*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348601 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1512 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:11:34 πμ »
Δε μπορω να τον βλέπω να λεει παλι για προσλήψεις καθηγητών και ειδικότητες τα νεύρα μου !!!!!!!!!!! Εχει ξεσκιστεί να παιρνει ειδικότητες φετος! Μαλλον εχει πολλούς ψηφοφόρους που ειναι ειδικότητες! Δεν είπε τιποτα ουτε για παράλληλη ουτε και για δασκάλους !!!!! Αντε καλή μας υπομονή κΑι παλι ............ Κορίτσια θελω να πιστεύω το μαρτύριο να τελειωσει τουλάχιστον μεσα στον Νοέμβριο !!!!!
Μαθήματα συναδελφικότητας...Ντροπή να ισχυρίζονται κάποιοι ότι οι ειδικότητες που προσλαμβάνονται είναι ψηφοφόροι. Είδες εσύ κανέναν αναπληρωτή ειδικοτήτων ΠΕ να προσλαμβάνεται και να κάθεται? Να μην καλύπτει κενό? Με την ίδια λογική της απαξίωσης αντικειμένων θα μπορούσαμε κι εμείς να πούμε τι χρειάζεται η παράλληλη στήριξη, τα ζεπ κτλ. Αντίθετα περιμένουμε καρτερικά για να δούμε προσλήψεις. Όλοι προσφέρουμε στο δημόσιο σχολείο και η νοοτροπία υποβάθμισης άλλων αντικειμένων για να προωθηθεί το δικό μας είναι κοντόφθαλμη και ανήθικη. Ο εχθρός δεν είναι οι συνάδελφοί μας. Ο εχθρός είναι η πολιτική που ακολουθείται τα τελευταία χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:15 »

Αποσυνδεδεμένος chrisak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1513 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:19:43 πμ »
Καλημέρα σας!Μεγάλη απογοήτευση και χθες...Υπομονή!
Τι έγινε και ξέχασαν την παράλληλη πάλι?Δεν θα το ανακοίνωνε ο Φίλης, αν γίνονταν τις επόμενες μέρες?Θα έχει πλάκα να μην βγει αυτή τη βδομάδα...
Και από την άλλη σκέφτομαι ότι οι 260 70.50 που έμειναν θα έχουν δηλώσει κατά βάση τις δικές μας επιλογές,οπότε πάλι θα προσπεραστούμε???

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1514 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:20:53 πμ »
Με την ίδια λογική να ρωτήσεις τι χρειάζεται η παράλληλη στήριξη και τα ζεπ;;; Πού κολλάει το ένα με το άλλο; Μάλλον δεν γνωρίζεις αυτό το κομμάτι εργασίας μας γι' αυτό το λες! Τέλος πάντων, ας μην αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις. Ας πάρουν πρώτα όσους δασκάλους χρειάζεται για να καλυφθούν οι μαθητές και μετά ας πάρουν ειδικότητες. Μη συγκρίνουμε τη Γλώσσα και τα Μαθηματικά με τη Θεατρολογία!

Ρε παιδιά, μήπως μπερδεύτηκε ο τροφαντούλης και με τις 596 που αναφέρει στην παράγραφο του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού, εννοεί αυτές της παράλληλης;

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1515 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:34:06 πμ »
Με την ίδια λογική να ρωτήσεις τι χρειάζεται η παράλληλη στήριξη και τα ζεπ;;; Πού κολλάει το ένα με το άλλο; Μάλλον δεν γνωρίζεις αυτό το κομμάτι εργασίας μας γι' αυτό το λες! Τέλος πάντων, ας μην αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις. Ας πάρουν πρώτα όσους δασκάλους χρειάζεται για να καλυφθούν οι μαθητές και μετά ας πάρουν ειδικότητες. Μη συγκρίνουμε τη Γλώσσα και τα Μαθηματικά με τη Θεατρολογία!

