*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2015-2016  (Αναγνώστηκε 94744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 02:25:53 μμ »
Με τη χθεσινή α' φάση μπορεί να πάρουν μια μικρή ανάσα τα σχολεία,όμως τα προβλήματα εξακολουθούν να παραμένουν.Οι 2579 προσλήψεις δασκάλων-νηπιαγωγών ,σ ένα σύνολο 14500 κενών -Γενικής και Ειδικής αγωγής- αποτελούν σταγόνα στον ωκεανό .Καμιά δικαιολογία δεν υπάρχει γιατί δεν αξιοποιήθηκε τουλάχιστον το ΠΔΕ ,έτσι ώστε να είναι μεγαλύτερος ο αριθμός.Η αδιαφορία υπηρεσιακών παραγόντων ,αλλά και της ηγεσίας του υπουργείου παροιμιώδης.Είναι αυτό που λέμε όταν είσαι κλεισμένος σ ένα γραφείο και διαβάζεις μόνο νόμους και διατάξεις και δεν βιώνεις προσωπικά το πρόβλημα δεν καταλαβαίνεις ούτε την αγωνία των γονιών που δεν έχουν εκπκούς για τα παιδιά τους,ούτε των άνεργων συναδέλφων που περιμένουν την πρόσληψή τους.Ειδικά για το ΠΔΕ όλη τη βδομάδα έκανα παρεμβάσεις σε όλα τα επίπεδα και πίεσα όσο μπόρεσα...δυστυχώς δεν υπήρξε θετικό αποτέλεσμα.
Η μικρή α'φάση έχει όμως και δυσμενείς συνέπειες στις τοποθετήσεις σας.Όσοι προσλήφθηκαν τώρα -παρότι ψηλά στον πίνακα- θα πάνε στις πιο απομακρυσμένες περιοχές ,σε σχέση με όσους προσληφθούν την επόμενη βδομάδα.Κι αυτό δεν είναι δίκαιο.Γι αυτό:
1.Να ζητήσετε από τις Δνσεις εκπαίδευσης να αναρτήσουν όλα τα κενά .
2.Να έρθετε σε επικοινωνία με τους αιρετούς της περιοχής σας ,τους συλλόγους και να τους ζητήσετε να σας ενημερώσουν για τα κενά,τη διαδικασία τοποθέτησης κλπ.
3.Η βελτίωση θέσης είναι δικαίωμά σας και μπορείτε οποτεδήποτε να κάνετε αίτηση.
4.Για τα πιστοποιητικά υγείας-όσοι δεν τα έχετε- να μην πληρώνετε ιδιώτες γιατρούς,αλλά να κλείσετε ραντεβού στα δημόσια νοσοκομεία και να κάνετε υπεύθυνη δήλωση ότι θα τα προσκομίσετε.
Τέλος ,να γνωρίζετε ότι, όπως πάντα, θα είμαι και εγώ στη διάθεσή σας για να σας βοηθήσω όσο μπορώ στη επίλυση τυχόν προβλημάτων που θα αντιμετωπίσετε.
Σας εύχομαι και πάλι καλή αρχή!!!
Από Μπράτη πριν λίγο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:53 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 04:59:26 μμ »
εδω και δυο ημερες, ανακοινωνονται τα αποτελεσμα αναπληρωτων Β/μιας απο λεπτο σε λεπτο.
Περνανε οι ωρες, τωρα τωρα τωρα βγαινουν.
Παει και η ημερα, σε λιγο βγαινουν.

Τετοια παραμυθα δεν εχω ξαναδει.
Με αυτα και με αυτα, καλο ΣΚ και καλα ξεμπερδεματα....

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 05:51:35 μμ »
εδω και δυο ημερες, ανακοινωνονται τα αποτελεσμα αναπληρωτων Β/μιας απο λεπτο σε λεπτο.
Περνανε οι ωρες, τωρα τωρα τωρα βγαινουν.
Παει και η ημερα, σε λιγο βγαινουν.

Τετοια παραμυθα δεν εχω ξαναδει.
Με αυτα και με αυτα, καλο ΣΚ και καλα ξεμπερδεματα....
Στίχοι:   Κώστας Πεΐδης
Μουσική:   Γιώργος Στάντζος
1.   Ελπίδα     
2.   Γιάννης Βαρδής       

Άλλη μια μέρα δίχως σκοπό
Μια καλημέρα τι να την πω
Βαριά η ανάσα πέτρα η καρδιά
Πόνος ασήκωτος η μοναξιά

Κούφιες οι ώρες, ψεύτρα η καρδιά
Μέτρα τις μπόρες, σβήνει η ματιά
Κλείνουν τα μάτια, πίκρα η ψυχή
Σκέτο φαρμάκι στάζει η ζωή

Και ο αγέρας που κλαίει την αλήθεια μου λέει
Μια αλήθεια πικρή κι ο ιδρώτας καυτός κάθε βράδυ
Και οι σκέψεις βαριές σαν σκιές μακρινές
Τις πληγές μου μετράν και ο πόνος βουβός στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:46:15 μμ »
Καλή Δευτέρα προβλέπω...
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:53 »

