*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 346931 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 06, 2015, 06:41:21 μμ »
Υποτίθεται ότι συζητούμε τη μοριοδότηση της παράλληλης στον πίνακα ΠΕ70.

Η παράλληλη στήριξη καλύπτεται πλέον κατα προτεραιότητα από τους ΠΕ71. Εφόσον δεν καλύπτονται τα κενά,  συμπληρώνονται και από τους 70,50 και 70. Με την αλλαγή στην πρόταξη, σε 2 χρόνια δεν θα υπάρχει κανένας δάσκαλος απόφοιτος ΠΤΔΕ με ή χωρίς μεταπτυχιακό που να δουλεύει στις δομές αυτές. Η προϋπηρεσία αυτή, που έχει αποκτηθει  ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ στο ΙΔΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ τί θα γίνει; Αέρας; Δεν θα υπάρχει πουθενά; Δεν θα φαίνεται πουθενά; Γιατί σε χαλάει η προϋπηρεσία της παράλληλης και δεν έχεις πρόβλημα π.χ. με τα ΖΕΠ ή τα ολοήμερα;; Επειδή στην πρώτη περίπτωση σπάει κατά 200-300 άτομα το "κλειστό" επάγγελμα των αποφοίτων 09 και 10;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:12:17 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 06, 2015, 07:06:58 μμ »
Η προϋπηρεσία αυτή, που έχει αποκτηθει  ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ στο ΙΔΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ τί θα γίνει; Αέρας; Δεν θα υπάρχει πουθενά; Δεν θα φαίνεται πουθενά;

Θα φαίνεται στους πίνακες της παράλληλης/ειδικής. Εκεί δούλεψες, εκεί θα πάρει προϋπηρεσία, και θα φαίνεται μια χαρούλα.

Και τι πα να πει "ιδιο αναλυτικό πρόγραμμα"; Με αυτή τη λογική, όσοι έχουν πτυχίο ειδικής (ΠΕ71) και τους παίρνουν σε παράλληλη, οπότε είναι όπως εσύ γράφεις "ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ στο ΙΔΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ", θα πρέπει να πάρουν προϋπηρεσία και στον πίνακά μας, τον ΠΕ70!!!!!!!!!!!! Ε ρε γλέντια!

Καλώ τον κάθε συνάδελφο, που βάσει του "όλως ενδεικτικού πίνακα μοριοδότησης" για τους ΠΕ70, έχει χάσει έστω μία θέση, να καταθέσει ένσταση!!! Θέλουν άνοιγμα πινάκων με αλλαγές στις θέσεις βάσει προϋπηρεσιών; Να κάνουν ΑΣΕΠ, διαφορετικά να μείνουν κλειστοί οι πίνακες. Επίσης, να μην προσμετρηθούν στο διπλάσιο τα μόρια για τα δυσπρόσιτα για τις χρονιές 2012-2014, και να μην προσμετρηθεί η προϋπηρεσία της παράλληλης στους πίνακες ΠΕ70!

Όποιος έχασε έστω μία θέση, να κάνει ένσταση!

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 06, 2015, 07:39:04 μμ »
Άρα ισχύει αυτό που έγραψα. Γι' αυτό κάνεις τόσο ντόρο. Είπα και εγώ...   ;D

Και άντε από συναδέλφους της δευτεροβάθμιας που απέκτησαν προϋπηρεσία με ιδρώτα μέσω ΑΣΕΠ, το δικαιολογώ εν μέρει (αν και επί της ουσίας διαφωνώ) να διαμαρτύρονται όταν βλέπουν άλλους να αποκτούν προϋπηρεσία μέσω δομών της ΕΑΕ και να ανεβαίνουν (ίσως) κάποιες θέσεις. Εκεί οι της ειδικής βέβαια μπορούν να διοριστούν στην ΕΑΕ, ενώ οι δάσκαλοι (70,5) πλέον όχι.

