*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2016  (Αναγνώστηκε 246722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #672 στις: Ιούλιος 02, 2016, 06:13:34 μμ »
Κοίτα, Guest, για να το λήξουμε εδώ, γιατί το θέμα είναι οι μεταθέσεις, αυτό το παραμύθι περί λαού που ζούσε με δανεικά εγώ δεν το αποδέχομαι. Αν εννοείς ότι αυτό που μας έκλεβαν μας το έδιναν ως δανεικά να το δεχτώ. Και ναι, θα ήθελα να μην αλλάζω δουλειές και τόπους κατοικίας κάθε τρεις και λίγο και να έχω σταθερότητα στη ζωή μου, απαραίτητη προϋπόθεση για την ύπαρξη οικογένειας. Ναι, θα ήθελα να συνεχίσω να είμαι εκπαιδευτικός. Εγώ το μοντελάκι το αμερικάνικο: πάω όπου έχει δουλειά και είμαι φτερό στον άνεμο αρνούμαι να το φορέσω. Στα χρηματιστήρια και στους ολυμπιακούς δεν έφαγαν οι εκπαιδευτικοί τα λεφτά ούτε έχουν βγάλει τα χρήματά τους στην Ελβετία. Συγγνώμη, αλλά δε θα ντρέπομαι επειδή θέλω καλύτερες συνθήκες εργασίας και γι αυτά πιστεύω ότι παλεύω και δεν γκρινιάζω. Πίστη μου είναι ότι δεν υπάρχουν ατομικές λύσεις, αλλά συλλογικές. Μόνο που για να σηκωθεί ο άνθρωπος και να παλέψει πρέπει να μη θεωρεί την ξεφτίλα και την απανθρωπιά σαν κάτι το φυσικό. Αυτό το κράτος μπορεί να ανακεφαλαιοποιεί τις τράπεζες, αλλά δεν έχει χρήματα για τα σχολεία; Δίνει αφορολόγητο πετρέλαιο στους εφοπλιστές, ενώ τα σχολεία πληρώνουν κανονικά φπα; Ας μη συνεχίσω καλύτερα...

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:56 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #673 στις: Ιούλιος 02, 2016, 06:22:48 μμ »
Και επειδή τα πήρα λιγάκι  >:( στο εξωτερικό γυναίκες κάνουν έκτρωση ή παγώνουν (αν το λέω σωστά) τα ωάρια τους, για να μη χάσουν τη δουλειά τους. Μήπως πρέπει να το θεωρήσουμε και αυτό επιλογή, επειδή οι επιχειρήσεις τους και οι τράπεζές τους έχουν κρίση (γιατί αυτοί έχουν κρίση και τη φορτώνουν σ' εμάς).  Και για να γυρίσω στο θέμα των μεταθέσεων. Μπορεί να σχεδιάσεις ένα εκπαιδευτικό σύστημα σύμφωνα με τις ανάγκες της κοινωνίας ή μπορείς να βάζεις 27+ στις τάξεις, να καταργείς την ειδική αγωγή, το θεσμό των υπεύθυνων εργαστηρίων, ώρες από μαθήματα με φτηνές δικαιολογίες ότι τα παιδιά δε μαθαίνουν ελληνικά, γιατί διδάσκονται αρχαία ελληνικά στο γυμνάσιο, να συγχωνεύεις σχολεία, να αυξάνεις το ωράριο των εκπαιδευτικών, ενώ παράλληλα τους έχεις φορτώσει όλη τη γραφειοκρατία του σχολείου (και δάσκαλος και γραμματέας), να επαναφέρεις το θεσμό της γ΄ ανάθεσης και να διατείνεσαι ως υπουργείο ότι οι εκπαιδευτικοί φτάνουν και περισσεύουν. Κι αντί να θυμώσουμε και να τα κάνουμε λίμπα (γιατί προτίστως όλα τα παραπάνω σημαίνουν υποβάθμιση της δημόσιας εκπαίδευσης) πρέπει να ψάχνουμε εναλλακτικούς τρόπους να βγάζουμε τα προς το ζειν, με επιμορφώσεις, δεύτερα, τρίτα πτυχία κτλ. Ε, όχιιιιιιιιιιι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 06:24:22 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #674 στις: Ιούλιος 02, 2016, 07:57:11 μμ »

