*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2016  (Αναγνώστηκε 246755 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #714 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:16:52 μμ »
@jak13

Επέτρεψε μου να σου πω κάτι.
Ας πάμε π.χ. με τους φιλόλογους να δούμε κάτι....

2015 Αιτηση 1698 ικανοποίηση 500
 
2016 Αίτηση 1370 ικανοποίηση 44

Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι; Γιατί δε μένουμε εδώ και θα πρέπει να κάνουμε διάφορες υποθέσεις για να βγάλουμε διάφορα συμπεράσματα που πιθανόν να μην ισχύουν; Αν και κατά τη γνώμη μου δεν αποδεικνύεται, το να θέλουν να έρθουν πιο κοντά στο σπίτι τους πιστεύω ότι δεν είναι επιλήψιμο.

Εσύ είσαι οικονομολόγος αν θυμάμαι καλά και μάλιστα θες Θεσσαλονίκη; Για δες εδώ πόσο εύκολο ήταν να πας διαχρονικά και αν φταίνε όλα όσα αναφέρεις τα τελευταία χρόνια ή απλά μιλάμε για μια ζόρικη περιοχή  διαχρονικά

Μια χαρά είμαι εδώ που είμαι και πάντως καμιά σχέση δεν έχω με Θεσσαλονίκη.  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:59 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #715 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:19:09 μμ »
Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι; Γιατί δε μένουμε εδώ και θα πρέπει να κάνουμε διάφορες υποθέσεις για να βγάλουμε διάφορα συμπεράσματα που πιθανόν να μην ισχύουν; Αν και κατά τη γνώμη μου δεν αποδεικνύεται, το να θέλουν να έρθουν πιο κοντά στο σπίτι τους πιστεύω ότι δεν είναι επιλήψιμο.

Μια χαρά είμαι εδώ που είμαι και πάντως καμιά σχέση δεν έχω με Θεσσαλονίκη.  :)

Για το 2ο γράψε λάθος.
Για το πρώτο απλά είπα αν ζητήσουμε όλοι Δωδεκάνησα και ικανοποιηθούμε όλοι τότε έχουμε 100% αν ζητήσουμε όλοι Θεσσαλονίκη και δεν πάρει κανένας τότε έχουμε 0%. Με λίγα λόγια από τα ποσοστά δεν βγάζεις συμπεράσματα. ϊσως καλύτερο στατιστικό να ήταν ικανοποίηση α προτίμηση, β και πάει λέγοντας.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #716 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:25:54 μμ »
Για ηρεμήστε λιγάκι! Ο συνάδελφος jack13 παρέθεσε τα στραβά κι ανάποδα της Παιδείας, γιατί αφορούν τις μεταθέσεις. Όταν κάνεις συγχωνεύσεις μειώνεις οργανικές π.χ. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί όσοι διαφωνούμε με τις δικές σας θεωρίες είμαστε "κακομαθημένοι έφηβοι". Οι άνθρωποι και δη κάποιοι που διαθέτουν και μια σχετική μόρφωση αντιπαρατίθενται με επιχειρήματα και όχι με χαρακτηρισμούς. Επειδή αρνούνται κάποιοι να δουν την πραγματικότητα από τη δική σας σκοπιά δεν είναι στο γυάλινο πύργο τους. Τέτοια αντιπαράθεση συγχωρείται στους μαθητές μας, όχι σε ενήλικες και δη εκπαιδευτικούς. Δεν μπορώ να αντιληφθώ αυτό το πνεύμα. Ναι, εδώ μέσα μπαίνουμε για πληροφόρηση και για να τα λέμε πού και πού (σκέψεις, αγωνίες, απόψεις κτλ.). Το θέμα είναι οι μεταθέσεις και οι μεταθέσεις έχουν να κάνουν με τη γενικότερη κατάσταση του εκπαιδευτικού συστήματος. Οι επιθέσεις δεν έχουν να κάνουν με τις μεταθέσεις.

Συμφωνώ απόλυτα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #717 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:27:45 μμ »
Σε σενα θα το πω;Τι εισαι ο δικαστης Ντρεντ;Οι επιστροφες δεν γινονται δεκτες. Ο τροπος που επελεξες να λυνεις τις διαφορες σου με τα ''βυσματα'' δεν ειναι ο ενδεδειγμενος.Γι αυτο οταν αμφιβαλουμε ή εχουμε στοιχεια παμε στα δικαστηρια,δεν πεταμε κουβεντες στα φορουμ.Eκτος κι αν ειναι χομπυ το να προσβαλεις κοσμο.Σεβαστο.Κι εμενα μου αρεσει να γυμναζομαι.

