*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80986 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 31, 2015, 05:34:47 μμ »
Αν είναι να γίνει ΑΣΕΠ για την κάλυψη των οργανικών κενών όλων των ειδικοτητων (δηλαδή χιλιάδες διορισμοί) τότε συμφωνώ και επαυξάνω. Αν είναι να γίνει όμως όπως προβλέπεται στον 3848, χωρίς να προσδιορίζεται συγκεκριμένα ο αριθμός των διοριστέων (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!), τότε θα είναι ΑΛΛΗ μια κοροϊδία στις πλάτες των ήδη ταλαίπωρων εκπαιδευτικών αναπληρωτών και νέων πτυχιούχων. Οι λόγοι προφανέστατοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:50 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 31, 2015, 05:45:09 μμ »
Αν είναι να γίνει ΑΣΕΠ για την κάλυψη των οργανικών κενών όλων των ειδικοτητων (δηλαδή χιλιάδες διορισμοί) τότε συμφωνώ και επαυξάνω. Αν είναι να γίνει όμως όπως προβλέπεται στον 3848, χωρίς να προσδιορίζεται συγκεκριμένα ο αριθμός των διοριστέων (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!), τότε θα είναι ΑΛΛΗ μια κοροϊδία στις πλάτες των ήδη ταλαίπωρων εκπαιδευτικών αναπληρωτών και νέων πτυχιούχων. Οι λόγοι προφανέστατοι!
Εκτός του ότι κάποιοι νέοι συνάδελφοι θα προσφύγουν δίνοντας πολλά χρήματα στα γνωστά φροντιστήρια ΑΣΕΠ..

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 31, 2015, 05:48:53 μμ »
Αυτό δεν είναι κανόνας συνάδελφε. Είναι προσωπικη επιλογή. Και σίγουρα δεν αποτελεί επιχείρημα για τη μη διενέργεια του διαγωνισμού.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 31, 2015, 05:55:54 μμ »
Αυτό δεν είναι κανόνας συνάδελφε. Είναι προσωπικη επιλογή. Και σίγουρα δεν αποτελεί επιχείρημα για τη μη διενέργεια του διαγωνισμού.
Συνάδελφε δεν είπα ότι είναι επιχείρημα..
Απεναντίας είμαι υπέρ του ΑΣΕΠ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:50 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:01:07 μμ »
Όλοι εσείς που έχετε δώσει 2,3 ΑΣΕΠ και δουλέψατε έχοντας τα μόρια αυτά που κερδίσατε που το  διαγωνισμό και έχετε χρόνια προϋπηρεσίας τώρα , πείτε μου ένα λόγο να μην έχουν την ίδια ευκαιρία και άλλοι πού δεν την είχαν ενώ σε εσάς δωθηκε απλόχερα. Ένα λόγο

Σαφώς και θα πρέπει να έχουν ίδια ευκαιρία, αφού όμως πρώτα διοριστούν οι παλαιότεροι που έχουν δώσει τόσες φορές ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:09:03 μμ »
Πιστεύετε πως η συλλογή υπογραφών είναι μια καλή αρχή για την εκκίνηση του θέματος;
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:19:45 μμ »
Τουλάχιστον δουλεύεις dimitra68 αν δεν κάνω λάθος. Και πληρώνεσαι βρέξει χιονίσει. Εμείς που είμαστε στα ιδιαίτερα και στα φροντιστήρια τρέχουμε χρόνια από σπίτι σε σπίτι και αξιολογούμε κάθε ώρα και στιγμή από το γονιό για το αν θα έχουμε δουλειά από Σεπτέμβρη και πίστεψέ με ο γονιός είναι πολύ πιο σκληρός εργοδότης από το Δημόσιο.
 Επιτέλους λίγη κατανόηση και αλληλεγγύη στο Άλλο.
Πως τα λες ετσι? Δηλαδή αυτοί που δουλεύουν αναπληρωτές δεν πέρασαν από τα φροντηστήρια?Θεωρείς οτι είσαι η μόνη που έχεις ζήσει αυτή την εμπερεία και πρέπει για κάποιο λόγο να σου αναγνωριστεί και να δούλέψεις στο σχολείο για  να πληρώνεσαι ¨βρέξει χιονίσει¨ όπως λες.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:28:31 μμ »
Πιστεύετε πως η συλλογή υπογραφών είναι μια καλή αρχή για την εκκίνηση του θέματος;

