*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348579 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι αγώνες για δωρεάν δημόσια παιδεία συνεχίζονται!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #714 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:48:45 μμ »
6.Συμπερασματικά ,οι εναπομείνασες πιστώσεις από το ΕΣΠΑ για την ΠΕ είναι οι παρακάτω:
ΠΕ60:165
ΠΕ 70: 95
Ειδικότητες:675
Ειδικά σχολεία:1111
Παράλληλη στήριξη:2164
Τάξεις υποδοχής :449

Oρίστε οι τάξεις υποδοχής:449 πιστώσεις!

Λες να μην το διαβασα απο την ταση μου να σκεφτομαι απαισιοδοξα?? χαχα thanx

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #715 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:53:38 μμ »
να ρωτήσω κατι? δεν υπάρχει περιπτωση να βγει η β φαση δασκάλων απο βδομάδα ετσι???

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #716 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 10:49:36 πμ »
Καλημέρα...είχα πει πως δεν θα ξαναμπω αλλά οφείλω να γράψω την ενημέρωση μου..λοιπον τις 2200 προσληψεις θα μοιραστούν ΠΕ70, ΠΕ60 ειδικότητες κ α ι ειδική αγωγη. Η ενημέρωση απο Υπουργειο είναι πως θέλουν να κινηθούν στους αριθμούς της α φάσης αλλά και να κρατήσουν 150 να έχουν. Μου ειπαν πως αυτό όλο είναι δύσκολο να συμβεί. Η εκτιμηση πάντως, οχι η δικιά μου, είναι πως θα πάρουν 1600 με πιθανή αποκλιση πανω η κάτω 150 ατομα. όμως τπτ δεν είναι σίγουρο και τις επόμενες μέρες θα σταθεροποιηθεί το νουμερο. Καλη δυναμη σε ολους.. :)

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #717 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 10:53:39 πμ »
Η γνώμη μου είναι πως όλη την επόμενη εβδομαδα πρεπει να πιεσουμε πολύ και παντού για να πετύχουμε το καλυτερο δυνατό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #718 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 11:09:54 πμ »
Καλημέρα...είχα πει πως δεν θα ξαναμπω αλλά οφείλω να γράψω την ενημέρωση μου..λοιπον τις 2200 προσληψεις θα μοιραστούν ΠΕ70, ΠΕ60 ειδικότητες κ α ι ειδική αγωγη. Η ενημέρωση απο Υπουργειο είναι πως θέλουν να κινηθούν στους αριθμούς της α φάσης αλλά και να κρατήσουν 150 να έχουν. Μου ειπαν πως αυτό όλο είναι δύσκολο να συμβεί. Η εκτιμηση πάντως, οχι η δικιά μου, είναι πως θα πάρουν 1600 με πιθανή αποκλιση πανω η κάτω 150 ατομα. όμως τπτ δεν είναι σίγουρο και τις επόμενες μέρες θα σταθεροποιηθεί το νουμερο. Καλη δυναμη σε ολους.. :)
Eυχαριστούμε για την ενημέρωση! Είδες είναι και το pde ένας μικρός εθισμός σε περίοδο αναμονής! Τα site έτσι όπως τα γράφουν φαίνεται ότι θα γίνει και η δική μας φάση στη γενική αυτή τη βδομάδα! Μάλλον βασίστηκαν στις δηλώσεις του Φίλη που είπε μέχρι 10 Σεπτέμβρη! Λες να προλάβουν να τα βγάλουν και τα δικά μας, μην πάμε στην πιο πάνω βδομάδα;;

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #719 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:44:15 μμ »
Καλημέρα...είχα πει πως δεν θα ξαναμπω αλλά οφείλω να γράψω την ενημέρωση μου..λοιπον τις 2200 προσληψεις θα μοιραστούν ΠΕ70, ΠΕ60 ειδικότητες κ α ι ειδική αγωγη. Η ενημέρωση απο Υπουργειο είναι πως θέλουν να κινηθούν στους αριθμούς της α φάσης αλλά και να κρατήσουν 150 να έχουν. Μου ειπαν πως αυτό όλο είναι δύσκολο να συμβεί. Η εκτιμηση πάντως, οχι η δικιά μου, είναι πως θα πάρουν 1600 με πιθανή αποκλιση πανω η κάτω 150 ατομα. όμως τπτ δεν είναι σίγουρο και τις επόμενες μέρες θα σταθεροποιηθεί το νουμερο. Καλη δυναμη σε ολους.. :)

