*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016  (Αναγνώστηκε 60409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 05:19:40 μμ »
να και μια άλλη εκτίμηση:

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/238028/poses-proslhpseis-anaplhroton-sth-defterovathmia-ent.html

Ενδέχεται να προσληφθούν 350 φιλόλογοι, 180 μαθηματικοί, 60 χημικοί, 110 φυσικοί, 190 βιολόγοι. Το σύνολο των προσλήψεων θα ανέρχεται, αν δεν αλλάξει κάτι σε περίπου 900 εκπαιδευτικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2015, 05:24:38 μμ από KERY12 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:04 »

Αποσυνδεδεμένος VarTas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 06:45:42 μμ »
βγηκανννννννννννννννννν

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 06:48:10 μμ »
βγηκανννννννννννννννννν
εδω και μια ωρα......

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:32:43 μμ »
παιδια πηρε λεει κι εναν αναπληρωτη φυσικο στη Σιβιτανιδειο.Αυτο πουτο βλεπουμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:04 »

Αποσυνδεδεμένος efimp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 11:47:54 πμ »
έχω μια απορία... πώς είναι δυνατόν πέρυσι και απ΄ότι φαίνεται και φέτος να διορίζουν περισσότερους αναπληρωτές βιολόγους απ' 'ο,τι φυσικούς....; αναλογικά οι ώρες φυσικής είναι περισσότερες ή κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 11:59:06 πμ »
Μάλλον, δίνουν και φυσική στους  βιολόγους, εκτός από χημεία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:03:20 μμ »
έχω μια απορία... πώς είναι δυνατόν πέρυσι και απ΄ότι φαίνεται και φέτος να διορίζουν περισσότερους αναπληρωτές βιολόγους απ' 'ο,τι φυσικούς....; αναλογικά οι ώρες φυσικής είναι περισσότερες ή κάνω λάθος;
Καθε χρονο τα τελευταια 5 χρονια αυξανεται συστηματικα κατατ μια τουλαχιστον ωρα η βιολογια στα σχολεια. Δυο απο τις πολλες ωρες που εχουν παρει η βιολογια τις εχουν παρει απο τη φυσικη Α Λυκειου και τη Φυσικη Γ Λυκειου γενικης που καταργηθεικε σα μαθημα για να γινει δυωρη η Βιολογια γενικης. Επισης η Α Λυκειου που δεν ειχε βιολογια εγινε αρχικα μονοωρο και την επομεμνη δυωρη. Ενω τελος η Βιολογια Β Λυκειου απο μονοωρη εγινε δυωρη. Αυτα εχουν γινει στα Λυκεια τα τελευταια χρονια στους ΠΕ.04