Αλλά τέλος πάντων εσύ ως δάσκαλος για ποιο λόγο διαμαρτύρεσαι;; Σε προσπέρασε κανένας ενώ πέτυχες σε ΑΣΕΠ;; Πάνω στην ημερομηνία λήψης πτυχίου στηρίζεσαι χρονια τώρα γιατί έκατσε λουκούμι (κλειστό επάγγελμα ήδη από το '10).  Αλλιώς θα ούρλιαζες όταν δεν έγινε ΑΣΕΠ το 11-12 και το 14-15 όπως προανέφερα. Τότε βέβαια ξεχάστηκαν οι αρχές περι ισονομίας και ισότητας ευκαιριών... Κάνω λάθος;;;  ;D

Γι' αυτό επιμένω στο "γελάει ο κόσμος" όταν γκρινιάζουν ορισμένοι ΠΕ70 στο θέμα της παράλληλης στήριξης.

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 06, 2015, 07:40:21 μμ »
Βασικά θα επρεπε να είναι με βάση τον πίνακα από τον οποίο σε προσλαμβάνουν. Αν η πρόσληψη για παράλληλη έγινε από τον πίνακα γενικής εκπαιδευσης πρέπει να μετράει και σε αυτόν.

Αν στο μέλλον αυτοί που έχουν αποκτήσει την ιδιότητα 70.50 και προσλαμβάνονται από τον πίνακα ειδικής, τότε πρέπει να ισχύει ότι ισχύει και για τους πε71


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:12:17 »

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 06, 2015, 08:35:40 μμ »
Βασικά θα επρεπε να είναι με βάση τον πίνακα από τον οποίο σε προσλαμβάνουν. Αν η πρόσληψη για παράλληλη έγινε από τον πίνακα γενικής εκπαιδευσης πρέπει να μετράει και σε αυτόν.

Αν στο μέλλον αυτοί που έχουν αποκτήσει την ιδιότητα 70.50 και προσλαμβάνονται από τον πίνακα ειδικής, τότε πρέπει να ισχύει ότι ισχύει και για τους πε71
Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο.Θα διαφωνήσω όμως στη λέξη "και".Θα έλεγα να μετράει μόνο σ αυτόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2015, 02:42:32 πμ από ppr »
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 06, 2015, 08:50:15 μμ »
Άρα ισχύει αυτό που έγραψα. Γι' αυτό κάνεις τόσο ντόρο. Είπα και εγώ...   ;D

Μα είναι προφανές ότι το πρόβλημα που προκύπτει (σε πάρα πολλους συναδέλφους, όχι μόνο σε εμένα) είναι το να χάνει κανείς τη θέση του. Γιατί να τη χάνει χωρίς ΑΣΕΠ; Και πού το κακό να λέει το αυτονόητο; Πού το κακό να διεκδικεί το δίκιο του; Είναι ντροπή; Από πότε;

Παράθεση
Αλλά τέλος πάντων εσύ ως δάσκαλος για ποιο λόγο διαμαρτύρεσαι;; Σε προσπέρασε κανένας ενώ πέτυχες σε ΑΣΕΠ;;

Πρώτα από όλα τι σχέση έχει ο ΑΣΕΠ; Έχεις καταλάβει ότι χωρίς ΑΣΕΠ δεν δικαιολογούνται τέτοια προσπεράσματα στους πίνακες; Ναι ή όχι;

Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν άτομα που εργάστηκαν σε τουλάχιστον μία από τις τρεις χρονιές (2012-2015) μέσω του πίνακα ΠΕ70.5, λόγω μεταπτυχιακού στην ειδική, και καθώς τους προσλάμβαναν σχετικά νωρίς, πέρασαν άλλους, με μεταπτυχιακό, που προσλήφθηκαν λίγο αργότερα. Γιατί να συμβαίνει αυτό; Είναι ανώτερο το ένα μεταπτυχιακό από το άλλο;

Παράθεση
Πάνω στην ημερομηνία λήψης πτυχίου στηρίζεσαι χρονια τώρα γιατί έκατσε λουκούμι (κλειστό επάγγελμα ήδη από το '10).

