*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 346725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1526 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:15:23 πμ »

σε ευχαριστούμε για την πληροφορία marilou

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:54 »

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1527 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:24:47 πμ »
Εμ, θέλω να σταματήσω να γράφω στο νήμα σας, αλλά με προκαλείς. Θέλεις να πεις ότι όταν εγώ πήρα πχ πτυχίο αγγλικής φιλολογίας έγραφε επάνω β' διαλογής ενώ των δασκάλων α' ? Για να ξέρω δηλαδή. Αν εσύ νομίζεις ας πούμε ότι τα παιδιά χρειάζονται περισσότερο τα μαθηματικά ή τη γεωγραφία από την ξένη γλώσσα, εγώ διαφωνώ και θα σου πω ότι όλα χρειάζονται οπότε ας μην μπλεκόμαστε ο ένας στα χωράφια του άλλου και ας μην φερόμαστε υποτιμητικά.

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1528 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:29:47 πμ »
Να μην προκαλείσαι, είσαι σε φόρουμ δασκάλων. Όσο για το ποιοι δυσανασχετούν με ποιους, κάνε έναν κόπο και δες τις απόψεις των συναδέλφων σου ειδικοτήτων στους Αναπληρωτές μέσω Εσπα του Φέισμπουκ. Τι να κάνουμε, έχουν περισσότερα κενά σε δασκάλους, άρα κάνουν περισσότερες προσλήψεις εκεί. Δεν χρειάζεται να συγκρίνετε κάθε φορά τους αριθμούς, οι προσλήψεις γίνονται αναλογικά.

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1529 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:40:18 πμ »
Τη σύγκριση δεν την έκανα εγώ, την έκανε η συνάδελφός σου στην οποία αρχικά απάντησα. Αν θες δες από πού ξεκίνησε η συζήτηση και γιατί. Επίσης, αυτό ακριβώς προσπάθησα να πω, ότι δεν χρειάζονται συγκρίσεις. Δεν αμφισβήτησα ότι τα κενά δασκάλων είναι πολυάριθμα. Αντίθετα είπα ότι πρέπει να γίνουν προσλήψεις αναλογικά όπου υπάρχουν κενά. Και στους δασκάλους και στους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων που ακόμα έχουν κενά κ σε αβαθμια κ σε ββαθμια. Το γκρουπ που ανέφερες δεν το έχω υπ'όψιν μου, θα μπω να το δω όμως. Τέλος, συγγνώμη αν σου χαλάω το γλυκό, αλλά είμαι σε φόρουμ εκπαιδευτικών, όχι μόνο δασκάλων. Το συγκεκριμένο νήμα αφορά δασκάλους αλλά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων. Στο νήμα των ΠΕ06 θα σε δεχτούμε ευχαρίστως να μπεις να εκφράσεις την άποψή σου αν το θελήσεις.  Φιλικά, και σόρρυ αν σας "προβλημάτισα".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:54 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1530 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:47:08 πμ »
Τη σύγκριση δεν την έκανα εγώ, την έκανε η συνάδελφός σου στην οποία αρχικά απάντησα. Αν θες δες από πού ξεκίνησε η συζήτηση και γιατί. Επίσης, αυτό ακριβώς προσπάθησα να πω, ότι δεν χρειάζονται συγκρίσεις. Δεν αμφισβήτησα ότι τα κενά δασκάλων είναι πολυάριθμα. Αντίθετα είπα ότι πρέπει να γίνουν προσλήψεις αναλογικά όπου υπάρχουν κενά. Και στους δασκάλους και στους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων που ακόμα έχουν κενά κ σε αβαθμια κ σε ββαθμια. Το γκρουπ που ανέφερες δεν το έχω υπ'όψιν μου, θα μπω να το δω όμως. Τέλος, συγγνώμη αν σου χαλάω το γλυκό, αλλά είμαι σε φόρουμ εκπαιδευτικών, όχι μόνο δασκάλων. Το συγκεκριμένο νήμα αφορά δασκάλους αλλά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων. Στο νήμα των ΠΕ06 θα σε δεχτούμε ευχαρίστως να μπεις να εκφράσεις την άποψή σου αν το θελήσεις.  Φιλικά, και σόρρυ αν σας "προβλημάτισα".
μα δεν χρειάζεται καμία σύγκριση, ο δάσκαλος προηγείται στο δημοτικό, τα αυτονόητα θα λέμε;

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1531 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:53:03 πμ »
μα δεν χρειάζεται καμία σύγκριση, ο δάσκαλος προηγείται στο δημοτικό, τα αυτονόητα θα λέμε;
Ρε παιδιά, για τη σύγκριση των προσλήψεων μιλάω. Έλεος, τι δεν καταλαβαίνετε; Μακάρι να προσλάβουν όσους περισσότερους δασκάλους γίνεται. Γιατί πρέπει όμως να χαρακτηρίσει κάποιος τις δικές μας προσλήψεις πολλές ή ψηφοθηρικές ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο; Κενά καλύπτετε κι εσείς, κενά καλύπτουμε κι εμείς. Τώρα, αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό, τι να πω. 

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1532 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 12:06:48 μμ »
https://www.alfavita.gr/arthron/me-kathigites-tha-kalyfthoyn-ta-kena-sta-dimotika-ean-den-eparkoyn-oi-pistoseis-apo-espa
να και τα ψηφοθηρικά, χρόνια ψάχνουν να βρουν τι θα κάνουν τους καθηγητές που πλεονάζουν στα μεγάλα αστικά κέντρα, δεν τους στέλνουν στα νησιά και στα ορεινά, τους κρατάνε στις διευθύνσεις, τώρα που το κακό παράγινε το ακούσαμε και αυτό .......... 

