*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .  (Αναγνώστηκε 114842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:14:02 πμ »
Εκείνο που απεχθάνομαι είναι οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί διότι στα ιδιωτικά σχολεία μπαίνουν με αδιαφανή κριτήρια...και μετά διεκδικούν θέση στο σχολείο....γενικά τα πάντα είναι.....ασχολίαστο....και επειδή το θέμα αυτό το έχω ψάξει και μαίνομαι....δεν θέλω να τους βλέπω...
Ούτε εμείς θέλουμε να σε βλέπουμε. Άκου εκεί! Αν "μαίνεσαι" πήγαινε διακοπές να ηρεμήσεις και σταμάτα να γράφεις αρλούμπες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:50:48 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:19:14 πμ »
Επίσης ;D Και πρόσεχε τι λες...και είμαι ήδη διακοπές. Άρα εσύ έχεις θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2015, 10:28:52 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:25:53 πμ »
...αυτες ειναι ενστασεις/αποριες δικες σου η του ροζ πανθηρα;

Το παιδακι στη φωτο ειναι δικο σου ή του γειτονα;

Μια Γαυδο θες εσυ κοριτσι μου να συνελθεις! Αντε γεια
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:52:32 πμ »
Το παιδακι στη φωτο ειναι δικο σου ή του γειτονα;

Μια Γαυδο θες εσυ κοριτσι μου να συνελθεις! Αντε γεια

αχ μακαρι αυτο το ξεκατινιασμα να γινοταν οργη προς αυτους που μας εφτασαν εδω που ειμαστε...
μην κανεις ετσι στα πειραγματα...ενα φορουμ ειναι εδω μεσα...ολοι κρινομαστε κρινουμε διαφωνουμε η συμφωνουμε...
αλλου πρεπει να στρεψουμε τα βελη μας!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:50:48 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 31, 2015, 12:18:16 μμ »
Παρατηρω σε ολα τα τοπικ οτι βγηκα αληθινος.πολλοι συναδελφοι καταλαβαν οτι οι πινακες αλλαξαν μορφη προς το χειροτερο κι οσοι νομιζουν οτι θα διατηρησουν τις δυναμεις τους ειναι προσωρινο!!!Και πραγματι......παρατηρειται το εξης..ενω πριν το ανοιγμα ακουγονταν φωνες κ κραξιματα εδω μεσα...ξαφνικα μετα τους ενδεικτικους πινακες κανεις δεν βγηκε να το πανηγυρισει και να ευχαριστηθει....για μενα αυτο λεει πολλα.δασκαλοι μου ειπαν οτι ειχα δικιο.ακομη και στον πινακα τους εγινε χαμος με την παρεισφρυση της ειδικης αγωγης/γνωστος οδυρεται γιατι εχασε 300 θεσεις....στον πινακα των δασκαλων.παραπονα και οι νηπιαγωγοι.μαθηματικοι.φιλολογοι,φυσικοι και χημικοι...ολοι τρεχουν κ δεν φτανουν ...δημιουργηθηκε ενα εχτρα αγχος...ολοι τωρα θα κυνηγουν δυσπροσιτα!!!!!!!!!!!!!
παρατηρείς σε όλα τα τόπικ ότι βγηκες αληθινός... ??? :o Λίγο αυτογνωσία δε βλάπτει!
Όλοι τρέχουν και δε φτάνουν- κι εσύ κάθεσαι και αγναντεύεις και ευχαριστιέσαι!!!
Προφανώς για να μην εκτιμάς την προϋπηρεσία, δεν έχεις τέτοια!
Όσο για τον ασεπ είναι το μόνο που συμφωνώ!