Τι λέτε ρε παιδιά. Από ΠΔΕ έδωσε 700 θέσεις για ειδική χωριστά. 350 για ΕΒΠ και 350 για ΕΑΕ συν άλλους 300 απο κρατικό προϋπολογισμό για ΕΑΕ. Δεν υπάρχει περίπτωση να συμπεριλαμβάνονται στις 1900 10μηνες που όσο περνάει ο καιρός πάνε να γίνουν 2300-2400 8μηνες η ειδική αγωγή. Ειδικότητες πιθανώς να περιλαμβάνει αλλά όχι ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #720 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:14:42 μμ »
Θεωρω πως θα ειναι πολυ λιγες οι πιστωσεις που θα διατεθουν γυρω γυρω..και αλλου που ρωτησα μου ειπαν σιηουρα πανβ απο 1000.εγω πιστευω πως θα κινηθουμε μεταξθ 1300-1500..

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #721 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:35:30 μμ »
Με  2500 κενά ακόμη σε πρωινά τμήματα και ολοήμερα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι λιγότερες.
Να πιέσουμε ολοι να πάρουμε οτι μας αναλογεί με βάση τα κενά που έχουμε.
Υπάρχουν ακόμη κλειστά σχολεία και 4θέσια-5θέσια με 1 δάσκαλο.
Ούτε τα μισά κενά δεν καλύφθηκαν. Να αναδείξουμε το πρόβλημα χρειάζεται ...μηνύματα  παντού!

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #722 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 04:22:56 μμ »
Και εγώ θεωρώ ότι το θέμα της ειδικής έχει ξακαθαριστεί. Όχι όμως και των ειδικοτήτων. Όσοι από εσάς θέλετε, γίνετε μέλη στην ομάδα του fb "Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ" για να δείτε στις αναρτήσεις του τελευταιου τριημέρου τι σημαίνει "ασκώ πίεση" και "δρω συντονισμένα". Στην ομάδα υπάρχουν και δάσκαλοι, νηπιαγωγοί, όσοι γενικά δουλεύουν με ΕΣΠΑ, αλλά η πλειοψηφία είναι δάσκαλοι ειδικοτήτων.

Φέτος λοιπόν το πρόγραμμα με τα σχολεία ΕΑΕΠ, στο οποίο προσλαμβάνονται οι ειδικότητες στα δημοτικά αντιμετωπίζει -κατά το υπουργείο- προβλήματα με τη χρηματοδότηση ΕΣΠΑ, παρόμοια με αυτά της ειδικής. Στην Α' φάση λοιπόν των προσλήψεων τους τι έγινε; Αυτό που συμβαίνει με δασκάλους και νηπιαγωγούς εδώ και χρόνια, αλλά κανείς δε σκέφτηκε να οργανώσει μία σοβαρή διαμαρτυρία. Δεν άνοιξαν λοιπόν κενά στην Αττική και κάποιες άλλες περιοχές με αποτέλεσμα να βρεθούν όσοι ήταν μπροστά στον πίνακα σε δυσμενείς επιλογές και κάποιοι να μείνουν εκτός φάσης εξαιτίας περιορισμένων επιλογών. Από προχθές λοιπόν έχουν ξεσηκωθεί προκειμένου να γίνει ανάκληση της φάσης -ακατόρθωτο κατά τη γν΄ψμη μου-, να ανοίξουν όλα τα κενά μαζεμένα και να βρεθούν πιστώσεις από ΠΔΕ και κρατικό για τις περιοχές που δεν καλύπτει το ΕΣΠΑ. Συγκρίνετε τώρα τις αντιδράσεις τους με τις δικές μας που στην πλειοψηφία θεωρούμε απολύτως φυσιολογικό να δηλώνουμε το κουτάκι και να πηγαίνουμε όπου πρωτοανοίξουν κενά. Να τονίσω επίσης ότι πέρσι υπήρξε μεγάλο πρόβλημα στο πρόγραμμα της παράλληλης στην περιφέρεια της Κεντρικής Μακεδονίας -το γνωρίζω από φίλη που προσπεράστηκε δεκάδες φορές και τελικά έμεινε άνεργη εξαιτίας των επιλογών στη δήλωση μόνο νομών της Κεντρικής Μακεδονίας- όπου έγιναν απειροελάχιστες προσλήψεις, όμως κανείς δε νοιάστηκε, καθώς οι αναπληρωτές της Μακεδονίας θεωρούν προφανώς απολύτως δεδομένο ότι θα κατέβουν προς τα κάτω για δουλειά. Οπότε ναι, θεωρώ ότι αν δεν εγκριθούν οι άλλες 2000 πιστώσεις που ζήτησε το υπουργείο παιδείας, κάποιες από τις 2.200 μάλλον θα πάνε και σε ειδικότητες συγκεκριμένων περιοχών.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #723 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 05:40:43 μμ »
...Συγκρίνετε τώρα τις αντιδράσεις τους με τις δικές μας που στην πλειοψηφία θεωρούμε απολύτως φυσιολογικό να δηλώνουμε το κουτάκι και να πηγαίνουμε όπου πρωτοανοίξουν κενά. ................................ Οπότε ναι, θεωρώ ότι αν δεν εγκριθούν οι άλλες 2000 πιστώσεις που ζήτησε το υπουργείο παιδείας, κάποιες από τις 2.200 μάλλον θα πάνε και σε ειδικότητες συγκεκριμένων περιοχών.