Ρε παιδιά, μήπως μπερδεύτηκε ο τροφαντούλης και με τις 596 που αναφέρει στην παράγραφο του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού, εννοεί αυτές της παράλληλης;
Εγώ γνωρίζω τι είναι η παράλληλη στήριξη κτλ, ορισμένοι από εσάς δεν γνωρίζετε ενδεχομένως το αντικείμενο διδασκαλίας των ειδικοτήτων. Οι ειδικότητες δεν είναι η μόνο η θεατρολογία -η οποία παρεπιπτόντως έχει να προσφέρει πολλά στους μαθητές- , είναι η ξένη γλώσσα, η πληροφορική, αντικείμενα δηλαδή που αποτελούν εφόδια για τη μετέπειτα ζωή των μαθητών και οφείλει το κράτος να τα παρέχει. Φυσικά και πρέπει τα παιδιά να διδάσκονται γλώσσα και μαθηματικά αλλά η μόρφωση δεν είναι μόνο αυτή, είναι η ευρύτερη καλλιέργεια των δεξιοτήτων του κάθε παιδιού. Ούτε κι εγώ θέλω να μπω σε διαδικασία σύγκρισης αντικειμένων, αν εσύ νομίζεις ότι σας τιμά να υποβιβάζετε συνδέλφους ή να λέτε ότι είναι ψηφοφόροι που προσλαμβάνονται, ok, keep going. Επίσης να επισημάνω ότι βρισκόμαστε στη δ φάση αναπληρωτών δασκάλων (αν θυμάμαι σωστά) ενώ ειδικότητες στην αβαθμια έχουν γίνει δύο φάσεις και αρκετά μικρότερες. Τώρα, από πού εξάγεται το συμπέρασμα ότι έχει "ξεσκιστεί" το υπουργείο να παίρνει ειδικότητες, δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:15 »

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1516 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:38:43 πμ »
Επίσης, χαρακτήρισα τη λογική αυτή "κοντόφθαλμη", γιατί αντί όλοι οι εκπαιδευτικοί να ανοίξουμε τα μάτια μας και να διεκδικησουμε μεγαλύτερο κομμάτι του προϋπολογισμού για την παιδεία, καθόμαστε και κάνουμε συγκρίσεις σε ποιον κλάδο προσέλαβε κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1517 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:42:41 πμ »
εδω ειναι κλαδοσ πε70 και αν δε σου αρεσουν καποια πραγματα που ειπωθηκαν εδω μπορεις να μην μπαινεις απλως. Ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει οτι θελέι και ναι το δηλωνω δημοσια χωρις κανονικο δασκαλο δεν μπορει να λειτουργησει ενα σχολειο ...ολες οι ειδικοτητεσ προσφερουν , αλλα για την βάση χρειάζεται ο δάσκαλος... δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2015, 10:47:02 πμ από Marilou! »

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1518 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:43:21 πμ »
Να δωσω μια πληροφορία σε όσους ενδιαφέρονται ! Αυτοί που έμειναν στον ειδικής πε70.50 και πε70 ειναι πλέον 260 άτομα μαζι !!!! Μίλησα με άτομο που έκατσε και τα μέτρησε εχω και τον πίνακα οποίος θελει μου δίνει μαιλ και στελνω
Marilou τι εννοείς με ΠΕ70.50 και ΠΕ70 μαζί; Εννοείς αυτούς που έμειναν στον πίνακα ειδικής ότι είναι 260 και μετά τρέχει ο πίνακας με τους ΠΕ70; Εγώ πάλι μεγάλο αριθμό τον ακούω και έχω κι εγώ την άποψη ότι για να ξεμείνανε μάλλον κι αυτοί εχουν περιοχές που περιμένουν να ανοιξουν. Είπαν θα πάρουν 640 δασκ και νηπιαγ και να μην ξεχνάμε ότι οι νηπιαγωγοί περιμένουν γιατί έγιναν λίγες προσλήψεις παράλληλης.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1519 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:47:22 πμ »
Για παράλληλη 800 είπαν θα πάρουν νηπιαγωγούς και δασλάλους... απλά σε 2 φάσεις