Αποσυνδεδεμένος MAXIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 11:49:17 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος του φιλολογικού τμήματος έδω και 5 χρόνια(θα μου πει τώρα και κάποιος ε δεν είναι και τόσα πολλά).Κάθε χρόνο κανω τα χαρτιά μου όπως και τόσοι χιλιάδες συνάδελφοι και φέτος βρίσκομαι στην θέση 6.000 και κάτι στους φιλολόγους μηδενικής προυπηρεσίας.Ας μου απαντήσει κάποιος θα μπορέσουμε εμείς οι της μηδενικής προυπηρεσίας να μπούμε ποτε σε τάξη?Θα μπορέσουμε ποτε να κάνουμε πράξη τις σπουδές μας.Γιατί ποτέ οι συνδικαλίστες της δευτεροβάθμιας δε μιλούν  για τους συναδέλφους τους (χιλιάδες σε αριθμό απο όλες τις ειδικότητες)που δεν έχουν προυπηρεσία?Τι θα κάνουμε κλέφτες θα γίνουμε?

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:03:28 πμ »
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος του φιλολογικού τμήματος έδω και 5 χρόνια(θα μου πει τώρα και κάποιος ε δεν είναι και τόσα πολλά).Κάθε χρόνο κανω τα χαρτιά μου όπως και τόσοι χιλιάδες συνάδελφοι και φέτος βρίσκομαι στην θέση 6.000 και κάτι στους φιλολόγους μηδενικής προυπηρεσίας.Ας μου απαντήσει κάποιος θα μπορέσουμε εμείς οι της μηδενικής προυπηρεσίας να μπούμε ποτε σε τάξη?Θα μπορέσουμε ποτε να κάνουμε πράξη τις σπουδές μας.Γιατί ποτέ οι συνδικαλίστες της δευτεροβάθμιας δε μιλούν  για τους συναδέλφους τους (χιλιάδες σε αριθμό απο όλες τις ειδικότητες)που δεν έχουν προυπηρεσία?Τι θα κάνουμε κλέφτες θα γίνουμε?
Συναδελφε θανσου απαντησω μονολεκτικα. Οχι.

Το συστημα εχει ξεφυγει. Μηδενικοι διορισμοι. Κανενας ασεπ. Γενικα καμια απορροφηση. Δυστυχως

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:47:43 πμ »
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος του φιλολογικού τμήματος έδω και 5 χρόνια(θα μου πει τώρα και κάποιος ε δεν είναι και τόσα πολλά).Κάθε χρόνο κανω τα χαρτιά μου όπως και τόσοι χιλιάδες συνάδελφοι και φέτος βρίσκομαι στην θέση 6.000 και κάτι στους φιλολόγους μηδενικής προυπηρεσίας.Ας μου απαντήσει κάποιος θα μπορέσουμε εμείς οι της μηδενικής προυπηρεσίας να μπούμε ποτε σε τάξη?Θα μπορέσουμε ποτε να κάνουμε πράξη τις σπουδές μας.Γιατί ποτέ οι συνδικαλίστες της δευτεροβάθμιας δε μιλούν  για τους συναδέλφους τους (χιλιάδες σε αριθμό απο όλες τις ειδικότητες)που δεν έχουν προυπηρεσία?Τι θα κάνουμε κλέφτες θα γίνουμε?

Επειδή δεν είσαι μόνο εσυ στην κατάσταση αυτή και όποτε φτάνουμε σε αυτό το σημείο αλλάζουν δραστικά τα πράγματα με αναδιάρθρωση του συστήματος., όπως με την επετηρίδα , ο ΑΣΕΠ και τα κριτήρια του είναι η μόνη λύση στο πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:27:36 πμ »
Ο Ασεπ δεν θα αυξήσει τις θέσεις εργασίας. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι αναδιανομή. Πώς αυτό λύνει το πρόβλημα; Αν δηλαδή δώσει σε κάποιον την ευκαιρία να μπει σε τάξη χωρίς να του διασφαλίζει ότι σημαίνει και κάτι αυτό, ποιο το νόημα; Έτσι για την εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος rgb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:17:59 πμ »
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος του φιλολογικού τμήματος έδω και 5 χρόνια(θα μου πει τώρα και κάποιος ε δεν είναι και τόσα πολλά).Κάθε χρόνο κανω τα χαρτιά μου όπως και τόσοι χιλιάδες συνάδελφοι και φέτος βρίσκομαι στην θέση 6.000 και κάτι στους φιλολόγους μηδενικής προυπηρεσίας.Ας μου απαντήσει κάποιος θα μπορέσουμε εμείς οι της μηδενικής προυπηρεσίας να μπούμε ποτε σε τάξη?Θα μπορέσουμε ποτε να κάνουμε πράξη τις σπουδές μας.Γιατί ποτέ οι συνδικαλίστες της δευτεροβάθμιας δε μιλούν  για τους συναδέλφους τους (χιλιάδες σε αριθμό απο όλες τις ειδικότητες)που δεν έχουν προυπηρεσία?Τι θα κάνουμε κλέφτες θα γίνουμε?