Ναι πρέπει να μαζέψουμε υπογραφές. τέρμα τα "καλά" παιδιά της εκπαίδευσης. δε βλέπετε τι κάνει ο σύλλογος αναπληρωτών νηπιαγωγών; φουλ συναδελφικότητα...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:31:52 μμ »
Πως τα λες ετσι? Δηλαδή αυτοί που δουλεύουν αναπληρωτές δεν πέρασαν από τα φροντηστήρια?Θεωρείς οτι είσαι η μόνη που έχεις ζήσει αυτή την εμπερεία και πρέπει για κάποιο λόγο να σου αναγνωριστεί και να δούλέψεις στο σχολείο για  να πληρώνεσαι ¨βρέξει χιονίσει¨ όπως λες.

Δεν νομίζω ότι ανέφερε πουθενά να της μοριοδοτηθούν τα χρόνια που δούλεψε σε φροντιστήριο. Εννοεί ότι έχει κάθε δικαίωμα να διεκδικήσει την εργασία της στο δημόσιο ασχέτως των συνθηκών που επικρατούν, τις οποίες ανέφερε η Δήμητρα. Γιατί ούτε στον ιδιωτικό τα πράγματα είναι ρόδινα. Αυτό είπε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2015, 06:33:47 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:38:10 μμ »
Πως τα λες ετσι? Δηλαδή αυτοί που δουλεύουν αναπληρωτές δεν πέρασαν από τα φροντηστήρια?Θεωρείς οτι είσαι η μόνη που έχεις ζήσει αυτή την εμπερεία και πρέπει για κάποιο λόγο να σου αναγνωριστεί και να δούλέψεις στο σχολείο για  να πληρώνεσαι ¨βρέξει χιονίσει¨ όπως λες.

Δεν είμαι τόσο ανόητη, ώστε να πιστεύω κάτι τετοιο και δε διεκδικώ την αποκλειστικότητα. Είμαι μια από τους χιλιάδες εκπαιδευτικούς που δουλεύουμε στην ''παραπαιδεία'' για να επιβιώσουμε. Και ξέρεις πόση μεγαλύτερη είναι η επισφάλεια από το να δουλεύεις με εργόσημο ή μαύρα συγκριτικά με μια σύμβαση αναπληρωτή. Απλώς έχω κουραστεί να συζητάμε για το Α και η κουβέντα να πηγαίνει στο Δ. Δεν ξέρω γιατί εξανίστανται πολλοί αναπληρωτές, όταν γίνεται λόγος για νέο ΑΣΕΠ. Άλλωστε αρκετοί απ'αυτούς χάρη σε μια επιτυχία παλαιότερου ΑΣΕΠ εργάζονται τώρα.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:43:53 μμ »
Αυτά περί ΑΣΕΠ και ίσων ευκαιριών είναι αχαρακτήριστα για να μην πω τίποτα περισσότερο.
Αφού δεν το καταλαβαίνεται το γιατί θα σας δώσω ένα παράδειγμα.
Κάνετε τον κόπο και αυτά περί νέου ΑΣΕΠ και ίσων ευκαιριών πέστε τα σε μόνιμους συναδέλφους, ότι δηλαδή να γίνει άρση της μονιμότητας και να δώσουμε ΟΛΟΙ  οι εκπαιδευτικοί ΑΣΕΠ μόνιμοι,αναπληρωτές,ωρομίσθιοι,νέοι πτυχιούχοι και ότι άλλο θέλετε, θα έχει πολύ πλάκα να δω αντιδράσεις :) :) και μετά άμα περάσει η πρόταση σας περί "ίσες ευκαιρίες", εγώ είμαι μέσα για ΑΣΕΠ.  ;)   
Αυτό το παράδειγμα για να καταλάβετε τι ανθρωποφαγία θέλετε να εφαρμόσετε, φύγε εσύ έλα εσύ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ.
Τέλος όλοι νέοι συνάδελφοι πρέπει να δείτε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ο ΑΣΕΠ δεν είναι πανελλήνιες, είναι πολύ περισσότερο ψυχοφθόρος και δύσκολος, το λέει κάποιος-α που έχει αναγκαστεί να δώσει δύο φορές,απλά για να εργάζεται ως αναπληρωτής-τρια ακόμα στα 45 του-της και έχει πετύχει και τις δύο φορές με~ 77 βαθμολογία.
Αυτό που πρέπει να διεκδικείται είναι διορισμούς σε όλες τις ειδικότητες έτσι ώστε να αρχίσουν να ξεμπλοκάρουν οι πίνακες και μετά να γίνει ένα νέο σύστημα διορισμών, με ένα πίνακα,για εσάς τους νεότερους και θαρραλέους.         
 