Μου έκατσε λουκούμι; Γιατί έκατσε λουκούμι σε μένα και όχι σε σένα;

Παράθεση
Αλλιώς θα ούρλιαζες όταν δεν έγινε ΑΣΕΠ το 11-12 και το 14-15 όπως προανέφερα. Τότε βέβαια ξεχάστηκαν οι αρχές περι ισονομίας και ισότητας ευκαιριών... Κάνω λάθος;;;  ;D

Άρα λες ότι "ουρλιάζω" τώρα. Σε ενοχλεί φαίνεται που αγωνίζομαι για το δίκαιο. Κρίμα.

Κι έστω ότι ήμουν απών. Εσύ πού είσαι τώρα στις αδικίες που συμβαίνουν τώρα;

Παράθεση
Γι' αυτό επιμένω στο "γελάει ο κόσμος" όταν γκρινιάζουν ορισμένοι ΠΕ70 στο θέμα της παράλληλης στήριξης.

Κανείς δεν δικαιούται να βαφτίσει "γκρίνια" τη διεκδίκηση δικαίου.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2015, 09:01:45 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 06, 2015, 08:54:31 μμ »
Μα είναι προφανές ότι το πρόβλημα που προκύπτει (σε πάρα πολλους συναδέλφους, όχι μόνο σε εμένα) είναι το να χάνει κανείς τη θέση του. Γιατί να τη χάνει χωρίς ΑΣΕΠ; Και πού το κακό να λέει το αυτονόητο; Πού το κακό να διεκδικεί το δίκιο του; Είναι ντροπή; Από πότε;

Πρώτα από όλα τι σχέση έχει ο ΑΣΕΠ; Έχεις καταλάβει ότι χωρίς ΑΣΕΠ δεν δικαιολογούνται τέτοια προσπεράσματα στους πίνακες; Ναι ή όχι;

Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν άτομα που εργάστηκαν σε τουλάχιστον μία από τις τρεις χρονιές (2012-2015) μέσω του πίνακα ΠΕ70.5, λόγω μεταπτυχιακού στην ειδική, και καθώς τους προσλάμβαναν σχετικά νωρίς, πέρασαν άλλους, με μεταπτυχιακό, που προσλήφθηκαν λίγο αργότερα. Γιατί να συμβαίνει αυτό; Είναι ανώτερο το ένα μεταπτυχιακό από το άλλο;

Μου έκατσε λουκούμι; Γιατί έκατσε λουκούμι σε μένα και όχι σε σένα;

Άρα λες ότι "ουρλιάζω" τώρα. Σε ενοχλεί φαίνεται που αγωνίζομαι για το δίκαιο. Κρίμα.

Κανείς δεν δικαιούται να βαφτίσει "γκρίνια" τη διεκδίκηση δικαίου.  ;)
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 06, 2015, 09:50:52 μμ »
Καλά με τον ΑΣΕΠ διαφωνω (άσχετα που με συμφερει να γίνει)

@Sotirios στα περισσότερα που λες συμφωνω αλλα κάπου έχασες τη μπάλα. Δηλαδή προτιμάς κλειστούς πίνακες;
Λες οτι η λύση ειναι να μην παίρνει προυπηρεσία όσοι δουλευουν στην παραλληλη. Η παράλληλη ειναι κάτι άσχετο με την γενική εκπαίδευση;
Η συζήτηση δεν έχει κάποια βάση διότι ο καθες κοιταει την πάρτη του, πρέπει να βρεθει μια λύση γι αυτο και όχι απλά να μην μετραει η προυπηρεσία και να χάνεται.
Η vivitsa ειπε το αυτονητο πρεπει να ξερουμε τι μας γίνεται ώστε ο καθένας να κάνει τις επιλογές του. Μεχρι στιγμης η νομοθεσία λέει ότι η προυπηρεσια μετραει και στους 2 πινακες, ο καθενας κανει τις επιλογες του.