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 03, 2015, 04:50:01 μμ »
Πολλή νέκρα έχει πέσει. Πόσοι είμαστε εμείς που έχουμε αδικηθεί; Τι κάνουμε; Για μπάνια πάμε; Και γιατί να περιμένουμε την περίοδο των ενστάσεων; Δεν είναι σημαντικό να διαμαρτυρηθούμε προτού επικυρωθεί ο τελικός πίνακας; Εγώ έχω ήδη καταθέσει τη διαμαρτυρία μου σε βουλευτή της κυβέρνησης, συνοδευόμενη από όλα τα απαραίτητα έγγραφα, ο οποίος αφού συμφώνησε με την επιχειρηματολογία μου, δεσμεύτηκε να επικοινωνήσει με το υπουργείο παιδείας άμεσα. Οι υπόλοιποι περιμένετε την περίοδο των ενστάσεων; Κι εγώ βεβαίως θα κάνω ένσταση, αλλά θα περίμενα περισσότερη μαχητικότητα από όλους μας. Κι αν υπάρχουν άλλες προτάσεις να τις συζητήσουμε!

Νομικώς, το άνοιγμα των πινάκων δεν στέκει, διότι δεν συνοδεύεται από διαγωνισμό ΑΣΕΠ και διορισμούς. Έπειτα, ακόμα κι αν τελικά γίνει το θαύμα να συνοδευτεί από ΑΣΕΠ/διορισμούς, δεν στέκει νομικά να διπλασιαστούν οι προϋπηρεσίες σε δυσπρόσιτα για την περίοδο 2012-2014 (παρά μόνο για το τελευταίο σχολικό έτος), διότι δεν είχε υπάρξει ενημέρωση για διπλασιασμό μορίων. Τέλος, (ακόμα κι αν τελικά γίνει το θαύμα να συνοδευτεί από ΑΣΕΠ/διορισμούς - το επανέλαβα γιατί είναι σημαντικό), δεν πρέπει να πάρουν προϋπηρεσία στους πίνακες ΠΕ70 οι συνάδελφοι που υπηρέτησαν σε τμήματα παράλληλης, παρά μόνο να πάρουν προϋπηρεσία στους πίνακες ειδικής.

Ο συνάδελφος ΠΕ70 που δήλωσε και ειδική αγωγή, χωρίς να βρίσκεται σε δυσχερή θέση, και προσλήφθηκε στην ειδική, αν ήθελε προϋπηρεσία στον ΠΕ70, ας δήλωνε μόνο ΠΕ70. Τόσο απλά.

Στην περίπτωση που βρισκόταν σε δυσχερή θέση, γνωρίζοντας ότι δεν θα τον έπαιρναν (γιατί παίρνουν εμάς που προηγούμαστε λόγω ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΤΥΧΙΟΥ), ή ότι θα τον έπαιρναν πιο αργά και ήθελε να αυξήσει τις πιθανότητες να προσληφθεί νωρίτερα, τότε θα έπρεπε να αποδεχθεί το ρίσκο του να μην πάρει προϋπηρεσία στους πίνακες ΠΕ70 και να αρκεστεί με την προϋπηρεσία στους πίνακες ειδικής. Εξάλλου, είτε δεν θα εργαζόταν ως ΠΕ70 (καθώς δεν θα τον έπαιρναν), είτε θα εργαζόταν, αλλά για μικρότερο χρονικό διάστημα από ό,τι τελικά εργάστηκε, οπότε η προϋπηρεσία που θα έπαιρνε θα ήταν σχετικά μικρή. Τώρα με αυτή την αλλαγή, είτε παίρνει προϋπηρεσία στους ΠΕ70 που δεν θα έπαιρνε, είτε παίρνει περισσότερη από ότι θα έπαιρνε, κι όλα αυτά σε βάρος συναδέλφων του που έχουν παλαιότερο πτυχίο.