Ξαναδιάβασε λίγο τι γράφω και πες μου που σε πρόσβαλα και αν είπα ότι ντε και καλά είναι κάποιος βύσμα. Η υπόθεση ότι μπορεί να βρεθεί κάποιο βύσμα είναι συκοφάντιση; Εσύ δεν έχεις πει για άλλους στο φόρουμ χωρίς στοιχεία; Επίσης το πως θα λύσω τις διαφορές μου θα σε παρακαλούσα να μην μου κάνεις υποδείξεις. Αν πιστεύεις ότι σε θίγω μπορείς να με αναζητήσεις και να μου κάνεις μήνυση.
Οσο για το βύσμα που ανέφερα λοιπόν θεωρητικά αν πάρεις μετάταξη εντός 5ετίας δεν ξαναπαίρνεις σωστα?
Ε λοιπόν μάλλον όχι σωστα...

http://www.cretalive.gr/ellada/antidraseis-gia-th-fotografikh-diataksh-gia-thn-peristera

ΥΓ. Αφιερωμένο το παραπάνω στο φιλαράκι που με έιπε Μπάμπη... Αντε λοιπόν κινηθείτε δικαστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 06:29:46 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:02:59 »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #718 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:30:54 μμ »
Σε ρωτησα,παντα γραφω με σαφηνεια νομιζω,αν θεωρεις πως υπαρχουν βυσματα μεταξυ των διοριστεων 2008.Διαβασε τι μου απαντησες.Αυτα.Κουρασαμε τους συναδελφους.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #719 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:34:11 μμ »
Σε ρωτησα,παντα γραφω με σαφηνεια νομιζω,αν θεωρεις πως υπαρχουν βυσματα μεταξυ των διοριστεων 2008.Διαβασε τι μου απαντησες.Αυτα.Κουρασαμε τους συναδελφους.

Θα μου κάνεις τη χάρη να μου πεις εγώ τι εγραψα και που νομίζεις ότι είπα ότι έχετε σίγουρα βύσματα. Ισως τα ελληνικά μου να μην είναι και τόσο καλά μιας και ακούω και διαβάζω Μπάμπη και μάλιστα με γερμανική προφορά (το τελευταίο δεν το είπες εσύ για να μην παρεξηγούμε). Οσο για τη συκοφάντιση σου έδωσα στοιχεία για πιθανό βύσμα. Θα κινηθείς δικαστικά?

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #720 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:36:59 μμ »
Να σε βοηθησω

Σου είπα ήδη ένα από παλιούς διορισμούς. Εσύ μου λες ότι όλοι είσαστε χωρίς βύσμα εγώ αμφιβάλλω. Ο χρόνος θα δείξει. εξάλλου δεν γεννήθηκε κανένας βύσμα...στην πορεία βρίσκει...

Δευτερη προταση.

Ποιος απο τους διοριστεους-οχι διορισθεντες-2008 τιθεται εν αμφιβολω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 06:40:22 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #721 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:40:06 μμ »
Να σε βοηθησω

Σου είπα ήδη ένα από παλιούς διορισμούς. Εσύ μου λες ότι όλοι είσαστε χωρίς βύσμα εγώ αμφιβάλλω. Ο χρόνος θα δείξει. εξάλλου δεν γεννήθηκε κανένας βύσμα...στην πορεία βρίσκει...

Δευτερη προταση.

Το κόκκινο είναι αμφιβολία για το μέλλον
Το μπλε είναι για το παράδειγμα που σου αναφέρω. Για το τι ήταν το 2013 και τι είναι για το 2016. Διαφωνείς κάπου; Δεν προσαρμόζονται οι νομοθεσίες σε κάποιους; Δεν μπορεί για κάποιους λόγο γνωριμίας να ανοίξει κενό; Βάζεις το χέρι σου στη φωτια και για τους 450+ ; Τους ξέρεις έναν έναν προσωπικά και εγγυάσαι; Εγώ απλά εξέφρασα αμφιβολίες. Δεν είπα ότι είναι.
Και για να στο πω για να μην χανόμαστε στην μετάφραση. Βύσμα διορισμού δεν ήταν κανένας. Το αν θα βάλει βύσμα για τα 40 χρόνια που θα είναι εκπαιδευτικός θα δείξει. Είμαι σαφής ή απλά συκοφάντης;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 06:44:27 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #722 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:41:39 μμ »
Σε παραπεμπω στην τροποποιηση.Δεν εχω να πω κατι αλλο.Ειναι απολυτα σαφες.Ο κοσμος κατηγορει καποιον οταν πραττει το αδικημα οχι με την σκεψη οτι ισως το πραξει στο μελλον.Αυτο ειναι στιγματισμος και εξαλλου δεν στοιχειοθετειται αδικημα ετσι,πουθενα στον κοσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 06:50:31 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #723 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:43:26 μμ »
Σε παραπεμπω στην τροποποιηση.Δεν εχω να πω κατι αλλο.Ειναι απολυτα σαφες.

