*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο  (Αναγνώστηκε 11314 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νεφελοκοκκυγία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • "Ένα κλουβί βγήκε να βρει ένα πουλί"
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 12:52:59 πμ »
Λοιπόν, τελείωσα ιστορικό τμήμα και αναζητώ εργασία ως φιλόλογος(ιδιαίτερα) ή οτιδήποτε άλλο αφού δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα! Θέλω να κάνω όμως και κάτι άλλο. Από τη μια το μεταπτυχιακό έχει πιο πολλά μόρια, σου δίνει κάτι παραπάνω...από την άλλη με ένα δεύτερο πτυχίο παίζεις και σε δεύτερο ταμπλό (ε, όοταν το πάρεις). Το μεταπτυχιακό θα είναι 1-2 χρονάκια, το 2ο πτυχίο 4 σίγουρα...Θα ήθελα όμως κάτι διαφορετικό γι' αυτο έχω μπερδευτεί. Μου αρέσουν και άλλα πράγματα. Δεν ξέρω όμως πρακτικά τι συμφέρει περισσότερο π.χ τι ισχύει για τα δικαιώματα των φοιτητών (μεταπτυχιακούς και κατατακτήριου) σε βιβλία, πάσο, στέγαση κ.ο.κ Επίσης, τι σχολές θα μου προτείνατε για 2ο πτυχίο; Έχω κάποιες στο μυαλό μου αλλά...ε, δεν είναι και τόσο πρωτότυπες!
Τι γνώμη σας παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:44 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 01:21:30 πμ »
Όσοι εισάγονται με κατατακτήριες δε δικαιούνται πάσο, δωρεάν βιβλία. Αν κάνεις μεταπτυχιακό δε νομίζω να σε βοηθήσει ιδιαίτερα, ασεπ δε βλέπω να γίνεται ώστε να μετρήσει ως επιπλέον προσόν και στον ιδιωτικό τομέα, στον οποίο εργάζομαι νομίζω ότι οι περισσότεροι εργοδότες κοιτάνε πρώτα την προυπηρεσία και έπειτα τα υπόλοιπα- γνώμη μου. Δώσε κατατακτήριες στο τμήμα εργοθεραπείας, το καλύτερο!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος hua_2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 02:27:08 μμ »
Στο δεύτερο πτυχίο δεν υπάρχει καμία παροχή (σίτιση, στέγαση, βιβλία, πάσο). Με βιβλιοθήκες και βασικά eclass συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. Στον ΑΣΕΠ (αν ποτέ γίνει) με τα σημερινά δεδομένα μοριοδοτεί και το δεύτερο πτυχίο (αν είναι ειδικότητας). Το μεταπτυχιακό είναι πιο σύντομο, αλλά το προπτυχιακό έχει μεγαλύτερη ευελιξία. Μπορείς να παρακολουθείς όποτε θες, να αφήνεις μαθήματα, εάν μιλάμε για την πόλη όπου ζεις και δουλεύεις είναι δωρεάν, οπότε πάλι είναι ένα άγχος λιγότερο. Υπάρχει η δυνατότητα να αναγνωρίσεις κάποια μαθήματα,  δεν είναι τόσο δύσκολο να τελειώσεις, αφού πλέον έχεις την εμπειρία του πρώτου, ξέρεις τι να κάνεις και τι να αποφεύγεις ,πώς να οργανώνεις το πρόγραμμά σου.
Η απάντηση όμως εξαρτάται κυρίως από τα ενδιαφέροντά σου...

