*

Αποστολέας Θέμα: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)  (Αναγνώστηκε 22741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« στις: Αύγουστος 24, 2015, 08:04:01 πμ »
Το ξέρω ότι δεν είναι υποχρεωτικό να έχει ένα σχολείο ιστοσελίδα.
Αν ομως έχει, θέλω να ρωτήσω αυτός που θα την διαχειρίζεται θεωρείται εξωδιδακτικό καθήκον; Δηλαδή μπορεί να ισχυριστεί ότι επειδή έχει την συντήρηση και ενημέρωση της ιστοσελίδας άρα ας πουμε δεν μπορεί να αναλάβει ας πουμε και κάτι χρονοβόρο πχ υπεύθυνος τμήματος..;
Δεν λέω ότι στα εξωδιδακτικά του καθήκοντα θα είναι μόνο η διαχείριση της ιστοσελίδας, αλλά αν μπορεί να επικαλεστεί ότι έχει ήδη αυτόν τον φόρτο εργασίας και να ληφθεί υπόψη στην ανάθεση καθηκόντων γενικότερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2015, 10:31:10 πμ »
Σαφέστατα η ενημέρωση - συντήρηση ιστοσελίδας είναι χρονοβόρο καθήκον,
όταν γίνεται σχεδόν σε καθημερινή βάση και με συνέπεια.

Η Ιστοσελίδα αποτελεί το δίαυλο επικοινωνίας του σχολείου και κάθε open mind
δ/ντης οφείλει να επενδύει σε αυτό. Σχεδόν κάθε χρόνο αναλαμβάνω το καθήκον αυτό,
στην ανάθεση καθηκόντων γράφεται κανονικά στο Πρακτικό και στο τέλος καθ' έτους
παίρνω και Βεβαίωση από το Δ/ντη ότι επετεύχθη.

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2015, 10:35:22 πμ »
Εξαρτάται συνάδελφε. Τι είδους ιστοσελίδα. Πολλά σχολεία έχουν ιστοσελίδα και πρόκειται για κάτι στατικό. Δηλαδή δημιουργήθηκε μια φορά και από τότε παραμένει σχεδόν αναλλοίωτη. Υπάρχει απλά για να υπάρχει. Αν μιλάμε για "ζωντανή" ιστοσελίδα, δηλαδή ιστοσελίδα που ενημερώνεται διαρκώς με τις δραστηριότητες του σχολείου ή χρησιμοποιείται ακόμα και ως εργαλείο μάθησης, τότε νομίζω πως το μοντέλο να την ενημερώνει ένας δεν είναι λειτουργικό, γιατί αν όντως υπάρχει διαρκής ενημέρωση θα χρειάζεσαι 2-3 ώρες καθημερινά, τουλάχιστον. Εγώ είμαι της λογικής "σας φτιάχνω τη σελίδα, σας δημιουργώ λογαριασμούς  και σας ενημερώνω ένα δίωρο για τις βασικές εργασίες. Όποιος θέλει κάτι παραπάνω ας απευθύνεται ξεχωριστά. Γενικά μετά τα πρώτα χρόνια που την έπαθα, πλέον έχω αλλάζει σύστημα. Δεν υπάρχει η λογική ότι αναλαμβάνω να κάνω κάτι σε ο,τι έχει να κάνει με τους υπολογιστές, γιατί φορτωνόμουν πάρα πολλά, τα οποία δεν ήταν και υποχρέωση μου. Υπάρχει η λογική ότι σου δείχνω και σε καθοδηγώ πως το κάνεις και μία και δύο και τρεις φορές και ας μου πάρει περισσότερο χρόνο. Μόλις μάθεις όμως το κάνεις μόνος.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2015, 10:41:04 πμ »
Για να γίνει αυτό που λέτε, να λειτουργεί η σελίδα ως εργαλείο μάθησης απαιτείται να υπάρχει "συλλογική" συνείδηση επί του θέματος και σχετική κουλτούρα. Κι εγώ δεν μιλώ για κάτι "στατικό", έργο θέλουμε να προσφέρουμε όχι να αποφύγουμε άλλου είδους καθήκοντα προφασιζόμενοι ότι συντηρούμε ιστοσελίδα, όμως δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη το "τεχνολογικό θαύμα". Κάνετε πολύ καλά που οριοθετήσατε τα καθήκοντά σας, έχω θητεύσει σε σχολεία που μόνο οι μαθητές έμπαιναν στη σελίδα και διόλου οι καθηγητές, απλά επειδή δεν αισθάνονταν ότι τους αφορούσε. Όμως όλα γίνονται για τα παιδιά, οπότε.. ας το εκλάβουμε και αυτό ως μία μορφή επιτυχίας.