Αλλά πέρα από τα πολλά λόγια και τις υποθέσεις, αλλιώς ήταν τα πράγματα όταν αποφάσιζε να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός και απαντώ σ`αυτό:Όχι δεν ξέραμε και δε χρειαζόταν καμιά υπογραφή γι`αυτό. Απλά τους όρους του παιχνιδιού αυτοί τους έχουν αλλάξει και δε νομίζω ότι πρέπει να τους ευγνωμονούμε γι`αυτό.
Συμφωνώ απόλυτα!
  

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #675 στις: Ιούλιος 02, 2016, 08:08:58 μμ »
@LK

To θέμα σε μια Δημοκρατία δεν είναι τι επιθυμείς ατομικά αλλά η πλειοψηφία. Η πλειοψηφία λοιπόν αποφάσισε να τους κυβερνάνε οι ίδιοι και οι ίδιοι θεωρώντας ότι μια ζωή θα την πληρώνουν οι άλλοι και αυτοί θα την βγάζουν λάδι. Ο καθένας λοιπόν αν δεν συμφωνεί με την επιλογή της πλειοψηφίας περιμένει όταν θα γίνουν εκλογές να διαμορφώσει μια δική του πλειοωηφία που θα τον εκπροσωπεί. Από κει και πέρα και εγώ ήθελα να τα έχω όλα αυτά που λες. Θα μπορούσα λοιπόν να κάνω το δικό μου σχολείο, να προσλάβω τους δικούς μου καθηγητές, να πάρω τους μαθητές που θέλω και μάλιστα χωρίς δίδακτρα. ΟΜΩΣ κανένας δεν το έκανε αυτό αλλά όλοι μιλάνε με την ασφάλεια του Δημοσίου αγνοώντας ότι αυτά που λες δεν συμβαίνουν στην Αμερική αλλά δίπλα σου στον ιδιωτικό τομέα ο οποίος σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες θεωρεί κατά 63% ως βασικό θέμα αλλαγής του Συντάγματος την κατάργηση της μονιμότητας

http://www.parapolitika.gr/article/366900/public-issue-i-pleiopsifia-zita-apli-analogiki-kai-katargisi-tis-monimotitas-ton

Αρα λοιπόν για να πετύχεις όλα όσα θες σκοπός σου πρέπει να είναι να μεταπείσεις όλους αυτούς που μάλλον όλα αυτά που λες τα θεωρούν ουτοπικά.

Επίσης περίπου 500.000 άνθρωποι παραγωγικής ηλικίας ξενιτεύτηκαν και τα παιδιά θα τα γεννήσουν αλλού. Αντιθέτως περίπου 2.800.000 είναι οι συνταξιούχοι οι οποίοι μάλλον δεν κόπτονται και για το αν θα έχουν δασκάλους. Η' μάλλον καλύτερα προτιμάνε νοσηλευτές και γιατρούς. Αρα λυπάμαι που σου το λέω αλλά η γνώμη μας ως καθηγητές για το τι θέλουμε την πλειοψηφία την αφήνει παγερά αδιάφορη.

