του κ@λου, αλλά της πλάκας. Και φυσικά τα χαρακτήρισα ως "της πλάκας", πώς θα χαρακτήριζες εσύ δηλαδή ένα μονοετές, εξ αποστάσεως, στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας ή της Ιταλίας, χωρίς καν την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας; Γι' αυτό κ ακριβώς ζήτησα συγγνώμη σε αυτούς που δεν είναι κάτοχοι τέτοιου τίτλου σπουδών.

όταν συμφώνησες με salamaki αυτό έκανες

εγώ δεν χαρακτηρίζω κανένα μεταπτυχιακό της πλάκας, δεν είμαι δοαταπ ούτε το αντίστοιχο υπουργείο της κάθε χώρας, φοιτητές της πλάκας να το δεχτώ όπου θα βρεις παντού.
 

Θέλεις να μου πεις τώρα εσύ, ότι όσοι τέλειωσαν το Παιδαγωγικό από το '12 και μετά και είδαν ότι η "στρόφιγγα" κλείνει και ότι δύσκολα και με αναμονή κάποιων ετών θα απορροφηθούν ως αναπληρωτές, διάλεξαν να εκπονήσουν ένα τέτοιο μεταπτυχιακό, πληρώνοντας και 6 χιλιαρικάκια, μα γιατί άλλο; Φυσικά για να προσφέρουν στον ευαίσθητο τομέα της ειδικής αγωγής!!! Και γράφεις σε προηγούμενα ποστ ότι εμείς που κατηγορούμε τους 70.50, θέλουμε να φάμε θέσεις! ΟΧΙ αγαπητέ μου, ΑΥΤΟΙ θέλουν να φάνε θέσεις, δικές μας θέσεις! Άρπαξαν την ευκαιρία που απλόχερα τους έδωσε το ελληνικό κράτος, πήραν και από τον μπαμπάκα 6.000€ (τι σου είναι 6 ψωροχιλιαρικάκια, εδώ μιλάμε να μπει το παιδί στο δημόσιο) και να σου τους μπροστά από πόσους άλλους!!!

δηλαδή επειδή συνάδελφοι σου επέλεξαν να αποκτήσουν εξειδίκευση και έτσι να είναι ανταγωνιστικοί στον χώρο εργασίας αυτό είναι επιλήψιμο ? με την ίδια λογική σου και όσοι πήγαν σε παιδαγωγικό μπορεί κάποιος να τους κατηγορήσει για αντίστοιχη "συμπεριφορά" και μάλιστα ο μπαμπάς σίγουρα τότε πλήρωνε τα φροντιστήρια, ενώ τώρα κάποιοι από τους συναδέλφους που κάνουν μεταπτυχιακό εργάζονται για να το πληρώνουν. Στην τελική ποια είσαι εσύ να κρίνεις και να κατακρίνεις την όποια οικονομική θυσία έκανε ο οποιοσδήποτε για να μορφωθεί και να αποκτήσει περισσότερα εφόδια στο επάγγελμα του.

Θα σεβόσουν περισσότερο να μη βάλω καν το κουτάκι της παράλληλης του χρόνου, ε; Τουλάχιστον εγώ, όπου με καλέσουν να εργαστώ, σκίζομαι κυριολεκτικά για το καλύτερο των μαθητών. Γιατί είμαι πάνω από όλα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ. Ή πιστεύεις ότι όλοι οι 70.50 έχουν παραπάνω γνώσεις και όρεξη για την ειδική αγωγή από μένα; Σε προκαλώ να το αποδείξεις αν μπορείς! Θα βάζω στην αίτησή μου οποιαδήποτε επιλογή μου δίνεται να συμπληρώσω, χωρίς ποτέ να πατάω επί πτωμάτων για να ανέλθω.

αυτό έπρεπε να το πεις στο υπουργείο, να πεις ότι έχω τις αποδείξεις ότι είμαι καλύτερη (σε γνώσεις και όρεξη) από έναν .50, αλλάξτε τον νόμο παρακαλώ. Φυσικά θα γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι. Αν πραγματικά δεν ανήκεις στην ειδική τότε μην ξανακάνεις αίτηση, τόσο απλά.

Αλήθεια, πιστεύεις ότι αν οι 70.50 είχαν τη δυνατότητα αύριο να μονιμοποιηθούν στη γενική ή στην ειδική αγωγή, ποια πιστεύεις ότι θα διάλεγαν;; Μα φυσικά την πρώτη. Μην ξεχνάς όλο τον χαμό που έγινε το καλοκαίρι για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας. Από...αγάπη για την ειδική αγωγή όλα, έτσι;

Καλό βράδυ...