Καλή δύναμη σε όλα  ::)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2015, 03:06:36 μμ »
Δεν αναφέρομαι σε κάτι στατικό που θα δημιουργηθεί μια φορά και θα έχει κάποιες φωτογραφίες και τέλος. Αλλά ούτε το άλλο άκρο δηλαδή να είναι ως εργαλείο μάθησης που απαιτεί πιο εξειδικευμένες γνώσεις και χρόνο.
Αναφέρομαι σε ενημερωτική κυρίως σελίδα με ανακοινώσεις για διαγωνισμούς, πανελλήνιες κλπ και με υλικό από δράσεις σχολείου κλπ. Δηλαδή δουλειά αν όχι σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον σε εβδομαδιαία.

Θεωρείται εξωδιδακτική εργασία και πρέπει να γραφτεί στο πρακτικο; ή μπορεί κάποιος συνάδελφος να επικαλεστεί ότι δεν είναι υποχρεωτικό και άρα δεν πρέπει να θεωρείται εξωδιδακτική εργασία;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2015, 03:58:12 μμ »
επειδή είναι πρακτικά δύσκολο οι μαθητές να μπαίνουν καθημερινά στην ιστοσελίδα του σχολείου για να ενημερώνονται, έχω ότι κάποια σχολεία παράλληλα με την ιστοσελίδα τους έχουν και ομάδα στο facebook. Επειδή η πλειοψηφία των μαθητών έχουν facebook, γράφονται στην ομάδα και ενημερώνονται άμεσα για οποιαδήποτε ανακοινωση στην επίσημη ιστοσελίδα του σχολείου. Τι ακριβώς είναι η ομάδα όμως; τι διαφέρει δηλαδή από έναν λογαριασμό facebook? Εχω δει ότι μέσα από τον προσωπικό μου λογαριασμό στο facebook μπορώ να φτιάξω ομάδες. Γιατί να μην φτιάξω έναν νέο λογαριασμό facebook; ποια η διαφορά;
το έχει κανει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2015, 06:41:47 μμ »
Δεν αναφέρομαι σε κάτι στατικό που θα δημιουργηθεί μια φορά και θα έχει κάποιες φωτογραφίες και τέλος. Αλλά ούτε το άλλο άκρο δηλαδή να είναι ως εργαλείο μάθησης που απαιτεί πιο εξειδικευμένες γνώσεις και χρόνο.
Αναφέρομαι σε ενημερωτική κυρίως σελίδα με ανακοινώσεις για διαγωνισμούς, πανελλήνιες κλπ και με υλικό από δράσεις σχολείου κλπ. Δηλαδή δουλειά αν όχι σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον σε εβδομαδιαία.

Θεωρείται εξωδιδακτική εργασία και πρέπει να γραφτεί στο πρακτικο; ή μπορεί κάποιος συνάδελφος να επικαλεστεί ότι δεν είναι υποχρεωτικό και άρα δεν πρέπει να θεωρείται εξωδιδακτική εργασία;

Είναι γεγονός ότι η δημιουργία και συντήρηση ιστοσελίδας είναι χρονοβόρα διαδικασία,ειδικά αν δεν έχεις προθύστερη εμπειρίας ακόμα σε CMS.
Δες τα εξής:
Αυτοματοποιημένη δημιουργία δικτυακού τόπου για σχολεία
Δημιουργία ιστοσελίδας σχολείου... εύκολα και απλά!
Κατασκευή Ιστοσελίδας - Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
Όσον αφορά το στατικό το ξεχνάς,full δυναμική σελίδα θα έχεις (όχι e-shop..  :) ) και θα διαχειρίζεσαι ένα τμήμα των δυνατοτήτων του.
Αν θέλεις να έχεις ιστοσελίδα μαθημάτων e-class η τεχνολογία είναι η ίδια,αλλάζει λίγο η φιλοσοφία.
Πάς στο:
http://eclass.sch.gr/
πίσω από αυτά τα site παίζουν ειδικού σκοπού CMS

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2015, 07:08:13 μμ »
επειδή είναι πρακτικά δύσκολο οι μαθητές να μπαίνουν καθημερινά στην ιστοσελίδα του σχολείου για να ενημερώνονται, έχω ότι κάποια σχολεία παράλληλα με την ιστοσελίδα τους έχουν και ομάδα στο facebook. Επειδή η πλειοψηφία των μαθητών έχουν facebook, γράφονται στην ομάδα και ενημερώνονται άμεσα για οποιαδήποτε ανακοινωση στην επίσημη ιστοσελίδα του σχολείου. Τι ακριβώς είναι η ομάδα όμως; τι διαφέρει δηλαδή από έναν λογαριασμό facebook? Εχω δει ότι μέσα από τον προσωπικό μου λογαριασμό στο facebook μπορώ να φτιάξω ομάδες. Γιατί να μην φτιάξω έναν νέο λογαριασμό facebook; ποια η διαφορά;
το έχει κανει κανεις;


Aν και υπάρχουν μελέτες σχετικά με το πώς ένα κοινωνικό δίκτυο τύπου facebook θα μπορούσε να συνδράμει στην εκπαιδευτική διαδικασία, ωστόσο επειδή ακριβώς έχουν προβλεφθεί δομές τεχνολογικές που προάγουν την επικοινωνία και την ενημέρωση υπό την ομπρέλα του ΠΣΔ καλό θα ήταν να αξιοποιήσετε εκείνες για λόγους δεοντολογίας και ασφαλείας των μαθητών. Πώς θα σας φαινόταν εάν κάποιος με ονοματεπώνυμο εκπαιδευτικού (χωρίς όμως να είναι στην πραγματικότητα), έφτιαχνε μια ομάδα και καλούσε μαθητές του εν λόγω σχολείου.. Θέλει προσοχή...