ΥΓ1. Οσο για να σηκωθούμε να παλέψουμε όλοι μαζί για να πετύχουμε κάτι κάποιοι Δ.Υ. δεν κάναν ούτε μια μέρα απεργία αλλά μια χαρά όποιος και να βγει τους εξυπηρετεί...γιατί άραγε;
ΥΓ2. Για τις τράπεζες που δεν θες ανακεφαλαιοποίηση σου θυμίζω ότι περίπου 100+ δις είναι τα κόκκινα δάνεια που δεν τα πήραν όλα οι εφοπλιστές. Αν δεν ανακεφαλαιοποιηθούν οι τράπεζες όπως λες απλά θα καταρρεύσουν. Πιστεψε με ότι δεν θες να το ζήσεις αυτό. Οταν το είπαν αυτό στον Αλέξη το ΟΧΙ το έκανε ΝΑΙ. Δεν είναι κανένας πολιτικός τόσο ηλίθιος να μην θέλει να κάνει παροχές και να ακούει μπινελίκια. Ας προσέξουν λοιπόν οι Δ.Υ. και οι συνταξιούχοι τι εύχονται γιατί σε μια κατάρρευση οικονομίας τα θύματα είναι όσοι δεν μπορούν να πωλήσουν το προιόν ή την υπηρεσία τους στην τιμή που θέλουν. Τότε αναγκάζονται να ξεπουλήσουν ότι έχουν και δεν έχουν σε όλους αυτούς με τα λεφτά στην Ελβετία ή στους μαυραγορίτες εντός χώρας.
ΥΓ3. Για να ολοκληρώσω και εγώ καλά τα συναισθήματα αλλά κάπου να υπάρχει και λογική η οποία στηρίζεται σε στοιχεία.


ΤΕΛΟΣ: Επειδή μιλάμε για μεταθέσεις δες εδώ το ποσοστό ικανοποίησης πέρσι της ειδικότητας σου πρώτης και δεύτερης ...Αδικηθήκατε ως κλάδοι; τι να πούνε και άλλοι δηλαδή...

http://xenesglosses.eu/2015/06/analytikos-pinakas-metatheseon-ekpai/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 08:38:57 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:56 »

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #676 στις: Ιούλιος 03, 2016, 01:13:40 πμ »
στο υπόλοιπο δημόσιο ο πολίτης όταν θα βρεθεί με ένα Δ.Υ. θα είναι μια στιγμή για εκείνον.... στην εκπαίδευση ο μαθητής πρέπει να έχει σταθερό εκπαιδευτικό και όχι περιφερόμενο θίασο

Θες να δουλέψεις εκπαιδευτικός; τότε να δηλώσεις την περιοχή που θα μείνεις για χρόνια, δεν θες; να πάει ο επόμενος που θέλει και δεσμεύεται να προσφέρει στον τόπο και στα παιδιά. Απλά είναι τα πράγματα άλλο αν δεν μας συμφέρουν.

kinerigos συμφωνω απόλυτα. χρόνια "μαλώνω" για αυτό το θέμα. Όλοι στην ειδικότητά μου (Π.Ε. 70) θέλουν να πάνε Β. Ελλάδα. είναι γνωστό γιατί οι περισσότεροι δάσκαλοι και γυμναστές είναι από Β. Ελλάδα (Βουλγαρία, Σερβία κτλ.) και ας μην το πιάσουμε γιατί βρωμάει από παντού....Όμως τι πρέπει να γίνει; αιωνίως στα νησιά, Κρήτη κτλ τα σχολεία θα είναι άδεια; θα ξεκινούν τα μαθήματα κατά τον Οκτώβριο; πέρσι λόγω εκλογών η Β. Ελλάδα γέμισε όσο δεν πήγαινε. και η κουτσή Μαρία πήρε μετάθεση. όσο για τους κάτω; έλα μωρέ κάπως θα τους βολέψουμε και αυτούς....δηλαδή ο μαθητής στην Ικαρία ή την Κάσο είναι δεύτερης κατηγορίας; είναι σαφές ότι όταν διοριστήκαμε όλοι ΥΠΟΓΡΑΨΑΜΕ ότι θα υπηρετήσουμε σε συγκεκριμένο μέρος. κανένας δεν μας υπέγραψε ότι θα μας δώσει μετάθεση. σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να φύγει, αλλιώς ξεκινά μια νέα ζωή αλλού, όπως έκανα εγώ. δεν ήταν εύκολο αλλά η επιλογή ήταν εύκολη: ή ανεργία, μετακινήσεις, μακριά από την οικογένεια κτλ ή μετακόμιση και τι να κάνουμε; ας είμαστε και μακριά από τον τόπο μας. τι να πουν και αυτοί που άλλαξαν ήπειρο;όσο για τους στρατιωτικούς, επειδή και για αυτούς αναφέρθηκε κάτι, και αυτοί τα ήξεραν τα του στρατού, ας μην πήγαιναν.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #677 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:32:15 πμ »