@Σαμι σε ρωταω τι εννοεις τα συμφέροντα των προφεσσόρων και μου απαντας με το ίδιο πράγμα. Οι προφέσσορες πως κερδίσουν με την προυπηρεσία των 70.50;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 06, 2015, 10:07:13 μμ »
Έχω χάσει την μπάλα επειδή λέω να μην ανοίξουν οι πίνακες χωρίς ΑΣΕΠ; Επειδή λέω ότι η προϋπηρεσία σε δουλειά που κανονικά κάνει ένας ΠΕ71 πρέπει να μετρά μόνο στους πίνακες ΠΕ71;

Σας είπα, με αυτή τη λογική, να εργάζομαι ως φιλόλογος, ως καθηγητής μαθηματικών, και να ζητώ προϋπηρεσία ως δάσκαλος.

Α, έχω και proficiency. Ας με πάρουν να κάνω αγγλικά στο δημοτικό, να με στείλουν σεμερικά σεμινάρια διδακτικής αγγλικών, και μετά να μου δώσουν προϋπηρεσία ΠΕ70.  ;D

Ξέρω και πιάνο, έχω κάνει θεωρία της μουσικής, αρμονία, σολφέζ κλπ. Μπορώ να εργαστώ και ως μουσικός σε δημοτικο  ;D ;D

Τι τα θέλουμε τα πτυχία; Λίγα σεμινάρια και είμαστε έτοιμοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2015, 10:12:03 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 06, 2015, 11:27:57 μμ »
Με αυτό το μπάχαλο της κυβέρνησης καλό θα ήταν να μείνουν οι πίνακες κλειστοί και να προσλαμβάνουν τους αναπληρωτές με σειρά πίνακα. Αφού τα 2 χρόνια δεν είναι περασμένα....γίνεται το χάος με τους ΠΕ 70.50 και μόνιμους διορισμούς δεν φαίνεται να κάνει.
Με τους παλιούς ρυθμούς οι απόφοιτοι του 9/10 θα ήταν ήδη μόνιμοι.
Εφόσον δεν έγινε ΑΣΕΠ από τότε, πως να έχουν ΟΛΟΙ ίδιες ευκαιρίες. ΑΣΕΠ τώρα δεν έχει νόημα.
Η κυβέρνηση έχει χάσει πλέον το μπαλάκι....άλλα λέει ....άλλα ισχύουν....και για την εγκύκλιο Λοβέρδου....την εφάρμωσε ο ΣΥΡΙΖΑ.

Και για το θέμα με τα μεταπτυχιακά στην ειδική και τα σεμινάρια τόσα χρόνια δεν φώναζε κανείς (δηλαδή φώναζαν κάποιο αλλά δεν γινόταν τίποτα).

Για να μην νομίζετε ότι έχω προσωπικό ώφελος. Μεταπτυχιακό δεν έχω. Το βρίσκω όμως παράλογο να ζητούν κάποιοι να κοπεί η παράλληλη από ΠΕ 70.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2015, 11:35:08 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 06, 2015, 11:32:04 μμ »
Πρέπει όλοι να κάνουμε ενστάσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 07, 2015, 12:17:11 πμ »
Έχω χάσει την μπάλα επειδή λέω να μην ανοίξουν οι πίνακες χωρίς ΑΣΕΠ; Επειδή λέω ότι η προϋπηρεσία σε δουλειά που κανονικά κάνει ένας ΠΕ71 πρέπει να μετρά μόνο στους πίνακες ΠΕ71;

Σας είπα, με αυτή τη λογική, να εργάζομαι ως φιλόλογος, ως καθηγητής μαθηματικών, και να ζητώ προϋπηρεσία ως δάσκαλος.