Ντροπη σου! Ευχομαι να σε διαβασουν ειδικοτητες(ΠΕ19, 06 κ.λπ.) κ να σε βαλουν στη θεση σου
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #724 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 06:38:55 μμ »
Ντροπη σου! Ευχομαι να σε διαβασουν ειδικοτητες(ΠΕ19, 06 κ.λπ.) κ να σε βαλουν στη θεση σου

Εσύ γιατί προσβλήθηκες ; Αυτή δεν είναι η αλήθεια; Οι άλλοι κλάδοι πάντα διεκδικούν και πετυχαίνουν πολλά όπως η ειδική αγωγή. Εμείς επαναπαυόμαστε σαν ΠΕ70 στη λογική του ότι έχουμε αμέτρητα κενά και στο τέλος δεν καλύπτεται τίποτα πέρα από το πρωινό κι εκείνο μετά βίας με υπεράριθμα τμήματα. Τα κενά υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες αλλά το παζάρι μεταξύ των ειδικοτήτων για τις ελάχιστες πιστώσεις που υπάρχουν είναι κατάντια. Ο κάθε ένας τον κώλο του και τίποτε άλλο. Η ΔΟΕ ανύπαρκτη, η ΟΛΜΕ επίσης. Οι σύλλογοι των αναπληρωτών τίποτα γιατί τα μεγάλα κεφάλια τους βρίσκονται στην αρχή των πινάκων και το μόνο που διεκδικούν είναι να διοριστούν και τίποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #725 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 06:56:59 μμ »
Pausanas οταν κ αν κλεισεις καμια 10ρια χρονια αναπληρωσης στη πλατη σου τοτε να ερθεις να μου μιλησεις! Λογικο λοιπον να μην μπορεις να καταλαβεις!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #726 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 07:21:56 μμ »
Pausanas οταν κ αν κλεισεις καμια 10ρια χρονια αναπληρωσης στη πλατη σου τοτε να ερθεις να μου μιλησεις! Λογικο λοιπον να μην μπορεις να καταλαβεις!

Ωραία λογική. Στα 20 καίγεσαι. 30 θα δουλεύεις με αναπλήρωση αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω. Αφού κοιτάς στενά το πως θα γίνει να πάρουμε μία καλή τοποθέτηση φέτος γιατί κουραστήκαμε τόσα χρόνια. Μπαίνουμε σε ένα παζάρι να μοιράσουμε μία πίτα που δε φτάνει γι όλους τι δεν καταλαβαίνεις; Θα κόψει 100 θέσεις από εμάς 50 από τους νηπιαγωγούς και θα σας τις δώσει. Και τι έγινε; Λύθηκε κανένα πρόβλημα; Άντε και τοποθετήθηκες κοντά. Του χρόνου πάλι τα ίδια. Μοιράζουν 20.000 προσλήψεις μόνιμων σε όλο το δημόσιο και η παιδεία είναι εκτός. Αυτό δε το βλέπετε; Πόσο ακόμη το ΕΣΠΑ θα κρατάει τα σχολεία; Δεν κόπηκε μόνο σε εσάς το ΕΣΠΑ. Κόπηκε και σε εμάς κατά 50%. Αλλά όλοι κοντόφθαλμοι. Το σήμερα και ο κώλος μας και τίποτε άλλο. Άκου εκεί έχω 10 χρόνια λέει. 100 θα έχεις με αυτό το μυαλό.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #727 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 07:47:29 μμ »
Ξεκαβαλα κ μην ειδικευεις!!! Το 10 χρονια το εγραψα για να σε κανω να σκεφτεις! Κ το εκανες! Προσωπικα δεν εχω τοσα χρονια. , , , υπαρχουν ομως ατομα που εχουν γερασει στην αναπληρωση κ δεν αντεχουν αλλο!!!

Κλαινε οι χηρες κλαιν κ οι παντρεμενες!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.