Επίσης, γιατί οι συνάδελφοι ΠΕ70 με μεταπτυχιακό στην ειδική να κερδίζουν προϋπηρεσία στους πίνακες ΠΕ70 δουλεύοντας στην ειδική, τη στιγμή συνάδελφοι με άλλο μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, δεν έχουν κανένα κέρδος προϋπηρεσίας; Βλέπουμε ότι το ένα μεταπτυχιακό βοηθά κάποιους στο να πάρουν προϋπηρεσία, ενώ το άλλο μεταπτυχιακό δεν βοηθά. Γιατί τέτοια αδικία; Είναι το ένα μεταπτυχιακό κατώτερο από το άλλο, σε σχέση με τους πίνακες ΠΕ70;

Όπως προείπα, απορώ με την αδράνεια στο φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2015, 04:58:10 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 03, 2015, 06:18:15 μμ »
Eγώ θα πω το άλλο: Στους πίνακες των Φιλολόγων προστέθηκαν 15-16 άτομα ειδικής κατηγορίας. Δε θέλω να γίνω κακιά, αλλά για αρκετούς από αυτούς υπάρχουν υπόνοιες ότι τα χαρτιά τους δεν είναι έγκυρα. Ποιός θα αναλάβει την ευθύνη να απαιτηθεί η επανεξέτασή τους από ιατρικούς φορείς εντός της πρωτεύουσας για να είναι αντικειμενικές οι γνωματεύσεις;Και καλά γι αυτούς τους ανθρώπους που υποφέρουν και έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, αλλά οι υπόλοιποι;Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων από κάποιους συναδέλφους που μπορεί να τους αφορά το θέμα-η υγεία  είναι  πάνω απ'όλα-αλλά έχω αρκετούς προβληματισμούς επί του θέματος.  :(
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 03, 2015, 06:52:07 μμ »
Eγώ θα πω το άλλο: Στους πίνακες των Φιλολόγων προστέθηκαν 15-16 άτομα ειδικής κατηγορίας. Δε θέλω να γίνω κακιά, αλλά για αρκετούς από αυτούς υπάρχουν υπόνοιες ότι τα χαρτιά τους δεν είναι έγκυρα. Ποιός θα αναλάβει την ευθύνη να απαιτηθεί η επανεξέτασή τους από ιατρικούς φορείς εντός της πρωτεύουσας για να είναι αντικειμενικές οι γνωματεύσεις;Και καλά γι αυτούς τους ανθρώπους που υποφέρουν και έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, αλλά οι υπόλοιποι;Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων από κάποιους συναδέλφους που μπορεί να τους αφορά το θέμα-η υγεία  είναι  πάνω απ'όλα-αλλά έχω αρκετούς προβληματισμούς επί του θέματος.  :(

Και πολυ καλα κανεις... :

http://www.iatrikostypos.com/ellada-%CE%BA2/17-giatroi-symmeteixan-se-kykloma-pou-xorigouse-plasta-pistopoitika-anapirias-eis-varos-ika-kai-oaee

http://www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-ypallilwn-ota/plasta-epidomata-pronoias-kai-anapirias-ipsous-700-000

http://www.thetoc.gr/koinwnia/article/eksarthrwsi-kuklwmatos-plastografwn-me-plasta-pistopoiitika-anapirias



Ας μην γελιομαστε, στο Ελλαδισταν ζουμε.
Κριμα και αδικο για αυτους που πραγματικα εχουν προβλημα

Αποσυνδεδεμένος giotafyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 03, 2015, 06:55:16 μμ »
Εγώ ξέρω φίλη μου δασκάλα που ενώ ισχυρίζεται πως δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας έχει μπει στις ειδικές κατηγορίες

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 03, 2015, 08:01:43 μμ »
Στους πίνακες των Φιλολόγων προστέθηκαν 15-16 άτομα ειδικής κατηγορίας.  Ποιός θα αναλάβει την ευθύνη να απαιτηθεί η επανεξέτασή τους από ιατρικούς φορείς εντός της πρωτεύουσας για να είναι αντικειμενικές οι γνωματεύσεις;Και καλά γι αυτούς τους ανθρώπους που υποφέρουν και έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, αλλά οι υπόλοιποι;Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων από κάποιους συναδέλφους που μπορεί να τους αφορά το θέμα-η υγεία  είναι  πάνω απ'όλα-αλλά έχω αρκετούς προβληματισμούς επί του θέματος.  :(
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη από τους προνομιούχους που φέτος συνεχίζουν να προτάσσονται αλλά θα γίνονται και προσλήψεις κατά προτεραιότητα 5%...
Υπάρχουν περιπτώσεις που πέρασαν από τον πίνακα Γ στον πίνακα Β είτε αποφάσισαν να εκμεταλλευτούν το πρόβλημα και να επωφεληθούν, δεν αντιμετωπίζουν όλοι πρόβλημα υγείας ίσως απέκτησαν και 4 παιδί.
Η διάγνωση της σκλήρυνσης κατά πλάκας  δεν είναι εύκολη υπόθεση πρέπει να εκδηλωθούν τα συμπτώματα και φυσικά να έχει χρήματα για να το ψάξει και να βγει μια σωστή διάγνωση. Γιατί στην πρωτεύουσα, εκεί γίνονται αντικειμενικές εξετάσεις? ;D