Και εγώ σε κάλυψα νομίζω. Εξάλλου εγώ ο ίδιος έδωσα συγχαρητήρια για τους διορισθέντες παλιότερα στον origenis κάνε αν θες τον κόπο.
Αν θες και δεν καταλαβαίνεις κάτι. Ζήτα μου εξηγήσεις. Δεν αρνήθηκα ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 201
« Απάντηση #724 στις: Ιούλιος 03, 2016, 06:46:08 μμ »
το θέμα που συζητάμε ειναι μεταθέσεις 2016, όχι όλα τα στραβά κι ανάποδα της παιδείας. Όταν περιορίζετε τα στραβά κι ανάποδα στην επίδραση που μπορεί να έχουν στις μεταθέσεις , τοτε αδικείτε και τις δυο συζητήσεις. Και στον τρίτο παρατηρητή εκφυλιζουμε πολύ σημαντικά θέματα δε επίπεδο μικρό συμφερόντων, δικαιολογημένων ισως, αλλα μικροσυμφερόντων. Αυτο αφορά και τις συζητήσεις που ίσως όλοι κάνουμε εκεί έξω , με αυτούς που πληρώνουν τους μισθούς μας με τους φόρους τους.

Όχι, όχι δεν περιορίζουμε. Εγώ απλά απάντησα στα περί υπογραφών και δεσμεύσεων, από την πολιτική ηγεσία εννοείται.


...και να σας πω και κατι. Υπαρχουν και αρκετά πράγματα που θα έπρεπε να γίνουν που μάλλον δεν μας συμφέρουν, στα θέματα μεταθέσεων και διορισμών....δεν βλέπω να τα αναφέρει κανεις. Ουτε κι εγω βέβαια, μορφωμένα παιδιά είστε ... ;D

Πίστεψε με, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα συμφέρον. Μορφωμένα παιδιά είστε κι εσείς!  ;D


Και ο απαραίτητος , σε καθε συζήτηση , ad hominem  επιτιθέμενος.. Με τον απαραίτητο γερμανοτσολιά μπαμπη ... Καλά μπάνια παιδιά

 :D :D :D
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #725 στις: Ιούλιος 03, 2016, 07:11:54 μμ »
Θέλω να αγιάσω και δεν μπορώ το κ...ο μου μέσα...

http://www.esos.gr/arthra/44924/erotisi-sti-voyli-gia-tis-metataxeis-ekpaideytikon-se-theseis-dioikisis

Καράογλου είπαμε Σαλόνικα δηλαδή....εκεί δηλαδή που έχει φρακάρει το σύμπαν....

Ρε και έλεγα για πλεονάσματα...

ΥΓ. Τελικά θα κάνω σαν τον Babis όταν πήραμε τη δόση....ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ.....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 07:13:48 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #726 στις: Ιούλιος 03, 2016, 07:35:45 μμ »
Αν πας όμως να χαλάσεις το παιχνίδι με μεταθέσεις και αποσπάσεις θα σου αλλάξουν τα φώτα...Ετσι δουλεύουν χρόνια και μάλιστα αγκαλίτσα "όλοι" που τη μια εδώ πανηγυρίζουν και την άλλη κλαίνε για τα μάτια του κόσμου και για τις καρέκλες.

Δεν ξέρω ποιους εννοείς αλλά το παιχνίδι είναι ήδη χαλασμένο.