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:48:00 μμ »
Δεν είναι αύκολο αυτό να αλλάξει ...
Η Γερμανία , Σουηδία , Αγγλία κλπ χώρες στις οποίες "εξάγουμε" ιατρικά , παραϊατρικά επαγγέλματα , στην ουσία χρησιμοποιούν "αξιοποιούν" το εκπαιδευτικό μας σύστημα για να στελεχώσουν τις αντίστοιχες υπηρεσίες τους .
Δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη...
Πολλές φορές τα ρίχνουμε στην ανικανότητα των δικών μας πολιτικών και δεν θελουμε να παραδεχθούμε ότι οι επιλογές τους εξυπηρετούν ένα συγκεκριμένο μοντέλο ανάπτυξης , το οποίο απλά είναι προς όφελος των κυρίαρχων κρατών της ευρωζώνης και όχι προς το δικό μας ...
Τα ιατρικά , παραϊατρικά επαγγέλματα απαιτούν γνώση και εξοικείωση σε θέματα βιολογίας . Οπότε το σύστημα παιδείας μας αυξάνει τις ώρες προς αυτή την κατεύθυνση , δημιουργεί ένα ρεύμα προς αυτή την επαγγελματική κατεύθυνση και το πλεόνασμα που θα προκύψει θα αξιοποιηθεί στο εξωτερικό ...
λογικό δεν είναι ?
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:25:08 μμ »
Συγνώμη usualsuspect, μπορείς να μου εξηγήσεις το συλλογισμό σου?
Αφού σου είπα και σε άλλο τοπικ ότι σε αυτές τις χώρες κάνουν περισσότερη Βιολογία από την Ελλάδα και λιγότερη Φυσική από την Ελλάδα.
Άρα γιατί δεν δημιουργούν περισσότερο πλεόνασμα σε ιατρικό προσωπικό? Μήπως γιατί εκεί οι άνθρωποι δεν είναι κολλημένοι στον 19ο αιώνα και καταλαβαίνουν ότι την Βιολογία (που κανουν παραπάνω από ότι στην Ελλάδα) δεν την κάνουν μόνο για Ιατρικά και Παραιατρικά?
Και επιτέλους οι υπόλοποι γιατί δεν καταλαβαίνετε ότι ο λόγος που αυξάνεται η Βιολογία είναι μια εναρμόνιση της χώρας μας με τον υπόλοιπο κόσμο, όπου κάνουν περισσότερη Βιολογία από την Ελλάδα, και λιγότερη Φυσική από την Ελλάδα. Δεν είναι κακό να έχετε άλλες προτεραιότητες από τον υπόλοιπο πλανήτη. Μάλιστα σε μια συντεταγμένη συζήτηση όπου θα συμμετέχουν όλοι οι επιστήμονες, χωρίς τις διακρίσεις που δυστυχώς βλέπω ότι κάποιοι θέλετε να παραμείνουν, και όχι μόνο εναντίον της Βιολογίας, θα δεχόμουν αν η πλειοψηφία αποφάσιζε να δεχτεί τις προκαταλήψεις σας. Το βάρος της ευθύνης θα μοιράζονταν σε όλους μας και στα κεφάλια των παιδιών μας δυστυχώς. Σεβαστό.
Όμως, με βάση τους αριθμούς που ξέρετε και κυκλοφορούν, το μόνο κίνητρο για την με΄΄ιωση ή την κατάργηση της Βιολογίας και την αύξηση της Φυσικης, είναι αυτή τη στιγμή η εξασφάλιση των διαχρονικά πλεονάζοντων μόνιμων Φυσικών, που δεν κινδύνεψαν και ούτε υπάρχει τέτοια περίπτωση να κινδυνέψουν ποτέ,  και ταυτόγχρονα η σωτηρία των καημένων αναπληρωτών Φυσικών, που υπάρχει σχέδιο και οδηγία από την διεύθυνση προσωπικού και το τμήμα διορισμών ώστε να καλύψει κενά Βιολογίας και Γεωγραφίας, είτε οι ίδιοι αναπληρωτές απευθείας, είτε να μετακινηθούν οι μόνιμοι σε αυτά για να δημιουργηθούν κενά Φυσικής για τους αναπληρωτές.
Σε ποιό βαθμό η αύξηση της βιολογίας βοήθησε την επαγγελματική αποκατάσταση των Βιολόγων? Διορισμοί δεν έγιναν. Στις προσλήψεις αναπληρωτών μόλις πέρσι και φέτος πήραμε ότι κενά βιολογίας δεν προτίμησαν οι μόνιμοι Φυσικοί και Χημικοί.
Μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Πέρσι Από -850 οργανικό έλλειμμα Βιολόγων ,έμμειναν -550 λειτουργικά κενά εκ των οποίων μας άφησαν τα 330. Φέτος από -882 οργανικό έλλειμμα, έμμειναν -603 κενά εκ των οποίων αμφιβάλω αν θα μας αφήσουν τα 400, και θα το παρουσιάζετε ότι μας κάνετε και χάρη.
Με αυτά τα νούμερα, είναι αστείο κάποιος, gia 96 να ισχυρίζεται κάποιος ότι υπάρχει εκτεταμένο φαινόμενο δεύτερης ανάθεσης σε βιολόγοθς. Ξέρετε λίγα μαθηματικά, και παιδιά...... δεν βγαίνει. Μην κοροϊδευόμαστε. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ. Τώρα επειδή ξέρω με ποιούς έχω να κάνω και όπως βλέπετε η διαφορά μου σε αυτά που λέτε είναι ότι εγώ προσπθώ να στηριχτώ σε πανελλαδικά στοιχεία, θα βάλω τα δυνατά μου για να ανακοινωθούν ακριβώς πόσες ώρες είναι κάθε μάθημα ΠΕ04 πόσοι το κάνουν με Α ανάθεση, και πόσοι και ποιοι το κάνουν με Β ανάθεση. Εχετε κάποια αντίρρηση να μάθουμε την αλήθεια και να μιλάμε με πραγματικά στοιχεία. Θα με βοηθήσει κάποιος σε αυτό? ΘΑ με εμποδίσει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:36:52 μμ »

ξέρει κανένας πως να ανεβάσω τον εκαθαρισμένο πίνακα ΠΕ04.01?