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1520 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:51:32 πμ »
Marilou τι εννοείς με ΠΕ70.50 και ΠΕ70 μαζί; Εννοείς αυτούς που έμειναν στον πίνακα ειδικής ότι είναι 260 και μετά τρέχει ο πίνακας με τους ΠΕ70; Εγώ πάλι μεγάλο αριθμό τον ακούω και έχω κι εγώ την άποψη ότι για να ξεμείνανε μάλλον κι αυτοί εχουν περιοχές που περιμένουν να ανοιξουν. Είπαν θα πάρουν 640 δασκ και νηπιαγ και να μην ξεχνάμε ότι οι νηπιαγωγοί περιμένουν γιατί έγιναν λίγες προσλήψεις παράλληλης.

εμειναν 26 ειδικης και 245 περιπου πε70,50 . Ολοι μαζι πε70.50 +πε71 ειναι 260 ατομα  :)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1521 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:58:03 πμ »
Marilou τι εννοείς με ΠΕ70.50 και ΠΕ70 μαζί; Εννοείς αυτούς που έμειναν στον πίνακα ειδικής ότι είναι 260 και μετά τρέχει ο πίνακας με τους ΠΕ70; Εγώ πάλι μεγάλο αριθμό τον ακούω και έχω κι εγώ την άποψη ότι για να ξεμείνανε μάλλον κι αυτοί εχουν περιοχές που περιμένουν να ανοιξουν. Είπαν θα πάρουν 640 δασκ και νηπιαγ και να μην ξεχνάμε ότι οι νηπιαγωγοί περιμένουν γιατί έγιναν λίγες προσλήψεις παράλληλης.
δεν κατάλαβα πόσοι είναι πε 70, και πόσοι 7050, οι πε 71 τέλειωσαν; θα  ήθελα τον πινακα

Αποσυνδεδεμένος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1522 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 10:58:40 πμ »
Δε μπορω να τον βλέπω να λεει παλι για προσλήψεις καθηγητών και ειδικότητες τα νεύρα μου !!!!!!!!!!! Εχει ξεσκιστεί να παιρνει ειδικότητες φετος! Μαλλον εχει πολλούς ψηφοφόρους που ειναι ειδικότητες! Δεν είπε τιποτα ουτε για παράλληλη ουτε και για δασκάλους !!!!! Αντε καλή μας υπομονή κΑι παλι ............ Κορίτσια θελω να πιστεύω το μαρτύριο να τελειωσει τουλάχιστον μεσα στον Νοέμβριο !!!!!

αυτα ειναι!! δασκαλος ο οποιος θα μαθει στο παιδι τα πρωτα παιδαγωγικα και σχολικα βηματα υποβαθμιζει καθηγητες...... τη λογικη σε αυτο την ξερεις μονο εσυ... αν! λεμε τωρα... αν εκανες τον κοπο να ψαξεις θα εβλεπες πως ειδικα φετος σε γενικη και ειδικη πηραν παρα πολλους απο "σας". οι καθηγητες στο συνολο ειναι πολυ λιγοι... ακομα και οπως τα λες να ειναι βρες μου καποιους καθηγητες αναπληρωτες οι οποιοι καθονται και ειναι αργομισθοι, δημοσιευσε το εδω και τοτε με μεγαλη μου ευχαριστηση και εγω αλλα και ολοι οι καθηγητες θελω να πιστευω θα σε βοηθησουμε και θα σε υποστηριξουμε να κανεις καταγγελια. προσεχε ομως να το κανεις με στοιχεια γιατι γενικως ειμαστε μια χωρα που βασιζεται στη λογικη του "ακουσα απο τον ταδε", ή "οπως μου ειπε η θεια, του ξαδερφου, της φιλης, της μανας μου που εχει μια γνωστη που δουλευει στο υπουργειο...." αν το δικο σου το θεωρεις μαρτυριο ρωτα και ολους εμας που με τις μισες πιστωσεις για ΔΕ που ειναι καμια 15αρια ειδικοτητες προσπαθουν να καλυφθουν κενα στη ΔΕ, ενω εσεις που ειστε μονο ΠΕ 60 και ΠΕ 70 περνετε τη μεριδα του λεοντος.....   Α! και μια προσωπικη τοποθετηση... παντα πιστευα πως η προϋπηρεσια δεν αποτελει απαραιτητο προσων για τη σειρα στον πινακα γιατι δεν δηλωνει τιποτα σε σχεση με τις ικανοτητες και τις γνωσεις του εκπαιδευτικου.... σε ευχαριστώ πολυ που μολις μου τεκμηριωσες την αποψη αυτη με την..... παιδαγωγικη σου επάρκεια και τις γνωσεις?????
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2015, 11:06:04 πμ από geokats »