Αποσυνδεδεμένος Νεφελοκοκκυγία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • "Ένα κλουβί βγήκε να βρει ένα πουλί"
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 07:25:44 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:44 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 05:03:27 μμ »
☺Καλησπέρα. Και εγώ φιλολογία τελείωσα και κάνω δεύτερο πτυχίο στην εργοθεραπεια. Στη θέση σου μιας και είσαι φιλόλογος θα έδινα πανελλήνιες (το ίδιο έκανα και εγώ το 2014) και τα κατάφερα. Η εργοθεραπεια είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή με πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση (φοιτήτριες πριν καν ορκιστούν δουλεύουν σε κέντρα ειδικής αγωγής) στον ιδιωτικό τομέα. Δανείζεσαι βιβλία από τη βιβλιοθήκη για 2-3 μήνες μιας και δε μας δίνουν βιβλία, ενώ οι καθηγητές μας μοιράζουν σε πολλά μαθήματα δωρεάν σημειώσεις. Πρέπει βέβαια να πηγαίνεις στα εργαστήρια (6-8 ώρες την εβδομάδα υποχρεωτικές παρακολουθήσεις),να κάνεις κλινική άσκηση στο πέμπτο και έκτο εξάμηνο και πρακτική άσκηση στο όγδοο και πτυχιακή εργασία επίσης. Εγώ πραγματικά χαίρομαι που κάνω δεύτερο πτυχίο, είναι και μοναδική σχολή σε όλη τη χώρα. Αξίζει πραγματικά. Και λέω ευτυχώς που δεν έκανα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, θα ήμουν φιλόλογος ειδικής αγωγής, θα είχα δώσει πολλά χρήματα, τα οποία σύντομα δε θα τα έκανα απόσβεση. Στον πίνακα ειδικής έχει ήδη 2000+ φιλολόγους από ότι είδα (μπορεί να κάνω λάθος) και οι εργοθεραπευτες είναι 1800 σε όλη τη χώρα έτσι και οι ανάγκες συνεχώς αυξάνονται. Το επάγγελμα απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, από παιδιά μέχρι ηλικιωμένους και είναι ισχυρό πτυχίο. Αν μενεις επαρχία, στη θέση σου θα στοχευα το νηπιαγωγών ειδικής στο Βόλο (διαλέγεις κατεύθυνση αφού μπεις στο τμήμα) και οι απόφοιτοι δουλεύουν μόλις τελειώσουν ως νηπιαγωγοι ειδικής αγωγής στο δημόσιο σχολείο. Είναι μόνο 40-50 άτομα το πολύ. Αλλη επιλογή είναι η λογοθεραπεία.Πολύ καλή αποκατάσταση στον ιδιωτικό τομέα.Γενικά, μιας και είσαι φιλόλογος σου προτείνω το δεύτερο πτυχίο για να ξεφύγεις από το χώρο της εκπαίδευσης .Υπάρχουν και κάποια μεταπτυχιακά στη διοίκηση επιχειρήσεων, ανθρώπινο δυναμικό κοκ απλά δε ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος φιλόλογος να ανταγωνιστεί έναν πτυχιούχο οικονομικής - διοικητικής σχολής. Καλή τύχη σε ο,τι και αν κάνεις  ☺
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Νεφελοκοκκυγία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • "Ένα κλουβί βγήκε να βρει ένα πουλί"
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:37:06 μμ »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές ''pink butterfly'' :D

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:14:08 μμ »
Όσοι εισάγονται με κατατακτήριες δε δικαιούνται πάσο, δωρεάν βιβλία. Αν κάνεις μεταπτυχιακό δε νομίζω να σε βοηθήσει ιδιαίτερα, ασεπ δε βλέπω να γίνεται ώστε να μετρήσει ως επιπλέον προσόν και στον ιδιωτικό τομέα, στον οποίο εργάζομαι νομίζω ότι οι περισσότεροι εργοδότες κοιτάνε πρώτα την προυπηρεσία και έπειτα τα υπόλοιπα- γνώμη μου. Δώσε κατατακτήριες στο τμήμα εργοθεραπείας, το καλύτερο!

Δικαιούνται οι από κατάταξη φοιτητές δωράν βιβλία πλέον...;
νομίζω πως καταργήθηκε...
Μη δωρεάν συγγράμματα από κατατακτήριες

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:21:07 μμ »
Τελειώνοντας το τμήμα λογοθεραπείας εντάσσεσαι στην ειδική αγωγή; Δηλαή, με παιδαγωγικό και λογοθεραπαία μπορώ να ενταχθώ στους πινακες της ειδικής;

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 02:20:48 μμ »
Τελειώνοντας το τμήμα λογοθεραπείας εντάσσεσαι στην ειδική αγωγή; Δηλαή, με παιδαγωγικό και λογοθεραπαία μπορώ να ενταχθώ στους πινακες της ειδικής;

Καλησπέρα, αν τελειώσεις τη λογοθεραπεία, γίνεσαι λογοθεραπευτης - λογοθεραπευτρια. Αν αναφέρεσαι στους πίνακες της ειδικής αγωγής για τους εκπαιδευτικούς πχ φιλολόγους, εκεί θέλει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή. Οποιο δεύτερο πτυχίο και αν έχεις δεν εντάσσεσαι σε αυτούς τους πίνακες, ακόμη και αν το δεύτερο πτυχίο σου έχει άμεση σχέση με ειδική αγωγή. Με το δεύτερο πτυχίο, αποκτάς επαγγελματικά δικαιώματα και σε άλλο κλάδο, και αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το συγκριτικό του πλεονέκτημα έναντι του μεταπτυχιακού.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό vs 2ο Πτυχίο
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 03:55:08 μμ »
 Άποψή μου είναι οτι αν είσαι νέα σε ηλικία σε συμφέρει να πας για 2ο πτυχίο και μάλιστα να διαλέξεις κάτι που σε ενδιαφέρει ή/και κάτι που σου δίνει τη δυνατότητα να πας στο εξωτερικό.
 Αν είσαι λίγο μεγαλύτερη σε ηλικία (σχετικό πάντα αυτό) και έχεις δημιουργήσει οικογένεια, έχεις υποχρεώσεις κλπ, τότε θα ζυγίσεις τα 2 ή τα 4 χρονάκια και θα πράξεις αναλόγως!
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162252
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.