Είπα να μη συνεχίσω αυτή τη συζήτηση αλλά δε γίνεται.
Απαντώ στο τελευταίο μήνυμα, σε όσα καταλαβαίνω δηλαδή.
Κατ`αρχάς, αν είχε πάρει και η κουτσή Μαρία μετάθεση πέρσι (συνάδελφος και αυτή) δε θα είχαμε 7000 αιτήσεις για μετάθεση φέτος και ικανοποίηση του 5% (!) των αιτήσεων!  :o
Πάμε πάρα κάτω: Ποιος είπε να μένουν αιωνίως τα σχολεία στα νησιά άδεια; Αν δε θέλουν να μείνουν άδεια ας προσλαμβάνουν αναπληρωτές έγκαιρα και όχι στη μέση της χρονιάς. Και γι`αυτό φταίει η κουτσή Μαρία;
Όσο για τους κάτω, δεν ξέρω πώς θα τους βολέψουν όταν δε μπορούν να βολέψουν τους πάνω.  ::)
Μιλάτε και για μαθητές δεύτερης κατηγορίας μη γνωρίζοντας (ίσως) ότι και στις μεγάλες πόλεις τα σχολεία υπολειτουργούν τους πρώτους μήνες. Και επειδή μιλάς για Κρήτη και για Βόρειο Ελλάδα να μη μας διαφεύγει ότι πολλοί Κρητικοί πχ. δουλεύουν στη Μακεδονία και πολλοί Μακεδόνες στην Κρήτη, έτσι για τιμωρία.
Εννοείται ότι σε όποιον δεν αρέσει θα φύγει και χωρίς υποδείξεις, αλλά επειδή κάποιοι άλλαξαν ήπειρο θα πρέπει οι εκπαιδευτικοί να αλλάξουν πλανήτη δηλαδή;  8)
Τέλος, επειδή πολύ ακούγεται τελευταία αυτό με τις υπογραφές, σίγουρα δεν υπέγραψε κανένας ότι θα μας δώσει μετάθεση αλλά δεν υπέγραψε βέβαια ούτε το κλείσιμο σχολείων, ούτε την αύξηση ωραρίου των εκπαιδευτικών, ούτε την αύξηση των μαθητών σε κάθε τάξη, ούτε συγχωνεύσεις σχολείων, ούτε την κατάργηση πολλών θέσεων κ.ά.
Κανένας άλλος δεν ευθύνεται πια, μόνο η έρμη η κουτσή Μαρία;  ???
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #678 στις: Ιούλιος 03, 2016, 08:33:32 πμ »
@LK

ΤΕΛΟΣ: Επειδή μιλάμε για μεταθέσεις δες εδώ το ποσοστό ικανοποίησης πέρσι της ειδικότητας σου πρώτης και δεύτερης ...Αδικηθήκατε ως κλάδοι; τι να πούνε και άλλοι δηλαδή...

http://xenesglosses.eu/2015/06/analytikos-pinakas-metatheseon-ekpai/

Δηλαδή, πήραν πέρυσι πήραν φιλόλογοι μετάθεση για την Αθήνα ή τον Πειραιά; Στον Πειραιά πήραν μετάθεση 3 φιλόλογοι με μόρια πάνω από 100!  Με δουλεύεις; Πρέπει να είμαι και ευγνώμων;

Επίσης, στην ίδια χώρα ζούμε και γνωρίζω την κατάσταση του κινήματος, αλλά δεν πρόκειται να δεχτώ την κατάντια αυτή ως φυσική και να πω: δεν πειράζει, αφού έχασα τι δουλειά μου, θα δω τι άλλο θα κάνω ή στο κάτω-κάτω θα ξενιτευτώ.