Α, έχω και proficiency. Ας με πάρουν να κάνω αγγλικά στο δημοτικό, να με στείλουν σεμερικά σεμινάρια διδακτικής αγγλικών, και μετά να μου δώσουν προϋπηρεσία ΠΕ70.  ;D

Ξέρω και πιάνο, έχω κάνει θεωρία της μουσικής, αρμονία, σολφέζ κλπ. Μπορώ να εργαστώ και ως μουσικός σε δημοτικο  ;D ;D

Τι τα θέλουμε τα πτυχία; Λίγα σεμινάρια και είμαστε έτοιμοι!
Το σχόλιο μου έχεις χάσει τι μπάλα πήγαινε στο πρώτο σχολιο σου της προηγούμενης σελίδας που λες "ήξεραν ότι θα μετρήσει; που το λεει αυτο;"

Δεν καταλαβαίνω που κολλαει το σχολιο σου για τα σεμινάρια, αλλωστε τα σεμιναρια ειδικης αγωγης εχουν παψει να ισχυουν.
Δεν καταλαβαίνω που κολλάνε οι πε71 για τους πε70.50 δεν μιλάμε τόση ώρα; το ίδιο βασικο πτυχίο με τους πε70 δεν έχουν;

Ξαναλέω και δεν μου έχεις απαντησει. η προυπηρεσία των πε70 (στην παραλληλη αλλα και γενικα) μετραει ωστε να γίνουν μόνιμοι διορισμοί. Η προυπηρεσία των πε70.50 για που μετράει;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 07, 2015, 01:13:10 πμ »
Το σχόλιο μου έχεις χάσει τι μπάλα πήγαινε στο πρώτο σχολιο σου της προηγούμενης σελίδας που λες "ήξεραν ότι θα μετρήσει; που το λεει αυτο;"

Ένας συνάδελφος είχε πει κάτι σημαντικό. Ότι δεν γίνεται να τους υποσχέθηκαν ότι θα τους αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία στον πίνακα ΠΕ70, και μετά να μην το υλοποιήσουν. Επειδή εγώ όμως δεν έχω τέτοια ενημέρωση, προσπαθώ να λάβω τεκμηρίωση. Υπήρξε τέτοια υπόσχεση; Αυτό εννοούσα.

Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το θέμα των διπλάσιων προϋπηρεσιών για τα δυσπρόσιτα, όπου λέμε ότι δεν πρέπει να υπολογιστούν ως διπλάσια για τη διετία 2012-2014, διότι δεν υπήρξε σχετική υπόσχεση και είναι άτοπο και άδικο να ισχύσει αναδρομικά.

Δεν καταλαβαίνω που κολλαει το σχολιο σου για τα σεμινάρια, αλλωστε τα σεμιναρια ειδικης αγωγης εχουν παψει να ισχυουν.

Οι συνάδελφοι ΠΕ70 που προσλαμβάνονται σε παράλληλη συχνά είναι υποχρεωμένοι (οι συναντήσεις γίνονται πρωινές ώρες, τις ώρες εργασίας) να παρακολουθήσουν σεμινάρια από τη σύμβουλο των σχολείων της περιοχής. Ειδικά οι συνάδελφοι που εργάζονται για πρώτη φορά στην παράλληλη. Οι σύμβουλοι, αναγνωρίζοντας τις ευθύνες, τους κάνουν ενημερώσεις για τα καθήκοντά τους, τι να προσέχουν, τι χαρτιά να συμπληρώνουν κλπ κλπ.

Αν διαφωνείς με τη λέξη "σεμινάρια", οκ βάλε άλλη λέξη, αλλα εννοώ το ίδιο πράγμα. Τις ενημερώσεις από τη σύμβουλο, όπου ουσιαστικά τους κάνει μάθημα στο πως να κάνουν τη δουλειά που ανέλαβαν.