αλήθεια το ξέρεις εσύ αυτό ? έχεις κάποια έρευνα πρόχειρη? έστω και μικρή που να τεκμηριώνει όσα λες ? όσο ξέρω εγώ ότι εσύ αγαπάς την γενική τόσο ξέρω και για τους άλλους ότι αγαπάνε την ειδική.
ένα προσωπικό παράδειγμα: εγώ και άλλοι 3 ήμασταν μαζί αναπληρωτές ειδικής στην περιοχή μας διοριστήκαμε κάποια στιγμή (στην γενική γιατί δεν υπάρχει διορισμός στην ειδική αν δεν το ξέρεις) και όλοι μας πήγαμε πάλι στην ειδική και μετά από χρόνια εδώ ήμαστε.... απίστευτο ε ? αλλά σε πληροφορώ δεν σημαίνει ότι θα κάτσουμε στην ειδική για πάντα, κάποια στιγμή κάποιοι από εμάς θα πάμε και γενική και ξανά πίσω, άλλωστε έχουμε όλα εκείνα τα προσόντα να είμαστε και στα 2.

με συγχωρείς λοιπόν, και εδώ θα σταματήσω, άλλα ορισμένοι έχετε δηλητηριαστεί τόσο πολύ μέσα σας με αποτέλεσμα να βγάζετε απίστευτη κακία και κατινιά... είναι κρίμα εκπαιδευτικοί που δεν αμφιβάλω ότι έχουν τις πιο αγαθές προθέσεις και τις καλύτερες ικανότητες να οδηγούνται σε αυτά τα μονοπάτια, ελπίζω κάποια στιγμή να βρείτε τον δρόμο σας είτε μόνοι σας είτε με βοήθεια να αποβάλλεται όλο αυτό το δηλητήριο.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1632 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 02:01:14 μμ »
Δυστυχώς ο κλάδος των δασκάλων είναι ο πιο κακομαθημένος γι' αυτό και θα βαλτώσει σε βάθος χρόνου. Στο θεμα της ειδικής τα έχουμε πει χίλιες φορές. Κάτι που ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια, άρχισε να ενοχλεί τώρα, γιατί νομίζουν πως τους τρώνε το μπιφτέκι τους. Και άντε να το δεχτώ(αν και διαφωνώ και εκει) για ορισμένους κλάδους με ΑΣΕΠ. Οι αναπληρωτές δάσκαλοι που απέκτησαν όλη τους την προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ, έχουν την απαίτηση να προηγούνται ισόβια σε όλες τις προσλήψεις επειδή έτυχε να γεννηθούν 1-2 χρόνια πριν από τους άλλους. Νοοτροπία αράγματος σε πραγματικά δύσκολους καιρούς που δεν αρμόζει σε παιδαγωγούς, πόσο μάλλον σε ένα κλάδο που μετράει 10.000 ανεργους, οι μισοι εκ των οποίων είναι ήδη 3-4 χρόνια στον οαεδ. Ακριβώς για κάτι τέτοιες νοοτροπίες, αν και δεν με συμφέρει, αρχιζω και ψήνομαι στην ιδέα του γραπτού ΑΣΕΠ για να τελειώνουμε με όλα αυτά. 16.000 υποψήφιοι πε70 από το καλοκαιρι του 16 για 5000 χιλιάδες θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1633 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 02:49:38 μμ »
Για να ελαφρύνω λιγο το κλίμα, ας αλλάξω κουβέντα:

"Γνωρίζει κανεις ποσα περιπου άτομα εχουν απομείνει στον πίνακα με προυπηρεσια;;"