εκεί που λέει για συνημμένα και άλλες επιλογές δεν βρήκα κάτι για να ανεβάσω excel ...
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 04:29:59 μμ »
Συγνώμη usualsuspect, μπορείς να μου εξηγήσεις το συλλογισμό σου?
Αφού σου είπα και σε άλλο τοπικ ότι σε αυτές τις χώρες κάνουν περισσότερη Βιολογία από την Ελλάδα και λιγότερη Φυσική από την Ελλάδα.
Άρα γιατί δεν δημιουργούν περισσότερο πλεόνασμα σε ιατρικό προσωπικό? Μήπως γιατί εκεί οι άνθρωποι δεν είναι κολλημένοι στον 19ο αιώνα και καταλαβαίνουν ότι την Βιολογία (που κανουν παραπάνω από ότι στην Ελλάδα) δεν την κάνουν μόνο για Ιατρικά και Παραιατρικά?
Και επιτέλους οι υπόλοποι γιατί δεν καταλαβαίνετε ότι ο λόγος που αυξάνεται η Βιολογία είναι μια εναρμόνιση της χώρας μας με τον υπόλοιπο κόσμο, όπου κάνουν περισσότερη Βιολογία από την Ελλάδα, και λιγότερη Φυσική από την Ελλάδα. Δεν είναι κακό να έχετε άλλες προτεραιότητες από τον υπόλοιπο πλανήτη. Μάλιστα σε μια συντεταγμένη συζήτηση όπου θα συμμετέχουν όλοι οι επιστήμονες, χωρίς τις διακρίσεις που δυστυχώς βλέπω ότι κάποιοι θέλετε να παραμείνουν, και όχι μόνο εναντίον της Βιολογίας, θα δεχόμουν αν η πλειοψηφία αποφάσιζε να δεχτεί τις προκαταλήψεις σας. Το βάρος της ευθύνης θα μοιράζονταν σε όλους μας και στα κεφάλια των παιδιών μας δυστυχώς. Σεβαστό.
Όμως, με βάση τους αριθμούς που ξέρετε και κυκλοφορούν, το μόνο κίνητρο για την με΄΄ιωση ή την κατάργηση της Βιολογίας και την αύξηση της Φυσικης, είναι αυτή τη στιγμή η εξασφάλιση των διαχρονικά πλεονάζοντων μόνιμων Φυσικών, που δεν κινδύνεψαν και ούτε υπάρχει τέτοια περίπτωση να κινδυνέψουν ποτέ,  και ταυτόγχρονα η σωτηρία των καημένων αναπληρωτών Φυσικών, που υπάρχει σχέδιο και οδηγία από την διεύθυνση προσωπικού και το τμήμα διορισμών ώστε να καλύψει κενά Βιολογίας και Γεωγραφίας, είτε οι ίδιοι αναπληρωτές απευθείας, είτε να μετακινηθούν οι μόνιμοι σε αυτά για να δημιουργηθούν κενά Φυσικής για τους αναπληρωτές.
Σε ποιό βαθμό η αύξηση της βιολογίας βοήθησε την επαγγελματική αποκατάσταση των Βιολόγων? Διορισμοί δεν έγιναν. Στις προσλήψεις αναπληρωτών μόλις πέρσι και φέτος πήραμε ότι κενά βιολογίας δεν προτίμησαν οι μόνιμοι Φυσικοί και Χημικοί.
Μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Πέρσι Από -850 οργανικό έλλειμμα Βιολόγων ,έμμειναν -550 λειτουργικά κενά εκ των οποίων μας άφησαν τα 330. Φέτος από -882 οργανικό έλλειμμα, έμμειναν -603 κενά εκ των οποίων αμφιβάλω αν θα μας αφήσουν τα 400, και θα το παρουσιάζετε ότι μας κάνετε και χάρη.
Με αυτά τα νούμερα, είναι αστείο κάποιος, gia 96 να ισχυρίζεται κάποιος ότι υπάρχει εκτεταμένο φαινόμενο δεύτερης ανάθεσης σε βιολόγοθς. Ξέρετε λίγα μαθηματικά, και παιδιά...... δεν βγαίνει. Μην κοροϊδευόμαστε. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ. Τώρα επειδή ξέρω με ποιούς έχω να κάνω και όπως βλέπετε η διαφορά μου σε αυτά που λέτε είναι ότι εγώ προσπθώ να στηριχτώ σε πανελλαδικά στοιχεία, θα βάλω τα δυνατά μου για να ανακοινωθούν ακριβώς πόσες ώρες είναι κάθε μάθημα ΠΕ04 πόσοι το κάνουν με Α ανάθεση, και πόσοι και ποιοι το κάνουν με Β ανάθεση. Εχετε κάποια αντίρρηση να μάθουμε την αλήθεια και να μιλάμε με πραγματικά στοιχεία. Θα με βοηθήσει κάποιος σε αυτό? ΘΑ με εμποδίσει κάποιος?