Γιατί τα κάνουν αυτά τα "σεμινάρια"; Διότι αντιλαμβάνονται τα κενά γνώσης που υπάρχουν. Άλλες γνώσεις το πτυχίο ΠΕ70, κι άλλες το ΠΕ71. Εξ ορισμού. Αφού λοιπόν θεωρούν ότι καλύπτουν τα γνωστικά κενά με τέτοιου τύπου "σεμινάρια", ας με κάνουν κι εμένα φιλόλογο αγγλικής, ή μουσικό, ή μαθηματικό κλπ...

Δεν καταλαβαίνω που κολλάνε οι πε71 για τους πε70.50 δεν μιλάμε τόση ώρα; το ίδιο βασικο πτυχίο με τους πε70 δεν έχουν;

Κολλάνε με το σχόλιο της συναδέλφου που έφερε ως επιχείρημα τα κοινά "αναλυτικά προγράμματα". Ριξε μια ματια στο τι ειπώθηκε για να καταλάβεις. Σε εκείνη απευθυνόμουν. Αν δεν ρίχνεις μια ματιά και στα προηγούμενα σχόλια, πώς θα καταλάβεις;

Ξαναλέω και δεν μου έχεις απαντησει. η προυπηρεσία των πε70 (στην παραλληλη αλλα και γενικα) μετραει ωστε να γίνουν μόνιμοι διορισμοί. Η προυπηρεσία των πε70.50 για που μετράει;

Αυτό που με ρωτάς τώρα, δεν νομίζω πως το ρώτησες έτσι πιο πριν, για να δικαιούσαι να μου λες ότι δεν σου απάντησα. Λοιπόν, δεν είναι όπως τα λες. Με ικανοποιημένη την προϋπόθεση του ΑΣΕΠ, η προϋπηρεσία των ΠΕ70 (γενικά) θα μετράει για διορισμούς αν γίνεις διοριστέος, διαφορετικά θα μετράει μόνο στις νέες σειρές που θα προκύψουν στους πίνακες αναπληρωτών.

Το ΠΕ70.5 είναι μια επινόηση κάποιων πολιτικών που μόνο μπερδέματα δημιουργεί. Στην περίπτωση που δεν γίνει διοριστέος, η προϋπηρεσία του ΠΕ70.5, όταν γίνεται ως ΠΕ70, θα πρέπει να μετράει αποκλειστικά στους πίνακες ΠΕ70, και όταν γίνεται ως ΠΕ70.5 θα πρέπει να μετράει αποκλειστικά στους πίνακες ειδικής. Γιατί; Διότι δημιουργούνται δύο τύποι αδικιών, που πρέπει να αντιμετωπιστούν οπωσδήποτε! Η πρώτη αδικία έχει να κάνει με τα μεταπτυχιακά, τα ανέλυσα πιο πάνω. Η δεύτερη έχει να κάνει με το να κερδίζει μόρια κάποιος που δεν θα κέρδιζε αν δεν είχε επινοηθεί το ΠΕ70.5, ή να κερδίζει περισσότερα μόρια από όσα θα κέρδιζε αν περίμενε να προσληφθεί ως ΠΕ70 κανονικά. Το να κερδίζεις μόρια δεν είναι κακό από μόνο του. Καταντά όμως άδικο όταν κάποιος άλλος χάνει τη σειρά του ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ.

Σχετικά με το τι μόρια διορισμού θα πρέπει να πάρει ένας ΠΕ70.5 όταν γίνει διοριστέος, αυτό πράγματι είναι μια προβληματική κατάσταση, για την οποία ευθύνεται ο νομοθέτης. Και είναι λογικότατο να είναι προβληματική διότι βάζει μια ειδικότητα να κάνει τη δουλειά άλλης ειδικότητας. Και πάλι θα πρέπει να μετράει η πραγματική του προϋπηρεσία ως κανονικός ΠΕ70.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2015, 01:36:04 πμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος Alexander13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.