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1634 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:06:36 μμ »
Δυστυχώς ο κλάδος των δασκάλων είναι ο πιο κακομαθημένος γι' αυτό και θα βαλτώσει σε βάθος χρόνου. Στο θεμα της ειδικής τα έχουμε πει χίλιες φορές. Κάτι που ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια, άρχισε να ενοχλεί τώρα, γιατί νομίζουν πως τους τρώνε το μπιφτέκι τους. Και άντε να το δεχτώ(αν και διαφωνώ και εκει) για ορισμένους κλάδους με ΑΣΕΠ. Οι αναπληρωτές δάσκαλοι που απέκτησαν όλη τους την προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ, έχουν την απαίτηση να προηγούνται ισόβια σε όλες τις προσλήψεις επειδή έτυχε να γεννηθούν 1-2 χρόνια πριν από τους άλλους. Νοοτροπία αράγματος σε πραγματικά δύσκολους καιρούς που δεν αρμόζει σε παιδαγωγούς, πόσο μάλλον σε ένα κλάδο που μετράει 10.000 ανεργους, οι μισοι εκ των οποίων είναι ήδη 3-4 χρόνια στον οαεδ. Ακριβώς για κάτι τέτοιες νοοτροπίες, αν και δεν με συμφέρει, αρχιζω και ψήνομαι στην ιδέα του γραπτού ΑΣΕΠ για να τελειώνουμε με όλα αυτά. 16.000 υποψήφιοι πε70 από το καλοκαιρι του 16 για 5000 χιλιάδες θέσεις.

Δηλαδή λες ότι καλώς απόφοιτοι του 14 που έχουν ήδη προσληφθεί στην παράλληλη θα μαζέψουν περισσότερη προϋπηρεσία ως ΠΕ70 από άλλους που δεν δήλωσαν παράλληλη. Αυτό αν το κατάλαβα καλά, είναι μεγάλη κατάντια. Αν δεν το κατάλαβα, άκυρο.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1635 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:08:30 μμ »
KINEGIROS  ζεις στο δικό σου κόσμο προφανώς. Πότε άρχισε  ο κόσμος να κυνηγάει τα μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή?
Τη στιγμή που σταμάτησαν οι διορισμοί και προσπάθησαν κάποιοι να βρουν τρόπο να δουλέψουν και να ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΝ στους πίνακες από φέτος που μετράει η προυπηρεσία!!!
ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ είναι στα ειδικά σχολεία. Η παράλληλη στήριξη και τα τμήματα ένταξης δεν είναι 100% ειδική αγωγή. Το παιδί παρακολουθεί μέσα στην τάξη και χρειάζεται υποστήριξη. Βέβαια υπάρχουν και κάποιες δύσκολες περιπτώσεις που τις πετυχαίνει πάντα ο ΠΕ 70, γιατί οι .50, 71 διαλέγουν πρώτοι και παν στις εύκολες περιπτώσεις.
Εσύ ΚΙΝΕΓΙΡΕ προφανώς έχεις μεταπτυχιακό στην ειδική. Θα έπρεπε να δουλεύεις σε ειδικό σχολείο.
Και εφόσον σταμάτησαν τα σεμινάρια των 400 ωρών τρέξαν όλοι Βουλγαρία, Ιταλιά, Κύπρο για μεταπτυχιακό στην ειδική. Δεν είναι τυχαίο ότι ο αριθμός των 70.50 τα τελευταία 2 χρόνια ανεβαίνει. Είναι ΕΣΠΑ η παράλληλη και ζει και βασιλεύει. Αν όμως κοπεί σιγά σιγά, όπως τα ολοήμερα να δω πόσοι θα τρέχουν για μεταπτυχιακά.
   

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1636 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:15:33 μμ »
Στο θεμα της ειδικής τα έχουμε πει χίλιες φορές. Κάτι που ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια, άρχισε να ενοχλεί τώρα, γιατί νομίζουν πως τους τρώνε το μπιφτέκι τους. Και άντε να το δεχτώ(αν και διαφωνώ και εκει) για ορισμένους κλάδους με ΑΣΕΠ. Οι αναπληρωτές δάσκαλοι που απέκτησαν όλη τους την προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ, έχουν την απαίτηση να προηγούνται ισόβια σε όλες τις προσλήψεις επειδή έτυχε να γεννηθούν 1-2 χρόνια πριν από τους άλλους.

Δηλαδή λες να διοριστούν μόνιμοι οι απόφοιτοι του 2014 όχι οι του 2008, που και παλαιότερα με επετηρίδα προηγούνταν αυτός που τελείωνε πρώτος. Τα χουμε χάσει τελείως. Και βέβαια θα δουλεύουν πρώτοι αυτοί που τρέχουν παντού τόσα χρόνια και θα περιμένουν αυτοί που έτυχε να βρουν το μπλοκάρισμα μπροστά τους. Και δεν έχει να κάνει με το να γεννηθούν νωρίτερα. Αυτό είναι βλακεία, γιατί ο χρόνος τρέχει και αλλαγές υπάρχουν. Τι λες....να γίνει ΣΕΠ να έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες...εμ αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Ας ξεκινήσει να κάνει διορισμούς με προυπηρεσία από φέτος όπως είπε και θα δουλέωουν σε 2-3 χρόνια και οι νέοι. Ήδη ξεκίνησαν προσλήψεις από το Γ πίνακα.
Και αν γινόταν ΑΣΕΠ το 2008, 2010 ποιο θα ήταν μόνιμοι τώρα. Εσύ και ο κάθε εσύ που πήρες πτυχίο φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1637 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:19:11 μμ »
δηλαδή επειδή συνάδελφοι σου επέλεξαν να αποκτήσουν εξειδίκευση και έτσι να είναι ανταγωνιστικοί στον χώρο εργασίας αυτό είναι επιλήψιμο ?