Βλέπεις λοιπόν ότι αυτό που προσπαθώ να σου πω ότι ότι αν δεν έχεις ανάπτυξη και έχεις ύφεση κάθε χρόνο οι ίδιοι θα μοιράζονται λιγότερη πίτα. Αν δεν πετύχουμε τα έσοδα γιατί κάποιοι έχουν να πληρώσουν αλλά το παίζουν πάπιες τότε ο κόφτης θα μπει στους ειλικρινά φορολογούμενους. Θα θελα να έχω εναλλακτική. Αλλά όχι αυτή του Βαρουφάκη που δεν την πίστευε ο ίδιος και τελικά δεν μπήκε καν στη Βουλή. Και δεν τον έφαγαν τα ΜΜΕ αλλά αυτό που έζησε ο κόσμος και το υπερεγω του.

Καλά τα λες αλλά οι μεταθέσεις δεν επιβαρύνουν οικονομικά τον προυπολογισμό, φτάνει να γίνεται σωστός προγραμματισμός.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2016
« Απάντηση #727 στις: Ιούλιος 03, 2016, 07:56:39 μμ »
Δεν ξέρω ποιους εννοείς αλλά το παιχνίδι είναι ήδη χαλασμένο.


Καλά τα λες αλλά οι μεταθέσεις δεν επιβαρύνουν οικονομικά τον προυπολογισμό, φτάνει να γίνεται σωστός προγραμματισμός.

Αν οι μεταθέσεις γίνονται σωστά όχι. Το θέμα είναι ποιο είναι το σωστό. Τα στοιχεία του myschool, των ΠΥΣΔΕ, κανένα από τα δύο;
Μην ξεχνάς ότι οι μεταθέσεις είναι οριστικές. Δηλαδή αν αυτοί έχουν σκοπό να κόψουν του χρόνου ένα μάθημα και πάνε από τώρα 10 άτομα στην χ περιοχή αυτοί οι 10 του χρόνου θα περισσεύουν. Αν τους κρατήσουν στην περιοχή που βρίσκονται ήδη και εκείνη η περιοχή έχει αυτούς και άλλους 10 ελλειμα. Τότε φέτος θα ζήταγε 20 αναπληρωτές και του χρόνου όσους του έλλειπαν από τις μεταθέσεις σύμφωνα με τα νέα δεδομένα του μαθήματος μετά την περικοπή.
Με λίγα λόγια είναι μια άσκηση για δύσκολους λύτες που εκτός σκοπιμοτήτων (να βολεύω δηλαδή) δεν μπορεί να λυθεί ευκολα όταν έχεις περιορισμένο ποσό για προσλήψεις αναπληρωτών, μην ξεχνάς λοιπόν μετάθεση = μόνιμη και απόσπαση = προσωρινή. Αν θες να παίζεις με τα Ω.Π. για να καλύπτει όλο και λιγότερο μπάτζετ προσλήψεων αναπληρωτών οι αποσπάσεις προσφέρονται έναντι των μεταθέσεων

Το παιχνίδι που είναι χαλασμένο τώρα θα το έλεγα παιχνίδια εξουσίας. Κανένας που έχει το μέλι δεν θα το δώσει στον άλλον με το καλό. Χρειάζεται εναλλαγή στον συσχετισμό δυνάμεων. Θεωρώ λοιπόν για να μην θεωρηθώ και συκοφάντης πως η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δεν θέλει να παίζεται το παιχνίδι τίμια ή τέλος πάντων πολλές φορές το τι είναι τίμιο και τι όχι είναι από ποια πλευρά το βλέπεις και τι βολεύει. Π.χ. το να βγει ένας νόμος είναι πεδίο εξυπηρέτησης συμφερόντων. Όταν βγει ο Νόμος λοιπόν και τον ακολουθήσω τότε είμαι νόμιμος και τίμιος, αλλιώς άτιμος και παράνομος;

Ας σου δώσω ένα παράδειγμα. Εστω ότι του χρόνου αφού περνάνε φέτος οι προσλήψεις των αναπληρωτών από ΑΣΕΠ ο ΑΣΕΠ επικυρώνει την κατάταξη. Και του χρόνου σου λέει μπλα μπλα μπλα δεν έχω την οικονομική δυνατότητα γραπτού διαγωνισμού και αφού τέλος πάντων ο ΑΣΕΠ επικύρωσε την λίστα των αναπληρωτών βάσει αυτής της λίστας διορίζω με την επίβλεψη πάντα του ΑΣΕΠ....τι γίνεται λοιπόν; Ξαφνικά η λίστα αυτή από παράνομη μέχρι τώρα με τις ευλογίες του ΑΣΕΠ γίνεται νόμιμη; Βλέπεις λοιπόν πως παίζεται το παιχνίδι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 08:06:42 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.