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1523 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:10:07 πμ »
εδω ειναι κλαδοσ πε70 και αν δε σου αρεσουν καποια πραγματα που ειπωθηκαν εδω μπορεις να μην μπαινεις απλως. Ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει οτι θελέι και ναι το δηλωνω δημοσια χωρις κανονικο δασκαλο δεν μπορει να λειτουργησει ενα σχολειο ...ολες οι ειδικοτητεσ προσφερουν , αλλα για την βάση χρειάζεται ο δάσκαλος... δεν συνεχιζω αλλο την κουβεντα.
Είμαστε σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ, πέρα απτις ειδικότητες είμαστε όλοι εκπαιδευτικοί και συνάδελφοι και φαντάζομαι μπορούμε να εκφράζουμε την άποψή μας ελεύθερα χωρίς να ζητάμε "άδεια εισόδου". Δεν ξέρω αν τελικά κατάλαβες ποια ήταν η ένστασή μου σε αυτό που δημοσίευσες. Δεν αμφισβητώ την αναγκαιότητα του δασκάλου στο σχολείο, ούτε την αναγκαιότητα προσλήψεων δασκάλων εφόσον υπάρχουν ακόμα κενά. Η αντίδρασή μου, και νομίζω κι εσύ το έχεις καταλάβει ότι ήταν φάουλ από μέρους σου, είχε να κάνει ότι σε δημόσιο διάλογο έγραψες πως το υπουργείο έχει "ξεσκιστεί" να παίρνει εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων προφανώς επειδή έχει πολλούς ψηφοφόρους, κάτι το οποίο κατ'εμέ είναι προσβλητικό και ατεκμηρίωτο γιατί τα στοιχεία των προσλήψεων δειχνουν πως δεν είναι έτσι. Προσωπικά, έχω προσληφθεί ββαθμια για φέτος, αλλά με ενόχλησε το σχόλιό σου, το θεώρησα αντισυναδελφικό και είχα κάθε δικαίωμα να απαντήσω. Ο καθένας προσφέρει απτο δικό του μετερίζι στην εκπαίδευση και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να ξαναβρούμε τη χαμένη μας ενότητα σαν κλάδος, όχι να αλληλοσπαραζόμαστε. Δε σου φταίνε οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων ή οι όποιοι άλλοι που δεν έχεις ακόμα προσληφθεί. Η πολιτική που ασκείται φταίει και αυτήν πρέπει να αλλάξουμε. Αυτά και τελειώνω εδώ την κουβέντα για να συνεχιστεί το θέμα της συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1524 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:11:40 πμ »
εμειναν 26 ειδικης και 245 περιπου πε70,50 . Ολοι μαζι πε70.50 +πε71 ειναι 260 ατομα  :)
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1525 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:12:38 πμ »
ας ηρεμήσουμε, όλοι γνωρίζαμε πάνω κάτω όταν επίλέγαμε το επάγγελμα που ακολουθήσαμε την θέση μας στο δημόσιο σχολείο , δεν χρειάζεται να κάνουμε ανάλυση πάνω σε αυτό τώρα και σε ότι αφορά το δημοτικό εννοείται ότι προηγείται ο δάσκαλος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.