Καλησπερα. Ειμαι αποφοιτη του 2002, ειμαι επιτυχουσα 2 φορες στον ΑΣΕΠ και βρισκομαι λιγες δεκαδες θεσεις πριν το 1000 με μικρη προυπηρεσια. Τον τελευταιο μηνα συνειδητοποιησα οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα να δουλεψω ποτε ως καθηγητρια σε δημοσιο σχολειο οποτε αποφασισα να αλλαξω πορεια και ψαχνω δουλεια σε εντελως διαφορετικο αντικειμενο. Η συμβουλη μου στα νεα παιδια ανεξαρτητα απο την ειδικοτητα ειναι να εχουν ενα εναλλακτικο σχεδιο, να δημιουργησουν προυποθεσεις για μια εντελως διαφορετικη επαγγελματικη πορεια ετσι ωστε να εχουν την δυνατοτητα να την ακολουθησουν για παν ενδεχομενο ετσι ωστε να μην εγκλωβιστουν.

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 02:40:02 πμ »
Ο Ασεπ δεν θα αυξήσει τις θέσεις εργασίας. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι αναδιανομή. Πώς αυτό λύνει το πρόβλημα; Αν δηλαδή δώσει σε κάποιον την ευκαιρία να μπει σε τάξη χωρίς να του διασφαλίζει ότι σημαίνει και κάτι αυτό, ποιο το νόημα; Έτσι για την εμπειρία;

Πάντα δίνεται κάποιο καροτάκι, εξαρτάται από την εποχή! Σε αυτή την εποχή που είμαστε είναι το να έχει κάποιος δουλεια... οπότε δεν είναι για την εμπειρία απλώς αλλά για τα προς το ζην έστω και για 9 μήνες... Μην ξεχνάς οτι πλέον το σχέδιο είναι να μην υπάρχουν μεγάλες προϋπηρεσίες και διεκδικούμε μετά το αυτονόητο...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 09:36:42 πμ »
Ο Ασεπ δεν θα αυξήσει τις θέσεις εργασίας. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι αναδιανομή. Πώς αυτό λύνει το πρόβλημα; Αν δηλαδή δώσει σε κάποιον την ευκαιρία να μπει σε τάξη χωρίς να του διασφαλίζει ότι σημαίνει και κάτι αυτό, ποιο το νόημα; Έτσι για την εμπειρία;
H ίση αντιμετώπιση των πολιτών από το κράτος είναι δομικό στοιχείο του Συντάγματος. Το να δίνονται οι ίδιες ευκαιρίες σε όλους σε μία διαδικασία είναι σημαντικότατο. Αυτό παρέχει ο ΑΣΕΠ. Και φυσικά δεν είναι η δουλειά του να αυξήσει τις θέσεις. Αυτό είναι δουλειά της εκάτοστε κυβέρνησης, όπως και η κατόπιν διαχείρισή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2015, 09:41:56 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 10:05:15 πμ »
Πάντα δίνεται κάποιο καροτάκι, εξαρτάται από την εποχή! Σε αυτή την εποχή που είμαστε είναι το να έχει κάποιος δουλεια... οπότε δεν είναι για την εμπειρία απλώς αλλά για τα προς το ζην έστω και για 9 μήνες... Μην ξεχνάς οτι πλέον το σχέδιο είναι να μην υπάρχουν μεγάλες προϋπηρεσίες και διεκδικούμε μετά το αυτονόητο...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 10:14:00 πμ »
Δεν βρίσκω τη λογική στο να υπάρχει ένας διαγωνισμός μόνο και μόνο για μια εργασία 9 μηνων. Καταλαβαίνω την ανάγκη όλων για μια εργασία. Δεν υπάρχει όμως νόημα στο φέτος δούλεψε εσύ,  του χρόνου θα δουλεψω εγώ. Εφόσον οι λόγοι είναι βιοποριστικοι δεν μπορώ να τρώω ένα χρόνο και τον άλλο όχι. Ούτε και να διαβάζω έναν χρόνο για να δουλέψω 9 μήνες. Αν δεν γίνονται μόνιμοι διορισμοι δεν μιλάμε για ισες ευκαιριες. Μιλάμε για ποδοπατημα..

Αποσυνδεδεμένος usualsuspect

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 10:20:59 πμ »
Μέχρι τώρα  η κατάταξη στους πίνακες αναπληρωτών γίνονταν μετά από ΑΣΕΠ ή μετά από διορισμούς στο χρονικό διάστημα μεταξύ των ΑΣΕΠ.
Πως έγινε να αλλάξει η σειρά κατάταξης χωρίς διορισμούς και χωρίς διενέργεια νέου ΑΣΕΠ και να γίνει αποδεκτό ?
δηλαδή αντί να επιβραβεύσει  (όπως συνέβαινε με τους προηγούμενους διαγωνισμούς) αυτούς που πήγαν καλύτερα , έρχεται ο νόμος και ουσιαστικά τους τιμωρεί ?
Η αδικία είναι σαν την ουλή στον κορμό ενός δέντρου ,
μεγαλώνει με τον χρόνο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.