Τέλος, με δουλεύεις με τα κόκκινα δάνεια που θα γίνει χαμός, αν καταρρεύσουν οι τράπεζες; Δεν έχεις ακούσει για το κύμα κατασχέσεων που έρχεται στα κόκκινα δάνεια με όρθιες τις τράπεζές μας  :P Ακόμα, δεν έμαθες για το νέο αναπτυξιακό νόμο που δίνει στις μεγάλες επιχειρήσεις φυσικό αέριο χωρίς ειδικό φόρο, επιδότηση για 5 χρόνια για τους εργαζόμενους που προσλαμβάνουν την ίδια ώρα που μας κόβει το μισθό, τη σύνταξη και αυξάνει τους φόρους;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #679 στις: Ιούλιος 03, 2016, 11:01:16 πμ »
Δηλαδή, πήραν πέρυσι πήραν φιλόλογοι μετάθεση για την Αθήνα ή τον Πειραιά; Στον Πειραιά πήραν μετάθεση 3 φιλόλογοι με μόρια πάνω από 100!  Με δουλεύεις; Πρέπει να είμαι και ευγνώμων; Δες αν πήραν μετάθεση ή όχι   http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/enimerotiko_gia_tis_vaseis_genikon_metatheseon_de_2015.pdf           Μακάρι να έπαιρναν και άλλες ειδικότητες με τόσα μόρια

Επίσης, στην ίδια χώρα ζούμε και γνωρίζω την κατάσταση του κινήματος, αλλά δεν πρόκειται να δεχτώ την κατάντια αυτή ως φυσική και να πω: δεν πειράζει, αφού έχασα τι δουλειά μου, θα δω τι άλλο θα κάνω ή στο κάτω-κάτω θα ξενιτευτώ. είπα να χάσεις τη δουλειά σου; Αν πάλι λέμε τώρα καταργούσε σε μια νύχτα τους φιλόλογους και σου έλεγε να κάνεις κάτι άλλο θα του έλεγες όχι; Για καθίστε λίγο ρε παιδιά και πριν την κρίση κάποιοι γιατροί και δικηγόροι και μηχανικοί μέχρι να βρουν κάτι να κάνουν ή να τελειώσουν τις σπουδές κάνανε και άλλες δουλειές ντροπή ήταν; Και στο φινάλε τόσοι αδιόριστοι φιλόλογοι είναι πρέπει το κράτος να ανοίξει άλλα 10.000 σχολεία να βρούν όλοι δουλειά;