Ωραία μου αρέσει η ιδέα σου , εγώ θα σε βοηθήσω σε αυτή την έρευνα .

Θα σου δώσω και άλλη μια ιδέα για έρευνα:

Από τους 188 βιολόγους που μπήκαν σε αυτή την φάση οι 86 δηλ 86/188=46% δεν έχουν ΚΑΜΙΑ επιτυχία στον ΑΣΕΠ και θα κληθούν να κάνουν μαθήματα όπως η Φυσική και η Χημεία σαν β ανάθεση ?
και μέχρι το τέλος της χρονιάς αυτο το ποσοστό όπως καταλαβαίνεις θα αυξηθεί αφού θα πάρει επιπλέον απο τον πίνακα μηδενικών μορίων

 
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 04:56:54 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/1600-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF
Φυσικοί-χημικοί-βιολόγοι μαλώνουν για τις προσλήψεις αναπληρωτών και αύριο διορίζονται 160 γυμναστές αναπληρωτές και 450 αναπληρωτές θεατρικών σπουδών και δραματικής τέχνης...Οι γυμναστές που είναι ο πρώτος κλάδος που έχει τα μεγαλύτερα πλεονάσματα, αύριο θα πάρει και 160 αναπληρωτές από πάνω.Τουλάχιστον τα παιδιά θα μάθουν να παίζουν ρόλους..Καμαρώστε το κράτος μας!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:04:12 μμ »
Δέχομαι! Θα ζητήσω και οι αναπληρωτές τι μάθημα κάνουν σε ώρες. Να δούμε αν εχεις δίκαιο!
Και εκπλήσσομαι με χαρά που εισαι εναντίον της β ανάθεσης. Πρωτον δεν μπηκαν ολοι οι φυσικοί με ασεπ και δευτερον όλοι οι φυσικοί κάποτε έκαν με για πρωτη φορά β ανάθεση, μπορει και στην πρώτη τους χρονιά. Συμβαίνει παντού. Εγώ ειμαι υπερ να σταματήσει η β ανάθεση στις πολεις και στα μεγάλα σχολεία. Να μεινει μονο στα νησιά και στα βουνά. Δεν θελω να σε ξεγελάσω ομως. Πρέπει να αντιληφθεις τι συνέπειες θα εχει αυτο για τους φυσικους και χημικούς. Για εμας αντίθετα......
Αλλα δεν προκειται να δεχτω οτι επιτρεπεται να κανουν β αναθεση μονο οι φυσικοι και οι χημικοι την βιολογία αλλά όχι οι βιολόγοι την φυσικοχημεία. Αυτο θα ηταν μια αντιεπιστημονική προκατάληψη σε βαρος μου. Και προσβολή! Αν επιμένετε με την β ανάθεση θα πρεπει να υποστείτε και τις δυό τις πλευρές. Οχι να δουλέυει μονο υπέρ σας!
Για να δουμε ομως τα στοιχεία!

Επίσης επειδή αναφερθηκε, μελετηστε καλύτερα τι θεση εχει η φυσική αγωγή και τα καλλιτεχνικά πάλι στις προηγούμενες χώρες. Οταν θα ειναι ετοιμα θα τα βγαλω, και ας μου κανει και κακό.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:11:23 μμ »
ξέρει κανένας πως να ανεβάσω τον εκαθαρισμένο πίνακα ΠΕ04.01?

εκεί που λέει για συνημμένα και άλλες επιλογές δεν βρήκα κάτι για να ανεβάσω excel ...

Πάνω στο μενού: Αρχεία -> Προσθήκη αρχείου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.