Δεν απευθυνόσουν σε μένα αλλά με αφορά προσωπικά αυτό που λες. Έχω κι εγώ μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, το οποίο είναι συναφέστατο με το αντικείμενο του παιδαγωγού, αλλά δεν αφορά ειδική αγωγή. Για ποιο λόγο να μην με καθιστά πιο ανταγωνιστικό; Τζάμπα το έκανα;

Δεύτερον, δεν παίρνουν μόνο άτομα με μεταπτυχιακό στην παράλληλη, αλλά και άτομα χωρίς τίποτα (εφόσον εξαντληθούν οι πίνακες), που απλώς δήλωσαν το κουτάτι της παράλληλης. Εκεί τι έχεις να πεις;

Παράθεση
διοριστήκαμε κάποια στιγμή (στην γενική γιατί δεν υπάρχει διορισμός στην ειδική αν δεν το ξέρεις) και όλοι μας πήγαμε πάλι στην ειδική και μετά από χρόνια εδώ ήμαστε.... απίστευτο ε ? αλλά σε πληροφορώ δεν σημαίνει ότι θα κάτσουμε στην ειδική για πάντα, κάποια στιγμή κάποιοι από εμάς θα πάμε και γενική και ξανά πίσω, άλλωστε έχουμε όλα εκείνα τα προσόντα να είμαστε και στα 2.

Εννοείς διοριστήκατε με σύμβαση ορισμένου χρόνου ως αναπληρωτές, ή είσαι ένας από τους μόνιμα διορισμένους που τριγυρνούν κάθε λίγο στο φόρουμ των ΠΕ70 και μας την λένε;

Παράθεση
άλλα ορισμένοι έχετε δηλητηριαστεί τόσο πολύ μέσα σας με αποτέλεσμα να βγάζετε απίστευτη κακία και κατινιά... είναι κρίμα εκπαιδευτικοί που δεν αμφιβάλω ότι έχουν τις πιο αγαθές προθέσεις και τις καλύτερες ικανότητες να οδηγούνται σε αυτά τα μονοπάτια, ελπίζω κάποια στιγμή να βρείτε τον δρόμο σας είτε μόνοι σας είτε με βοήθεια να αποβάλλεται όλο αυτό το δηλητήριο.

Αν αναφέρεσαι στην απαξίωση των μεταπτυχιακών, με την οποία όπως είδες κι εγώ διαφώνησα, θα πρέπει να σου θυμίσω ότι αν δεν είχε προηγηθεί η προσβολή του να προσλαμβάνονται άτομα που πολύ πρόσφατα πήραν πτυχίο (και δεν είναι η πρόσληψη το θέμα αλλά η συλλογή προϋπηρεσίας από αυτήν), τότε δεν θα υπήρχαν και απαξιώσεις μεταπτυχιακών. Λέω πολύ απλά ότι άλλος ξεκίνησε να προσβάλλει και να αδικεί, κι αυτός ο άλλος λέγεται κράτος.

Και το επαναλαμβάνω διότι είναι σημαντικό, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Δεν μας ενοχλεί η πρόσληψή τους. Καλά κάνουν και τους πήραν. Μας ενοχλεί η αναγνώριση προϋπηρεσίας ως ΠΕ70.

Δηλαδή λες να διοριστούν μόνιμοι οι απόφοιτοι του 2014 όχι οι του 2008, που και παλαιότερα με επετηρίδα προηγούνταν αυτός που τελείωνε πρώτος. Τα χουμε χάσει τελείως.

Καλά εσύ πίσω έμεινες. Όταν εγώ τα έλεγα, κάποιοι ενοχλούνταν (άλλα άτομα), και έκαναν λόγο για τάχα μου δικαίωμα σε ίσες ευκαιρίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.