Τέλος, με δουλεύεις με τα κόκκινα δάνεια που θα γίνει χαμός, αν καταρρεύσουν οι τράπεζες; Δεν έχεις ακούσει για το κύμα κατασχέσεων που έρχεται στα κόκκινα δάνεια με όρθιες τις τράπεζές μας  :P Αν και είχα πάρα πολλές φορές τη δυνατότητα να πάρω δάνειο δεν το έκανα. Με τι λογική σου δηλαδή πρέπει εγώ να πληρώνω ενοίκιο για να μη μείνω στο δρόμο και ο άλλος να μην πληρώνει τίποτα και το σπίτι να το έχει έτσι. Να υποθέσω ότι όταν διάβαζε το συμβόλαιο δεν είδε αυτά περί κυριότητας για εξόφληση. Η αλήθεια είναι πως και να μην πληρώσει την τράπεζα και να την γλιτώσει αργά ή γρήγορα θα του το πάρει η εφορία. Ε δεν γίνεται όλοι να πληρώνουμε για όσους δεν έχουν, λυπάμαι αλλά εγώ αρνούμαι. Εχω το δικαίωμα ναι ή όχι; Επίσης σου συνιστώ να πας διακοπές σε μια περιοχη που κατέρρευσαν οι τράπεζες ή το νόμισμα του υποτιμάται συνέχεια και να ρωτήσεις τους ανθρώπους πόσο υπέροχα ζουν και να κάνεις συγκρίσεις με εμάς. Καλή η θεωρία όλων εδώ αλλά ας πάνε λίγο να τα δουν στην πράξη το πόσο υπέροχα είναιΑκόμα, δεν έμαθες για το νέο αναπτυξιακό νόμο που δίνει στις μεγάλες επιχειρήσεις φυσικό αέριο χωρίς ειδικό φόρο, επιδότηση για 5 χρόνια για τους εργαζόμενους που προσλαμβάνουν την ίδια ώρα που μας κόβει το μισθό, τη σύνταξη και αυξάνει τους φόρους; Εσύ τα έμαθες για τους μισθούς των Δ.Υ. κατηγορίας Δ.Ε. και Υ.Ε. και των ΔΕΚΟ που αγγίζουν τα 2.000 με μοναδικό προσόν την αφισοκόλληση ή τα παλαμάκια; Ρώτησες για τους μισθούς των χωρών τριγύρω σου και για τους εργαζόμενους σε θέσεις εντάσεως εργασίας πόσα παίρνουν; Εχεις ακούσει για το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης; Εχεις καταλάβει ότι αν δεν δοθούν αναπτυξιακά κίνητρα σε κάποιες επιχειρήσεις δεν θα προσφέρουν εργασία και ο μόνος εργοδότης θα είναι το Δημόσιο. Εχεις καταλάβει ότι αυτά που παράγει η χώρα δεν καλύπτουν αυτά που εισάγει; Εχεις καταλάβει ότι για να βλέπεις ένα νούμερο στο ΑΤΜ πρέπει να υπάρχει και το αντίστοιχο ρευστό μέσα; Οταν βγείτε λίγο από το γυάλινο πύργο της έδρας του καθηγητή και αντιληφθείτε τη σημαίνει παραγωγή, επιχείρηση, εμπόριο, ανταγωνισμός και ισοζύγια ίσως αντιληφθείτε αν μπορεί να προσλαμβάνει Δ.Υ. η χώρα στο ρυθμό που το έκανε με τα δανεικα της προηγούμενης δεκαετίας με δυσθεώρατα επιτόκια. Και ίσως τότε εκτιμήσετε τι σημαίνει να έχεις εργασία έστω και στην παραμεθώριο όταν ο άλλος δουλεύει για τον καλό ελληνα μικρομεσαίο επιχειρηματία που δεν κόβει αποδειξεις ή κόβει μικροτερης αξιας, που δεν πληρώνει φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, δουλεέυι όλη η οικογένεια μέσα, τα καλά τα χρόνια έκτιζε σπίτια και άλλαζε αυτοκίνητα κάθε χρόνο, έκανε διακοπές σε ακριβά νησιά και τώρα δεν πληρώνει τους υπαλλήλους για εξι και βάλε μήνες. Και δεν είναι εφοπλιστής ούτε μεγαλοβιομήχανος. Είναι ένα απλό λαμόγιο που εκμεταλλεύεται τη νοοτροπία του δεν πληρώνω. Ωραία τα λες στην θεωρία σου αλλά μιλάς σε έναν άνθρωπο που λείπει για διάφορους λόγους 20 χρόνια από το σπίτι του και έχει αντιληφθεί πολύ καλά τη νοοτροπία του μέσου Ελληνα από άκρη σε άκρη σε αυτή τη χώρα. Καλό σου μεσημέρι, σου ευχομαι ότι καλύτερο από τοποθετησεις. Επίσης σου προτείνω να διαβαζεις και αλλα δημοσιευματα πέρα από τα προφανη που γραφεις για να εχεις σφαιρικότερη αντίληψη των πραγμάτων και της χώρας. Οποιος φωνάζει δεν εχει πάντα δίκιο. Από κει και πέρα το θεμα μεταθέσεις 2016 και τις αναφορες σου για αυτες νομίζω ότι από πλευρας μου τις καλυψα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 11:25:09 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #680 στις: Ιούλιος 03, 2016, 11:44:21 πμ »
Παράθεση
Τέλος, επειδή πολύ ακούγεται τελευταία αυτό με τις υπογραφές, σίγουρα δεν υπέγραψε κανένας ότι θα μας δώσει μετάθεση αλλά δεν υπέγραψε βέβαια ούτε το κλείσιμο σχολείων, ούτε την αύξηση ωραρίου των εκπαιδευτικών, ούτε την αύξηση των μαθητών σε κάθε τάξη, ούτε συγχωνεύσεις σχολείων, ούτε την κατάργηση πολλών θέσεων κ.ά.