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:51:34 μμ »
Όντως δεν έχει νόημα αυτή η ''ανθρωποφαγία''. Ο νοών νοείτω. Οι μεγαλύτεροι θέλουν να παραμείνουν τα πράγματα ως έχουν - με βάση τις ευκαιρίες που οι ίδιοι είχαν και χρησιμοποίησαν όπως η συνάδελφος:

ο λέει κάποιος-α που έχει αναγκαστεί να δώσει δύο φορές,απλά για να εργάζεται ως αναπληρωτής-τρια ακόμα στα 45 του-της και έχει πετύχει και τις δύο φορές με~ 77 βαθμολογία, ενώ η νεότεροι να τους δοθούν ακριβώς οι ίδιες ευκαιρίες, πράγμα αυτονόητο.
Ας ξεκινήσουμε ξεχωριστό τόπικ για εκείνους που έχουν πειστεί για τη  δινέργεια του διαγωνισμού.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:53:14 μμ »
Ναι αξιολόγηση παντού και για τους μόνιμους.
Εμείς δεν εφαρμόζουμε τίποτα, δεν ακουγόμαστε εδώ και 6 χρόνια.
Ψυχοφθόρο είναι να δουλεύεις 8-10 ώρες στον ιδιωτικό τομέα, να σε πληρώνουν όποτε γουστάρουν και να μη σου δίνεται η ευκαιρία να διεκδικήσεις το αυτονόητο.
Επειδή γεννηθήκαμε αργότερα, τελείωσαμε τη σχολή μας όταν ψηφιζόταν το μνημόνιο δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να διεκδικήσουμε το αυτονόητο και όχι δε φοβόμαστε τον ασεπ, έχω σχεδόν 10 μόρια από πτυχιό, μαστερ, ecdl και ξένες γλώσσες.

Νέο "αίμα" στην εκπαίδευση... !!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:55:52 μμ »
Δεν είμαι τόσο ανόητη, ώστε να πιστεύω κάτι τετοιο και δε διεκδικώ την αποκλειστικότητα. Είμαι μια από τους χιλιάδες εκπαιδευτικούς που δουλεύουμε στην ''παραπαιδεία'' για να επιβιώσουμε. Και ξέρεις πόση μεγαλύτερη είναι η επισφάλεια από το να δουλεύεις με εργόσημο ή μαύρα συγκριτικά με μια σύμβαση αναπληρωτή. Απλώς έχω κουραστεί να συζητάμε για το Α και η κουβέντα να πηγαίνει στο Δ. Δεν ξέρω γιατί εξανίστανται πολλοί αναπληρωτές, όταν γίνεται λόγος για νέο ΑΣΕΠ. Άλλωστε αρκετοί απ'αυτούς χάρη σε μια επιτυχία παλαιότερου ΑΣΕΠ εργάζονται τώρα.
Γιατί πηγαίνει η κουβέντα απότο Α στο Δ? Αν είχες περάσει  2 και 3 φορές αυτό το μαρτύριο θα το είχες καταλάβει.Όπως επίσης θα είχες καταλάβει ότι δεν είναι τόσο απλό για κάποιον 40 ή 45 χρονών ,με οικογένεια και υποχρεώσεις, να καθήσει να ξαναδιαβάσει για  να αποδείξει άλλη μια φορά ότι είναι ικανός να διδάξει στην τάξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.