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1533 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 12:27:04 μμ »
Δε μπορω να τον βλέπω να λεει παλι για προσλήψεις καθηγητών και ειδικότητες τα νεύρα μου !!!!!!!!!!! Εχει ξεσκιστεί να παιρνει ειδικότητες φετος! Μαλλον εχει πολλούς ψηφοφόρους που ειναι ειδικότητες! Δεν είπε τιποτα ουτε για παράλληλη ουτε και για δασκάλους !!!!! Αντε καλή μας υπομονή κΑι παλι ............ Κορίτσια θελω να πιστεύω το μαρτύριο να τελειωσει τουλάχιστον μεσα στον Νοέμβριο !!!!!
Συγνωμη....δηλ εχεις τα νευρα σου που σε αυτη την δυσκολη περιοδο για ολους ..ακους οτι θα κανει προσληψεις σε ειδικοτητες...γιατι σου πηρε καποιος το φαγητο και δεν σου αρεσε!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1534 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 12:37:04 μμ »
Συγνωμη....δηλ εχεις τα νευρα σου που σε αυτη την δυσκολη περιοδο για ολους ..ακους οτι θα κανει προσληψεις σε ειδικοτητες...γιατι σου πηρε καποιος το φαγητο και δεν σου αρεσε!!!!!!!

ΞΑΝΑ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ70 ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥς ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ .

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1535 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 01:22:39 μμ »
ΞΑΝΑ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ70 ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥς ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ .
Συμφωνω ο καθενας στο δωματιο του..αυτη την αναφορα εκανες για τους κλαδους...ακου??δωματια....μονο θα σε παρακαλεσω αλλη φορα να μην αναφερεις την λεξη ειδικοτητες...γραψε οτι θελεις για τον κλαδο σου.... αλλα οι αλλοι κλαδοι στα αληθεια τι σου φταινε!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1536 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 02:26:43 μμ »

Δημήτρης Μπράτης
19 λεπτά ·
Δεν υπάρχουν προσλήψεις αναπληρωτών για σήμερα στην ΠΕ.Η παράλληλη ,πιθανόν,στο τέλος της βδομάδας ή αρχές της επόμενης.
Σύμφωνα με τα όσα ανακοίνωσε χθες ο υπουργός παιδείας οι εναπομείνασες πιστώσεις για την ΠΕ,Γενική και Ειδική,είναι 1445 και δεν έχουν ακόμη κατανεμηθεί οι 2400 προσλήψεις από το ΠΔΕ.
Οι συνολικές προσλήψεις στην ΠΕ για Γενική και Ειδική αγωγή ,μέχρι σήμερα,είναι 10199.Αν σ αυτές προσθέσουμε και τις 1445 εναπομείνασες φτάνουμε συνολικά στις 11644 προσλήψεις για την ΠΕ.Ούτε καν δηλαδή στον περσινό αριθμό που ήταν 12056 συνολικά.Μένει μόνο να δούμε τι θα διαθέσει ο υπουργός στην ΠΕ από τις 2400 του ΠΔΕ.Σε κάθε περίπτωση τα 14500 κενά της ΠΕ με αυτές τις πιστώσεις δεν καλύπτονται.
και για ζεπ 15/11 και βλεπουμε

Αποσυνδεδεμένος VickyMag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1537 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 04:51:36 μμ »
Συνάδελφοι όπως βλέπετε πρέπει κι εμείς να ξεσηκωθούμε και ν'αρχίσουμε να φωνάζουμε γιατί θα μας φάνε λάχανο! Θα γεμίσει η πρωτοβάθμια με όλους τους άλλους εκτός από μας! Μας πέταξαν χτες 189 προσλήψεις κι εμείς τώρα πρέπει να σκάσουμε υποτίθεται κι έχουμε και τον καθένα να μας λέει ότι μόνο εμάς παίρνουν! Η ΔΟΕ δεν απαιτεί για μας, πρέπει να συσταθεί σύλλογος αναπληρωτών δασκάλων επίσημα πια!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2015, 05:24:15 μμ από VickyMag »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1538 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:01:19 μμ »
Δε μπορω να τον βλέπω να λεει παλι για προσλήψεις καθηγητών και ειδικότητες τα νεύρα μου !!!!!!!!!!! Εχει ξεσκιστεί να παιρνει ειδικότητες φετος! Μαλλον εχει πολλούς ψηφοφόρους που ειναι ειδικότητες! Δεν είπε τιποτα ουτε για παράλληλη ουτε και για δασκάλους !!!!! Αντε καλή μας υπομονή κΑι παλι ............ Κορίτσια θελω να πιστεύω το μαρτύριο να τελειωσει τουλάχιστον μεσα στον Νοέμβριο !!!!!


Κανεις μεγαλο λαθος.

Αποσυνδεδεμένος aska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1539 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:37:13 μμ »
VickyMag, συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω...αντε γιατί από το μεσημέρι παρακολουθώ τη στοιχομυθεία με τους αναπληρωτές ειδικοτήτων και δε μιλώ...δε μιλώ... αλλά μας έσκασαν. Συνέχεια μιλούν για ¨συναδελφικότητα, συναδελφικότητα" αλλά συνεχώς οι πε70 δεχόμαστε "επιθέσεις¨και υποτίθεται ότι πρέπει εν ονώματι της συναδελφικότητας να σιωπούμε. Αλλά φτάνει πιά... ΝΑΙ οφείλουμε όλοι μας να δράσουμε για την επίσημη σύσταση συλλόγου αναπληρωτών δασκάλων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.