...κανείς όμως δεν υπέγραψε και οτι ΔΕΝ θα γίνουν όλα αυτά...Δυστυχώς , βλέπεις , οτι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται και όχι το αντίθετο, βασική αρχή ....

----------------------------------------------------------------------

Έχω να κάνω μια πρακτική πρόταση , για να συμμαζευτεί όλη αυτή η φιλολογία περί μεταθέσεων...

Όποιος γνωρίζει συγκεκριμένο ΟΡΓΑΝΙΚΟ κενό, μαζί με τις ώρες του και προφανώς την ειδικότητα  , σε συγκεκριμένο σχολείο (και το οποίο προφανώς δεν προέκυψε στη μέση της χρονιάς ) και το οποίο δεν καλύφθηκε με μετάθεση  ενώ υπήρχε ζήτηση,   να το αναφέρει εδώ με πλήρη στοιχεία. Ίσως να ανοίξουμε και ξεχωριστό θέμα γι'αυτό;

Επίσης , να αναφέρονται ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ περιπτώσεις , με πλήρη στοιχεία , "κρητικών" που θέλουν να πάνε στη μακεδονία και μακεδόνων που θέλουν να πάνε στην κρήτη αλλά δεν τους αφήνουν για τιμωρία.  οι αμοιβαίες μεταθέσεις γι'αυτό δεν υπάρχουν ;

Το πόσα κενά δηλώνουν τα ΠΥΣΔΕ , οι περιφερειακοί και το σύστημα είναι πονεμένες ιστορίες. Θέλετε να συγκεντρώσουμε στοιχεία ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για να μιλάμε σοβαρά ; Ιδού η Ρόδος που έλεγε και μία ψυχή...

Ίσως να κάναμε και το ανάποδο , να βλέπαμε πόσες μεταθέσεις δόθηκαν χωρίς οι μετατεθέντες να πάρουν οργανικό κενό, πράγμα που νομίζω σαφώς ορίζει ο νόμος σαν προυπόθεση μετάθεσης ...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #681 στις: Ιούλιος 03, 2016, 01:15:40 μμ »
Επίσης σου προτείνω να διαβαζεις και αλλα δημοσιευματα πέρα από τα προφανη που γραφεις για να εχεις σφαιρικότερη αντίληψη των πραγμάτων και της χώρας.

Aπ: αυτά που γράφεις, guest, είναι τα προφανή μου λένε όλα τα ΜΜΕ της χώρας μας. Οι αναλύσεις σου ταυτίζονται με τις αναλύσεις που κάνουν, μόνο που αυτές οι αναλύσεις και ο τρόπος που βλέπεις και αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα δεν είναι από τη σκοπιά των δικών μου συμφερόντων. Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να ταυτιστώ με την αντίληψη ότι κερδίζοντας ο επιχειρηματίας κερδίζει και ο εργαζόμενος, γιατί αυτό έχει διαψευστεί σε όλα τον πλανήτη. Δεν μπορώ να πεισθώ, γιατί είμαι εργαζόμενη και όχι επιχειρηματίας. Οπότε, προτιμώ να βλέπω τα πράγματα από άλλη σκοπιά και να μελετώ αναλύσεις που ταυτίζονται με τα δικά μου συμφέροντα και όχι να στοιχίζομαι πίσω από ξένες σημαίες.  ;)

Επίσης, αν καταργήσουν εν μια νυκτί, όπως λες, την ειδικότητά μου, θα φωνάξω, δε θα πω: έτσι είναι και τέλος!