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 03, 2015, 08:12:18 μμ »
Eγώ θα πω το άλλο: Στους πίνακες των Φιλολόγων προστέθηκαν 15-16 άτομα ειδικής κατηγορίας. Δε θέλω να γίνω κακιά, αλλά για αρκετούς από αυτούς υπάρχουν υπόνοιες ότι τα χαρτιά τους δεν είναι έγκυρα. Ποιός θα αναλάβει την ευθύνη να απαιτηθεί η επανεξέτασή τους από ιατρικούς φορείς εντός της πρωτεύουσας για να είναι αντικειμενικές οι γνωματεύσεις;Και καλά γι αυτούς τους ανθρώπους που υποφέρουν και έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, αλλά οι υπόλοιποι;Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων από κάποιους συναδέλφους που μπορεί να τους αφορά το θέμα-η υγεία  είναι  πάνω απ'όλα-αλλά έχω αρκετούς προβληματισμούς επί του θέματος.  :(

Είναι να σε προβληματίζει που εκπαιδευτικός (εδώ φιλόλογος) που ανήκει στην ειδική κατηγορία να δηλώνει πέραν του νομού του και άλλες περιοχές... Καλά στο ξερονήσι! δεν φοβάται να πάει με τόσο σοβαρό πρόβλημα υγείας;;;;;;;;;;

Υπάρχουν φιλόλογοι με πλαστά δικαιολογητικά αναπηρίας και πριν. Ανώνυμη καταγγελία στο υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος Kathrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 03, 2015, 08:14:05 μμ »
Μπορεί κάποιος να μού απαντήσει στο εξής ερώτημα:εφόσον τώρα υπάρχει ενιαίος πίνακας αναπληρωτών (και γενικής και ειδικής), παράλληλα μ' αυτόν θα υπάρξει και ξεχωριστός της ειδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 03, 2015, 09:30:18 μμ »
Μπορεί κάποιος να μού απαντήσει στο εξής ερώτημα:εφόσον τώρα υπάρχει ενιαίος πίνακας αναπληρωτών (και γενικής και ειδικής), παράλληλα μ' αυτόν θα υπάρξει και ξεχωριστός της ειδικής αγωγής;




Ναι ......διπορτο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή αναπληρωτών για τους νέους πίνακες .
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 03, 2015, 11:41:47 μμ »
Πρέπει να πιεστεί το υπουργείο ώστε να γίνει επανεξέταση των ειδικών κατηγοριών από μηδενική βάση. Έστω και ένας (δυστυχώς δεν είναι μόνο ένας, και όχι αποκλειστικά στο χώρο της εκπαίδευσης) να έχει πλαστά πιστοποιητικά, θα πρέπει να ταλαιπωρηθούν όλοι, για να μην υπάρχουν τέτοιες αδικίες (και οι παρανομούντες να πάνε σε δίκη). Για όποιον έχετε κάτι παραπάνω από υπόννοια, κατευθείαν καταγγελία. Εύχομαι όλοι όσοι πλαστογραφούν πιστοποιητικά για τέτοιες ασθένειες, να το βρουν μπροστά τους μια μέρα, γιατί παίζουν με κάτι πολύ ευαίσθητο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.