Για να απαντήσουμε πάντως στο ερώτημα, όντως  μια ομάδα στο fb έχει το χαρακτηριστικό ότι αποτελείται από μέλη που έχουν κοινό σημείο ότι ανήκουν σε μία συγκεκριμένη κοινότητα - τη σχολική εν προκειμένω - οι θεματικές δε που αναρτώνται αφορούν σε ζητήματα ωραρίου, εορτών, διδακτικού υλικού, ενημερωτικές κλπ...

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2015, 07:24:46 μμ »
Προσωπικά θα ήμουν αρνητικός σε ομάδα στο facebook για τους εξής λόγους:
1. Αν πρόκειται για γυμνάσιο ή δημοτικό δεν επιτρέπεται ανήλικοι κάτω των 13 ετών να έχουν λογαριασμό σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης (πολιτική των ίδιων των κοινωνικών δικτύων.
2. Στο facebook άμεσα  ή έμμεσα (πχ από τα προφίλ των μαθητών που θα είναι μέλη στην ομάδα) μέσω της ομάδας θα μπορεί κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση σε φωτογραφίες των μαθητών, ενώ είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν ανεπιθύμητες καταστάσεις.

Για δυναμική ιστοσελίδα υπάρχει πληθώρα εργαλείων που θα μπορούσε να εμπλακεί όλος ο σύλλογος και να γίνει εργαλείο διδασκαλίας. Δεν χρειάζονται κατ' ανάγκη εξειδικευμένες γνώσεις. Για ενημερωτική, σύμφωνα με αυτό που ανέφερες συνάδελφε η καλύτερη λύση όπως αναφέρθηκε ήδη είναι κάποιο CMS, τύπου Joomla.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2521
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 25, 2015, 08:10:27 μμ »


Για δυναμική ιστοσελίδα υπάρχει πληθώρα εργαλείων που θα μπορούσε να εμπλακεί όλος ο σύλλογος και να γίνει εργαλείο διδασκαλίας. Δεν χρειάζονται κατ' ανάγκη εξειδικευμένες γνώσεις. Για ενημερωτική, σύμφωνα με αυτό που ανέφερες συνάδελφε η καλύτερη λύση όπως αναφέρθηκε ήδη είναι κάποιο CMS, τύπου Joomla.

Το γνωστό αυτοματοποιημένο Joomla στο www.sch.gr, απλό στην επεξεργασία και στο ανέβασμα αρχείων, προσφέρεται ως εργαλείο διδασκαλίας και ενημέρωσης, όταν δεν κολλάει.....

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2015, 07:17:18 μμ »
Το γνωστό αυτοματοποιημένο Joomla στο www.sch.gr, απλό στην επεξεργασία και στο ανέβασμα αρχείων, προσφέρεται ως εργαλείο διδασκαλίας και ενημέρωσης, όταν δεν κολλάει.....
Δεν προσφερουν εναλλακτικά CMS;
Wordpress,Drupal κλπ.
Λογικά τρέχει καποια πλατφόρμα π.χ. Plesk στην οποία μπορείς να έχεις πολλαπλές επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2521
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2015, 10:16:54 μμ »
Προσωπικά προτιμώ, δύο ενδιαφέρουσες επιλογές στο sch για κάτι περισσότερο"ζωντανό":
1. Wordpress: Χρήσιμο εργαλείο για ψηφιακό μαθητικό περιοδικό, με καλό περιβάλλον. Τα τεύχη μπορούν να οργανωθούν με αξιοπρεπή εμφάνιση ενώ σου δίνεται η δυνατότητα να ορίζεις μαθητές-συγγραφείς για να ανεβάζουν άρθρα και αρχεία.
2.  Blog: Κάνει περίπου την ίδια δουλειά με το Joomla. Οργανώνεις ημερολόγιο σχολικών δραστηριοτήτων, ενημερώνοντας και ανεβάζοντας εκπαιδευτικό υλικό, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2521
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 08:48:19 πμ »
Όποιος θέλει να δει κάτι περισσότερο, μπορεί να ρίξει μιά ματιά σε αυτό.

Οδηγός δημιουργίας και διαχείρισης ιστολογίου στο www.sch.gr:

http://www.ipaideia.gr/odigoi-apo-to-sch-gr-gia-na-ftiaksete-to-istologio-tis-taksis-i-to-prosopiko-sas.htm

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ιστοσελίδα σχολείου (γενικά)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 12:18:23 μμ »
Υπάρχει η δυνατότητας χρήσης LMS κάτω από sch.gr;
προσφέρεται π.χ. http://www.claroline.net/
ή κάποιο άλλο LMS;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.