Τέλος, αναφορικά με τις μεταθέσεις τις περσινές, δεν είναι μεταθέσεις αυτές που δόθηκαν στον κλάδο των φιλολόγων. Μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού μου είναι όσοι πήραν μετάθεση πέρυσι στην Αττική. Από την άλλη πλευρά, μέσα σε λίγους μήνες μπόρεσε στην Αττική να απορροφήσει δεκάδες φιλολόγους και να πάρει και αναπληρωτές. Αυτό αποδεικνύει τι θέλει το υπουργείο. Δεν μπορείς να μου λες ότι πήρανε 10 φιλόλογοι μετάθεση και είναι καλά σε σχέση με τη δική μου ειδικότητα που δεν πήρε κανείς.

Τέλος και εγώ το σταματάω. Εύχομαι και σ' εσένα ό,τι καλύτερο!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #682 στις: Ιούλιος 03, 2016, 02:03:31 μμ »
...κανείς όμως δεν υπέγραψε και οτι ΔΕΝ θα γίνουν όλα αυτά...Δυστυχώς , βλέπεις , οτι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται και όχι το αντίθετο, βασική αρχή ....
Αν και για τους πολιτικούς θα έπρεπε ο λόγος να είναι περισσότερο από υπογραφή, αυτό που βλέπω είναι ότι αφού δεν υπέγραψαν ότι δε θα διαλύσουν την παιδεία ή ότι δε θα καταστρέψουν τη χώρα, μπορούν να το κάνουν και να έχουν και την συναίνεσή μας, φτάνει να είναι αυτοί που εγκρίνουμε κι ας έχουν δεσμευτεί για το αντίθετο για να πάρουν ψήφους.  Ωραίες αρχές!

Έχω να κάνω μια πρακτική πρόταση , για να συμμαζευτεί όλη αυτή η φιλολογία περί μεταθέσεων...

Για να συμμαζευτεί λοιπόν η όλη συζήτηση, που τώρα καταντά φιλολογία να σου αναφέρω ότι έχω ήδη εξηγήσει αναλυτικά πώς μπορούν να μειώσουν τις οργανικές θέσεις. Αφού σας αρέσει και είναι όλα ρόδινα δε χρειάζεται να εξηγήσω κάτι άλλο. Θα είναι και μάταιο.


Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #683 στις: Ιούλιος 03, 2016, 02:33:10 μμ »
Ειναι αλλο πράγμα η συζήτηση για τη γενικότερη πολιτική και αλλο πράγμα για συγκεκριμένες πράξεις και παραλείψεις. Ελπίζω ότι μπορείς να το καταλάβεις αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 02:40:35 μμ από sumaxer »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #684 στις: Ιούλιος 03, 2016, 02:44:22 μμ »
Α, και, αν κάποιοι πολιτικοί πουλάνε ξεδιάντροπο παραμύθι τότε η μισή ευθύνη βαρύνει αυτόν που τους πιστεύει...ενα σχόλιο περί γενικότερης πολιτικης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #685 στις: Ιούλιος 03, 2016, 03:16:01 μμ »
Ειναι αλλο πράγμα η συζήτηση για τη γενικότερη πολιτική και αλλο πράγμα για συγκεκριμένες πράξεις και παραλείψεις. Ελπίζω ότι μπορείς να το καταλάβεις αυτο.

Εγώ το κατάλαβα αλλά δεν αρκεί αυτό διότι την αναγωγή δεν την έκανα πρώτος εγώ. Απλά απαντώ.  ;)


Α, και, αν κάποιοι πολιτικοί πουλάνε ξεδιάντροπο παραμύθι τότε η μισή ευθύνη βαρύνει αυτόν που τους πιστεύει...ενα σχόλιο περί γενικότερης πολιτικης

Συμφωνώ σ`αυτό. Και προσθέτω ότι ακόμα μεγαλύτερη ευθύνη έχουν εκείνοι που ενώ καταλαβαίνουν το παραμύθι εξακολουθούν να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα ρίχνοντας αλλού τις ευθύνες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 243

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.